JStimenfanöscfjelengten. ^uitenfunö. «gjemenflbe lengten. Het gerucht, dat zich in de vorige week dok hier verspreidde, betreffende eenen aanslag ,pp het leven -yap den aartsbisschop van Utrecht, is ongelukkig bevestigd. Aanvankelijk liepen de berigten daaromtrent zeer uiteen'",- thans is het zeker, dat hij door een ..pistoolschot is gewond geworden en dat de aanwezig heid van den kogel in de wondde toestand van den lijder hoogst gevaarlijk maakt. Omtrent den vermoedelijken dader is nog géén licht opgegaan, /schoon de justitie onafgebroken naspo ringen doet. De N. Bott. Courant déélt heden een berigt mede uit Moergestel van den volgenden inhoud de aartsbisschop bevindt zich naar omstandigheden zeer wel, zoodat Z. H. W. gisteren reeds door de kamer liep. De vermoedelijke dader is gevankelijk te's Bosch gebragthij is geen Nederlander, maar een Dnitscher die gaarne gewenscht had in een klooster te komen, doch aan wien dit ge weigerd isanderen zeggendat hij in een klooster geweest is, doch wegens slecht gedrag ontslagen was. Met de opname van achterstaand adres van ingelanden en eige naren der Breede Watering bewesten Yerseke, betreffende de sub sidien, voldoen wij aan de toezegging in ons vorig nommer gedaan, Daarin is abusivelijk vermeld dat het reeds ingezonden was dit staat weldra te geschieden maar het zal vooraf nog eenige dagen ten huize van den dijkgraaf dier watering, op de Vlasmarkt alhier ter verdere onderteekening liggen. Wij hebben het volgende verslag ontvangen van de vergade ring der onderwijzers-vereenigingwaaraan wij met genoegen plaats verleenen Vrijdag den 17 Julij werd de 28ste algemeene vergadering van de Zuid-Bevelandscha Onderwijzers Vereenigingte 's Gravenpol der gehouden. De opkomst van circa 40 leden bewees, dat deze jaarlijksche bijeenkomst op grooten prijs gesteld wordt. De vergadering, gepresideerd door den districts-schoolopziener, mr. J. II. de Laat de Kanter, werd opgeluisterd door de tegen woordigheid van de WelEdelGestr. heeren C. M. van Visvliet inspecteur van het lager onderwijs in Zeelanden mr. C. J. Piclcé, schoolopziener van Zeelands 3e schooldistrict; door drie heeren, leden van de plaatselijke schoolcommissie te Goes, alsmede door nog eenige gasten van elders De werkzaamheden, als altijd, doelmatig en met orde geleid door den voorzitter, waren zeer belangrijk, en leverden de over tuigendste bewijzen van den bloei der vereeniging en van het* groote gewigt barer instellingen. Ze werden voorafgegaan, afgewisseld en gevolgd door hef urt* voeren van gepaste zangstukken. Die welgeslaagde uitvoering dwong de erkentenis af, dat de zangvereeniging, vooral door de ijverige bemoeijingen van den WelEdelGestr. heer schoolopziener op nieuw in het leven geroe pen, aanvankelijk schoone vruchten afwerpt en de rijkste verwach tingen voor de toekomst belooft. Ze zette de kroon op den ijver en de zorg, door den talentvollen zangdirecteur, den heer O. J. Witte, hoofdonderwijzer te Kloetinge, aan de lessen besteed. Wel verdiend was de lof hem toegezwaaid, welgemeend de luid uit gesproken dank der vergadering. De heer P. JVensch, hoofdonderwijzer te Eilland, hield eene redevoering, behelzende: een blik op liet jaar 1813. Bij het aan staand herdenken van het halve eeuwfeest onzer herboren onaf hankelijkheid, mogt men de stof wèl gekozen achten. In sier lijken stijl schetste de spreker de aanleidingen tot den val van den al vermogenden monarch Napoleon, waarna hij in korte maar levendige trekken den gang der bevrijding van ons vaderland naging. Eenstemmig was de betuigingdat de redenaar zich uit muntend van zijne taak gekweten had. Uit de verschillende verslagen over onderscheidene instellingen uitgebragtnemen wij alleen op dat de oefenschool in gewenschten bloei verkeert, en de les gevende onderwijzers zich uitnemend beijveren, om hunne moei- jelijke taak naar eisch te vervullen; dat in de onderwijzers-gezelschappen door velen met ijver ge tracht wordt, om aan het doel dier instellingen te beantwoorden; dat de Begrafenis-beurs in gunstigen staat is, en haar nut meer en meer wordt erkend; en dat in de onderwijzers-bibliotheek een schat van werken is, die men in vele instellingen van dien aard te vergeefs zal zoeken. Die schat wordt gedurig vermeerderd door aankoop van degelijke werken. Ook mogt men uit het verslag van den bibliothecaris vernemen, dat de heer inspecteur door toezending van boekge schenken van zijne ingenomenheid heeft blijk gegeven. Staande de vergadering werd gelijk blijk ontvangen van den heer van Pee, rustend onderwijzer van Wemeklinge, die een belangrijk werk aanbood, dat met dank aanvaard werd. Eindelpk bleekdat door buitengewonen ijver van den bibliothecaris, den heer wart, hoofd onderwijzer te Goes, ondersteund door den WelEdi.Gest. heer schoolopziener, eene met zorg bewerkte nieuwe catalogus eerlang den leden der vereeniging zal worden aangeboden. Met groote belangstelling werd gesproken over de verschillende schrijfleerwijzen, en