BIJVOEGSEL van de GOESSCHE COURANT, van Maandag- 8 Junij 1863, No. 43. VERKORT JAARVERSLAG van den toestand der gemeente Goes, door Burgemeester en Wet houders aan den gemeente-raadover het jaar 1862. (Vervolg), e. Kunsten en wetenschappen: De maatschappijen, genootschappen en vereenigingen tot be vordering van kunsten en wetenschappen binnen deze gemeente, zijn als vroeger blijven bestaan, te weten Het departement Goes der Maatschappij tot nut van 't algemeen, telde 57 leden. Eene afdeeling der Maatschappij van toonkunst, aan welke eene zangschool verbonden is, die 50 leerlingen telde. De Zangvereeuiging, uit die afdeeling voortgevloeid doch sedert I860 op zich zelve werkzaam, had 60 werkende en 40 hono raire leden. Deze vereeniging is in 1862 in stand gebleven onder directie van den heer G. P. Blaaubeen daarbij welwillend on dersteund door mevr. van Vloten woonachtig te Wilhelminadorp. Eene rederijkers-kamer Vondelmet 5 eere-, 15 werkende-, 17 rustende- en 74 kunstlievende leden. En eene afdeeling der Maatschappij van nijverheid, met 51 leden. Het getal leden der Maatschappij tot nut van 't algemeen en van die van nijverheid, is sedert het vorig verslag verminderd en dit getuigt niet van eenen bloeijenden toestand. In 1862 hebben hier geene tentoonstellingen plaats gehad. De boek- en andere wetenschappelijke verzamelingen bestonden alleen in de bibliotheek en het archief der gemeente en de boekerij van het departement Goes, der Maatschappij tot nut van 't algemeen. Van de laatste werd weder zeer veel gebruik gemaakt en het ware voor de instandhouding van deze allernuttigste inngling wenschelijk dat het departement door toeneming van leden meer kou besteden tol hare instandhouding, die nu de financiële krachten van hetzelve te boven gaan en waarvoor reeds buitengewone bijdragen zijn gevraagd. Gedurende het jaar 1862 is er geene verandering gekomen in het personeel der plaatselijke schoolcommissie. Het met uit0. December aftredend lid de heer J. A. A. Fransen van de,Putte is herbenoemd f^cn in functie gebleven. HOOFDSTUK X. f De toestand van het armwezen in deze gemeente is, behoudens eene kleine vermindering van bedeelden, onveranderd gebleven; het gasthuis is sedert eenige jaren in bevolking toegenomen, van daar de behoefte aan meerder localiteit, die door den hiervoren omschreven maatregel omtrent het buiten gebruik zijnde gebouw der voormalige weverij, is verkregen. In de leenbank zijn ongeveer 1000 panden minder beleend dan in 1861, dit zal van geenen gunstigen invloed wezen op de uit komst van deze administratie, aangezien de winst voor de gemeente op niet meer dan 74 cent berekend wordt. Van de inkomsten en uitgaven van de onderscheidene weldadige instellingen in deze gemeente over 1862 worden de volgende uit komsten medegedeeld HUISZITTENDE ARMEN. Burgerlijk armbestuur. Uitgaven Middelen waardoor in de uitgaven is voorzien. Getal onderstand genoten hebbenden 580 zielen. Diaconie der hervormde gemeente. Uitgavenf 4851,50 Ontvangsten- 5052,92 Het getal bedeelden bedroeg 95 hoofden van huisgezinnen of eenloopende personen. Diaconie der christelijke afgescheidene gemeente. Uitgavenf 1458,60 Ontvangsten- 1566,69 Het getal bedeelden beliep 76 hoofden van huisgezinnen of eenloopende personen. Roomsch katholiek parochiaal armbestuur. Uitgavenf 2189,54 Ontvangsten- 2622,81 Getal bedeelden 61 hoofden van huisgezinnen of eenloopende personen. GENOOTSCHAPPEN WELKE AAN SCHAMELE ARMEN ONDERSTAND VERLEENEN. Zuid Bevelandsche Dorcas. Getal onderstand genoten hebbenden 274. Uitgaven250,59 5624,49 5412,90 Ontvangsten 272, ARMWEZEN. De diaconiën der hervormde- en der christelijke afgescheidene ge meenten en het roomsch-katholijk parochiaal armbestuur, zijn voort gegaan met het verleenen van onderstand aan de lidmaten van hun kerkgenootschap, die hier woonachtig waren en onderstands-domicilie bezaten; zónder