liütcnfanö. «geniengöe JSerigten. "thermometerstanh nemens om vlaggen uittesteken en alzoo van hunne ingenomen heid te doen blijken met eenen maatregel, die lang begeerd, ernstig bestreden en moeijelijk verkregen werd. Eene zegepraal der menschheid is zeker eene waardige aanleiding tot feestvieren. Uit Ylissingen wordt aan de Middelburgsche Courant geschre ven: „Mag men de geruchten gelooven dan hebben wij spoedig weder wat grootere levendigheid en vertier te wachten, door eene vermeerdering van werkzaamheden aan de marinewerf alhier. Ten gevolge van de aanneming van het wetsontwerp tot ver hooging der staatsbegrooting van 1868. hoofdstuk marine, (pant sering van schepen), spreekt men namelijk van den aanbouw van een groot schip, dat op geen der overige etablissementen kan gebouwd worden; terwijl er ook nog andere werkzaamheden zullen te verrigten zijn in verband met de pantsering van houten vaar tuigen. „Hierdoor zou dan ook de vrees worden weggenomen dat het personeel der marinewerf misschien nog aanzienlijk zou vermin derd zijn geworden. Door het departement van oorlog is bevolen, dat de miliciens plaatsvervangers van 1861 en de miliciens der ligting van 1862, die nog bij verschillende infanterie-korpsen ter aanvulling onder de wapenen zijn in den loop der volgende maand met onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen moetenterug gezonden worden. De tijdingen uit Amerika zijn niet van gewigt ontbloot, voor zoover wij daarop kunnen staatmaken. De Noordelijken geven hoog op van hunne verwachting omtrent den spoedigen val van Vicksburg, maar zijn inmiddels door eenen onverwachten inval der Zuidelijken in andere streken verontrust gewordenDe president Lincoln heeft eene versterking voor het leger moeten vra gen van J 00,000 man, maar zoowel daardoor, als door de kennelijke uitbreiding van de magt der Zuidelijken is zijne populariteit niet vermeerderd. De voorstanders van den vrede zullen daaruit ze ker aanleiding nemen, om hunne oogmerken te bevorderen en zeker mag men stellen, dat hoe meer de treurige gevolgen van den burgerkrijg zich doen gevoelen, des te sterker het verlangen naar den vrede zal spreken. Een Amerikaansch dagblad verhaalt, dat meer dan 19000 we duwen, die hare echtgenooten in den burgeroorlog verloren hebben het bureau der pensioenen te Washington bestormen. Dergelijke feiten moeten krachtig medewerken om ook de meest opgewon den gemoederen te bedaren en tot het eindigen van zooveel jam meren alles in het werk te stellen. De berigten uit Polen zijn even onzeker als die uit Amerika. Van beide zijden bestaat overdrijving en als men de Russische tijdingen gelooven mogt, was er weldra van de opstand niets meer over, terwijl uit Polen slechts gemeld wordt, dat de opstand in krachten wint. Zeker is het, dat men den zetel der nationale regering nog niet heeft kunnen opsporen en dat men tot de konclusie gekomen isdat die eigenlijk in het buitenland moet worden gezocht. In den regelzoo schrijft menworden de bevelen dier regering beter opgevolgd dan die der Russische autoriteiten. Rusland laat zich intusschen tot geenerlei toegeef lijkheid bewegen. Het antwoord op de nota's der mogendheden is van dien aarddat men weinig goeds verwachten kan en de wreedheden gaan onophoudelijk voort. De Russische regering heeft nu onlangs besloten, dat de menigvuldige doodvonnissen des naehts zullen ten uitvoer gebragt worden, ten einde het opzien, daardoor gewekt, te voorkomen. De veroordeelden worden in den nacht binnen de muren van de vesting Modlin gebragt en het blijft geheel onbekend aan welke personen zoodanig vonnis voltrokken wordt, omdat niemand zich des nachts in de straten van deze vesting mag vertoonen. Dat door dergelijke maatregelen de verbittering toeneemt, laat zich gemakkelijk begrijpen. Ten aanzien van het laatste werk van den heer Renanhet leven van Jezusdat volgens het gevoelen der geestelijkheid in Frankrijk in beslag moest genomen worden, en waarvan den eersten dag 11000 exemplaren werden verkocht, zou de Keizer gezegd hebben: dat men zich daarmede niet moest inlaten. De keizerin is voornemens naar Jeruzalem te reizen en Palestina te bezoeken. Zij wil aan het Heilige graf gaan danken voor de tot nu toe aan den keizerlijken troon verleende bescherming. Bij hare terugkomst zal zij te Rome een zegen afsmeeken van den paus over de keizerlijke familie en over Frankrijk. De politieke houding moet echter vóór hare afreis opgehelderd zijn en de keizerlijke vroomheid hangt in hare uiting dus van de staat kunde af. De Keizer van Frankrijk heeft de beperkingen ten aanzien van de broodbakkerijen en den handel in brood afgeschaft. Er zal slechts een voldoend toezigt gehouden worden tot waarborg dat het brood gezond is en dat de verkoop op eerlijke wijze zal plaats hebben. Belgie levert sedert eenigen tijd weinig nieuws en misschien zijn het wel de gelukkigste momenten in de geschiedenis van een land, waarin voor de dagbladen weinig stof wordt geleverd. Sedert de verkiezingen daar zijn afgeloopen is alles rustig, in afwachting van den strijd, die zich niet zal laten wachten als de kamers bijeenkomen. In de dagbladen wordt nu en dan gehan deld