taflcrlïj&eii 8lan&, OïïtÖÖefesi oan uerooer. Jïïar&töerigten. flDoertentieix. Por Telegraaf. getrouwheid hare roeping. Na een jaar in dienst te zijn geweest verloor hare meesteres haar klein fortuin geheel en wilde nu het meisje wegzenden, omdat zij niet langer in haar onderhoud kon voor zien. Het meisje echterdat ouderloos wasweigerde henen te gaan en nam op zich voor have meesteres te zorgen. Zij ver huurde zich nu bij eene fruitvrouw en voorzag in de behoefte ook .van hare vroegere weldoenster. Nadat zij twee jaren hare edele taak had vervuld is onverwachts een broeder der oude dame gestorvendie haar een groot vermogen nalaat waarop zij niet had gerekend, omdat zij met hem in onmin was. Haar eerste werk is geweest om hare trouwe dienstmaagd als haar kind aantenemen, die nu op eene kostschool gevormd wordt om later haren rang als rijke erfgename te kunnen handhaven. De land bouw tentoonstelling te Hamburg werd op één dag door 30 a 40000 menschen bezocht. In het Westland wordt niet alleen de wol op gekocht voor Fransche rekening en boom- en veldvruchten voor Engelsche handelaars, maar ook aardappelen voor uitvoer naar Portugal. Te Guadeloupe is een klooster, dat men voor het rijkste houdt in de geheele wereld. Het bezit alleen aan ornamenten eene waarde van meer dan 10 millioen francs. In het Grand hotel te Parijs wordt jaarlijks voor 130,000 frs. aan gas verbruikt. AAN ZIJNE EXCELLENTIE DEN MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Geven zeer eerbiedig te kennen de ondergeteekende Hoofd ingelanden en Grondeigenaren van den Polder de Breede Watering Bewesten Yersekeeiland Zuid-Beveland. Dat in derzelver jongste Buitengewone Vergadering (Mei 1863) de Provinciale Staten hebbende vastgesteld een Reglement, hoofd zakelijk ten dienste der Calamiteuse Polders, daarin tot niet ge ringe teleurstelling wederom is opgenomen zekere belasting, onder den naam van subsidien, tariefsgewijze op te brengen door ach terliggende polders, eertijds even zonderling als stoutmoedig ver deeld of gesplitst in 1 2 en 3 linie, ten behoeve der gemelde Calamiteuse wateringen. Dat die hellingwaarvan het regt drukkende pas dagteekent van 1812, dus uit dagen van geweld, dan ook mist eiken billijken grondslag of aanleidingwaarop algemeen gedragen belastingen doorgaans rustenen overzulks op die wijze voortdurend bij uitzondering op de schouders van ce'nigen wordt gelegdiets waartoe, sedert Zeeland heeft opgehouden te zijn souvereine Pro vincie, elk belastbaar,ingezeten in Nederland evenzeer is verpligt, als de eigenaren der voorn. Vrije polders, welke in waarheid met die Calamiteuse wateringen niets hoegenaamd hebben te maken, of daaraan ietwat zijn verschuldigdterwijl het vermeend belang, hetwelk de zoo gewillige en mitsdien te meer miskende con- triljpaptcn bjj het behoud (Jer gesubsidieerde, polders zouden hebben, en waarmede men de vordering der belasting tracht goed te maken, iu wezenlijkheid bijna nooit, en zeker nimmer in eenige verhou ding tot het geeischte geld bestaat, zoo als ieder plaatselijk on derzoek wel in 't oogvallend zal doen blijken, zijnde dat zoogenaamd belang in voorz. droevig tijdperk dan ook eenvoudig voetstoots gedecreteerd en den Grondeigenaren opgedrongen, zonder vooraf der zelver meening deswege te verstaan of zich daarover te bekreunen, wel wetende, dat zoodanig praetens belang alléén kon aanvullen hetgeen de eisch in billijkheid en regt te kort kwam daar het voor niemand een geheim was of nog is dat de voor be dijking vatbare gronden, de achterliggende polders even goed voor als na de bedijking beschermen zoodat deze laatste eene voor die polders meestal onverschillige, zaak blijftkunnende tot staving onder meerdere hipr al aanstonds worden gewezen op de diverse bedijkingen, doorbraken en gedurige /zerdijkingen des zoo- genaamden Engelschen polders te Bath, alle welke bedrijven en evenementen voor de tegenliggende Maire en Reiqersbergsche polders even indifferent zijn gebleven, als hadae men sedert 1852 die Schorren nimmer aangeroerd. Dat bij een welgemeend practisch onderzoek, dergelijke toestand, verhouding en uitkomst meest overal zal worden aangetroffen. Dat bij zoodanige beschouwing betrekkelijk de heffing voor de le linie, de ondergeteekenden verklaren nog minder eene vordering aangaande volgende linien te kunnen begrijpen en niet weten uit te drukken hunne verbazinghoe men zoo lang heeft kunnen volharden met eene zaak, welke dermate eenzijdig ingrijpt in het regt van eigendomdit laatste zoo willekeurig in waarde ver mindert, en vooral, dat men hiermede voor goed schijnt te willen voortgaan, zulks in dagen, waarin men anders er zoo op uit is de gebreken van den voortijd op te ruimen tenzij