c. Stralen en pleinen: Deze zijn zonder groote herstellingen gelatenom dat nog altoos opbrekingen voor de gasverlichting noodzakelijk waren. Alleen voor het raadhuis zijn de slraatkeijen opgenomen en door klinkert vervangen. d. Gemeente-, polder- en buurtwegen en voetpaden: Er zijn in 1862 geene nieuwe wegen aangelegd en geene bestaande vervallen of buiten gebruik geraakt. Het delven en schoonmaken van slooten en watergangen liet we! iets te wenschen over, vooral in de Breede Watering bewesten Yerseke, waarom, op uitnoodiging van de directie, den 15 November 1862 eene publicatie door burgemeester en wethouders uitgevaardigd is om ieder aan zijne verpligtingen ten dien aanzien te herinneren, tot het volbrengen daarvan uittenoodigen en eene schouwing te beleggen. Die schouwing, alsmede schouwingen op de wegen en voet paden hebben van Avege de policie plaats gehad en het is ons niet bekend, dat tegen eenig nalatige proces-verbaal opgemaakt is. Het uitmodderen van de vest rond de stad gedurende den tijd van tien jaren, is in het openbaar aanbesteed, van 1 April 1862 tot uit. Maart 1872 voor 15 cent per cub. el, met bepaling dat èr jaarlijks '1000 cub. el zal moeten opgehaald worden. Voorts is nog in het openbaar aanbesteed het maken van 260 vierk. el steenglooijing aan de haven voor 700, en het herstellen der vloeddeuren aan de buitensluis der haven, voor f 358, Al de voormelde bestedings-werken zijn naar genoegen volbragt. HOOFDSTUK VI. MEDISCHE POLICIE. Hef, personeel der plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt is onveranderd gebleven, zijnde de heer T. Pieterse, die met 1°. Januarij 1865 moest aftreden, door den gemeenteraad op nieuw benoemd. In '1862 is het weder noodig geweest een onderzoek te doen naar de deugdelijkheid van het anijszaad. De scheikundige leden der geneeskundige commissie hebben zich steeds bereid betoond, zoodanig onderzoek te doen. Om deze en andere onderzoekingen te vergemakkelijken is de commissie in staat gesteld geworden tot het aanschaffen van een microscoop en een kistje met reageer- middelen. Ih het personeel der geneeskunst-oefenaren is de volgende verandering ontstaan deb 8 Januarij 1862 is de heer A. Zandijk, heel- en vroed- hieester, rtiet der woon van hier vertrokken. den 17 "dierzelfde maand is mejufvrouw Maria Arentz Wed. Plankeel, vroedvrbuw der gemeente, overleden. den 18 daaraanvolgende is de heer R. B. van den Bosch, geneesheer én den 27 daaropvolgende de heer P. A. Hochart Sr., apothekar, over'eden. Alleen de tweede is vervangen door mejufvrouw Tanna Cornelia Vèrtregtdie den 5 Fcbruarij van hetzelfde jaar door den gemeenteraad tot vroedvrouw der gemeente benoemd en dadelijk in functie getreden is. De gemeente-apotheek voldeed weder volkomen aan hare be stemming. Het gast- of ziekenhuis dezer gemeente had gemiddeld 71 ver pleegden. In 1862 zijn in dat gesticht opgenomen 37, hersteld, ontslagen 12, naar een krankzinnigen gesticht overgebragt 5 en overleden 24 personen. Tot de regte kennis van den openbaren gezondheidstoestand in deze gemeente,- vermeenen wij niet beter te kunnen doen, dan den inhoud medetedeelen van het jaarverslag van de com missie van geneeskundig toevoorzigt alhier. Hetzelve luidt als volgt «Naar aanleiding van art. 15 van de verordening onzer plaat selijke geneeskundige commissie, hebben wij de eer UwEd. «Achtb. het verslag van den openbaren gezondheids- en ziekte- «toestand van deze gemeente, over het jaar 1862 toetezenden. «Over het algemeen kan de gezondheidstoestand van deze «gemeente over het afgeloopen jaar gunstig genoemd worden. De «maanden Maart, April, October en Novembergaven wel een grooter getal ziekende overige acht maanden waren daar- entegen zeer gunstig. Van alle epidemische ziekten wormen bleef «de gemeente verschoond. «In het eerste kwartaal zagen wij vele aandoeningen der lucht «wegenkeelpijnen en algeineene rheumatisck aandoeningen In hel tweede en derde trimesterbehalve aandoeningen d luchtwegenook catarrhale aandoeningen der spijsvertering «organen, gastroses met of zonder koorts en diarrhoen. I «het