OSuttenfanö. ^emenpar Bcriijten. Bij besluit van 8 dezer, heeft Z. M. bevorderd tot adjunct- admini'strateuronder meerderen de scheepsklerk H. K. J. van den Biinsche. De dag van Woensdag 17 Junij, belooft door eenen toevalligen zamenloopvoor onze stad een bijzonder drukke dag te zullen zijn. Behalve de landbouw-tentoonstelling, die, naar wij vertrou wen nog al landliedennaar de stad zal lokkenmoet op dien dag ook de inspectie plaats hebben van de miliciens voor de nationale militie. Voorts is op dien dag de verkooping van den Egbert-Petrus-Polderdie niet minder van invloed zal zijn op den toevloed van vreemdelingen. Voegen wij daarbij dat het juist dien dag de geboortedag is van onze geëerbiedigde koningin, ter eere waarvan de schutterij in de wapenen zal komen en hare muziek zich zal doen hooren, dan zal er gelegenheid genoeg zijn tot opwekking van eene vrolijke stemming. Hopen wij, dat die vooral zal bevorderd worden, door het kenmerk der ontwikkeling van onzen landbouw. Zoodanige tentoonstellingen kunnen dan alleen oorzaak van feestviering zijnwanneer zij getuigen van vooruit gang in de waardering van het doel der maatschappij, dat zeker geen ander is, dan het practisch belang der wetenschap voor den landman aan te toonen en aan te prijzen. De aannemer der sluizen in ons eiland, de heer van Limburgh, te Botterdam, heeft door middel van de N. Botterdamsche Courant bekend gemaakt, dat het gerucht omtrent eene misrekening door hem gemaaktbezijden de waarheid is en dat hij geene zwarig heid maakt, om de werken te voltooijen. Ds. C. P. van Tooren, predikant te Katwijk-aan-Zee, heeft voor het beroep naar Woliaartsdijk bedankt. De kerkeraad dezer gemeente zal dus voor de negende maal in dezelfde vacature een beroep kunnen doen. De heer li. Niessen pred. te Giesseu en Bijswijk, heeft mede voor het beroep naar Wemeldinge bedankt, zoodat de kerkeraad aldaar ih dezelfde vacature voor de zeventiende maal beroep mag doen. De berigten omtrent den stand der veldgewassen, die wij van alle zijden ontvangen, zijn gunstig en veel belovend. De laatst gevallen regen heeft zigtbaar hoogst heilzame uitwerking op dezelven gehad. Het koolzaad is beladen met welgevulde peulen; met uitzondering van eenige blokken die van de droogte leden komt er bioem in het vlas en de overige vruchten ontwikkelen zich naar wensch. Dagelijks neemt het rooijen van aardappelen toe en vermindert daardoor in evenredigheid de prijs. De hoedanig heid en het beschot zijn goed, de grootte is middelmatig. Het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen is in het bezit gekomen van deri atlas van Zeeland, onder den naam Zelandia ühistrita, verzameld door den heer Verheye van titters. De atlas bestaat uit 12 groote portefeuilles met naauwkeurige aftee- keningen van monumenten, ruines, gebouwen enz., alle betrek king hebbende op onze provincie, (ledurende vele jaren berustte deze atlas op het kasteel Popkensburg onder St. Laurens, welk kasteel, zoo wij vernemen eerlang zal worden gesloopt. 'Uit het voormalig 4<-' district onzer provincie is eene commissie van zeven landbouwers naar 's Hage geweest om met. de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financien te spreken over de bedijking der Zwingronden en den verkoop daarvan in kleine kavels. De commissie is hoogst voldaan over den uitslag harer reis teruggekeerd. Zij roemt zeer de heuscbe en aangename ontvangst door de Ministers maar wat meer iszij heeft de verblijdende tijding medegebragt, dat aan het algemeen verlangen zal worden voldaan. Het Provinciaal Geregtshof in Zeeland heeft uitspraak gedaan in het hooger beroep van den officier van justitie tegen het vonnis der Arrond. Begtbank te Goes van 20 April, waarbij I. van Peene, heelmeester te Stekene, werd vrijgesproken van de aanklagt van onbevoegd de geneeskunst te hebben uitgeoefend. Het hof heeft het vonnis der Begtbank te Goes vernietigd en den beklaagde schuldig verklaard en veroordeeld tot eene geld boete van 25 en in de kosten ook in hooger beroep. In het Alg. Handelsblad komt een berigt voor uit Leeuwarden In deze provincie zijn onderscheidene scholen voor het lager-onder- wijs, welke in de laatste twee jaren niet door den school-opziener of den inspecteur zijn bezocht. Er is zelfs eene bijzondere school, die nog nooit is bezocht. Het bijzondere onderwijs schijnt de aandacht geheel onwaardig. Wij kunnen de waarheid van het hier vermelde feit. niet be- oordeelen, maar hechten op de laatste zinsnede. Onwaarschijn lijk komt het ons voor, dat men eene bijzondere school geheel onbezocht laten zou. Ofschoon deze toch gaarne buiten eenig toe- zigt zoude zijnis dat toezigt misschien nergens meer noodig juist omdat men er zich aan onttrekken wil. De klagt uit Leeu warden komt zeker niet uit de school zelvewier oprigting be wijst, dat men de handen ruim hebben wil. Het toezigt daarop zou reeds daarom noodig zijn, om nategaan welke vruchten de staat en de maatschappij van bijzondere scholen plukken. Het protocol omtrent