ffiaatsefijii bestuur. I8C3. Y. 5f)ste Jaargang. Imttciifenösc&e lengten. MAANDAG 27 JDLIJ. «OKSSIW M l>e altgave dezer Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen- Prijs per kwartaal 1,35 fr. p. p. 1,90. Gewone advertentiën worden a 30 ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodbcrigten van 1-6 regels ƒ1,30, behalve het zegeiregt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie nren des namiddags op den dag der nitgave. Boli-end. Kta.a,lsLii3Lgr. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente Dat de PATENTEN der tappers, slijters, kroeghouders, leurders,debitanten van loterij-briefjes, scharenslijpers, ketelboeters en schippers (voor zoo ver zij niet reeds zijn afgegeven), over het dienstjaar 1863 (loopende van 1 Mei 1863 tot ultimo April 1864) aangevraagd bij de primitive beschrijving van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzclver afgifte ter secretarie zal gevaceerd «orden, tot den 11 Augustus e. k. uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte tc maken, ten einde van alle kosten bevrijd te blijven, vermits volgens art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de onafgehaalde patenten of de afschriften van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingen, onverwijld aan de patent- pligtigen moeten worden uitgereikt tegen betaling van tien cent; waartoe dan ook deiy 12 Augustus en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 27 Julij 1863. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. De oppositie, of liever haar schelklinkend orgaan, beweert dat de kleine pers, zoo als zij die gelieft te noemen, niets anders is dan de echo van de groote bladen, en zou het publiek wel willen doen gelooven, dat alle kleinere bladen slechts de oogendienaars zijn van het kleine clubje, dat zij allen gehoorzamen aan één mees ter en aan één en denzelfden wenk. 'tls ligt gezegd, maar niet zoo ligt bewezen, gelijk het in zich zeiven ook zeer onwaarschijn lijk is. Als er gelijkheid is in de denkbeelden, die geuit wor den, kan men wel allereerst besluiten, dat er bij allen die ze uiten harmonie van gedachten is, maar er moet al eene bijzon dere aanleiding daarvoor bestaan, als men gaat aannemen, dat allen elkander napraten, of dat allen uit ééne bron worden voor zien. Wat ons echter bij die redenering meest verwondert, is, dat de oppositie niet begrijpthoe ze, zoo redenerendezich zelve in het aangezigt slaat. Want het komt ons voordat geheel andere gevolgtrekkingen hier voor de hand liggen. Zoo b. v. meenen wij te mogen zeggen, dat hoe onnoemelijk veel lezers het N. Haagsche Dagblad moge hebben (het werkwoord tellen kan hier natuurlijk niet gebruikt worden) het toch vreemd is, dat dit blad bij de kleinere pers zoo weinig weerklank vindt, en dat onder het aantal bladen door de kleine pers voortgebragtzoo weinigen de kleur van het oppositie blad dragen. Al namen wij aan, dat alle producten der kleinere ministeriele pers door één geest werden geïnspireerddan verdient het toch opmerking, dat die inspiratie in hare tallooze vermenigvuldiging, door het ge- heele land dien bijval vindt, dat de kleine bladen voortdurend bestaan en hunne lezers vinden. Indien het volk van eenen zoo geheel anderen geest ware, dan zouden wij die kleine bladen, het een na het ander zien verdwijnen en geene kunstmatige on dersteuning zou hun leven kunnen verzekeren. Het publiek Iaat zich geen dagblad opdringen en de publieke opinie spreekt zicb onverholen uit in het feitelijk oordeel, dat over een dagblad wordt geveld. Al maken wij ook geene berekening welke partij wel de meeste aanhangers telt't is ons ook niet om het getal te doen toch is het boven alle bedenking, dat een groot aan tal zich vereenigende met die kleinere bladenhet bewijs geeft dat het ijdele grootspraak der oppositie isals zij de natie wijs maken wil, dat zij den geest der meerderheid uitdrukt. Wat de ge schiedenis van den dag leert, achten wij intusschen een verblijdend verschijnsel te zijn, want het is zeker, dat het groote publiek, wel de meestal kleinereplaatselijke dag- en weekbladen leestmaar zich weinig met de groote bladenvan welke rigting ookin laat. De kleine pers heeft daardoor het groote voorregt van denk beelden onder het volk te kunnen brengen, die zij meent met des- zelfs belang overeenkomstig te zijn. Zij vindt haren weg, waai de groote bladen buiten gesloten zijn. En wanneer dan het mee- reudeel dier bladen van de kleine pers gretig gelezen en ken nelijk gewaardeert wordtmag men dan daaruit niet met grond afleiden, dat het volk zich in die denkbeelden vindt, dat de groote menigte niet ministeriëel of anti-ministeriëel wil zijn, niet voor of tegen de groote bladen partij kiestmaar wel positief vrijzinnig is, en de voorstanders van vrijheid hare vrienden noemt. Naar wij vernemen hebben al de raadsledenonlangs tot die betrekking herbenoemdhet mandaat hun door de meerderheid der kiezers van Goes verleendaangenomen. Vervolg uitslag jongst gehouden verkiezingen. Kappelle. Uitgebragt 36 stemmen. Herkozen mr. B. V. van der Bilt met 35, J. van Duine met 34 en J. Ie Poeier met 29 stemmen. Katteildijke. Uitgebragt 22 geldige stemmen van de 40 kiezers. Herkozen de aftredende leden I. G. J. van den. Bosch met 20, P. den Boer met 19 en C. Eversdijk met 15 stemmen. Sellers. Getal kiezers 29waarvan 17 hebben gestemd. Herkozen II. van Koeveringe met 17. Herstemming tusschen C. de Regt en J. Stevense. Uit Hansweert schrijft men ons heden Aan de suatiesluis onder Schore is thans ook eene verzakking in den nieuw aangelegden dijk te bemerken. Voorts is een der vleugels aan de landzijde van boven af tot zelfs in den bodem geheel zelfs midden door den arduinen steenen dorpel gescheurd, of liever letterlijk van een gebarsten, daar de scheur bij het be gin nagenoeg een halve palm breed is. De andere vleugel is, lioewel ook gescheurdnog niet van elkander gewekenzoodat het einde der werkzaamheden, dat daar anders weldra zoude af- geloopen zijn, nog niet te bepalen is. In dat vermoeden is zeker de zeedijk voor die sluiswelke onlangs zoo goed als doorge graven was, gedeeltelijk aangevuld en nagenoeg onder profil gebragt- Wij vernemen, dat het maken der ha vendammen, aan den Zui delijken mond van het kanaal door dit eilandhetwelk op den 2 Julij 11. plaats had, dezer dagen is goed gekeurd, en men eerst daags ook de besteding van het graven van het kanaal, tusschen Vlake en den Kruiningschen zanddijk te gemoet ziet. Een onzer correspondenten heeft uit Belgie het volgende be- rigt ontvangen: Sedert den 15 Julij is het koolzaad komende uit Nederland vrij van inkomende regten in Belgie, mits de schippers zijn ver- pligt een bewijs van het getal mudden medetebrengen van de plaats waar ze geladen worden, waarop de burgemeester der plaats moet afteekenen dat het zaad daar geladen is en moeten dan, te Bath weder hun bewijs af laten teekenen als bewijs dat het zaad uit Nederland afkomstig is.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1