1803. N\ 40. DONDERDAG 18 JUNIJ. Jaargang. I jjfttatsefijft Xestuur. PUBLIEKE VERK00PING. COLLECTE, COLLECTE (Ill De uitgave dezer Courant geschiedt Maan. dag en Donderdag 'avonduitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal f 1,35 fr. p. p. f l,BO. Y Gewone adverteiitlën worden a SO et. de regei geplaatst. Geboorte-, huwelijks, en doodberlgten van 1-6 regels f l,ÏO, behalve liet zegelregt. De Inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie aren des namiddags op den dag der uitgave* BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennisse der ingezetenen, dat op Woensdag den '24 Junij 1863, aan de woonhuizen zal gehouden worden eene ten behoeve van het FONDS TOT AANMOEDIGING EN ON DERSTEUNING VAN DE GEWAPENDE DIENST IN DE NEDERLANDEN. Met het oog op het weldadig doel van dit fonds, en ten einde het bestuur daarvan in staat te stellen de uitgaven te bestrij den die het gevolg zijn van het besluit, om onder het getal der gegratificeerden nog op te nemen de oude en gebrekkige krijgs lieden die in het jaar 1815 voor 's lands onafhankelijkheid heb ben gestreden en tot dusverre niet hadden kunnen worden op genomen, worden de ingezetenen dringend tot ruime bijdragen uitgenoodigd. Gedaan te Goes, den 13 Junij 1863. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOESzal op Zaturdag den 27 der loopende maanddes namiddags ten een ureten raadhuize aldaar, in het openbaar aan den meestbiedende VOOP af braak trachten te verkoopen: „DE BRUGWACHTERSWONING, staande aan de west zijde van de haven, bij de brug, sectie D nn. 1201, „gemerkt wijk B no. 169, en den daarnevens staanden „MUUR," op de voorwaarden daarvan van heden af ter lezing liggende op de secretarie dezer gemeentekunnende verder benoodigde inlichtingen verkregen worden bij den heer J. Soutendam op- zigter der gemeente-werken. Goes den 17 Junij 1863. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Eerste Kamer der Staten Generaal heeft Dingsdag hare werkzaamheden hervat. De verschillende wets-ontwerpen door de Tweede Kamer aangenomenzijn bij haar ingekomen en wor den thans in de afdeelingen onderzocht. De heer mr. J. R. Hengstnieuw benoemd lid in plaats van den heer H. P. van den Driesheeft, nadat zijne geloofsbrieven onderzocht waren en in orde bevonden zitting genomen. Naar men verneemt heeft de minister van koloniën, naar aan leiding van geoperde bezwaren bij het sectie onderzoek der Tweede Kamer nopens de rigting der lijn in de concessie Poolman c. a., die rigting in overleg met Indische officieren en ingenieurs en ook volgens de données opgenomen in het rapport van den heer Stieltjeszoo mede met toetreding van de concessionarissen in dier voege gewijzigddat aan de bedenkingen nopens de defensie en den afvoer van gouvernements producten uit de Kadoe is te gemoet gekomen door opneming van een zijtak met station te Ambarawafort Willem I. had integendeel de discussien geopend over de wet regelende de concessie tot exploitatie der staats-spoorwegen. De wet is reeds Dingsdag door de kamer aangenomen met 45 tegen 18 stemmen. Heden heeft de kamer de goedkeuring van het tractaat met Zwitzerland geweigerd en het daartoe strekkende ontwerp ver worpen met 33 tegen 17 stemmen. De voorname grond daarvoor,, zoover wij die uit een telegram kennen, schijnt geweest te zijn de niet gelijkstelling der Israeliten in sommige kantons, althans het niet blijken dat daartegen vooraf protest was ingediend. Eenige andere ontwerpen van ondergeschikt belang zijn aangenomen en morgen ten één uur zal de kamer weder vergaderen. Toen voor eenigen tijd de heer Groen, in de Tweede Kamer, den Minister van Buitenlandsche Zaken interpelleerde over de bekende nota, aan bet Russische hof gezonden en bemerkte, dat hij zijn doel daarmede niet bereiken zou, zeide hij te zullen zwijgen, wel overtuigd, dat als de debatten in de kamer geëindigd waren, de stemmen daar buiten zich te luider zouden doen hoo- ren en de afkeuring van 's ministers handeling eerst regt zou beginnen. Het orgaan van de partij van den heer Groen, het Nieuwe Dagblad, nam dat woord gretig op en voorspelde ook een kreet van verontwaardiging, die alom zoude opgaan. De ►interpellatie liep af, anders dan dhr. Groen had gewenscht en daarop volgde, buiten de kamer eene stilte des grafs. Geene enkele stem deed zich hooren, men vergat de gansche in terpellatie. Dat was een te erg démenti. Daar gaat nu de stem buiten de kamer opdaar wordt de belangrijke zaak nu buiten de kamers ter sprake gebragthet Dagblad juicht en zegt zie hoe het feit zelf spreekt. Wat is er dan gebeurd? Dhr. Groen heeft al de debatten over zijne interpellatie afzonderlijk doen uit geven bij den uitgever van het Dagblad. Zie daar de stemdie zich buiten de kamers verheft. Z. M. heeft aan dr. H. J. van Eek, op zijn verzoek, met 25 Augustus a. s. een eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Axel. Tot secretaris van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap- pen is door directeuren in eene gisteren gehouden vergadering benoemd, de beer mr. J. H. de Stoppelaar. De vijf-en-veertigste verjaardag van II. M. de Koningin is hier niet alleen op gebruikelijke wijze gevierd, door het uitsteken van vlaggen, het spelen van het klokkenspel enz., maar die feestdag ken merkte zich ouder ons door buitengewone levendigheid. De ten toonstelling door de maatschappij van landbouw had een aantal vreemdelingen herwaarts gelokt en de straten waren dientenge- gevolge den ganschen dag gevuld met eene vrolijke menigte. De schutterij zou ten 12 ure onder de wapenen zijn gekomen, maar het slechte weder belette zulks. Toen de lucht met den middag opklaarde heeft dit nog ten 3 ure plaats gehad en zijn op de Groote markt door de muziekanten der schutterij eenige muziek stukken uitgevoerd. Zooals aangekondigd was is gisteren de Egbert-Petrus-Polder ter verkoop aangeboden. Het hoogste bod is geweest 71,000 maar de polder is niet gegund. De afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, heeft Vrijdag 11. eene vergadering gehouden, waarin tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering zijn benoemd de heeren H. S. van IJsselsteijn Jr. en mr. J. P. N. Ermerins, en tot plaatsvervanger de heer M. locker de Bruijne. Van de 80 jongelieden die admissie examen voor de konini.- In ons vorig nommer was abusievelijk vermelddat de Tweede lijke akademie te Delft hebben afgelegd, zijn er 49 toegelaten. Kamer de concessie Poolman in behandeling had genomen. Zij

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1