tfêuitenfünöscfje 3$crigten. 'k -A DeProv. staten van zeeland hebben Zaturdag in eene avond zitting de discussieu over het gewijzigd polderreglement ten einde gebragt en na taljpoze veranderingen, dah.eiitwerp aangenomen met 27 tegen 1 stem. Pet verslag der onderscheidene zittingen, dat nu door de Middelburgscke Courantjegeven wordt, is en weinig volledig en hier en daar onnaauwkeurig. Wij hebben dien ten gevolge in een vorig nommer ten onregte vermeld, dat de hr. Cau een amendement had ingediend, daar dit voor den hr. Ver hagen is geschied. Wij willen gaarne dit ook nader ter sprake brengen, maar achten eene breede discussie daarover minwensche- lijk, omdat de vraag blijft, of het ontwerp door den minister al- zoo aan den koning ter goedkeuring zal worden aangeboden. Alleen vermelden wij, dat de voorziening in de behoefte der calamiteuse- polders geschieden zal volgens dit ontwerp, meestal in den geest zooals wij dit vroeger hebben voorgesteld als billijk en ratio neel. Er is in de vergadering met talent en met warmte voor opinien gestreden en wij hebben reden om te betreuren, dat de verslagen der zitting; n niet naauwkeuriger kunnen zijn. Wij hopen spoedig het geamendeerde ontwerp in deszelfs geheel te kunnen overzien en zullen dan eerst gelegenheid hebben, 0111 ook over de argumenten van beide zijden aangevoerd te kunnen oordeelen. Bij besluit van Z. M. is met ingang van 1 Julij a. s. bevor derd tot kapitein-luitenant ter zeede luit. ter zee le klasse A. L. Palm. De kerkeraad van Wremeldingen heeft den 21 dezer het zestiende beroep in dezelfde vakature mogen doen. Hij heeft voor ditmaal zijne keuze bepaald op den heer B. Niessen, predikant te Giessen en Rijswijk. Ook de kerkeraad van Wolfaartsdijk heeft gisteren in dezelfde vakature het achtste beroep gedaan. De meerderheid der stemmen bepaalde zich op den heer O. P. van Toorn, predikant te Katwijk aan Zee. Na vergelijkend examen voor de betrekking van onderwijzer in de Noordstraat en op Ter Hole, waaraan zes hulponderwij zers deelnamen, werd mede op de voordragt geplaatst de hulp onderwijzer P. de Man, van Krabbendijkedie een voldoend examen had afgelegd. De Middelburgsc/ie Courant van Dingsdag schreef, dat ten gevolge van avarij aan de schroef van de stoomboot Z.-Beveland, bij gelegenheid van den togt van Antwerpen naar Ylissingen, ook de passagiers die van Goes naar Antwerpen een pleiziertogt gemaakt hadden, zeer gefopt waren, omdat zij nu des avonds niet konden terugkeeren. Dit berigt is, zooals men hier weet, onjuist. Dè pleiziertogt van hier naar Antwerpen is naar wensch volbragt, daar het plan niet was om Zondag maar Maandag avond van Antwerpen terug te keeren. De boot is bier op den bepaalden tijd aangekomen en het genoegen der reizenden is door geenerlei avarij gestoord geweest. Men schrijft ons uit Yerseke, van gisteren „Op den 2J n Pinksterdag had de inwijding van den nieuw benoemden burgemeester van Yerseke plaats. Het uitsteken van de Nederlandsche driekleur op de torenspits der kerk en uit de woningen van vele burgers, kondigde aan dat die dag een feestdag moest zijn. Des namiddags om 2 ure had eene optogt. plaats, bestaande uit ruim een dertigtal jongens en meisjes om den nieuwen burgemeester met zijne vrouw uit zijne woning naar het gemeentehuis te geleiden. Die optogt bestond uit een dragonder, in uniform, te paard gezeten als geleider vóórop, daarop volgden vier jongelingen, die eene zeer net bewerkte kroon droe gen, voorts een dertigtal gekoppelden, welke, twee aan twee den trein vormden. Aan het hui3 van den burgemeester gekomen, - werd Z. E. A. en zijne vrouw, onder die kroon, zeer plegtstatig met vlag en wimpels door het dorp begeleid naar genoemd ge meentehuis. Vóór Z. E. A. binnentrad werd hem door een der jongelingen uit aller naam, aan den ingang der deur, alwaar eene zeer fraaije met bloemen en loof versierde eerepoort was .opgerigt's Hemels zegeningen toegewenscht. in zijne nieuwe be trekking van burgervaderalsmede ook dien voor hem en de zijnen. Blijdschap was op aller gelaat te lezen, zoo van de feest vierenden als van de burgers van Yerseke, over het bezit van een opperhoofd, in hope, van aller belangen te zullen voorstaan, en nog een reeks van jaren in hun midden te mogen zijn. Ten 5 ure daarna werd Z. E. A. op dezelfde wijze naar zijne woning terug geleid. Het overige gedeelte van dien dag werd door de jongelieden, alsmede door Yerseke's burgerij in betamelijk vreugdegejuich doorgebragt." Men schrijft uit Kampen, dat, daar van de 25 ter plaatsing bij het instruetie-bataillon opgeroepen jongelingen, slechts 18 zich hebben aaugemeld, van welk getal 11 zijn ingedeeld, als nog in de volgende maand eene oproeping en plaatsing van een klein getal jongelingen bij dat bataillon zal plaats vinden. Voor eenige dagen is te Utrecht eene vergadering gehouden van ruim 60 predikanten, allen, zooals men dat noemt van Evan gelisch confessionele rigting, onzer voorzitting van den heer van Toornenbergen van Vlissingen. De vergadering, die ten vorigen jare ook schijnt