Jjcmengöe toigien. In "de vergadering van deMaatschappij van Nijverheid, dit jaar- te Rotterdam vereenigtT, isheden morgen besloten, dat de algemeene vergadering in hèt volgende jaar te Middelburg zal worden gehouden. 154 stemmen' hebben dit beslist tegen 116 die voor Goes zich hebben verklaard. Gisteren avond had hier een droevig ongeluk plaats. Zeker jong mensch, Z., kwam te paard door de Voorstad gereden, toen het paard schrikte en doorging met dat gevolg, dat de rijder van het paard stortte en eene hoogst belangrijke verwonding kreeg aan het hoofd. Ofschoon bij het schrijven van dit berigt nog in levenverkeert de lijder echter in hoogst bedenkelijke omstandigheden. Door Ingelanden van den polderde Breede Watering, is een adres ingezonden aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zakenwaarin zij zich beklagendat in het nieuwe polder- reglement wederom opgenomen zijn de subsidiën, op te brengen ten behoeve der Calamiteuse polders, door de achterliggende polders in drie liniën verdeeld. In dat adres wordt het drukkende dier belasting, met redenen omkleed, opgegeven en ten slotte verzocht, dat, hetzij het nieuw ontworpen reglement door de regering in overweging genomen worde of niet, de adressanten in ieder geval van den opbrengst dier belasting mogen verschoond worden. Plaatsgebrek verbiedt ons heden dat adres in deszelfs geheel op te nemen. Wij hopen dit in het eerstvolgend nummer te doen, maar vestigen de aandacht er op, dat het aan de andere polders zal worden toegezonden op dat deze, bij instemming met het hoofddenkbeeld, in gelijken ziu zich tot de regering zouden kunnen wenden. Onlangs deelden wij mede, dat de gemeenteraad van Oudelande besloten had tot het afschaffen van de betaling der schoolgelden, nu kunnen wij er bijvoegen, dat die van Driewegen zich genood zaakt ziet de toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs in te roepen, ten einde gevolg te kunnen geven aan de zoozeer gevorderde verhooging van des onderwijzers jaarwedde, waartoe de financiële krachten der gemeente te kort schieten, en zonder welke verhooging het gebleken isdat de bestaande vacature niet op eene voldoende wijze zal kunnen vervuld worden. De werkzaamheden aan het kanaal worden te Hansweert te Wemeldinge en bij den Postweg geregeld voortgezet. Men schrijft ons uit Kruininger.; dat onder begunstiging van het heerlijkste weder de hooibouw geregeld plaats heeft. De weiden levërën weinig opwaardoor de prijs hoog is. Het zaaddorsschen zoowel als het plukken'van vlas, het smjden van gerst is algemeen, waardoor overal eene groote bedrijvigheid heerscht. Wij kunnen er bijvoegen, dat tegenover deze gunstige en aangename berigten van alle kanten wordt geklaagd over de felle droogte. Het vee lijdt daardoor op vele plaatsen gebrek en de meeste veldvruchten ondervinden in meerdere of mindere mate den nadeeligen invloed van het gemis aan vocht. Er zijn zelfs landbouwers die het zaaddorsschen hebben moeten staken daar men wel de struiken verbrijzelde, maar de vrucht niet los maken ken uit de ineen gedroogde taaije peulen. Bij Z. M. besluit van den 12 Julijn>. 3, is benoemd tot kantonregter te Vlaardingen, mr. F. van Deinstthans kan- tonregter te Sluis. Uit Eeden ea Boekei in N.-Brahant schrijft mendat daar Zaturdag 11 een formeel oproer heeft plaats gehad. De landbe-- woners die elkander sedert lang vijandig warenkregen over eene onbeduidende oorzaak twist, velen mengden zich ongeroepen in den strijd en de partijen groeiden tot eene aanzienlijke menigte aan, die met pieken, gaffels en zeissen elkander te lijf gingen. Van beide zijden hebben verwondingen plaats gegrepen. Eerst door het bijeentrekken van de omliggende brigades maré chaussees en het doen van eenige arrestatien is de rust voor het oogenblik, althans «ogenschijnlijk hersteld. Sedert ge mimen tijd had men niets gehoord van de commissie voor het optsrigteu monument ter herinnering van 1813, maar in de vorige week heeft zij een krachtig bewijs van leven gegeven. Zij heeft bij den prins voorzitter gedineerd, nadat- eeue vergadering gehouden waswaarin gewigtige besluiten genomen werden. In die vergadering waren tegenwoordig de geassumeerde leden en werd allereerst door de eerst opgetreden leden ontslag ingediendhetwelk echter niet werd aangenomen. Door den secretaris werd mededeeling gedaan van de honderde commissien en van de duizende leden van dezen. Vervolgens werd door Z. K. H. het plan ontwikkeld door de hoofd-comraissie beraamd, hierin bestaande 10. er zal te Scheveningen zoo nabij mogelijk aan de plaats waar prins ff'Ulem voet aan wal zette een ge denknaald worden opgerigt2 te 's Ilage, in het Willemspark, zal een gedenkteeken geplaatst worden, gewijd aan Neerlands herstelde onafhankelijkheid, de Vaderlandsehe mannen, die daartoe medegewerkt hebben en den souvereinen vorst; 3 er zal te Amster dam eene nationale ambachtsschool worden gesticht, waar voor 400 knapenuit iedere provincie naar gelang der bevolking gelegenheid zal worden geopend om hen te vormen tot bekwame ambachtslieden en brave