35iiineii[ttnösc(je lengten. ^uitenfanö. Si' 'ft van omvang en niet zoekende den grooten hoop op onze zijde f ij ju, te hebbemj, wij toch groot genoeg jzijn om in kleinen kring nuttig t - Je zijn, wamneer wij hetgeen waarljjk groot is zoeken te bevorderen v \l en hêfcjvolk behulpzaam zijn om wel te onderscheiden en ook eau dészelfs oordeel zich zelfstandig en vrij te bewegen. Morgen zal in de gemeenteraad behandeld worden het adres door de directie van de gasfabriek ingediend om verandering in het privilegie van oprigtingmet betrekking tot den duur van het contract. Dit punt is voor de gemeente van geen gering belang, omdat de ondernemers van de gasfabriek aan het al of niet aannemen van hun voorstel eene vermindering van den prijs van het gas hebben verbonden. Het examen voor de vakante onderwijzersplaats aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier, is gisteren begonnen en heden voortgezet, om dezen avond te eindigen. Tot dat examen is een achttal sollicitanten opgekomen waaruit eene voordragt aan den raad zal geschieden. Morgen avond vergadert de ge meenteraad en onder de punten van behandeling is ook de be noeming van een hoofdonderwijzer voor die vakature opgenomen. Aan de prijssehietinggegeven door de handboog-schutterij nEensgezindheidte Middelburg, op 29 dezer, heeft ondermeer andere schutterijen in Zeelandook de Handboog- en Harmonie- Societeit Jacoba van B tij er engevestigd alhier, deelgenomen. Van de vijf uitgeloofde medailles zijn er vier door genoemde sociëteit Jacoba van Beijeren behaaldt. w. de medaille voor het peleton dat de meeste punten schoot de medaille voor den schutter die de meeste punten schoot, behaald door dhr. Ch. de Meulemeesterj) de medaille voor den schutter die de meeste vieren schoot, (behaald door dhr. J. JE. Elzevier Stokman»; terwijl de medaille gesteld voor de verst komende schutterij, mede aan haar is toegekend geworden. Na de ontvangst van dat verblijdend telegram heeft de hoofd man dadelijk maatregelen genomen om met de muziek van hare muziekale leden de overwinnaars in te halen, die hen in triomf omstreeks :2ure binnen-Goes geleidden. Bij besluit van 27 Julij heeft Z. M. goedgevonden bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt te benoemen tot officier van gezondheid der 3de klassede kweekeling \jij 's Kfjks kweekschool, voor militaire geneeskundigen, G. K. Sterk, 1 en bij het personeel van de geneeskundige dienst in Oost-Indie, tot officier van gezondheid 3de klasse, de kweekeling A. de Graag, De Staat's-courant van üingsdag bevat het koninklijk besluit waarbij worden ingetrokken de algemeene grondslagen naar welke de gouvernements-suikercultuur, alsmede de fabrikatie van suiker op Java wordt in stand gehouden, in verband met het voor schrift van art. 56 van Int reglement op het beleid der regering van Nederlandscli InJie, zoo als die zijn openbaar gemaakt in de «Staats-courant van 15 Junij 1860 en tevens de tijdelijke maatregelen bevattende ten aanzien der thans op Java aanwezige gouvernements suiker-ondernemingen Door de arrondissements-regtbank te Goes, zijn voor de open staande betrekking van kanton-regter te Cortgene, op de aanbe- velings-lijst geplaatstde heeren jhr. mr. J. J. Pompe van Aleer- dervoort, adv. te Leijden; mr. Arnoldus Verhoeff, adv. te Utrecht en mr. Jf'illem van der Os, adv. te Vlissingen. De Midd. Cour. schrijftdat het verzoek aan de directie der gasfabriek aldaar, om vermindering van den gasprijs en afschaffing van meterhuur Dingsdag verzonden is, voorzien van 180 handt teekeningen. Z. M. heeft herbenoemd tot griffier bij het kantongeregt te Middelburg II. J. van Dein-se; te Sluis T. J. Janssen; tot plaatsv kantonregter te Sluis O. Schout Velthuis; tot griffier bij het kantongeregt te Ooslburg M. Therie; tot kantonregter te Hein- kenszand F. I. Btdena; tot plaatsv. kantonregter te Cortgene -ƒ. II. L. Voder; tot griffier bij het kantongeregt te Axel Al. II. Telchuiste Btouwershaven G. van Wage en te Tholen AI. Al. de Lange. Eervol ontslagen mr. J. Boeije, als kanton regter te Zierikzee. De herbedijking van den tweeden Engelschen polder, onder de gemeente Krabbend ij ke, wordt met kracht voortgezet en zal vermoedelijk in de volgende maand reed3 voltooid worden. De minister van Binnenlandsche Zaken de heer Thorbecke is naar Arnhem vertrokken. Men meent dat zijne reis in verband staat met de werken aan de staatsspoorwegendie door hem ia oogensehouw zullen genomen worden. In den loop van de maand Augustus zal voor een -lOtal jongelingendie daartoe tijdig zullen worden opgeroepen gele genheid geopend worden, om als elèves artillerist bij de instructie compagnie te Schoonhoven eene plaatsing te