aanvrage te doen om onderstand uit de gemeentekas Er zijn geene instellingen van weldadigheid gevestigd of vervallen en de bestaande zijn in doel, strekking en werkkring dezelfde gebleven. Ter voldoening aan art. 14 der armenwet zijn de godshuizen, te weten het gasthuis en het weeshuis, met de daarin gebruikt wordende meubelaire goederen legen brandschade verzekerd, het zelfde is ook het geval met een woonhuisje, behoorende aan den roomschen armen. Overeenkomstig het eerste gedeelte van art. 15 der aangehaalde wet, is ten behoeve van het weeshuis eene geldbelegging gedaan "uit de opbrengst van verkochte hoornen van 1400,00 inschrijving op het grootboek der 4 percents nationale schuld. Op verzoek van het burgerlijk armbestuur is door hccrcn gedepu teerde staten den 14 Maart 1862 magtigiug verleend tot de openbare aanbesteding van vernieuwingen en herstellingen aan het weeshuis. Ook heeft meergemeld armbestuur aan burgemeester en wet houders mededeeling gedaan van een gerezen verschil met den heer J. Fransen van de Putte, over eenen uitweg van eene weide ge legen in de gemeente 's Heer Arendskerke, en van de willekeurige wijze waarop door hem was belet het wegvoeren van de op die weide verkochte boomen, door het opgraven van een dam op zijne goederen, en verzocht om magtiging van heeren gedeputeerde stalen, om tegen den lieer van de Putte eene regtsvervolging irite- stellen tot herstel van dien dam, welke magtiging den 12 December 1862 is verleend. Door het bestuur van het gasthuis is aan heeren gedeputeerde staten autorisatie gevraagd tot het afstaan aan den staat der Nederlanden, van plus minus 104 el grond en water vallende in eene geprojecteerde waterleiding van de Breede Watering bewesten Yerseke, in verband met deu aanleg van een' staatsspoorweg door dit "eiland, zijnde evenwel tot het bedoelde einde noodig geweest en van genoemd perceel door den staat ingenomen en betaald 154 ellen. Tengevolge van een daartoe gedaau voorstel van het bestuur van het gasthuis, is goedgevonden aan dat gesticht te trekken het gebouw der voormalige weverij en dit ten dienste van hetzelve interigten. De besturen hebben de regten uitgeoefend, hen toegekend bij artt. 19 en 55 zij onthielden zich van handelingen strijdig met art. 54 en de toepassing was onnoodig van het tweede gedeelte van art: 18 der aangehaalde wet. Bevolking op den 51 Uitgaven. Commissie of vereeniging tot spijsuitdeeling in den winter. Uitgavenf 1554,02 Middelen waardoor in de uitgaven is voorzien. - 1450,95 Getal inschrijvers 455. Bedeelde portico soep 19586. GODSHUIZEN. Weeshuis. December 1862: 55 kinderen. 20089,57 Ontvangsten- 51515,10 Gasthuis. Bevolking op den 51 December 1862: 70 personen. Getal verpleegdagen over het geheele jaar 24876. Uitgavenƒ11948,60' Ontvangsten - 12106,90' Bank van leening. Kapitaal waarmede de bank heeft gewerkt f 12500, Intrest tegen welke is beleend 16 pCt. Uitgaven1408,525 Ontvangsten- 1407,78' Zoodat er eene winst is vanf ,74 Getal beleende panden of waarvan de beleening is ver nieuwd 18519. Geloste dito18659. Verkochte dito'144. Zieken en begrafenis-bussen. Er bestaat een begrafenis-fonds voor de vereeniging van werk lieden, waaraan 119 personen deelnamen, en waardoor aan 8 personen hulp is verleend. Uilgavenf 5682,12 Ontvangsten- 5798,88 a. Al de hiervoren vermelde instellingen bestonden den 1 Januari] 1862 en waren het geheele jaar werkzaam. Alleen hel gasthuis heeft subsidie van de gemeente genoten. Bel burgerlijk armbestuur met het weeshuis vereenigd zijnde, werd het Ie kort bij de afdeeling armenzorgweder bestreden uit het overschot op de afdeeling weeshuis. De overige inrigtingen hebben van de gemeente geen onderstand! gevraagd. b. Het getal personen in 1862 slechts tijdelijk bedeeld of on dersteundbedraagt Van het burgerlijk armbestuur 286 zielen.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 5