Hoedekenskerke. Herkozen C. Goud en A. llarpe. Her stemming tusschen J), de Winter en J. Raven. Klöetirigeil. Herbenoemd J. Trimpe met 32 stemmen, A. van Kruiningen met 31 en A. Oele_ met 24. Krabbendljke. Ingeleverde stembiljetten 33 van de 43 kiezersvolstrekte meerderheid 17. Jan Zandee 31 stemmen Ver schuwe 19A. de Kok. 13 M. Wélleman 1en F. Nieuwenhuijze 1. Msse. 39 kiezers, 16 gestemd. Herbenoemde leden O. A. L. Banckaerts, met 15, M. Zuidweg, met 14 en P. Luteyn, met 15 stemmen. Oudelande. Getal kiezers 30. Ingeleverd 12 stembrieftjes, Onwaarde 3, volstrekte meerderheid 5. Uitgebragt op: Jan Janze Mol 9, Abraham Lous 6. Cornells Meeuiose 6 stemmen zijnde alzoo de aftredende leden herbenoemd, terwijl ééne stem op Marinus Dregge was uitgebragt. Uvezanti. Herbenoemd Johannes Priem met 17 stemmen herstemming tusschen M. Smits en A. v. ,d. Bries. Waarde. Van de 19 uitgebragte stemmen herkozen de af tredende leden L. Zwartepoorte en M. Pieper ieder met 17 stem men. Herstemming tusschen Janus Mieras met 7 en M. Trimpe Jz. 5. Wemeldinge. Herkozen Join. Zuijdweg en Jacobus Janse de Schipper. XJerseke. Herbenoemd Jozias de Koeijer met 29 stemmen benoemd, Pieter K/iekaart met 19 in plaats van Marinus van Stee. Opgekomen kiezers 32 van de 49. Gekozen A. G. V. Hombach met 62 stemmen, herstem ming tuSïchen mr. F. van DeinseL. J. F. van Waesberghe en N. F. Fefdunnen die successively k 38, 34 en 33 stemmen erlangden. Kruillingen. Tot leden van den gemeente-raad zijn her kozen de keeren A. W. Rembges en J. Vereeke. De eerste met 38 en de laatste met 39 stemmen van de 45 ingeleverde biljetten. Bij de verkiezing van leden voor den gemeenteraad te Middel burg zijn van 766 stnmgeregtigden slechts 170 opgekomen. De aftredende leden zijn allen met groote meerderheid herkozen, zijnde de IIH. dr. M. H. Ba-mmemr. P. J. G. van Biggelen, B. van de Graft, J. Ph. van Visvliet, jhr. mr. W. Snouck Ilnrgronje. Als tegenhanger, wat de belangstelling der kiezers betreft, van het bovenstaande kan dienen, dat in de gemeente Nieuwlaud van 83 kiezers 20 zijn opgekomen. Te Viissingen zijn met meerderheid van stemmen herkozen dr. J. W. CallenfelsB. U'jttenhoovenA. Ruijsch en W. van der Os terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de HH. Q. J. van der Hijden en J. C. Ockers. Te Zierikzee zijn herkozen de HH. mr. B. C. Can, H. G. Mn lock Houwer en J. II. Ochtmanterwijl in de plaats der aftre denden mr. C. van der Lek de Clercq en dr. F. Keiler gekozen zijn de HH'. mr. J. Moolenburgh en dr. B. P. Zuurdeeg. Op de heden door de commissie der staats-spoorwegen gehouden besteding van het maken eener aardenbaan en kunstwerken enz., voor den spoorweg tusschen Bergen-op-Zoom en Woensdrecht, benevens het maken van een gedeelte van den dam door de Oosterschelde is zulks afgemijnd door dhr. P. Kalis te Sliedrecht voor 456,600. Z. M. heeft benoemd tot gezworen van de Breede Watering bewesten Yerseke, de heeren J. Trimpe en J. Vereelte-, tot ge zworen bij de watering Ellewoutsdijkdhr. J. Bruinooge. De kerkeraad van Wolfaartsdijk heeft berigt ontvangen dat ook de heer J. H. Gravenstein, predikant te Loon op Zand, voor het op hem uitgebragt beroep heeft bedankt. De kerkeraad zal dus ten tiendenmale een beroep uitbrengen in dezelfde vakature. Men schrijft ons heden uit Hansweert: De werkzaamheden aan de suatiesluis in onze nabijheiddie voornamelijk in het leggen van den dijk bestaan, gaan geregeld voort. Voorts kan ik u mededeelen, dat, ofschoon die sluis in «eer geringe mate gescheurd is, hare afbreking, zoo als men kort geleden meldde, echter geenzins onder de waarschijnlijkheden behoort. Op de hofstede bewoond door J. Wabeke in den Maire-polder, gemeente Rilland, ontstond jl. vrijdag voormiddag brand in de bakkeet, die gelukkig, zonder aanzienlijke schade te veroorzaken apoedig gebluscht is, waardoor ernstige gevolgen voorkomen zijn, daar het huis en de schuur door den geringen afstand van die keet, waarschijnlijk anders door vlammen zouden zijn aangegre pen geworden. De regen heeft allerwege weldadig gewerkt, maar niettemin worden op sommige plaatsen nog treurige gevolgen van de droogte der laatste weken ondervonden. Zoo schrijft men uit Wassenaar, dat de weilanden daar zoo kaal zijn als in den winter. Te Noord- wijk brengen sommige landbouwers hooi aan het vee in de weide en hebben zij putten gegraven om zoo mogelijk eenig water te ver krijgen. Onder Sassenheim en Lisse hebben sommigen het vee in het hooiland gebragt en is men genoodzaakt het vee water jn het land te brengen. Ten gevolge van het bedanken door den heer C. Schout Velthuijs als lid der provinciale staten van Zeeland, zal, ter vervulling der ontstane