tgemengfte lengten. vrijheidzal dus bij de vrije Franschen weder worden ingevoerd en als een nieuwe zegen van het keizerrijk door de Fransche katholieken moeten gedragen worden. Ook in Belgie is de zaak der verkiezingen in vollen gang, doch met dit verschildat de regering minder pressie uitoefent op de verkiezingen en dat de anti-ministeriële partij, daar zeker niet winnen zal. Sommigen duiden het den minister van binnenland- sche zaken euvel, dat hij zijne verkiezings-circulaire aan de gou verneurs der provinciën heeft uitgevaardigd, maar de inhoud daarvan is van dien aard, dat er niets inconstitutioneels in ge legen is. Uit Polen is geen nieuws van eenig belang. Het schijnt dat de groote mogendheden den diplomatieken weg werkelijk hebben ingeslagen om Rusland tot toegevenheid te stemmen, maar aan den anderen kant wordt verzekerd, dat Rusland hoop heeft om den opstand geheel te bedwingen, alvorens die groote mo gendheden eenstemmig zullen zijn in de grondslagen waarop men die bemiddeling aanbieden wil. Men zegt, dat toen de minister Thorbecke de tentoonstelling van schilderijen in 's Hage bezochthij juist gelijk met den franschen schilder Gudin stond voor een stuk van onzen landgenoot Louis Meijer. Gudin zou toen den minister op beteekenis vollen toon gezegd hebben, dat Napoleon te laat kwam om den beroemden Horace Vernet het grootkruis van het legioen van eer te geven en zou de minister daarop geantwoord hebben: „Voor Meijer, mijn heer Gudin, is uw lofspraak het hoogste eerbewijs." Het Dagblad dat in trouwe beter politiseertdan het recensien over kunst levert, vond dat antwoord een banaal compliment, omdat de afstand zoo groot niet is tusschen den franschen en den hollandschen schilder. Maar het zag voorbij, dat hoe meer de krachten gelijk staan der kunstenaars, des te meer waarde moet gehecht w orden aan hun onderling oordeel, wanneer het werk des eeuen dat des anderen over treft. Banaal zouden wij het noemen wanneer een kunstenaar eene ridderorde stelde boven het aanprijzend oordeel van eenpn begaafden kunstbroeder en schoon dan ook de verslaggever in het Dagblad zulks niet begrijpegeloven wij dat het antwoord van den minister geheel karakteristiek is en een bewijs geeft, dat hij aan ware ver diensten ook de ware eer toekennen wil. In de gemeente de Lier, nabij Delft, heerscht eene mazel epidemie, waardoor van de 230 schoolgaande kinderen in de vorige week slechts drie zich hersteld van die ziekte, ter school konden begeven. Een slagter te Antwerpen meende zijn hond eens duchtig te kastijden, toen het dier, minder ingenomen met deze caresses, zijnen meester aan vloog en hem met één hap den duim afbeet. Zaterdag was een arbeider, in de omstreken van Verviers werkzaam aan het afgraven van aarde, toen een ander daar voorbij kwam, in wien hij een zijner vrienden herkende. De man vermoeid zijnde ver zocht zijnen vriend eenige oogenblikken voor hem te werken terwijl hij rusten zou. Deze was terstond gereedging aan het werk maar naauwelijks begonnen stortte eene geduchte massa aarde naar beneden, waaronder hij bedolven werd. Niettegenstaande er dadelijk hulp kwam, haalde men slechts zijn lijk van onder den aardhoop. De ongelukkige laat eene weduwe en vijl' jonge kinderen achter. In Parijs is eene tooneelspeelster, Mej. Du verger die herhaaldelijk optreedt in La Dame aux Camelia s en bij die gelegenheid vooral de aandacht trekt door haar toilet. Men be rekent dat zij telkens voor eene waarde van 7 a S00,000 frs. aan kanten en diamanten draagt. Zaturdag had in de Kil nabij Dordrecht een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een dertiental vlassers was voor 's Gravendeel van de Middelburgsche stoomboot overgegaan in een klein bootje, toen het laatste in aanraking kwam met het rad der boot en omsloeg. Men is er in geslaagd om allen te redden zoodat de reizigers met den schrik en een nat pak vrij kwamen. Een werkman op het paleis het Loo arbeidende had het ongeluk te vallen en zich vrij ernstig aan den arm te bezeeren. Z. M. de koning was terstond daarbij en verleende persoonlijk de eerst gevorderde hulp. De leden van den Hoogen raad te 's Hage hebben bij hunnen procureur generaal gemeenschappelijk gedineerd, omdat deze laatste vijfentwintig jaien in zijne betrekking werkzaam was geweest. Een zeker Dagblad zal voortaan zijne lezers amuseren met berijmde raadsels optegeven. Als proeve geeft het vooreerst het volgende: de keizer van Rusland is een autocraat en Nederland bemint een automaat. Het is intusschen ondeugend van dat blad om met zulk een moeijelijk raadsel te beginnen en het rekent op de courtoisie zijner lezers, die zeker niet zullen willen uiten, «lat zij in de redactie den automaat zien, omdat zij haar dan de illusie van in Nederland bemind te zijn ook zouden moeten ont nemen. Een dienstmeisje te Antwerpenop wier gedrag vrij wal viel aan te merken, verzocht aan hare meesteres, bij het verlaten van haar dienst, om een getuigschrift van goed en eerlijk gedrag en waarin tevens de laster harer buren zoo als zij het noemde -gelogenstraft werd. Om van de meid ontslagen te zijn, gaf de jufvrouw haar het volgend certificaat: „Onderschreven jufvrouw Hgeboren Bverklaart dat Lotje Shaar een jaar lang trouw en eerlijk gediend heeft dat op haar gedrag niets valt aan te merken, en verklaart verders al het overige voor praatjesdienstmeideerbedervendboozebuurvrou- wettkwadetongenleugenachtiguitdenduimzuigerij. