flemeaijöe lengten. eene waarschuwing tot een dagblad gebragt, omdat het ecnige versen had aangehaald uit de werken van Seume. Men schrijft uit Weenen: Door den ijver der roomsch katholyke geestelijkheid en de ultra-behoudende partij in Oos tenrijk, was men er in geslaagd, om tot ondersteuning van Fran- ciscus II ex-koning van Napels en van de door hem verdedigde zaak eene som van 300,000 frs. bijeen te brengen, welke som werd ter hand gesteld aan den gezant van den voormaligen koning der beide Sicilien te Weenen. Daar de bedoelde ambas sadeur voor eene som van minstens het genoemde bedrag 'sko- nings bijzondere schuldeischer is, heeft hij gemeend deze pennin gen voor zich zeiven te mogen behouden, na alvorens aan zijnen souverein eene behoorlijke kwitantie tbegezonden te hebben. Gelijk de dagbladen bekend gemaakt hebben zal de handels stand t» Antwerpen Zaturdag een groot feest geven ter gelegenheid van de vrijverklaring der Scheldevaart. De gemeente-raad heeft geweigerd feesten te geven, ten gevolge van het conflict met de regering over de fortificatiën. Dat echter die tegenstand wei nis bijval vindtkan ook blijken uit de omstandigheiddat reeds een bedrag van 40,000 frs. voor die feesten is ingeschreven. Volgens den Jntwerpschen Precurseur is koning Leopold van Belgie de Salomo der negentiende eeuw. Terwijl in Pruissen de behandeling der hoogste aangelegenheden van den staat aan leiding gegeven heeft tot een conflict waarvan nog het einde niet te berekenen is, houdt de regering zich met gewigtige belangen, bezig en heeft dezer dagen een nieuw reglement uitgevaardigd betreffende de militaire honneursaan den koning .en andere vorstelijke personen te bewijzen, bij hunne reizen door het rijk. Zaturdag werd door zekeren F. IV. Wienkamp te Amsterdam, een man uit het water gered, die in slapenden toestand daarin geloopen was en zeker zoude verdronken zijn. Men verhaalt bij deze gelegenheid, dat dezelfde man sedert 1836 nu reeds negen-en-dertig menschen uit het water of uit het vuur heeft gered. Er zijn in den loop dezer maand weder twee brieven met geldswaarde, op verschillende postkantoren bezorgd, ontvreemd en uit een andere aangeteekende brief is eene waarde van 200 gestolen. Te Parijs wordt op den Boulevard Montmartre de voorgevel van een huis verguld. Zondag avond was een man, in beschonken toestand op den spoorweg tusschen Rotterdam en Schiedam gevallen en bewusteloos blijven liggen. Gelukkig lag hij juist tusschen de rails zoodat de trein van 7 uur 45 mi nuten van Rotterdam over hem henen reed, zonder hem eenig letsel toe te brengen. Slechts z;jn pet was op de rails door de wielen vernield. Te Parijs ziet men tegenwoordig een rijtuig van geheel bijzondere constructie zich langs de Boulevards be wegen. Door middel van een bijzonder raderwerk en van een as die op den as van het rijtuig draaitdraaijen ook de vier bankendie in het midden van het rijtuig zijn altijd rond, als de paarden in onze draaimolens. Dientengevolge kunnen de per sonen, die op de banken gezeten zijn, alles waarnemen wat rondom het rijtuig zich voordoet, maar het is nog te bezien of men het aan genaam vinden zal, om eenige uren achter elkander gestadig in de rondte te draaijen. In Algerie te Gor-Roubou heeft het oor wormen geregend, dat op het horlogie af twintig minuten heeft geduurd. Huizen velden en wegenalles zag zwart van dit gedierte. In den staat Ohio in Amerika is een vlek waar de inwoners de gewoonte hebben om hun hoofd aan eene vreemde maar geregelde wijze van haarsnijden te onderwerpenen die het hoofdhaareven als het bosch dat gekapt wordt tot een winstgevend goed maken. Om de vier jaren slechts laten zij het haar afsnijden en verkoopen het dan tot eenen goeden prijs. Van de 15 tot 45 jaren telt men zeven oogsten waarvan de waarde natuurlijk met het toenemen van den leeftijd minder wordt. De laatste jaren heeft het haar bijna de stijfheid van paardenhaar en de vrouwen hebben alle mogelijke moeite om het haar onder eene muts te bergen. In de gemeente Orgeo in Luxemburg was onlangs een jong meisje heimelijk bevallen en had haar kind doen verdwijnen. Het gerucht echter dat omtrent de zaak liep, maakte de regterlijke raagt opmerkzaam en zij werd gevangen genomen. Na vele vruchtelooze pogingen om haar de misdaad te doen belijden kwam zij tot de bekentenis dat zij haar kind voor de varkens geworpen had, en dat het door dezen verscheurd en verslonden was. George I, toekomstige koning van Griekenland en Otto I onttroond vorst van hetzelfde rijk hebben elkander onlangs te Hamburg outmoet op euie tentoon- s'elliug van landbouw werktuigen. Geheel onverwachts tegen over eikan'ler geplaatst moeten beide in geene geringe verlegenheid hebben verkeerd. Dezer dagen is te. Napels het proces aan gevangen tegen deu roover hoofdman Cavalcante. Als proeve van zijne wreedheid kan dienen, dat hij eens een drietal ongelukkigen die in zijne handen gevallen waren en geen losgeld konden be talen levend liet verbranden, en dat hij terwijl zij in de vlammen dul- delooze smarten leden, rustig zat te eten en te drinken bij de muziek van harp en mandoline. Ten vorigen jare