de aanneming der Grieksche kroon door prins Willem van Denemarken is eindelijk te Londen geteekend. Men zegt dat de prins nog in deze maand naar Athene zal vertrekken, althans volgens sommige dagbladen. Anderen daar entegen verzekeren, dat de nieuwe Koning eerst zijne studiën vol tooijen, dan zijn huwelijk met eene dochter van Koningin Victoria voltrekken en alzoo eerst in Mei 1864 de kroon aanvaarden zal. De laatste berigten uit Amerika luiden gunstig voor de zui delijken. De aanval der noordelijken op Vicksburg is met groot verlies voor hen afgeslagen. Men meent dat Vicksburg den strijd zal kunnen volhouden tot dat er versterking is aangekomen. In Engeland blijft de aandacht gevestigd op de behoeften, die ten gevolge van het stilstaan der katoenfabrieken, bij de min dere klasse voortduren en knellender worden. Velen wilden de ledig loopende arbeiders doen emigreren, maar het gouvernement heeft besloten eenen anderen, en naar wij meenen beteren weg in te slaan. Het heeft namelijk besloten om aan de fabriek arbeiders binnenslands tijdelijk gelegenheid tot nuttigen arbeid aan te bieden en met dat doel is in het huis der gemeente een ontwerp van wet ingediend. Daarbij wordt het gouvernement ge- magtigd om in zekere fabriekdistricten het ondernemen en uit voeren van openbare werken tot verfraaijing of tot bevordering van de gezondheid en het gerief der bevolking te ondersteunen met voorschotten uit de schatkist. Die voorschotten zouden lang zaam door plaatselijke omslagen worden teruggegeven. Er zijn berigten uit Mexico te Parijs aangekomendie van voordeelen spreken, door de Eransche wapenen behaald. Mogten zij bevestigd worden dan zou er voor den keizer eenige vergoe ding zijn voor de teleurstelling bij de verkiezing ondervonden. Meer belangrijk echter voor het algemeen, achten wij een gerucht, dat op de Parijssche beurs in omloop was, dat namelijk de Ame- rikaansche generaal Banks, in den staat Louisiana meer dan twee millioen balen katoen zou buit gemaakt hebben en dat deze over New-Orleans naar Europa zouden kunnen gezonden worden. -Ook in Berlijn neemt de partij van den achteruitgang het middel te baat, om hoon en smaad te werpen naar het hoofd van hen, die door de algemeene opinie verheven worden. Gelijk elders, maakt die partij zich belagchelijk door de brommende taal waarmede zij handelingen afkeurt, die door weidenkenden gepre zen worden en in hare magteloosheid tegen den krachtigen stroom der vrijzinnige beginselen, stelt zij zich zelve aan de kaak, waar zij meent hare tegenstanders te treffen. Zoo schreef dezer dagen een dagblad, het orgaan der adellijken, ten hoogste verbolgen over de eerbewijzingen aan de terugkeerende afgevaardigden bewezen; „hun terugkeer behoorde in stilte plaats te hebben en wel in het holste van den nacht, ten einde hun schaamrood gelaat te ver bergen voor het oog der natie." Men had dus gewild, dat het voorbeeld van de vrienden der duisternis ware gevolgd geworden. In de zitting van den gemeenteraad te Berlijn van gisteren, is mededeeling gedaan van het regerings-rescript, waarbij verbo den wordt uitvoering te geven aan het besluit van den gemeen teraad, om zich met zijne bezwaren aangaande den tegenwoordigen stand van zaken tot de regering te wenden. Deze mededeeling is voor kennisgeving aangenomen, nadat twee voorstellen, strek kende om zich of als gemeentelijk ligchaam tot den voorzitter van het kabinet, öf bij monde van den magistraat alleen tot de hooge regering te wenden, waren verworpen. Zoover de uitslag der verkiezingen in Belgie bekend is, heeft het Ministerie daar stemmen verloren. De liberale kandidaten hebben vooral in Antwerpen plaats moeten maken voor kleri- kalen. De ongelukkige verdeeldheid in genoemde stad, heeft daartoe veel bijgedragen, dat zelfs leden, die jaren lang het ver trouwen der kiezers genoten, niet herkozen zijn. Ook daar heeft dus een punt, van bijzonder belang, de stemming beheerscht en de tijd zal moeten leeren of wel het algemeen belang daardoor is gediend geworden. De Begtbank te Koningsbergen heeft de tusschenkomst der regering ingeroepen om zekeren landraad, door wien vele stukken moeten geteekeud worden en die, gewoonte heeft om in plaats van zijne handteekening eenige verticale schrapjes te zetten te verpligten om zijnen naam duidelijk te stellen. Men meldt uit Echternaeh, dat aan de springende processie waarbij ieder deelnemer eerst drie schreden voorwaarts en dan eene schrede achterwaarts zet, dit jaar ongeveer 10,000 personen hebben deel genomen. Allen waren vreemde inwoners van het platteland. Zoodra de processie was afgeloopen, welke eindigt voor het hoog altaar te Echternaeh, werd eene algemeene danspartij gehouden in de open lucht. De Londensche geestelijkheid heeft den prijs der plaatsen in de kerk verhoogd voor de dames die crinolines dragen. Te Kampen wordt brood aangevoerd uit de brood en meelfabriek te Amsterdam, dat goedkooper is, dan het brood,

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2