over de vraag, of niet het ministerie zou moeten aftreden, daar het op zoo kleine meerderheid in de kamers rust, maar het ministerie begrijpt zeer teregt, dat het den loop der zaken moet afwachten, omdat het dagbladen geschreeuw over een na derend einde meestal meer den wensch van enkelen, dan de over tuiging van bevoegden is. De klerikale bladen kunnen het nog altijd den minister van binnenlandsche zaken niet vergevendat hij bij de laatste verkiezingen zijn invloed heeft doen gelden. Zij hebben daarin zeker gelijken beroepen zich op het voorbeeld van den Nederlandschen minister, die in October 1862 de bur gemeesters en andere openbare ambtenaren heeft vermaand om zich te onthouden van alle inmenging in het werk der verkie zingen. Zij vergelijken de beambtendie door eenen minister op die wijze worden geutiliseerd bij electorale makelaars en pos tillons. Te Berlijn zijn eene menigte ridderorden gestolen. Gelukkig is dat artikel niet uitverkocht en wordt de productie daarvan door geen buitenlandsche oorlogen gedrukt. De Brusselsche uitgever Lacroix heeft van den heer Lamartine zijne Mémoires politiques gekocht voor 350,000 frs. Het werk zal 18 deelen groot zijn. In Oostenrijk zullen voortaan franko envelop pen worden uitgegeven, waarop het postzegel gestempeld is. In Belgie is de ontdekking gedaandat men uit steenkolen alcohol kan stoken, en de nijverheid zal weldra op groote schaal die ontdekking exploiteren. Zaturdag wandelde een verliefd paar langs de Schelde te Antwerpen en was zoo verblind door de liefde, dat zijzonder naderend gevaar bemerkt te hebben beiden in het water vielen. Door het onverwachte bad tot bezinning gekomen, zocht de jongman spoedig den wal te bereiken, maar vergat zijne beminde geheel en liep, zonder naar haar om te zien, ijlings henen. Gelukkig hadden nabij zijnde nachtwaehts het ongeval bemerkt en gelukte het dezen het meisje te redden, dat nog altijd in het water bespiegelingen maakte over de getrouwheid der minnaars. Het verzoek om afschaffing van de Rotterdamsche kermis is door den gemeenteraad dier stad afgewezen met 31 tegen 1 stem. Volgens sommigen zal dit eenig exemplaar van anti-kermisklanten op de eerstvolgende kermis gratis kunnen bezigtigd worden. Een landbouwer te Calmpthout heeft bij het afbreken van zijn huis, in den muur eene groote hoeveelheid gouden en zilveren munten gevonden van de 15e eeuw. Men begroot de waarde daarvan op 20,000 frs. Een Engelsche markies is tot eene boete van 5 veroordeeldomdat hij op Zondag een hanen gevecht had gegeven. Hij was daarvoor aangeklaagd door de ver- eeniging tot bescherming van dieren, die de Zondagswet ook op de hanen van toepassing wil maken. De markies voerde tot zijne verontschuldiging aandat hij wel wist dat de honden in die wet begrepen waren, maar niet dat deze zich tot de hanen uit strekte. De berigten omtrent de haringvangst, loopende tot den 15 Junij, luiden ongunstig. Men ^hoopte echter op beter bij ver andering van weêrgesteldheid. Gedurende het onweder van 11. Donderdag had te Jouij-aux-Arches het volgend ongeluk plaats. Vijf kinderen van twee tot negen jaren, die door hunne ouders alleen te huis gelaten waren, werden voor het onweder bevreesd en niet wetende waar zich te bergen, klommen zij in eene kist of kast, die gewoonlijk gebruikt werd om meel en andere zaken te bewaren, en die men gezorgd had dat goed sloot ten einde den inhoud voor de muizen te beveiligen. Ongelukkig sloot zich de kist, toen zij er in waren zóó, dat zij die niet meer konden openen. Hunne jammerkreten werden niet gehoord en toen na eenige uren ouders te huis kwamen, vonden zij de kinderen allen gestikt. Een zeer gegoed landbouwer M. van Drunen te Wijk bij Heusden, had aan zijne gehuwde dochter eene kleine, hem toe- behoorende woning verhuurd; omdat zij op 1 Mei de huurpenningen niet kon voldoen liet de vader haar met baar geheele huishouden op straat zetten. Het gemeente-bestuur heeft de ongelukkige huis vesting verschaft in den toren der hervormde kerk, alwaar dus de vader, bij zijn vroom tempelbezoek zijne dochter met hare kinderen zal kunnen ontmoeteu. Te Parijs is op straat ijs te koop tegen 2 centimes de portie. De raad der gemeente Steenwijkerswold heeft het tractement van den hoofdonderwijzer te Muggenbeet bepaald op 350. Men denkt hierbij aan een muggen tractement. Een soldaat der Zuid-Amerikaansche troepen in West-Virginie had eene crinoline gestolen en werd veroordeeld om gedurende eene maand de gestolene crinoline om den hals te dragen. Het vonnis is ten uitvoer gelegd en de soldaat reed over dag en sliep des nachtsmet de crinoline om den hals tot groot vermaak van zijne kameraden. Uit Breda en uit Groningen en omstreken wordt gemeld, dat zich ook daar weder de verschijnselen der aardappelziekte op sommige akkers vertoonen. Dingsdag 'smorg. 9 uur 70 graden, 'snamidd. 4 uur 68 graden. 30 Junij. i'smidd. 12 72 'savonds 7 68 Woensdag i 'smorg. 9 uur 70 graden, 'snamidd. 4 uur 70 graden. 1 Julij. I smidd. 12 72 'savonds 7 68 Donderdag i 'smorg. 9 uur 74 graden.,'snamidd. 4 uur 72 graden., 2 Julij. I'smidd. 12 76 |'savonds 7 66

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3