laatste kwartaal zagen wij vele tusschenpozende koortse «vooral van anderdaagschen en derden daagschen tijpus. Decemb «echter kenmerkte zich door vele verkoudheden en keelpijnen «Met leedwezen voelen wij ons verpligt uwe aandacht vestigen op het meer en meer toenemen van sijphilitische ziekte' «Zoowel primaire als secundaire en tertiaire vormen dezer ziek «werden het geheele jaar, door ons waargenomen. Hoewel «algemeene wetten geene directe bepalingen schijnen daartestelle «tot eene verordening op de prostitutie in deze gemeente, on «veinzen wij ons echter niet, het hoogst wenschelijke van zu «eene verordening, even als de daarstelling van geschikte lokale «ter behandeling van dergelijke voorwerpen, die ten hunnen hui «daartoe niet in de gelegenheid zijn. «Met belangstelling hebben wij gezien de openbare aanbestedi «voor den tijd van tien jaren, van bet zuiveren en schoonho «den der stads-vest. Wij hadden in ons eerste verslag de e »u daarop te wijzen, als eene bron van veel nadeel voor d «algemeenen gezondheidstoestand dezer gemeente. Worden on «wenschen vervuld dan zal er ook eerlang eene krachtige ha «worden geslagen aan de verbetering van het riool- en gote «stelsel. Geene schadelijkheden toch zijn zoo duurzaam inw «kend en zoo vermogend ter ontwikkeling van ziekten, dan d «welke uit plaatsen kunnen voorkomen, die aan het oog zi «onttrokken en hiertoe behooren in de eerste plaats de riolen «goten bestemd om allerlei schadelijke overblijfselen en uitwer «selen op te nemen en weg te voeren. Het is daarom, dat u «commissie, die het tot haar hoogste streven stelt, om de g «zondheid der inwoners te helpen verbeteren, op dat punt hoo «eischen heeft. Het is eene levenskwestie, waar geene halve maa «regelen mogen ivorden toegelaten. De discussien in één uw «raadsvergaderingen gevoerd, hebben onze belangstelling in hoo «male opgewekt, maar ons niet bevredigd. Wij kunnen ni «vergen, dat alles op éénmaal wordt veranderd, maar hope «dat er jaarlijks bij gedeelten eene krachtige hand geslagen wor «aan dit in deze gemeente zoo hoogst gebrekkig stelsel, «nemen daarom de vrijheid u de denkbeelden van de geneesku «dige plaatsbeschrijvers van Middelburg, welke ook geheel de on «zijn, op te geven. Zij komen hierop neder: »»A1 de afzonderlijke afvoerbuizen van ieder huis dienen ee gemakkelijke en doorloopende gemeenschap te hebben met «goten: deze met de riolen en hoofdkanalen, zoodanig v ««bonden te Avorden, dat zij door hare ligging alle stoff kunnen ontvangen en zoo spoedig mogelijk kunnen word ««weggevoerd en dat alle opene goten langs de huizen en ov »»de straten worden gedekt."" «Uwe commissie beschouAvt het gebrekkig riool- en gotenstel «in deze gemeente als eene rijke bron van vele ziekten en het «daarom dat zij bescheidenmaar met al den aandrang «gewigtig punt waardig, nogmaals de vrijheid neemt UEd. Acht «dit belangrijk onderwerp onder de aandacht te brengen. «De toezending in het vorig jaar van eene microscoop «reagentia-toestel, hebben ivij ons ten nutte gemaakt. Twee «committeerden uit onze commissie hebben zich onledig gehoud «met het microscopisch onderzoek der meelsoorten en hebb «bevonden, dat zij bij al de bakkers in deze gemeente van ee «zeer zuivere hoedanigheid Avaren aan het chemisch onderzo «van het brood zelf zijn zij beg nnen en hopen u ook van «onderzoek in een volgend rapport de uitkomsten mede te deele De menigvuldige klagten, ons ter oore gekomen over de slech «hoedanigheid der melk, hebben er ons toe geleid, ook dat dag «lijksch, onontbeerlijk, en menigmalen voor de kinderen uitsl «tend voedingmiddel te onderzoeken door Avelk onderzoek «de treurige ervaring hebben opgedaan, dat bij eenige mei i) verkoopers de melk Avel met '/a water Avas vermengd, «onthouden ons hierover verder uitleweiden, daar wij ons vleij «dat dit belangrijk punt zal Avorden opgenomen in de verordeni «op de openbare gezondheid, Avelke wij vermeenen dal eerla «door UEd. Achtb. zal worden behandeld en vastgesteld." Wordt, vervolgd.) F. KLEEUWENS ZOON. Uitgevers der Goessche Couran

Goessche Courant | 1863 | | pagina 8