besloten, dat met de nieuwste methoden eene roeve op de scholen zal genomen worden, ten einde op een volgende vergadering de resultaten ter tafel te brengenom ein delijk, bij vergelijking tot eene gevestigde opinie te komen. Eenige onderwijzers boden zich daartoe welwillend aan. Door de vergadering werd, na uitvoerige discussien, besloten, dat de vereeniging eene prijsstof zal opgeven voor hulponderwijzers in dit district. Het bestuur der vereeniging zal de redactie daar van op zich nemen. Een warm voorstander van het onderwijs loofde daartoe eene prijs van tien gulden uit. Vervolgens werd bepaald, dat uit de leden der vereeniging eene commissie zal gekozen wordenter beoordeeling van nieuw uitgekomen schoolboeken; voorloopig alleen die, welke op de taalkunde betrekking hebben; opdat hare gemotiveerde beoordee ling tot voorlichting strekke in het doen eener goede keuze. Tot vice-president der vereeniging werd, ter vervanging van wijlen den heer van den Bree, met groote meerderheid van stem men gekozen, de heer IV. Swart. Na afloop der werkzaamheden mogt de vergadering, even als verleden jaar, het genoegen smaken, zich op eene fraaije wandel plaats (op de buitenplaats de Favorite) te verpoozen. Den Wel Edlen heer Kakebeeke zij daarvoor onzen dank gebragt. Bij de terugkomst schaarden allen zich aan een welvoorzie- nen disch. Had de vergadering de kenmerken van orde en eensgezind heid opgeleverd; niet minder bleek hier, hoe bij gepaste en le vendige vrolijkheid eene gewenschte verhoudingeen ware broe derzin heerschende was. Menige dronk werd ingesteld op den bloei der vereeniging op hen aan wie de belangen van het onderwijs zijn toevertrouwd, aan Vorst en Vaderland, enz. Nog mogen wij niet vergeten te vermelden, dat aan tafel door den heer M. Pleune, hoofdonderwijzer te Nieuwedorp, eene gees tige bijdrage werd geleverd, tijpen uit de schoolwereld voorstel lende, ontleend uit overdenkingen van eenige „gevallen" uit.de Vormleer. Kortom, de tijd van scheiden kwam allen te vroeg. Ook wij scheidenin vereeniging met den laatst uitgesproken wensch Vaarwel! tot het volgende jaar! Mogen wij allen ons dan weer in hetzelfde genot verheugen! Brieven uit St. Petersburg melden, dat het antwoord van de Russische regering op de nota's der mogendheden verzonden is. Dat antwoord moet kort maar beteekenend zijn. Men kerit den inhoud nog niet, maar het laat zich ecnigzins opmaken hoe dit zijn zal, uit de omstandigheid, dat Rusland voortgaat zich te wape nen en dus niet gezind schijnt om toetcgeven aan al de vragen of eischendie men aan den Czaar heeft gesteld. Het moet echter Zeker zijn, dat Rusland er in toestemt om eene conferentie over de Poolsche aangelegenheden te houden. Het nationaal gouvernement in Polen heeft intusschen een maat regel genomen, die groote gevolgen hebben kan. Het heeft na melijk bevolen om op alle punten aanvallenderwijze tewerk te gaan. De strijd dreigt dus op nieuw hevig te zullen worden, maar hoe moedig het besluit ook zijen met hoeveel geestdrift het zal worden uitgevoerd, juist daarin zou wel eens voor Polen althans met het oog op deszelfs laatste pogingen, het begin van het einde kunnen wezen. Het protocol betreffende den afkoop van de Scheldetol, is te Brussel opgemaakt en onderteekend. Ook de staten, die op de conferentie niet vertegenwoordigd waren, hebben, behalve Mecklen burg, den .afkoop in beginsel aangenomen. In Hessen Darmstad bemoeit de regering zich ook met de godsdienstige opvoeding der kinderen. Zij heeft bepaald, dat de keus der godsdienst waarin de kinderen zullen opgevoed worden aan den vader, of bij diens ontstentenis aan de moeder toekomt, dat alle beloften, om van het regt tot genoemde keuze afstand te doen, nietig zijn, terwijl het aan geestelijken verboden wordt, zoodanige beloften door welke middelen ook uittelokken of te aanvaarden. Den leeftijd van 14 jaren bereikt hebbende, zijn de kinderen geregtigd zelve hunne godsdienst te kiezen. De prins van Oranje is door de koningin van Spanje benoemd tot ridder der orde van het gulden vlies. Dezer dagen schreef een Duitsch edelman von If'intersveld aan zijnen zadelmaker, dat hij de bestelling introkdie hij hem gedaan hadomdat hij vernomen had, dat de ambachtsman tot de liberale democraten behoorde en hij zicli voorgenomen had alleen die personen te begunstigen, die tot de corservatieveri behoorden. Ook te Ant werpen is het gebrek aan water zoo groot, dat men te naau- wernoodgheeft om in de eerste levensbihoelte te voorzien.-In de vorige week zou te Antwerpen een jeugdig paar in het hu welijk treden. Zij hadden reeds een uur op het stadhuis ge wacht en nog was hunne beurt niet gekomen De bruidegom vond dit. zoo vervelend, dat hij het stadhuis verliet, met de pleg- tige gelofte om er niet weder te keeren. Voor drie jaren tradt 'een dienstmeisje uit Bretagne bij eene matig bemiddelde oude dame te Parijs in dienst en vervulde sedert met de meeste

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2