verkrijgen. De miliciens van dit jaar die bij de dragonder en artillerie- compaguien zijn ingedeeld en nog met verlof zijn te huis gebleven worden nu tegen 1 October opgeroepen om zich bij hunne corpsen te voegen. Dezer dagen leest men in sommige dagbladen eene mededeeling van dr. Collinsvan het koninklijke hospitaal te Portsmouth om trent een man die in 1842 gedurende een geheel jaar, in 1848 18 maanden heeft geslapen en in dit jaar van den 18 Mei af nog slapende is. Meermalen slaapt hij twee, drie of vier dagen achter elkander. Hij is gezond doch wordt hoe langer hoe ma gerder, ofschoon men hem gedurende ziju wakker zijn krachtig voedsel geeft. Hij is een zeer ijverig man en een groot lief hebber van lezen. Hij valt al sprekende in eens in slaap en wanneer hij wakker wordt is hij zeer verwonderd te zijn ingeslapen en zet als dan het gesprek voort. Wij achten het niet onbelangrijk bij het overnemen van dit berigt optemerken, dat in de bibliotheek der stad Goes eene bro chure gevonden wordt van het jaar 1707 onder dezen titel: Beticht en opmerkinge wegens de staat van een buijtengewone zogenaamde slaapziekte te Stolwijk (Z. Holland) voorgevallen'tzedert Januarij 1706 tot den 14 Maart 1707, gedrukt te Amsterdam bij C. van lloogenliujze. De brochure geeft eene naauwkeurige vermelding van de bij- zonderbeden die dit ziektegeval vergezelden alsmede de namen der geneeskundigen die de zaak hebben onderzocht. Blijkens eene aanschrijving van den Minister van Binnenland sche Zaken aan de commissarissen des konings in de provinciën, zal op verzoek van de Eransche regeringdezer dagen eene telling plaats hebben van de Eransohe onderdanen, die hier te lande woonachtig zijn. Gelijk bekend isheeft de nieuwe conscriptie maatregel in New-York groote ontevredenheid verwekt. Een volkshoop uit vele duizenden bestaande, omringde het gebouw der conscriptie, verscheurde de papieren en bezigde geweld tegen de ambtenaren en politie-agentenwaarvan velen gedood of zwaar gewond werden. Dien ten gevolge is dan ook de maatregel voorloopig gestaakt. De republiekeinsche partij in het Noorden heeft besloten eene petitie aan den president Lincoln te rigten, waarbij het sluiten van den vrede en het herstel der unie wordt gevraagd. Men stelt daarin voor de slavernij met 1876 te doen ophouden en aan de staten, die weder tot <le unie toetreden schadevergoe ding te verleenen voor het vrijlaten van hunne negers. De her ziening der bondsconstitutie zou aan een congres worden opge dragen. Meer en meer wordt het zekerheiddat de zuidelijken in den laatsten tijd gevoelige nederlagen hebben geleden. Twee belang rijke posten zijn hun ontvallen Yicksburg en Port Hudson. Zoo vele andere verliezen gingen daarmede gepaard. Er is dus aan beide zijden optemerken, wat tot beëindiging van den strijd zal kunnen leiden. Het Engelscbe dagblad Morning-Iost berigt, dat de nati onale regering van Polen den wapenstilstand aanneemt, ouder voorwaarde, dat die zich zal uitstrekken tot alle provinciën, waar de omwenteling is uitgebroken, dat alle gevangenen zullen wor den in vrijheid gesteld, dat de verbannenen zullen terugkeeren, dat er eene internationale commissie zal worden benoemd. In Engeland gaat men nog voort meetings te houden ten gunste van Polen. Maar het is opmerkelijk, dat daar, waarde zaak eigenlijk krachtig zou kunnen behandeld worden, het einde der debatten altijd in strijd is met. de wenschen van de oorlogs vrienden. Zoowel in het liooger- als in het lagerhuis wordt voortdurend gesproken van sympathie voor den Poolschen op stand, maar liet is oijna een doorgaande regel, dat de conclu- sien der redevoeringen, zelfs van de warmste Polen*vrienden altijd tegen den oorlog luiden. Het is een geiukkig verschijnsel, dat, schoon men overal op zijne hoede is legen eventualiteiten, toch de meeste stemmen zich, als het er op aan komt, voor den vrede doen hooien. De koning van Pruissen is thans naar eene andere bad plaats vertrokken. Ofschoon de dagbladen schrijven, dat de baden eenen gunstigen invloed hadden op de gezondheids toestand van den vorst, alsof die groote verbetering noodig had, heeft de vorst zelf aan den bad arts te Gastein gezegd, dat diens collega te Carlsbad verklaard had, in geen 20 jaren eenen zoo gezonden patient onder behandeling te hebben gehad als den koning. Uit Bonn heeft de koning een met duizend handteekeniugen der notabelste burgers voorzien adres ontvangenwaarin verzocht wordt, dat de koning een ander regeringsbeleid aanneme en een ander ministerie benoeine. Inmiddels gaan de maatregelen door tegen de vrijheid van drukpers genomen, en is dezer dagen zelfs

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2