3SuitenfanÖ. billijke stof van ontevredenheid geeft. Het blad had gew'enscht; in de gegeven omstandigheden, dat de begrooting voor koloniën" ware verworpen gewordqi, omdat de strijd dan nader aan de beslissing zou gekomen zijn.\Het middel of althans de poging om den strijd alzoo te doen eindigën is zeker radicaal te noemen, maar of het doel bereikt, het land. gebaat en de koloniale belangen gediend zouden geweest zijn» durven wij betwijfelen. Verwerping der begrooting om redenen daar buiten gglegqh, had ook aanleiding kunnen gevendat ook de concessie Poolman ware verworpen geworden, immers, zoo de Kamer hare rigting tegenover die van den Minister had gehandhaafd. In het tegenwoordige oogen- blik, meenen wij, moest het belang van Indie zwaarder wegen; dan het zuiver bewaren van den constitutionelen vorm. En zal ook de strijd in 'het vervolg hervat moeten worden, men zal dan meer gegevens hebben om te oordeeleu; wanneer de Minister uit zijn daden beter gekend zal zijn zal de kamer ook eerst regt in hetgeen zij wïl en niet wil, gekend kunnen worden. Uit 's Hage wordt geschreven aan de N. Rott. CourantHet berigt dat omtrent het wetboek van strafvordering in uwe cou rant van heden (5 Julij) voorkomt, is geheel onjuist. Het Werk is nog lang zoover niet gevorderddat het ontwerp bij het de partement van justitie omgewerkt zoude kunnen worden. Ben ik wel geinformeerddan is liet altijd nog bij den raad van State, alwaar slechts het sectie onderzoek er over afgeloopen is; maar het rapport met welks zamenstelling de heer Borret reeds 'sedert geruimen tijd belast is, is nog niet uitgebragt. Klaagt men dus met regt over den weinigen spoed, welke met dat wetboek ge- m.aakt wordt, het is tot den Raad van State, dat de klaglen gerigt moeten worden. Men verneemtdat de heef mr. A. Philipse, lid en voor zitter der Eerste Kamer van de Staten Generaal, zijn ontslag als zoodanig zal nemen. (H. k Li. Blad:) Ter benoeming tot officieren van gezondheidna afgelegd examen, zullen aan Z. M. worden voorgedragen de kweekelihgen der militaire geneeskundige school G. C. Sterk bij de landmagt en A. de Graag-, voor O. Indien. Z. M. heeft aan den heer G. van Doorn, thans notaris te Aardenburgvergunning verleend om zijne standplaats over te brengen naar Middelburg. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad, zijn onder meerder ingekomen, berigt van den verkoop der brugwachters woning aan A. Piemen voor J 265 en aankoop van het huis def wed. de Jonge voor 1200, ter vervanging van hetzelve. Voorts1 de aanneming van rar. J. G. de Witt Ilamer van het lidmaatschap, der schoolcommissie en is ook besloten tot ondersteuning der po gingen, die worden aangewend om de algemeene vergadering van de maatschappij van Nijverheid het volgende jaar binnen déze gemeente te doen plaats hebben. Gedurende de laatste dagen zijn hier in de waag gewogen 33489 wol afkomstig van eenige kudden uit dit eiland. De prijs gemiddeld gerekend tegen 1,30 p. m of 3,90 per steen geeft dit de belangrijke som van 43,535,70. Onder die wigt is niet begrepen de opbrengst uit het oostelijk gedeelte waarvan de weging elders is geschied. Uit alle oorden des lands schier komt het berigt, dat men de gasprijs verminderd heeft. Te Deventer is men op 12 et. de kub. el gekomen; bij gebruik van 4000 el betaald men daar 10 ets. Het gas-oproer wordt algemeen en de vijand, de petroleum, wint in overwigt. 'tls daarom misschien voor de leveranciers wel de beste keus, om vrijwillig te geven, wat anders wordt afgedwongen! Sedert geruimen tijd leest of hoort men niets meer van de commissie, noch van de sub-commissien voor het monument 1813. Het schijnt, dat de ingenomenheid met deze zaak overal geweken is en dat zij dientengevolge zal mislukken. Door kunstmatige opwinding zal men haar misschien zoeken levendig te houden, maar reeds is het gebleken, dat wanneer dergelijke dingen niet met hartelijke instemming van allen geschieden, het eene dwaasheid is, om ze met kracht en geweld te willen doordrijven, 't Is overigens jammer, dat een goed doel mislukt door slecht gekozen middelen, en het buitenland zal teregt opmerkendat het nationaliteits gevoel bij ons weinig is opgewekt of zich althans zeer spoedig en gemakkelijk laat bedwingen. Meermalen namen wij berigten op omtrent tweegevechten, die hier en elders hadden plaats gehad. Wij deden het voornamelijk om te doen uitkomen hoevele onheilen er gesticht worden door dit barbaarsch en onzinnig overblijfsel uit den vóórtijd. Thans lezen wij weder in een dagblad, dat de jeugdige officier die voor eenigen tijd te D. een duel voorkwam, door zich te vrede te hou den met het hem aangeboden excuus, niet alleen een schrijven ontvangen heeft van zijne superieuren, dat alles behalve vereerend is, maar dat hij tevens naar elders is verplaatst om daar onder streng opzigt te zijn. Wij zouden wenschen te weten hoe dit overeen te brengen is met de staatswet. Die wet verbiedt het duel en nu blijkt dat wie die wet gehoorzaam is misschien nog erger dan een wets-overtreder