VERKORT JAARVERSLAG van den toestand der gemeente Goes, door Burgemeester en Wet houders aan den gemeente-raadover het jaar 1862. [Vervolg). l)e catalogus van onze bibliotheek ismet de uitgave van het tweede gedeeltezijnde de catalogus der Pamfletten enz. geheel gereed. Dat tweede gedeelte is een lijvig boekdeel en toch is daarin alle mogelijke beknoptheid betracht. Gaarne zal ik later de bewerking van een' beredeneerden catalogus dezer waarlijk belangrijke verzameling op mij nemeu indien het in den geest van het gemeente-bestuur kan zijn, door de nadere beschouwing en mededeeling van den inhoud onzer verzameling, eene bijdrage te leveren tot de kennis der bronnen van de geschiedenis van ons vaderland. »Voor het archief is ook nog ontvangen een catalogus van de openbare bibliotheek te Arnhem, en zoo wel aan het gemeente-bestuur aldaar als aan de andere gemeente-besturen genootschappen enz, die ons toezendingen deden, zijn dezerzijds exemplaren gezonden van onze catalogi, met beleefd verzoek, om voor onze boekerij wederkeerig te mogen ontvangen de catalogi, welke van elders bestaande verzamelingen zijn of worden uitgegeven. »Onze verzameling voor geschiedenis en oudheidkunde is met eenige kaarten vermeerderd, waaronder ook de copie van eene oude kaart van Zeeland, waarvan het origineel vroeger ter griffie schijnt berust te hebben. Die copie was een geschenk van den heer J. Soutendam alhier. «De andere kaarten zijn nieuwere, die even als enkele grond- teekeningen en plans, in onze verzameling overgebragt, tot de geschiedenis van den laatsten tijd behooreu. «Voorts is in dezelfde verzameling overgebragt: 1 Een sluitsteen bij het afbreken van de Ganzenpoort gereserveerd, waarop het jaartal van de vernieuwing dier poort wordt gevonden en waardoor eene gedachtenis aan het nu ver dwenen monument van den voortijd wordt bewaard. «Bij gebrek aan plaats is deze steen in het lokaal van de waag moeten geborgen worden, waar ook het koperen geschut, 'eenmaal door een engelsch officier geschonken eene tamelijk ongeschikte plaats gevonden heeft. «2°. Een steen (ook sluitsteen) uit het nu afgebroken gebouw op de Groote Markt, vroegeren ook in de geschiedenis van onze stad, hekend als logement, «de Gouden Leeuw." Het blijft altijd onzeker of, de afbeelding op dien steen, aan eene onbekende aanleiding ontleendeenmaal den naam aan dat gebouw heeft gegeven, dan wel of die steen daar werd geplaatst na dat het gebouw dien naam ontvangen had. Het opschrift op dien steen heeft reeds voor jaren tot allerlei gissingen aan leiding gegeven en zoo wel daarom, als om de herinnering aan «en nu verdwenen oud gebouwdat reeds vóór eeuwen hier werd vermeld, zijn wij erkentelijk voor de welwillendheid van den heer ANorlier, die dezen steen voor onze verzameling heeft afgestaan. «Onder referte aan mijn vorig verslag, neem ik de vrijheid, om andermaal de aandacht van het gemeente-bestuur te vestigen op de schilderijen, nog altijd in duistere en onzindelijke schuil hoeken geborgen. Hel behoeft niet gezegd te worden, dat met ieder jaar die stukken verachteren en het hoe langer zoo meer nood zakelijk wordt, om ze op afdoende wijze voor geheel bederf te bewaren. De archivaris kan niet anders dan den wensch uit drukken, dat, door eenig besluit van het bestuur daaromtrent, het lot dier schilderijen spoedig moge worden beslist. «Ten slotte meent de archivaris te moeten vermeldendat van het archief door anderen weinig gebruik gemaakt wordt, dat slechts zelden iemand zich aanmeldt in de uren, voor de bezigtiging onder zijne aanwijzingbepaaldslechts nu of dan laat een vreemdeling die het raadhuis bezigligt een vlugtigen blik over de verzameling van geschiedenis en oud heidkunde gaan." Het is te betreuren, dat