dSuilfnfanö^Gj^ Jkriglen. <8emengÖe berigten. met belangrijke aanteekeningen ovér de bekroonde rassen en voorzien van honderde door de daguerréotype overgebragte af beeldingen, Dit geschenk is een "gevolg van de bij wijze van ruiling door het congres-bestuur;toegezonden werken over Neder landsehen Jandbouw, vers lage tj.tfer congressen enz. Een en ander zal, naar wij vernemen, dezer dagen opgezonden worden naar het congres te Leeuwarden, ter inzage van de congresleden, om daarna geplaatst te worden in de voor ieder beschikbare bibliotheek te Utrecht. Het examen der adspiranten om als kadet op de Kon. militaire akademie geplaatst te worden is Maandag begonnen. Hun aantal bedraagt 215, terwijl het getal der te plaatsen jongelieden 79 bedraagt. Uit Oosterhout schrjjft men dat zonder eenige uitzondering allerwege de vruchtbaarheid goed te noemen is. Zoowel de boom als de veldvruchten beloven veel. Men heeft waargenomen dat de rogge in de laatste dagen bijna een palm daags is gegroeid. De raad der gemeente Amsterdam heeft met 21 tegen 13 stemmen verworpen het voorstel tot aangaan eener leening van 16 millioen waarvan 10 milloen bestemd tot deelneming in de Amsterdamsche kanaal-maatschappij. De zaak die voor de hoofdstad in de eerste plaats eene levenszaak is, werd daarmede niet bevorderd, en de vervulling van groote verwachtingen is alweder uitgesteld. Wij zijn dezer dagen bekend gemaakt met het programma van de algemeene vergadering en tentoonstelling der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt, die alhier zullen gehouden worden 15, 16 en 17 Junij. Op den eersten dag komt alleen het hoold-bestuur bijeen, Dingsdag 16 des morgens te 10 uur wordt de algemeene vergadering in de comediezaal gehouden. Uit de orde der werkzaamheden blijkt, dat na de opening zullen behandeld wordena. verslag omtrent den toestand der maatschappij en van den landbouw in 1862; b. verslag der commissie belast met het onderzoek der rekeningc. mededeelingen en bijdragen der leden omtrent de belangen van landbouw en veeteelt; d. opgave der voorwerpen welke van wege de maat schappij zullen worden tentoongestelde. vermelding van hetgeen het hoofdbestuur vermeenen mogt nuttig te zijn ter kennis van de leden der maatschappij te brengen. Voorts mededeelingen, van dc namen der beoordeelaars, belast met de keuring der op de tentoonstelling aan te brengen voorwerpen, en eindelijk ver melding van de afdeeling alwaar in 1864 de algemeene tentoon stelling zal gehouden worden. Dingsdag morgen ten 8 uren zullen de aangeboden werktuigen, op een daartoe in de nabij heid der stad aautewijzen veld worden beproefd, terwijl, wanneer de inzenders mogten verlangen zelve eenig werktuig te besturen, daarvan te voren opgaaf verzocht wordt. Des namiddags ten 1 ure zullen de bekroonde werktuigen in tegenwoordigheid van het hoofdbestuur en de leden nogmaals beproefd worden. Belang stellenden die geene leden der maatschappij zijn kunnen ten 1 ure tegen betaling van 10 ct. die beproeving bijwonen. Op Woensdag den 17 Junij is de tentoonstelling van vee en andere landhuis houdelijke voorwerpen. Des namiddags ten 5 ure gemeenschap pelijke maaltijd der leden. Dé toegangkaarten tot de bijeen komsten gedurende die dagen zullen zooveel mogelijk algemeen verkrijgbaar worden gesteld, terwijl zich daarmede meer speciaal belast heeft de heer M. l'akebeeke te Goes. Eindelijk moeten wij ook nog' melding maken van de verloting van Landbouw Werktuigen enz. die op 17 Junij zal gehouden worden. De loten daarvoor zullen waarschijnlijk wel bij de uitgevers dezer courant verkrijgbaar gesteld worden en later zeker alom ver krijgbaar zijn. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het programma en voegen er gaarne den wensch bij dat eene algemeene deelneming bewijs moge geven van belangstelling in den landbouw, waarmede het welvaren onzer provincie zoo naauw is verbonden. In de zitting van den gemeenteraad heden middag ten 1 ure gehouden en waarvan wij nader verslag geven, is tot lid van de plaatselijke schoolcommissie benoemd de hr. mr. J. G. de Witt Hamer. Voorts is besloten om de brugwachters woning op het terrein der voormalige Hoofd of Donkere poort geheel te amoveren en die "mitsdien voor afbraak te verkoopen. lie berigten van het oorlogstooneel in Polen blijven verward en onzeker. Iedere partij verheft zich op overwinningen, die later blijken nederlagen te zijn geweest en de opgaven van een en ander zijn steeds overdreven. Zooveel is intusschen zeker, dat de opstand, die in den aanvang een democratisch karakter had meer en meer bevorderd wordt, door de hoogere standen, dat het geheim comité zich voortdurend voor de Kussen weet te ver bergen en dat cr even weinig gezindheid tot onderwerping bij de Polen is, als er bij Rusland moed schijnt te zijn om met kracht door te tasten. De Russische troepen slagen er wel in om de magt der opstandelingen verdeeld te houden, maar zij kunnen niet voorkomen, dat die magt telkens nieuw voedsel krijgt. Men rekent dat er driehonderd benden van opstandelin gen zijn, waarvan geene echter meer dan duizend manschappen telt. Maar wat de Polen