OJiütcnfanö. <§emengöe lengten. rassen. In de 7e afd. waren door een Durham stier bijzonder goede uitkomsten verkregen. De veredeling van het paardenras is gelukkig voortgezet. In de afdeeling Walcheren werd voortdurend met goed succes gebruik gemaakt van den ondergrondsploeg en van de reijen zaaijers terwijl tevens zeer geroemd werden de hooi- schudders, reeds vroeger door de Maatschappij aangeprezen. De 6». afd. is toenemend in bloei en in aantal van leden. Yan de meeste der overige afdeelingen kan gezegd worden, dat zij in goeden slaat verkeeren, alleen mag geen oordeel worden uitgebragt om trent de afdeelingen Schouwen en Duiveland, omdat van deze geene verslagen zijn ingekomen. Yan die van Hulst moet ook afzonderlijk melding worden gemaaktdaar deze met lof werkzaam is. Er is daar eene landbouw-societeit opgerigt waaraan eene bibliotheek verbonden is. De sociëteit houdt geregelde bijeenkomsten, waarin ook voordragten gehouden worden. Aan het einde van het verslag alles nog eens overziende, mag men zeggen dat de Maatschappij in gunstigen toestand verkeert, dat er in de 20 jaren van haar bestaan groote vorderingen zijn gemaakt. Zij heeft niet vruchteloos gearbeid, maar nog een ruim veld voor zich. Er mag dan ook niet aan gedacht worden, dat zij hare roeping airede vervuld zoude hebben. Zij heeft nog menige dwaling en nog veel vooroordeel te bestrijdenmaar ook deze hoopt zij te overwinnen en alzoo kan hare werkzaamheid vrucht baar worden voor het geheele vaderland. Vervolg in een volgend nummer LIJST DER BEKROONDEN door de maatschappij van landbouw en veeteelt in zeeland, bij gelegenheid der tentoonstelling te Goes, 17 Junij 1863. A. PAARDEN. Aan J. op 'tHof, te Borsselen, eene zilveren medaille voor een 8jarige dekhengst. N°. 2 van den catalogus. Aan F. V. Lemson, te Oosterland, eene premie van 50, voor een bruine 3jarige dito. N<>. 6 van den catal. Aan J. P. Kakebeeke, te Goes, eene premie van30,voor eene 3jarige zweetvos merrie. N°. 5 van den catal. Aan J. Rottierte Borsseleneene zilveren medaille voor eene merrie. Aan G. Otte, te 'sHeerArendskerke, eene zilveren medaille voor eene vos bles merrie van 2 jaren. N°. 1 van den catal. Aan A. van Hottegemte Kruiningeneene premie van 20, voor eene dito. Aan Caboort, te Kloetinge, eene zilveren medaille voor een span ploegpaarden. H. RUNDEREN. Aan I. G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorpeene premie van 50,voor een springstier. N°. 1 van den catal. Aan J. M. Kakebeekete Goes, eene zilveren medaille voor 3 melkkoeijen. N°. 2 van den catal. Aan I. G. J. van den Boschte Wilhelminadorp, eene premie van 25,voor een vaars. N°. 8 van den catal. Aan denzelfdeneene zilveren medaille voor eene dito. N". 10 van den catal. Aan denzelfden, eene zilveren medaille voor eene dito, bene den de 2 jaren. N°. 2 van den catal. Aan denzelfdeneene premie van 15,voor eene dito. N. 4. van den catal. C. SCHAPEN. Aan denzelfdeneene premie van 25,voor 2 stuks springrammen. N°. 1 van den catal. Aan J. C. Kakebeekeeene zilveren medaille voor 3 stuks idem. N". 2 van den catal. Aan I. G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp, eene premie van 20,voor 3 stuks ooijen. N". 1 van den catal. Aan denzelfden, eene zilveren medaille voor idem van 20, N°. 2 van den catal. 0. VARHENS. Aan C. A. L. Banckaerts, te Nisse, eene premie van 10, voor een beer van vreemd ras. N". 2 van den catal. Aan A. van de Perelte 's Gravenpoldereene zilveren medaille voor idem. N". 3 van den catal. Aan denzelfden, eene premie van 10,voor een dito van inlandsch ras. N°. 1 van den oatal. WERKTUIGEN en GEREEDSCHAPPEN. Aan G. Stout, te Tiel, eene premie van 50,voor een verbeterd dorschwerktuig. N'. 2 van den catal. Aan I. G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp, eene eer volle vermelding voor een zaaikruiwagen. N'. 4 van den catal. Aan J. M. Kakebeekete Goeseene premie van 50, voor een zaaiwerktuig. N'1. 6 van den catal., met het lot tegen een ander ingezonden door den heer v. d. Bosch. N". 3 van den catal. Aan I. G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp, eene zilveren medaille voor een verbeterde arendsploeg. N9 van den catal. Aan denzelfden eene premie van 8,voor eene dito. N". 