vacature, de verkiezing van een nieuw lid in het hoofd kiesdistrict Sluis, plaats hebben op Dingsdag 4 Augustus a. s. en eene herstemming zoo noodig op Dingsdag den 18 daaraan volgende. Uit het verslag van de hoofd-commissie voor het monument 1813 blijktdat die commissie rekent dat de collecte in het moederland en in de koloniën zal opbrengen /5a 600,000, Daarvan zou ongeveer 8000 worden besteed voor den gedenk naald te Scheveningen70,000 voor het monument te 'sGra- venhage 200,000 voor de stichting van de ambachtsschool. Eene som van f 250,000 zou gereserveerd blijven, om gedurende de eerste tien jaren die school te subsidiëren, terwijl de onkosten door de hoofd-commissie te maken op 22,000 worden geraamd. De plannen zijn thans medegedeeld aan de sub-commissien en volgens het verlangen van den Prins-voorzitter zal in September eene vergadering der hoofd-commissie gehouden worden, om het cijfer der collecte optenemen en een eindbesluit te nemen omtrent de gemaakte plannen. Z. K. H. heeft verklaard dat het hem aangenaam wasdat de oorspronkelijke leden der commissie zit ting bleven houden en dat hij persoonlijk geene verdere uitbrei ding van deze verlangde. Wanneer men in aanmerking neemt dat de plannen nog slechts voorloopig zijndan mag met regt gezegd worden, dat het plan van de ambachtsschool zeer uit voerig is. Daarbij zijn vele berekeningen gemaakt die ten grond slag van de onderneming moeten strekken. Alleen missen wij nog de berekeningwaardoor de school op zoo grooten voet in stand zal moeten blijven als de subsidie niet meer wordt ver strekt, de plaatsing op de school tegen retributie vermindert, en bovenal van de wijze waarop de schade zal worden gedekt, wan neer men voor het bewerkte in de school geen voldoend debouché vinden kan. Dit laatste toch is doorgaans het struikelblok van dergelijke ondernemingen. Wij vertrouwen intusschendat de sub-commissien met ernst de zaak overwegen zullen en niet zullen verzuimen op de bezwaren te wijzen, die aan de plannen, zooals ze nu voorgesteld zijnin veler oog verbonden blijven. De centraal-spoorweg is overeenkomstig de daarvan gedane af kondiging in de vorige week geopend met groote feestelijkheid, maar nog niet voor het publiek opengesteld. De berigten omtrent den toestand van den aartsbisschop blijven voortdurend gunstig. De lijder neemt in beterschap toe zonder dat zich nog onrustbarende verschijnselen vertoonen. Het berigt, onlangs door ons overgenomen, dat de dader gevat zoude zijn, is gebleken onwaar te wezen. Men schijnt die nog niet op het spoor te zijn en de ijverigste nasporingen der justitie hebben geenerlei aanwijzing opgeleverd. Ook te Middelburg hebben ongeveer 70 gasverbruikers een adres aan de gasfabriek gerigtof althans besloten dit te doen, ten einde vermindering van den gasprijs te verkrijgen. Tot de redactie van dat adres zijn benoemd de heeren J. C. Altorffer, A. J. Haman en K. Baart. Op de landbouw-tentoonstelling te Hamburgwaar door het veeuit Nederland gezonden menige prijs is behaaldis ook eene eerste of groote prijs gegeven aan kaas uit Hollandder waarts gezonden. In de laatste helft van Augustus zal te Gouda eene tentoon stelling gehouden worden van fokdierenrund en wolvee. De stad Antwerpen is voornemens, om op 2 en 9 Augustus feesten te vieren van wege de afschaffing van den Schelde-tol. Er zal ook ter gelegenheid van deze gebeurtenis eene medaille geslagen worden. Bij gelegenheid van het sluiten van het tractaat omtrent den Schelde-tol heeft Z. M. de Koning de Belgische ministers Rogier van der Stichelen, Frère en Bujardin benoemd tot ridders groot kruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, terwijl de Koning der Belgen onze ministers Betz en van der Maesen de Sombreff en den gezant den heer Guerickehet grootkruis der Leopolds orde heeft geschonken. Hontenisse, 20 Julij. Gisteren avond 7 ure ontstond er brand in een stalletje van den schoenmaker P. J. Wentzler, op het dorp Groenendijk, welke onmiddelijk oversloeg op den stal van den metselaar Cs. du Bois. Midden in het digtst bebouwde gedeelte van het dorp gelegen, had deze brand, bij volslagen gebrek aan water, een vreesverwekkend aanzien. Door het brandend gedeelte van het gebouw omver te trekken echter, werd het mogelijk, met het van heinde en ver uit regenbakken en welputten aangebragte water, den brand te blusschen; en hoewel velen van de toege- snelden met bereidvaardigheid een handje toestaken om grooter ongeval voor te komen, brengen wij langs dezen weg volgaarne hulde en dank aan de meisjes en eenige vrouwen van den Groe nendijk zonder wier krachtdadige hulp in het zoeken en bij-

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2