hoofdstuk xii. hoofdstuk xiv. Va li de diaconie der hervormden 35 hoofden afgescheiden 36 van het B. K. parocliiaal armbestuur 18 huisgezinnen, de dorcas 274 personen. n spijsuitdeeling291 huisgezinnen. begrafenis-bus8 personen. //UOtfog 'iiniÖX iinido! i - -voa HOOFDSTUK XI. (li* ob Ije ir 'i" in -i srtn •illi1 -ü gemeente policie. a. Openbare veiligheid- Deze is weder bewaard geworden door eenen commissaris van policievier agenten van de eerste en vier van de tweede klasse, de laatste voornamelijk bestemd voor de nachtdienst. De brandbluschmiddelen zijn in goeden staat onderhouden en geborgen in het koor der hervormde kerk. Het personeel voor de brandweer, overeenkomstig bestaande reglementen compleet gehouden, is weder geoefend geworden in liet behandelen der spuiten. Bij het ontdekken op den 19 Julij 18G2, dat er brand was ontstaan op eene hofstede in den Wilhelminapolder, snelden eenige manschappen met de noodige bluschmiddelen derwaarls, 0111, zoo noodig, hulp te verlecnen. Het bleek evenwel bij de aan komst ter plaatse van den brand, dat die hulp kon gemist wqrdep desniettemin heeft de heer I. G J. van den Bosch, beheerder van den Wilhelminapolderschriftelijk dank betuigd voor de bereidvaardigheid en den spoed, waarmede men dezerzijds getracht heeft bijstand te bieden Deze gemeente bleef gelukkig voor brand bewaard, onbe duidende schoorsteenbranden niet mede gerekend. De straatverlichting met' gaz in het jaar 1862, was, dank zij de goede zorg der nieuwe directie over dezelve, zeer voldoende en algemeen was men er over tevreden. b. Huis van bewaring. Het getal in bewaring gestelde personen bedroeg 59 personen, waarvan 45 mannelijke en 16 vrouwelijke hiervan waren er den 51 December 1862 geene meer aanwezig. Het personeel van het collegie van regenten en dat der beambten voor het huis van arrest onderging in 1862 de volgende verandering. Het lid van het collegie de heer P. A. Hochart Sr., den 27 Januarij van dat jaar overleden, werd opgevolgd door den heer J. G. Risseeuw en den cipier J. H. Kiewiel, overgeplaatst naar Winschoten droeg zijne functien over aan den nieuw be noemden cipier J. Wold. In 1862 zijn hier geene personen aangehouden en uitgeleid om als vreemdelingen over de grenzen des rijks te worden gebragt, Vijf personen zijn door de policie voortgeholpen, om terug te keeren naar hunne woonplaatsen; van tien anderen zijn de reis- en ver- blijf-passen geviseerd en van vier anderen zijn dezelve verlengd geworden; terwijl er geene reispassen zijn afgegeven. De voeding en het onderhoud der gevangenen is aanbesteed geweest tegen 52 cent per persoon daags, en de geneeskundige behandeling bleef voortdurend aanbesteed tegen 20 cent per persoon 's weeks, waarvoor de beambten zoo wel als de gevangenen werden behandeld. De gezondheids toestand der gevangenen was gunstig. De opbouw van eene nieuwe cellulaire gevangenis wordt steeds voortgezetwanneer dat gebouw zal kunnen betrokken worden is nog niet te bepalen. Voor het rijk hebben de kosten der gevangenen in het geheel bedragen, voor 396 personen bij afwisseling in het gesticht aan wezig geweest. Onderhoud en voedingf 2945,28 Idem van zieken in het gasthuis- 16,50 Geneeskundige verzorging- 348,40 Onderhoud gebouwen en mobilair 54,20 Aankoop van klompen- 5,75 Idem kammen- 0,80 Kosten van bestuur Schrijfloon200, Bureau behoeften- 22, Boekwerk- 5,50 Jaarwedde van den cipier- 460, Indemniteit voor huishuur idem- 150, Jaarwedde van den bewaarder- 500, Indemniteit voor huishuur idem- 75, Zamen 4581,45 Terwijl de cipier nog heeft genoten voor het bewaken van policie-gevangene uit de kantons Goes en Heinkenszandeene toelage van f 60, -- landbouw. De oogst van het jaar 1862 was over het