nabijheid van den postweg goed, en het baggerwerk nog op kleine schaal voortgezet. Intusschen hoort men gedurig klagen, over den tragen voort gang aan het kanaal. Ofschoon ik erken dat het niet met reuzenschreden voorwaarts gaat, geloof ik toch dat die klagte grootendeels hare juistheid mist. Ik meen haar ten deele te moeten toeschrijven aan de hooge verwachting, die men er van gekoesterd heeft, en welke bij de uitvoering onbevredigd blijft, en aan den ruimen tijdkring, die sedert het steken der eerste zode is heengesneld. De schutsluizen moeten den laatsten April 1865 voltooid zijn, en wie zegt ons dat de tijd dit zal logenstraffen? De werkzaamheden bij en aan de suatiesluis onder Schore, ten dienste der Breede Watering, gaan goed vooruit. De daar voor gelegen zeedijk is zoo goed als doorgegraven op den bodem waarvan men rijswerk maakt. Ook heeft het maken der geul waardoor het water uit de sluis naar zee moet stroomen, en het leggen der dekzerken een goeden aanvang genomen. Binnen 4 a 5 weken zal daar alles voltooid zijn. Het bouwen der sluiswachterswoning nadert insgelijks zijne voltooijing. De jaarlijksche vergadering der Nederlandsche maatschappij tot indijking der op- en aanwassen in de oostersehelde zal den 30 Julij te Londen plaats hebben. Men meldt ons uit Middelburg, dat Vrijdag jl. een 3jarig kind van den bakker Win een onbewaakt oogenblik is verdronken. De moeder had het, bij gelegenheid dat de molenaar van Zou- telande om het graan ter maling kwammet dezen mede gege ven, het schijnt om en bij den molen gespeeld te hebben en bij het bloempjes plukkeil verongelukt te zijn. Bij het ontvan gen dier treurmare waren de ouders radeloosen men zegt zelfs dat de' vader met bijzondere waakzaamheid moet worden gade geslagen, omdat men vreest, dat de droefheid hem tot eenigen treurigen stap zoude kunnen brengen. Gisteren heeft bjj de Koninklijke Handboog- en harmonie sociëteit Jacoba van Beijeren alhier, het gewoon jaarlijks Koningschieten plaats gehad. De oudste harer werkende leden de heer JF. Koens die reeds twee jaren achtereen koning is geweest, heeft wederom die eer behaald en is als nu tot Keizer verheven, daarna op nieuw tot het koning schieten over gegaan zijnde, is die be trekking aan haar jongste lid, de heer J. G. P. Timans te beurt gevallen, beide, Keizer en Koning zijn door hunne muziekale af- deeling met muziek in de vergaderzaal ontvangen en is men aldaar in tegenwoordigheid van eenige leden van de Handboog-societeit de Arend eenige uren genoeglijk bijeen geweest. Mtenfanö. Een dagblad schreef gisteren onder de tijdingen uit Frankrijk: Een koerier, heden (26 Junij) uit Fontainebleau aangekomen berigtte dat de keizer in een uitmuntende luim was. Of nu die koerier alleen gezonden was, om dit berigt naar Parijs over te brengendan of hij dit toevalligbij het overbrengen van gewigtige tijdingen mededeelen kon, wordt niet gemeld. Indien men in Frankrijk koeriers gebruiktom Parijs te doen weten hoe het humeur van den keizer is, dan schijnt men daar wel geheel in den ouden tijd verplaatst, toen op het berigt dat de koning gelagchen had allen lagchen moesten. Maar vraagt men, waarom was de luim van Napoleon zoo goed? Nu de eerste vreugd over de inneming van Puëbla voorbij is en de naweëen der overwinning langzamerhand meer zich doen gevoelen, zal de keizer wel niet daarover zich vrolijk maken. Hij schijnt zeer ingenomen met de verandering van zijn ministerie. Op de beurs echter was men minder vrolijk, en er is het volk veel meer aangelegen dat daar vreugde is dan dat de keizer een goede luim heeft. Sommigen meenen, dat de ministeriele verandering- in ieder geval een bewijs is, dat men tot andere gevoelens wil naderen, dan tot hiertoe voorheerschende waren. Het is niet te verwachten dat Napeleon met spoed tot vrijgevigheid komen zal, maar elke stap die hem daaraan nader brengt mag toch als een bewijs beschouwd worden dat hij zijnen tijd begrijpt. Het Fransche gouvernement heeft aan Engeland voorgesteld, om, in geval de Amerikaansche oorlog aan het einde van 1863 niet mogt geëindigd wezentot de erkenning van Zuid-Amerika overtegaan, onder voorwaarde echter, dat de regering van Was hington zich verbinde, binnen een nader te bepalen tijdsbestek de slavernij in de Zuid-Amerikaansche Staten afteschaifen. Indien dit voorstel door Groot-Brittanie mogt worden aangenomen, zal het dadelijk aan den heer Jefferson Davisden president van het Zuiden, worden mededeeld. De heer von Bismarck is zijnen koninklijken meester naar Carlsbad gevolgd en onmiddelijk door den vorst genoodigd om aan de koninklijke tafel te dineren. De koning schijnt zonder dezen eersten minister evenmin te kunnen eten als regeren. Het ware te wenschen, dat aan zulk een koninklijken maaltijd de koning tot de wetenschap mogt komen, welk een kool hem door den heer von Bismarck wordt gestoofd. Het berigt, dat Langiewicz ontsnapt zoude zijn, wordt weder tegengesproken en daarbij gevoegd dat hij zeer streng wordt bewaakt. Men verhaalt, dat de keizer