behandeld wordt. Het verwondert ons meest, indien ten minste de berigten waarheid behelzen, dat zoo iets voorvalt onder het bestuur van eenen minister van oorlogdie zoo streng de tucht handhaven wil. Of is een constitutioneel minister meer geroepen om te waken voor de ingebeelde wet van eer, dan voor de geschreven en door hem bezworen wetten des lands Volgens de berigten, die in Duitschland in omloop zijn, is men in Griekenland nu reeds ontevreden, omdat de nieuwe koning niet genoeg van zich doet hooren. Algemeen houdt men het er vodr, dat de koning zal moeten komen met vreemd geld en met vreemde wapenenen dat zijne regering ook dan nog met groote moeijelijkheden zal te kampen hebben. Uit enkele proevén kan men opmaken welke de geest isdie in Griekenland heerscht. De debatten in de Nationale vergadering loopen niet zelden in eene bokspartij uit, en de minister van oorlog, die slechts 4000 officieren en nog niet ten volle 4000 manschappen te betalen heeft, laat zich de soldij voor 14402 soldaten uitbetalen. Onder zulke vqorteekens is de aanvang der regering van den Deenschen prins niét. gunstig. Uit Berlijn wordt gemelddat de Poolsche nationale regering ofschoon niet gevraagd om zich over het al of niet houden eener conferentie door de mogendheden te verklaren,' toch ook hare stem daarover heeft doen hooren. Zij heeft zich gunstig voor dat plan uitgelaten, mits ook voor hare gemagtigden de toegang tot die conferentie zal geopend zijn. Verder heeft zij als voorwaarde gesteld, een wapenstilstand, de bijeenroeping van een rijksdag voor het congres, onder waarborg van Europa, en eindelijk de oprigting van een Poolsch nationaal leger. Polen eischt; maar hoe billijk de eischen schijnen is het te vreezeu dat noch Rusland, noch de mogendheden, daaraan onvoorwaar delijk gehoor zullen geven. Men zegt dat de Russische keizer er in toegestemd heeft om in een congres de aangelegenheden van Polen te behandelen, en dat hij zich daarin meest zal laten leiden door de wenschen van Oostenrijk. Inttisschen is er een gerucht verspreidnaar aanleiding van geloofwaardig schrijven uit Warschaw en St. Peters burg, dat de generaal Muravieff meent te kunnen bewijzen, dat de grootvorst tondantyn lid zoude zijn van het nationaal comité in Polen. Indien dit gerucht waarheid behelzen tnogt, dan zou het zich laten verklaren, waarom het geheim niet kou worden uitgevorscht van den zetel van dat comité, maar de gepleegde wreedheden zullen des te onverklaarbaarder zijn. Een Engelsch dagblad deelt mede, dat lord Palmer don, de leidra en ziel der tegenwoordige Britsche staatkunde zigtbaar afneemt. De edele lord is nu reeds bijna 80 jaren oud, wordt rusteloos door de jicht gekweld, maar is niettemin onvermoeid in Werk zaamheid en geeft menig krachtig bewijs, dat zijne eminente talenten door den ouderdom niet hebben geleden. De tijdingen uit N.-Amerika zijn gewigtiger dan zij in langen tijd waren. Jammer slechtsdat wij ze altijd onder reserve moeten mededeelenomdat zij zoo vaak door spoedig volgende worden gelogenstraft. Toch schijnt er eenige grond voor te zijn om te geloovendat de overwinnende beweging der Zuidelijken in de laatste dagen zoo groote voortgang heeft gemaakt, dat men bijna zeggen zou, het einde van den oorlog kan niet meer verre wezen. Men zegt zelfs dat Washington dooi de Zuidelijken wordt bedreigd, en mogt dit in hunne handen komen, nadat zij in de laatste dagen een belangrijk overwigt hebben verkregen, dan zouden zeker de Noordelijken moeten komen tot datgene wat zij met opoffering van geld en bloed hardnekkig hebben geweigerd. Wat wij vroeger meermalen opmerkten, dat de generaals der Zuidelijken veel meer krijgskundige bekwaam heid toondendan die van hunne voormalige bondgenooten wordt meer en meer bevestigd. De inval van generaal Lee in Penn- sylvanie getuigt van zijn tact en doortastend talent. De schrik die de mannen van het Noorden bevangen heeft is dan ook niet gering, en men wil zelfs dat president Lincoln te Washington zou verklaard hebben, dat Lee, de generaal der Zuidelijken zijne ontwerpen geheel zal ten uitvoer leggen en als overwinnaar den vrede zal voorschrijven uit het kapitool der hoofdstad van bet Noorden. Het bevestigt zich dat de verandering van ministerie in Erankrijk tot eene meer vrijgevige politiek in het bestuur zal leiden. De dagbladpers geeft daarvan reeds de bewijzen, maai de toekomst zal eerst kunnen leeren of de keizer het in zijn belang acht, om op den nu ingeslagen weg voort te gaart. Voort durend spreekt men er van, dat Napoleon oorlogzuchtige plannen tegen Rusland zoude koesteren en Polen daartoe de aanleiding zoude geven. Wij gelooven echter, dat men meer redeneert uit hetgeen Napoleon zou willendan uit hetgeen hij zelf in het belang van zijn bestuur achten moet. Terwijl de politieke denkwijze der nieuwe Ministers eenige hoop geeft op meerdere liberaliteit in het bestuur, verneemt men met leedwezen, dat er oneenigheid is tusschen de nieuw be-

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2