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTE-RAAD te GOES. van den 28 mei 1863. Allen tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gearresteerd. Wordt gelezen een brief van den heer Mr. J. A. van Hoek, waarbij ZÈd. kennis geeft de benoeming tot lid der schoolcom missie niet aantenemen, waarop van de schoolcommissie eene nieuwe aanbeveling is gevraagd en ingekomen, bestaande uit de heeren Mr. J. G. de Witt Hamer en S. de Laat de Kanter. De Voorzitter doet voorlezing van een brief van het bestuur der 7e afd. van de maatschappij van landbouw en veeteelt, hou dende dankbetuiging voor de blijken van belangstelling in de op handen zijnde tentoonstelling en de uitloving eener premie die door Burgemeester en Wethouders is bepaald op 40,welke zij voorstellen uit de onvoorziene uitgaven te betalen, waartoe is besloten. De Voorzitter zegt dat Burgemeester en Wethouders het voor stel der schoolcommissie nopens de vervulling der onderwijzers plaats aan de fransche school voor jongens hebben overwogen en zich daarmede vereenigen, waarom zij voorstellen den heer schoolopziener uittenoodigen eene oproeping van sollicitanten te doen, op eene jaarwedde van 1600,terwijl tot aanbeveling zal strekken bekwaamheid tot het geven van onderwijs in het Italiaansch boekhouden. Dhr. m\ Saaijmans Vader oppert de vraag of er van deze ge legenheid geen partij te trekken is, om een vroeger geopperd denkbeeld te verwezenlijken n. 1. de daarstelling van een gijm- uasium waarbij velen belang hebben en het inkrimpen van het openbaar lager onderwijs, hetgeen spreker mogelijk en onschadelijk acht, uit hoofde van het bestaan van twee goed bezette bijzon dere scholen. Dhr. m de Laat de Kanter vereenigt zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders en wenscht daaraan nog meer dere uitbreiding te geven door hem als districts schoolopziener le magligen in de oproeping te vermelden dat er gelegenheid bestaat tot het houden van kostkinderenhet denkbeeld door den lieer nar. Saaijmans Yader geopperd is ook bij hem en de school commissie opgekomen en ofschoon nog meer uitbreiding van het. ouderwijs zeer weuschelijk geacht wordt, is men van het doen van eenig voorstel terug gehouden, omdat voor de Voorgedragen jaarwedde geen geschikt persoon te bekomen is. Zij zouden dus voor het tegenwoordige de zaak in den bestaanden toestand laten en alleen uitzien naar een geschikt en bekwaam hoofdonderwij zer, en wat betreft het inkrimpen van het lager onderwijs, daar tegen bestaan onoverkomelijke bezwaren, daar de openbare ge meentescholen goed bezet zijn en het sluiten of opheffen eene onmogelijkheid zou wezen, dewijl de scholieren in de twee over schietende geen plaats zouden kunnen vinden. M 5. Vader zegt den vorigen spreker dank voor de gege- vene inlichtingen, maar kan zijn denkbeeld nog niet geheel laten varen. Hij maakt bezwaar in de verhooging der jaarwedde zonder dat aan de andere zijde iets meer worde verkregen of bespaard. Dhr. nir. de Laat de Kanter voert nog aan, dat het hem bij opzettelijk gedaan onderzoek gebleken is, dat de voorgestelde jaarwedde nog niet eens is opgevoerd tot het bedrag dat elders gegeven wordt. De Voorzitter zegt nog niet genoegzaam bekend te wezen met de wet op het middelbaar onderwijs om te kunnen oordeelen welken invloed die op deze gemeente hebben zal. Intusschen zou, indien middelbaar onderwijs hier niet verpligtend wordt, het nuttig zijn indien met het meer uitgebreid lager onderwijs kon vereenigd worden onderrigt in scheikunde natuurkunde haudteekenen bouwkunde en dergelijke. Dit denkbeeld beveelt hij den heer schoolopziener en de schoolcommissie dringend ter overweging aan. Dhr. mr. de Kanteantwoordt, dat de teekenknnde behoort tot het middelbaar onderwijs, doch de overige door den voorzitter genoemde vakken nietin ieder geval zal de onderwijzer de vereisckten moeten bezitten tot het geven van zoodanig ouderwijs en thans ontbreekt het daarvoor aan geschikt personeel. J >hr. Fransen van de Puttemerkt nog op, dat in evenredigheid van de openstaande onderwijzers plaatsen er zeer weinig geschikt personeel iszoodat hier en daar de opengevallen plaatsen on vervuld moeten blijven waarom men niet te veel van de solli citanten vergen mag. De beraadslagingen gesloten zijnde, besluit de raid met alge- mecne stemmenoproeping van sollicitanten te doen onder be paling, dat zij moeten bezitten akte van hoofdonderwijzer en be voegdheid tot het geven van onderwijs in' de Nederduitsehe Fransche, Engelsche en Hoogduitsche talen en de wiskunde ën dat de bekwaamheid tot het geven van Italiaansch boekhouden tot aanbeveling zal verstrekkenzulks op eene jaarwedde van, 1600,en vrije woning. (Het vervolg later) 251 ,të STAATS-LOTERIL Prijzen van 1000,en daarboven. le klasse. 1' lijst. N". 244 en 17525 ieder 1500,n». 2637 en 14072 ieder J' 1000, 2» lijst. N". 11150, 5000,— no. 14183,/ 2000,—. 3e lijst. No. 4647 6960 en 12984ieder 1000,—.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3