kondigde de eerw. Spur- geon, die onlangs ook ons land bereisde, in de limes het volgende aan: Op Dingsdag 1 October ten 7 ure zal de eerw. C. II. Spur a eon over den Gorillo-aap prediken alsmede over het land door dit dier bewoond De preek zal opgeluisterd worden door transparante schilderijen en een opgezette Gorillo door den heer Challiu geleend, het koorgezang zal door vijfhonderd kinderen worden uitgevoerd. De prijzen der billetten zijn enz. Werkelijk tradt Spurgton op met den opgezetten aap nevens zich en sprak bij die gelegenheid over den afstand en de overeenkomst tusschen mensehen en apen, over de afschaffing der slavernij enz. De hoorders waren zeer voldaan en de ruime opbrengst werd aan een liefdadig gesticht geschonken. Gedurende de 70 jaren verloopen sedert Mozart zijne Zauberflöte voltooide, is deze opera te Weenen 563 malen opgevoerd. De komst van den koning der Neder landen te Baden-Baden heeft onder de kunstenaars aldaar groote sensatie gemaakt, omdat men weet, zoo luidt het berigt, hoe zeer de koning de kunst bemint en beschermt. Verkort verslag van den toestand der Provincie Zeelunddoor Gedeputeerde Staten uitgebragt aun de Provinciale Statenin de Zomerverga dering van I8G5. (Vervolg.) Het voorstel van een der leden om ons eollegie uit te noodigen tot het doen van een voorstel, om aan de beraadslagingen der openbare Staten-vergaderingen meerdere openbaarheid te geven werd verworpen. Nog werd voor kennisgeving aangenomen onze mededeeling, dat ons ontwerp van een reglement van politie voor de polders, wegens de belangrijkheid van het onderwerp en van de daarop in uwe afdeelingen gevallen bedenkingen, in nadere overweging zoude nemenen hetzelvein eene volgende vergaderingop nieuw ter tafel zoude brengen. Kort begrip der werkzaamheden van Gedeputeerde Staten. De behandeling der verschillende onderwerpen, waartoe de volgende hoofdstukken betrekking hebben, zal ons de gelegenheid geven ter behoorlijke plaatse melding te maken van onze be- moeijingen daaromtrent. Wij achten 't alzoo overbodig om daarvan hier meer opzettelijk melding te maken, en bepalen ons tot. de mededeeling, dat het getal der door ons in 1862 gehoudene vergaderingen 54 beliepdat daarin 4224 besluiten werden -genomen, dat bij ons 6898 stukken inkwamen en dat het getal uitgegane stukken 3622 bedroeg. Provinciale bibliotheek. Het oudste stuk is een brief van graaf Willem, III van Henegouwenwaarbij hij aan Seimerswale het privilegie schenkt tot het zetten van de vrije markt op Donderdaggegeven Zondag- na St. Lambrecbt 1315. Dit zoowel als het meereadeel der opgenoemde stukken, waarvan een aantal in originali voorhanden zijn worden in het groot charterboek van van Mieris, gemist en daaronder ook de 3 brieven van de graven Aelhecht, Willem VI en Philips van Bourgondiè'betrekkelijk zekere willekeure van Capellen-ambacht in Zuid-Beveland gegeven in de jaren 1360, 1415 en 1431. Voorts een confirmatie van koning Philips II, ter approbatie van zekere nieuwe ordonnantie, door den bisschop van Middelburg gemaakt op de manier van procederen in het district der geeste lijke jurisdictie van Zuid-Beveland, deA'. 1565 voornamelijk behelzende de opheffing der straffen van ban, aggravatie en de aanwijzing van betere middelen gegeven te Middelburg 10 Ja- nuarij 1567; welk laatste, document beslaande 13 bladzijden "in 4 op perkament niet alleen interessant is uithoofde van den politieken toestand van ons vaderland tijdens de uitgifte, 'maar bov endien wegens de bijzonderheden daarin voorkomende, omtrent de regtspraak van provisor en dekenenin wier plaats na de hervorming alom de zoogenaamde collegiön van kleine zaken zijn opgetreden. Van den grooteu raad van Mechelen eene sententie in eon geschil tusschen de stad Goes en de geestelijkheid van Utrecht, over de regtsgeldigheid van een statuut van George van li/mond, bisschop van Utrecht dato 2 October 1535, bevelende dat geene lm wel ij ken mogen worden voltrokken dan bij dag van 's morgen s 7 uur tot. zonneondergang; gegeven te Mechelen 28 Januarij 1532, welk stuk in originali aanwezig is. Van het hof van Holland en Zeeland, uitspraak over een ge schil tusschen den procureur-fiskaal der geestelijke jurisdictie van Zuid-Beveland en de rethorijkers te Cappellebenevens eenige verklaringen; en advies van 10 September 1565, aan den grooten raad van Mechelenomtrent het reeds bovengemelde geschil tusschen de geestelijke jurisdictie van Zuid-Beveland en de re thorijkers te Capelle, waarbij wordt verklaard, dat, vermits hunne esbatementen onderzocht en geene heresie smakende warener ook geene overtreding van 's konings placcaten bestond. VI. Stukken van het geestelijk of kerkelijk gezag. Hiervan zijn: a. een pausssljke, namelijk eene bul van Paulas II, ter bevestiging van Peimerswale als zetel der geestelijke jurisdictie van Zuid-Beveland, gegeven te Rome 13 dagen voor de kalender van Maart 1466. Het meerendeel der stukken van deze afdeeling is in originali voorhanden, en daarvan is de bovengemelde pausselijke bul nog van het looden zegel voorzien. (Wordt vervolgI).

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3