geheel niet meer dan middelmatig. De tarwe en rogge is welig opgegroeidde kwaliteit van beide was voldoende, doch de opbrengst voldeed niet aan de verwach ting. Het inschuren is gunstig afgeloopcn. De gerst bleef in geschot beneden de verwachting. De haver is vrij goed gegroeid maar het beschot was mid delmatig Het koolzaad was niet minder dan het voorgaande jaar. Het vlas is vrij gunstig geweest. De meekrap heeft zeer verschillende uitkomst opgeleverd sommige blokken waren goedanderen middelmatigvooral de driejarige leverde geene gunstige uitkomst. De erwten en boonen vielen niet mede; de opbrengst was naaiiwélijks middelmatig te noemen. De aardappelen oogst was zeer gunstig, de kwaliteit goed, de de gewone ziekte uiterst gering en de opbrengst ruim. De wortelgewassen hebben vrij goed opgeleverd. De opbrengst der klaver was zeer goed. Graslanden en Hooi. De groei was niet ongunstighet hooi goed van soort en middelmatig in afkomst. Rundvee en paarden verkeerden in den besten toestand en bleven bewaard voor besmettelijke ziekten. De boter was steeds hoog in prijs, ten gevolge van min gunstige opbrengst. De schapen waren gezond en leverden voldoende wol op. De varkens zijn mede bevrijd gebleven van besmettelijke ziekten. De boomvruchten, voornamelijk bestaande in appelen, peren, pruimen en kersenwaren zeer goed en menigvuldig. Deze gemeente behoort tot de zevende afdeeling van de Zeeuwsche Maatschappij van landbouw en veeteelt. Zoo veel ons bekend is zijn er geene nieuwe gewassen, landbouwwerk tuigen of veerassen ingevoerd. De gesteldheid van het weder was over het geheel gunstig en deze gemeente is niet door onheilen van onweder, overstrooming of dergelijke rampen getroffen. Ook is er geene buitengewone schade aangerigt door schadelijk gedierte, vogelen of rupsen. HOOFDSTUK XIII. verveening, jagt en vissciierij. b. Jagtdie der gemeente is tot en met het jagt-saisoen van 1865 verpacht aan den heer mr. P. J. van Voorst Vader. Eigen jagten, eendvogelkooijen, duiventillen, zwanen en ganzen- driften bestonden er niet. De last van schadelijk gevogelte was niet buitengewoon, er zijn evenwel weder eenige vergunningen verleend om op hetzelve te schieten, het getal der gedooden is onbekend. Het toczigt op de jagt is op de gewone wijze uitgeoefend. c. Visschsrijen in de binnenwateren Die in de vesten dezer gemeente, de eenige die hier aanwezig zijn, staan onder toezigt der plaatselijke policie en zijn verpacht tot ultimo December 1864. ambachts- en fabriek-nijverheid. In de bestaande fabrieken binnen deze gemeente is geene verande- ing gekomen, dezelve bestonden in 1862 even als in het vorige jaar. Twee meestoven, bekend onder de namen de Zon en de Liefde waarin voor de teelt van 1862 zijn afgewerkt in de eerste 5I525 18 onberoofde 11615 18 mul, 25579 18 racine en 20081 <éb onberoofde uit racine elders gereed en in de tweede 54764 18 racine en 45588 18 hard goed, buiten de afval of mul 14822 18, terwijl nog is overgestampt tot onberoofde, eenig, racine van hier en elders aangevoerd, begroot op 17 a 18,000 18. Het getal werklieden en derzelver loon bleef als vroeger. De mee- en garancine-fabrieken hebbendoor den stilstand der fabrieken in de katoen-districten, niet gewerkt, die genaamd Zuid-Bevsland staat bekend onder de firma Verhagen C0., die van de firma dr. C. A. van Renterghemgenaamd Stad Goesis overgegaan op de firma Fransen van de Putte C°., welke firma n ig eene garancine-fabriek bezit. De scheepstimmerwerf is van geringe beteekenis en omtrent dezelve is geene opgave ingekomen. Het is burgemeester en wethouders niet bekend dat er nieuwe werktuigen uitgevonden of verbeter ng ingevoerd zijn.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 6