van Frankrijk zich gewend heeft tot sommige Poolsche notabiliteiten alhier, met het oogmerk om zich door lien te laten onderrigten omtrent de geschiktste middelen, waardoor de Poolsche opstandelingen zouden kunnen bewogen worden tot het sluiten van een wapenstilstand. Men heeft hem geantwoorddat Langiewicz de eenige man is, die in staat zou zijn om zoo iets te bewerkendoch dat de exdictator ten dien einde in vrijheid zou moeten gesteld worden. In het Oostenrijksche huis van afgevaardigden heeft graaf Beekberg, namens de regering verklaard, dat zij in alle buiten- landsche aangelegenheden eene vredelievende politiek volgt met handhaving van de integriteit, van het land. Er is dus van Oostenrijk ook geene ernstige en krachtige interventie ten gunste van Polen te wachten. Het comité van wetgeving in Portugal heeft een rapport uitgebragt over de voorgestelde wet tot afschaffing van de doodstraf. De inhoud van dat rapport strekt om die afschaffing te onder steunen, omdat, zoo als gezegd wordt, die straf onwettig, onregt- vaardig en onbillijk is. 4]ememjïïe ïcrigten. Te Maagdenburg is vóór eenige dagen verkocht eene kudde scha pen, bestaande uit 240 rammen en ooijen, benevens 8 jonge stieren en 40 varkens, waarvan de opbrengst was ongeveer 1800 th. Voor een der stieren werden 800 th. betaald. Men verhaalt, dat het riddergoed de Cannenburg in Gelderland, door den eigenaar ten geschenke is aangeboden aan den prins van Oranje, onder voor waarde eener aanzienlijke jaarlijksche uitkeering aan de armen van Vaassen. De waarde dier heerlijkheid wordt op millioenen geschat. In een Engelsch blad wordt dezer dagen veel geschreven over den plotselingen dood van eene modemaakster van 20 jaren, die waar schijnlijk bezweken is tengevolge van den afmattenden arbeid, die van haar gevorderd werd en van de bedompte slaapplaats waarin zij de weinige uren van rust moest door brengen. Bij die ge legenheid wordt vermeld, dat in het établissement waarin zij werk zaam was doorgaande van'smorgens 6 tot 'savonds 11 uren wordt gearbeidmaar dat bij sommige gelegenheden, vooral bij hoffeesten den geheelen nacht moet worden doorgewerkt; 20 a 30 meisjes slapen in eene kamer die in cellen is afgedeeldieder juist groot genoeg voor twee bedden. In ieder bed slapen twee meisjes en er is zooveel gebrek aan lucht, dat zij er naauwelijks kunnen adem halen. Men klaagt over het lot der fabriek-ar- beiders, maar het lot van vele modemaaksters verdient zeker niet •minder, dat er de aandacht tot verbetering op gevestigd worde. In Indie heeft een kapitein met een 2- luitenant geduelleerd en is de eerste vrij ernstig gewond geworden, maar volgens de laatste berigten thans buiten gevaar. Het moet voor het eergevoel van partij eene streelende gewaarwording zijn iemand gevaarlijk te hebben gewond en misschien voor zijn volgend leven ongelukkig gemaakt te hebben. Men noemt dit, zoo wij meenen, satisfactie! Voor het Kantongeregt te Utrecht zijn Vrijdag 44 personen ter zake van dronkenschap veroordeeld. Op eene koffij partij onlangs te Winterswijk gehouden, werd 30 pond koffij gebruikt in pene hoeveelheid van 46 emmers water. Te Brussel zijn 4 a 5 duizend ponden vleesch op hoog bevel in beslag genomen en aan het gebruik onttrokken, die in den nacht van 19 op 20 Junij bedorven waren. Volgens een berigt in den Precnrseur vertoonen zich de Zeeuwsche zeden in Zuid-Beveland nog in al derzelver oorspronkelijkheid. Te Detmold in Beijeren heeft een vader zijn eenigen zoon gedood en zijn lijk op een houtmijt willen ver branden, waarin hij echter door zijne buren verhinderd is. Hij heeft zich verontschuldigd met te zeggen, dat hij den aartsvader wilde navolgen. Water wordt nog altijd voor een verkoelings middel gehouden en toch hebben de laatste dagen het bewijs opgeleverd, dat een misschien al te overvloedig, gebruik van Maas water eenige menschen in staat van hooge opgewondenheid heeft gebragt. Gemengde berigten, zeide onlangs iemand, zijn voor enkelen het minst gepraefereerd geregt, voor anderen eene aan gename toespijs, voor vele courantenlezers,het hoofdbestanddeel van den maaltijd. De Belgische bla'den zijn- gevuld met be rigten van allerlei onheilen, die in de vorigé' week door het on- weder zijn aangerigt.' Ook in Frankrijk heeft'dat gewoed en is daardoor op onderscheidene plaatsen brand ontstaan. INGEZONDEN. Terwijl men in uw nummer van Donderdag jl. de bemerking heeft kunnen lezen, dat onder de werkzaamheden voor de provin ciale staten in de aanstaande zomervergadering, het gewone voor stel niet voorkomt om de goedkeuring dier vergadering te vragen tot heffing van opcenten ten behoeve der calamiteuse polders, heeft het mijne bevreemding gewekt, dat die opcenten reeds onder den aanslag opgenomen zijn over 1864, wat de personele belas ting aangaat en meen ik de vraag te mogen doen: Van waar men de bevoegdheid ontleend om de belastingschul digen nu reeds over het eerste kwartaal 1864, voor die opcenten, aanteslaan.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3