kracht geeft, dat is hunne overtuiging. Kunnen zij den strijd volhouden, dan daagt langs een of anderen weg nog eens hulp voor hen, maar wat den einduitslag betreft blijven wij gelooven, dat die nooit beantwoorden zal aan den wensch, die de meesten tot den opstand drong. De verkiezingsstrijd in Belgie wordt met hevigheid ge voerd en men ontziet ook daar niets om zijne kandidaten aan te bevelen, of die van anderen te bestrijden. Als eene proeve van den invloed, die men op de verkiezingen door allerlei mid delen zoekt uitteoefenendeelen wij het volgende mede: u De heer van der Bruggen de Naeyereen rijk grondeigenaar en voorzitter van een cercle catholique, schreef dezer dagen aan eenen kiezer (eenen zijner pachters) het navolgende: In den te- genwoordigen staat van zaken zijn er maar twee klassen van per sonen, eerlijken en dieven, of dezulken, die de dieven helpen om het goed van anderen te rooven. Zulk eene goddeloosheid wordt ons niet alleen verboden door de katholieke wet, maar ook door de oude wet van Mozes, die door God zelf in de harten is ge schreven. Overleg wel, Mijnheer! tot welke van deze klassen gij behooren wilt. Het is de eerste maal dat ik met u als pachter over dergelijke zaken handelik heb u nooit gezien en ken u niet, maar als gij tot ladder dienen wilt om vertegenwoordigers te kiezen, die zulke goddelooze beginselen voorstaan, zal ik de vrijheid nemen om geene zaken meer te doen met menschen die ik, volgens mijn geweten, niet als eerlijke menschen beschou wen kan. De dagbladen zijn opgevuld met dergelijke bijzonderheden van dien onbloedigen strijdmaar schoon zij belangrijke bijdragen leveren voor de kennis van het politieke leven bij onze naburen, hebben zij voor den buitenlander niet altijd evenveel aantrekkelijks. In Pruissen is de druk pers-vrijheid belemmerd en wordt het systeem van overheersching voortgezet, waarover men hier voortaan niet meer zal mogen beklagen. Zelfs de dagbladen, die anders de partij der regering zijn toegedaan, hebben geen vrede met den maatregel, die zich naauwelijks verklaren laat, als men nagaat hoe de algemeene volksgeest zich heeft doen kennen. Zes bladen te Berlijn uitkomende hebben een krachtig protest aangeteekend tegen den dwang der regering, maar daarvoor ook eene waarschuwing ontvangen, die de voorbode is van een nog stren ger vonnis. Het volk 'in Pruissen moge niet als anderen ligt tot krachtige demonstratien te bewegen zijn, het zou toch wel eens zoo getart kunnen worden, door eene thans bovendrijvende partij, dat het zich tegenover de adellijke willekeur liet gelden. Men is althans niet meer beschroomd om zelfs voor de leden van het vor stelijk huis leedwezen over den loop der zaken te openbaren en onder dezen zijn er, die toonen te gevoelen, dat de verantwoordelijkheid voor de laatste gebeurtenissen verre van benijdenswaardig is. Als een bewijs daarvoor kan dienen, dat bij gelegenheid dat de kroon prins met zijne gemalin Dantzig bezocht en de burgemeester zijn leedwezen betuigde, dat geene volksvreugde plaats had van wege de tegenwoordige toestand des landsde vorst antwoordde dat een en ander ook hem leed deed; dat hij van de maatregelen, die aanleiding gaven tot botsing tusschen het volk en de rege ring geen kennis had gedragenmaar dat hij ook vast vertrouwde, dat Pruissen onder de regering van den tegenwoordigen koning- die grootheid te gemoet gaat, waartoe de Voorzienigheid het bestemd heeft. De vorst liet dus de bepaling van de mate dier grootheid in het midden. De keizer der Eranschen gaat zijn spijt over den uitslag- der verkiezingen te Parijs op Eontainebleau verzetten en zal daar aan vele genoodigden kostbare feesten aanbieden. Men verhaalt, dat de keizerin heeft geschreid, toen de uitslag der Parijsche verkiezingen bekend werd en dat de keizer woedend was. Indien uit Mexico betere berigten kwamen zou de feestvreugde zeker verhoogd worden, maar er is meer kans, dat ook op dit punt eenige ver- strooijing noodig zal zijn. Jammer genoeg dat het menschen- slachten in Mexico en het feestvieren op Eontainebleau de Fransche schatkist diepe u ouden slaat die door geene feestvreugde kunnen genezen worden. Bij gelegenheid van het schijfschieten door de te Haarlem in garnizoen zijnde infanteriestuitte een kogel met zoo groote kracht op de ijzeren banden van den schijf, dat hij aan stukken sprong en een dezer stukken langs het oog in het hoofd drong van den soldaatdie als gewoonlijk in een nabij zijnden kuil zich bevond; de ongelukkige gewonde is naar het hospitaal ver voerd. Eene dame te Dijon geraakte met den voet in hare crinoline verward, terwijl zij den trap van hare woning opklom. Door de beweging om haren voet te bevrijden verloor zij het even» wigtviel en verbrijzelde zich de hersenpan. Donderdag 11. waren twee leidekkers op een dak te Kamerijk werkzaam, toen een van hen van de vrij aanzienlijke hoogte naar beneden viel, op een binnenplaats, die gelukkig met eene dikke laag asch ge- dekt was. De eigenaar van het huis kwam op het gerucht van den val aangeloopen, liet den patient in een nabij gelegen esta-

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2