alles moet worden toegeschreven aan de kracht eener veeljarige gewoonte juncto het gewillige der opbrengst. Dat gewoonte evenwel geenszins wettigende iets onbillijks, of hetgeen als onredelijk wordt beschouwd, zulks onder meerder nadrukkelijk en afdoende is gebleken zoo aangaande het stuk der jagt, als bij het artikel tiendregt, wier waarlijk zuivere en eerlijke afkomst, alles gepaard aan eeuwen ouderdom en onheuge lijke usantie, daarom niet heeft kunnen beletten den afkoop bij de wet van het een noch herhaalde voordragten rakende het andere. Dat eene vergelijking intusschen belangende het moreel van zoo even gemelde twee zaken met de onde.rwerpelijke subsidien, waarlijk alles behalve ter gunste dezer laatste kunnende uitvallen, het ij an toch nog veel wenschelijker voorkomtdathinderden indedaad jagt en tiendregt, waaraan geen smet kleeft, de dagen van zulk eeue hatelijke polderbelastiug althanshoe eerder hoe beter mogen worden geteld en dezelve alzoo ingetrokken. Dat dergelijken last door watersnood ingegeven, voor het geheel te willen leggen op de schouderen van een deel van het daaraan niet schuldig gewest, ook uit een ander oogpunt geenszins strookt met den actuelen, zoo vaak ingeroepen tijdgeest en aangenomen beginselenals beide immers hevig gekant tegen zoogenaamd Provincialisme, welks voortzetting met de voor een ieder pligtige subsidien nu te meer inconsequent zoude wezen, vermits in cas van te formeren kiesdistricten onder anderen, alle grenzen opgehe ven en bij verder voorkomende gelegenheden de Provinciën geheel worden dooreen gemengd even als of er geene limieten bestonden. Dat het op nieuw bestendigen eindelijk van iets van dezen treurigen aard, ook daarom op dit oogenbük minder houding dan ooit kan hebbendaar hetzelve gelijk het nu bestaat geheel afkomstig van en te wijten aan het Fransch Bestuur, (Keizerlijk decreet 28 December 1811), het juist de afgebeden verlossing van hetzelve is, welke eerlang dankbaar staat te worden herdacht en gevierden Z. M. onze geëerbiedigde Koning hierop gewezen, met het oog op Zijne getrouwe Zeeuwen, nu vooral wel min gaarne Hoogstdeszelfs sanctie zal wenschen te verkenen aan zoodanig knellend overblijfsel uit de dagen van druk, overheersching en rouw. Om alle welke redenen de ondergeteekenden Uwe Excellentie reverentelijk solliciteren, om, hetzij dezelve het voorz. reglement wel dan niet zal gelieven in overweging te nemen, in allen gevalle het daarheen te willen dirigeren, dat zijl. voortaan blijven verschoond van de opbrengst op deze wijze der voor hen zoo bij uitstek drukkende subsidien. Goes, Julij 1863. 't Welk doende enz. Volgen de onderteekeningen. van den 11 tot en met den 18 Julij 1863. Gehuwd Geene. Geboren: Den lilden, Adriaan, zoon van Ilubregt de Windt en Johanna Pieternella van Beloois. den 15den Antonius Eran- ciscus Wilhelmuszoon van Wilhelmus Franciscus Philippus de Valk en Adriana Cornelia Geers. den 1 QdenAdriana dochter van Hendrikus Schrijver en Maatje Cuduij, den 17denElisabeth, dochter van Adriaan Mets en Geertruida Cornelia Le Cointre. Catharina Francisca Corneliadochter van Petrus Thewes en Adriana Warrens. Overleden: Den 11 den, Martinus Bruschetto, oud SI jaren, gelt, met Anna Maria Verheeke. den lildenMaria Elisabeth Kouenburgoud 27 jaren geh. met Pieter Fruncies de Meijer, den 14denMaatje Zandeeoud 49 jaren geh. met Johannis Dekker. Sara Henrietteoud 3 jaren, dochter van Leonard de Fouw en Johanna Petronella Meerburg Snarenberg, den 18den Johanna Elisabethoud 2 jarendochter van, Cornells Lhikester en Antonetta van Spanje. JULIJ 1863. STOOMSCHIP: 3DB STAD G-OKS. van GOES. ure. van ROTTERDAM. ure. Dingsdag 21 'smorg. 9,30. Woensdag 22 'smorg. 5,Donderdag 23 10, Vrijdag 24 5,Zaturdag 25 'smidd. 12,—. j Maandag 27 8,—. Dingsdag 28 'smorg. 5, mm. *s;6*.s—- STOOM JAGT: ZUID-BU V HLANDs van ROTTERDAM. ure. van GOES. ure. Dingsdag 21 'smorg. 4,30. Woensdag 22 'smorg. 9,Donderdag 23 4,80. Vrijdag 24 9,30. Zondag 26 6,30. Maandag 27, 'smidd. 1,30.Dingsdag 28 9, ROTTERDAM, 20 Julij 1863. Granen onveranderd. Nieuwe winterqerst 30 last aan. ƒ4,75 a 6,20 betaald, koolzaad aangevoerd 200 last, 5 heoger. meekrap, onveranderd stil. AVIGNON 15 Julij 1863. meekrap. Daar het gewas niet lang meer te veld kan staan, blijven de prijzen stationnair, terwijl men niet verwacht dat er voor het einde der maand iets van belang in het artikel zal omgaan. Bevallen van eene DOCHTER, A. THEWESWarrens. Goes, den 17 Julij 1863. Bevallen van eene DOCHTERG. A. METSLe Cointre. Goes, 17 Julij 1863. Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER., L. H. M. DOxMINICUS van den BUSSCHE— van DeINSE. Goes, 20 Julij 1863.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3