door gebrek aan localiteit het archief det behoorlijk kan geplaatst en geordend worden. Door de over- >renging van het archief der voormalige Kamer van koophandel In fabrieken naar het raadhuis, is de laatste ruimte ingenomen n moeten alzoo de achtervolgens inkomende boeken en stukken lier en daar worden nedergelegd en bewaard. De begraafplaatsen zijn steeds goed onderhouden en beheerd. Het besluit van den gemeente-raad van den 5 Junij 1856, in een nieuw tarief intevoeren tot invordering van bcgrafenis- egten en kosten, is nog niet goedgekeurd door Z. M. den :oning. H O O F D S 1 U K I V. GELDMIDDELEN. De ontvangsten en uitgaven over het dienstjaar 1862 kunnen niet verder worden opgegeven dan zij bekend zijn op den laatsten Maart 1863, of uit de gemeente-begrooting kunnen opgemaakt worden. Vermoedelijk zullen die zijn als volgt: Ontvangsten: Directe belastingenf 26434,18°. b. Belasting op voorwerpen van verbruik waarop rijksbelasting geheven werd - 10638,773 c. Belasting op voorwerpen waarop geene rijks belasting geheven werd- 373,— d. Heffingen en retributiën voor het gebruik of genot van openbare gemeente-werkenbezit tingen of inrigtingen en dat van door of van wege de gemeente verstrekte diensten 8333,44. e. Inkomsten van verschillenden aard en toevallige baten 3418,23. f. Buitengewone ontvangsten- 1200,60. Totaal der ontvangsten f 32420,23. Uitgaven: Kosten van het gemeente-bestuur en wat\verder het huishoudelijk bestuur aangaat14722,595. b. Kosten van publieke werken - II538,66®. c. Belastingen en ongelden, brandweerschut terij en andere uitgaven in de overige afdee- lingen niet begrepen- 14045,45 d. Kosten van onderwijs- 9331,39. e. Uilgaven voor inrigtingen tot bevordering van kunsten en wetenschappen - f. Toelagen voor onderhoud van behoeftige liefdadige instellingen3483,45. g. Onvoorziene uitgaven ....,- 2417,27. Totaal der uitgaven f 37338,78® HOOFDSTUK V. GEMEENTE EIGENDOMMEN WEBKEN EN INRIGTINGEN a. Gemeente gebouwen Oj) den 1 Maart 1862 is van de weduwe en kinderen van wijlen den heer J. Piepers aangekocht, na daartoe verkregen raag- tiging, het pakhuis, gebouwd op gemeentegrond, uitgegeven op cijns, bij de Ganzepoort dezer gemeente, om te gelijk met die poort voor afbraak verkocht te worden; die aankoop is gedaan voor f 800,en de verkoop van de poort met annex commies huisje en genoemd pakhuis, heeft in het openbaar plaats gehad door hel ministerie van den notaris Smallegange voor 300, Hierdoor is tevens vervallen de betaling der jaarlijksche cijns van 90 cent over 1862 en vervolgensvoor den grondwaarop het afgebroken pakhuis heeft gestaan. De overige gemeente gebouwen zijn in behoorlijken staat onder houden en de volgende werken aan dezelve zijn in het openbaar aanbesteed Vernieuwing en herstelling der schoolgebouwen, voor 164, Schilderen van dezehe- 168, Idem aan het gebouw der voormalige weverij, om te worden in gebruik genomen bij het gasthuis, voor - 1258,— Schilderwerk aan hetzelve 145, Dito van gemeente-gebouwen- 35, Herstellingswerken aan dezelve- 355, Idem der voormalige trekkerswoning - 114,— Zamen f 1907,— b. Gemeente gronden Verpachting van gronden heeft in 1862 geen plaats gehad, maar na daartoe bekomen magtiging van heeren Gedeputeerde Statenis achtereenvolgende in erfpacht uitgegeven Aan J. P. Muller, 48 ellen gemeentegrond tusschen de voor malige twee poorten. Aan M. Molhoek, 75 ellen dito, op den wal tusschen de twee korenmolens. Aan den heer Pilaar, 30 ellen dito aldaar. Aan J. L. Dlngens, 120 el dito aan de westzijde van de haven bij het voormalig havenhoofd. Aan II. Ellefrink 260 el dito aan het einde van de 's Heer Hindrikskinderenstraat, bij het telegraafkantoor.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 7