burgers Het blijkt niet duidelijk of deze voorstellen definitief aan genomen zijn, dan wel of de commissien daarop gehoord zullen worden. Zoo veel is zeker, dat de sub-commissien gelden zullen moeten verzamelen om de plannen te kunnen uitvoeren en dat de voorstellen rusten op de vooronderstelling, dat de opbrengst der te houden kollekte mag worden geraamd op 15 cents per hoofd. Er zijn eindelijk nog eenige commissien in de commissie benoemd, onder anderen tot bevordering eener algemeene gods dienstige feestviering op Dingsdag 17 Nov., op welken dag de eerste steen zou gelegd worden van het gedenkteeken te 's Hage. Deze commissie echter zal iu conflict komen met de bepaling der Synode van de Ned. Herv. kerk, die airede een besluit genomen heeftom op den naast voorgaanden Zondag, bij de openbare godsdienstoefeningen de herstelling onzer onafhankelijk heid te doen gedenken. Een landeigenaar in Galicie heeft zijn elfjarig dochtertje door het toebrengen van slagen met een hark gedood, nadat hij baar den geheelen nacht heet water over het hoofd had gegoten. De ont aarde vader had zich daartoe met zijn kind opgesloten en dreigde zijne vrouw en andere kinderen te zullen doodenals zij het waagden de kamer te naderen. Hij is in handen der justitie, maar toonde geene de minste aandoening, toen hij bij het lijk van zijn kind stond. Te Deventer hebben zamenseholingen plaats gehad, ten gevolge van, zoo men meende, te strenge maat regelen van eenen nieuwen commissaris van policie. Te Absan nabij Hall is een wonder gebeurd. Een boerenmeisje uit het Oberimsthaldat stom, doof en zwaar kreupel was, begaf zich in bedevaart naar gemelde plaats en keerde geheel gezond en genezen terug. Het aantal der werklieden van allerlei am bachten die thans voor den aanbouw in verschillende wijken van Parijs aangewend worden, wordt op meer dan 300,000 geschat. In den aanvang dezer maand had in de omstreken van Lion een vreesselijk ongeluk plaats. De beer O. en zijne vrouw kregen bezoek van hunne dochterdie pas gehuwd wasmet. haren echtgenoot en nog eene dame. Na eenen genoegelijken dag besloot men tot een vaartogtje op de Rhone. Door eene of andere ver keerde wending stootte het bootje tegen eene andere schuit; door den schok verloren de jonge vrouw en haar echtgenoot het evenwigt en stortten in de rivier. De vader en de beide andere vrouwen deden wanhopende pogingen om de drenkelingen te redden, maar in hunne verwarring deden zij liet bootje kantelen ^n ialle vijf verdwenen in de diepte. Slechts drie lijken werden tot hier toe terug gevonden. Zondag ontmoette een klein meisje "te Brugge op straat een jongen, weinig ouder dan zij, die haar een glas voorhield waarin eenig vocht was, en drong haar dit op te drinken, zeggende dat het goede syroop was. Het kind dronk zonder bezwaar en had naauwelijks het vocht gebruikt of de ken- teekenen eener hevige vergiftiging deden zich voor, spoedig bleek, dat zij geconcentreerd zwavel zuur bad gebruikt. Door de spoedige hulp van eenen geneesheer, die een krachtig tegengift aanwendde, gelukte het, om het levensgevaar te doen wijken, maar de werking van het vergif was zoo hevig geweestdat het kind nog het spraakgebruik niet terug heeft gekregen. Te Breda en om streken lijden vele menschen vooral vrouwen aan diarrhaea, het geen door sommigen aan het gebruik van nieuwe aardappelen wordt toegeschreven. Men heeft ook ontdektdat eene zekere soort van aardappelen, nadat zij gekookt zijn, zwart worden en zeer nadeelig op de gezondheid werken. In het krank zinnigen gesticht te 's Hertogenbosch, heeft men de lijders ver maakt met eenige spelen, als mastklimmen, zakken loopen enz. Bij die gelegenheid viel aan eenen der winners, een man met een kaal hoofd, als prijs ten deel een zakkammetje. De hertog van Hamilton is na afloop van een copieus diner van de trappeu van zijn hotel gevallen, met het ongelukkig gevolg dat hij op het hoofd te land kwam en zich de hersenpan verbrijzelde. De tentoonstelling van oudheden te Delft, lokt velen derwaarts en de stad heeft daardoor de zeldzame eer van eens bezocht en beschouwd te worden. INGEZONDEN. Colijnsplaat 10 Julij 1863. Dat de voorgenomen regeling der zaak van de Calamiteuse- poiders in Zeeland, of liever de geruchten die er loopen, dat het dijkgeschot in die polders eene verliooging zal ondergaan, reeds nu nadeeligen invloed op de waarde der in dusdanige polders gelegene landerijen uitoefent, bleek alhier heden. In het begin dezes jaars werd alhier publiek geveild eene hofstede met ruim 53 bunders uitmuntende wei- en bouwlanden en werd voor dezelve als toen geboden ruim 40,000, waarvoor de eigenaren genoemde hofstede niet wilden afstaan. Thans werd deze hofstede weder publiek geveild en toegewezen aan den heer Wittoneh te Brussel voor 38000 ruim. Dat perceel gelegen in den Calamiteusen- polder Oud-Noord-Beveland, schijnt dus in een half jaar tijd 2000 in waarde te zijn achteruitgegaan, wat eeniglijk aan boven genoemde omstandigheden wordt toegeschreven. XX.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2