10 van den catal. Aan denzelfden, eene premie van 40,voor een stroosnijder en boonenbreker met daarbij behoorende rosmolen. N19 van den catalogus. Aan JQ. C. Peman Kakebeekete Kloetingeeene eervolle vermelding voor eenige werktuigen ter bewerking van meekrap te velde. Nu. 27 van den catal. Aan E. Vogelvanger, te Hulst, eene premie van 20,voor eene verbeterde egge. Aan C. de Blaeij, te Nisse, eene premie van 20,voor een ploeg. UITSLAG VAN DE VERLOTING VAN VOORWERPEN aangekocht op de landbouwtentoonstelling te goes den 17 junij 1863. Op no. 10 is gevallen als prijs een tweetands gavel, op no. 21 eene verbeterde Zeeuwsche ploeg, op nu. 39 een mangelwortel- snijder, op nu. 63 een tweetands gavel, op nu. 72 idem, op nu 75 idem, op no. 78 een drietands gavel, op nu. 79 een zestands stalen riek, op nu. 85 een tweetands gavel, op nu. 114 een handbijl, op n0. 167 een stalen ax, op no. 185 een tweetands gavel, op no. 194 een bascule, op nu. 210 een stalen ax, op nu. 242 een drietands gavel, op nu. 245 een appelschiller, op nu. 248 idem, op no. 341 een stalen ax, op nu. 355 een tweetands gavel, op no. 361 een appelschiller, op no. 398 een handbijl, op no. 399 idem, op nu. 427 een drietands gavel, op nu. 428 een zestands stalen riek, 430 een stalen ax, op nu. 453 een tweetands gavel, op no. 456 een zestands stalen riek, op no. 484 een stalen ax, op no. 485 idem, op n<>. 486 een appelschiller en op nu. 551 een tweetands gavel. Tot 30 Junij a. s. kunnen de genoemde voorwerpen tegen afgifte der nummers worden afgehaald bij Judokus van Hese Korte Vosstraat; later vervallen zij ten voordeele der Maat schappij. Van alle kanten komen te Berlijn adressen tegen de laatst genomen drukpers maatregelenmaar tot hiertoe wordt daaraan geen gehoor verleend. De koning gaat voor eenigen tijd naar Carlsbad en men i3 niet zonder bekommeringdat in zijne af- wezenheid, de reactionnaire partij zal trachten zich nog meer te doen gelden. De koningin, die geenszins met de maatregelen van den laat- sten tijd ingenomen is, heeft voor het oogenblik geen den mins ten invloed bij den koning, die alleen het oor leent aan de ko ningin weduwe. Zij gaat daarom ook naar Engeland en men vermoedt dat hare reis in verband staat met liet plan om zich met koningin Victoria te vereenigen ten einde te waken voor het behoud der kroon voor den kroonprins. Deze laatste zegt men dat eerlang eene langdurige reis naar het oosten ondernemen zal, waartoe hem var. hoogerhand een wenk zoude gegeven zijn. - De Keurvorst van Hessen is uit haat tegen Pruissen libe raal geworden. l)e kieswet is afgekondigd en de regering wenscht de tegenwoordige bepalingen op de drukpers niet te behouden. Ook in Hanover is eene wet uitgevaardigd, die zeer bevorderlijk is aan dc vrijheid van drukpers en men heeft gezorgd daarop de zelfde datum te stellen, die de laatste ordonnantiën op dat punt, in Pruissen dragen. In de laatste dagen hebben de Polen onderscheiden voor- deeleu op de Russen behaald en dezen in herhaalde gevechten ge slagen. De Russen gaan voort om door wreedheden, zoo mogelijk te intimideren. De regering had nu onlangs eenige vrouwen die oproerige liederen gezongen hadden althans de zoodanigedie men meende dat eene oproerige strekking haddengevangen ge nomen. Later werden zij in vrijheid gesteld, maar niet dan nadat zij met roeden gegeesseld waren. Sommige dagbladen hebben verzekerd, dat de jonge koning van Griekenland in het huwelijk zoude treden met eene dochter van koningin Victoria. Het fransche blad le Pays schrijft nu, dat er van zulk een huwelijk geene sprake kan zijn. De kin deren van den nieuwen koning zullen in de Grieksche godsdienst moeten opgevoed worden. Het laat zich niet denken, dat konin gin Victoria toestemming zoude geven tot het huwelijk van een harer kinderen onder zoodanige bepaling, die daarenboven geheel strijdig is met de traditien en gezindheden van het Engelsche volk. Gedurende het jaar 1862 zijn uit Nederland als landverhuizers vertrokken 284 hoofden van huisgezinnen, en op zich zelf staande personen, medenemende 110 vrouwen, 407 kinderen en 10 dienst boden. In Axel zijn nieuwe aardappelen gegeten die in den kelder aan de winterprovisie waren gegroeid en in kwaliteit de gewone nieuwe verre overtroffen. Als maatregel van huishou delijke bezuiniging is de proefneming, om op die wijze aardappelen te verkrijgen zeer aanteraden, maar de maatschappij van landbouw is bepaald tegen de kelder-ontginning gestemd. Zondag be merkte een heer te Antwerpen bij het verlaten van de kerk, dat hij zijn horlogie kwijt was. Hij deed aangifte bij de policie en weinige oogenblikken daarna kwam eene boerin met het ver miste voorwerp aan het bureau verzekerende, dat in het gedrang het horlogie aan haren mantel was blijven hangen. Zaturdag is een man die op den weg tusschen Antwerpen en Wilryek een wagen met een ezel bespannen bestuurde door den bliksem gedood. Ook de ezel werd getroffen en viel dood neder, maar twee andere personen die hem vergezelden kwamen met den schrik vrijj.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3