gehouden te zijn, maar toen hare besluiten met geheimzinnigheid had omkleed, heeft thans besloten om publi citeit te geven aan hare plannen, inzigten en wensclien. Er is voorts een besluit genomen om zich te constituéren en magtiging te vragen om zich te vestigen als regtspersoon. Eindelijk heeft men zich onderling verbonden om, met afwijking van de tot hiertoe gevolgde convenanqen overal zich disponibel te stellen, waar, natuurlijk niet door de gemeente als zoodanig, maar voor enkelen de dienst van de predikanten dezer rigting wordt ver langd. Voortdurend constitueren zich commissien voor de oprigting van het monument voor 1813. De meesten geven aan de uit- noodiging gehoor uit eerbied voor den prins voorzitter, maar allen hebben bezwaar in de zamenstelling der hoofd-commissie Op deze past het woord van den heer Groen: die niet heen gaan wil, blijft lang. Uit Middelburg meldt men den 14- dezer: De procedures in zake de erven van den generaal van Barnme en den staat vermeerderen bij den dag. Naar men verneemt is dezer dagen door het Do mein bij de regtbank alhier eene regtsvordering ingesteld, ten einde gezegde erven te noodzaken binnen weinige dagen de door hen in bezit genomen polders en gronden in het Zwin te ver laten of den staat te magtigen 11a dien termijn feitelijk een en ander in bezit te nemen en de werktuigen, die er zich mogten bevinden, ais anderzins, op den publieken weg te mogen brengen. Onder de vele plaatsen, waar men op vermindering van den gas-prijs aandringt, is ook Gouda. Naar men thans verneemt is de directie der fabriek aldaar genegen om den prijs voor par ticulieren te verminderenbijaldien de raad der gemeente er in toestemt om het contract omtrent de stedelijke verlichting met minstens 10 jaren te verlengen. Bij den hevigen strijddie dezer dagen tegen de gas-prijzen gevoerd wordtis het natuurlijk, dat de fabrieken ook op hun voordeel bedacht zijn. En wanneer dan de gemeente besturen zonder schade van hunne zijdede fabrie ken kunnen te gemoet komen, om langs dien weg de gasverbrui- kers voordeel aan te brengen, dan mag men wel wenschen, dai de besturen niet zullen aarzelen om te doen wat in het algemeen belang moet worden geacht. Op bet oogenblik dat de Grieksche zaak haar volkomen beslag scheen te zullen kVijgen, wordt zij weder tot den staat der hoogst mogelijke onzekerheid gebragt. De dagbladen ver zekeren nu, dat de Deensche vorstenfamilie zoo vele bezwaren heeft dat men er in Engeland reeds op bedacht is om eeuen anderen kandidaat te zoeken. De aandacht voor Polen is merkelijk verllaauwdmaar de Polen zelve houden niet minder vol. Het revolutionair bewind, dat in het geheim zittingen houdt en besluiten uitvaardigt zonder dat men deszelfs zetel kan vinden, oefent op de stemming dei- bevolking eenen krachtigen invloed uit. Niet ten onregte mis schien heeft onlangs de generaal Berg aan den vorst stedehouder gezegd: wij zoeken vergeefs den draad, omdat alle Polen die in handen hebben. Laatstelijk heeft dat bewind de organisatie van den landstorm bevolen en Langicwicz tot bevelhebber daarvan benoemd maar diens poging om te ontvlugten en bezit te nemen van zijne waardigheid is mislukt. De gevechten van meerderen of minderen omvang volgen elkander met afwisselenden uitslag op, maar brengen niet nader aan eene beslissing omdat Busland telkens nieuwe strijdkrachten ontwikkelt en de neder laag de geslagenen tot nieuwen strijdlust aanvuurt. Zonder tusschenkomst die evenwel weinig waarschijnlijk iszal der Polen strijd wel eene wanhopende poging blijven. Indien echter de opstand oorzaak geven mag, dat de czaar eenige concessien doetdan is het te wenschen voor een zoo schoon land dat geene ijdele tegenstand aanleiding wezen zal, dat men voor iets niets ontvange. - In de zitting van 27 Mei van het Huis van Afgevaardigden te Berlijn heeft de voorzitter voorlezing gedaan van een niet gecon trasigneerd schriftelijk antwoord des konings, waarbij de eerste, op\atting ten aanzien van het in de rede vallen des ministers van oorlog, vervat in de vorige koninklijke boodschap, gehand haafd wordt. De toestand des lands, wordt er in gezegd, is den koning ten volle bekend. Het huis heeft door zijn adres de hoop op een gemeenschappelijk zamenwerken der vertegen woordiging met de regering afgesneden. De houding van het huis, ten aanzien der buitenlandsche politieke quaestiën heeft den koning diep bedroefd. Pruissen staat niet op een meer geï soleerd standpunt dan andere, mogendheden. Eenige afgevaardig den hebben de regering gedreigd met haar de middelen tot het voeren van een oorlog te zullen onthouden. Tegen zulke onregt- matige pogingen 0:11 den kring der constitutionnele regten van het Huis uit te breiden zal de Koning zich met allen ernst aan kanten. De magt der Kroon moet onverkort gehandhaafd wor den men mag niet toestaan dat het zwaartepunt der regering verplaatst worde. „De ministers"zegt Z. M. ten slotte, „be zitten mijn vertrouwen; hunne handelingen keur ik goed."

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2