CONCERT. Met ingenomenheid vestigen wij de "asm dacht onzer muziekale lezers op het concert, dat aanstaanden /Woensdag, door de Zang- vereeniging zal gegeven worden. Menig *genot van dien aard heeft de afgeloopen winter opgeleverd, maar wij meenen niet te kort te doen aan de verdiensten van hepjdie bij vorige gelegen heden door hunne talenten schitterden", Wanneer wij onze ver wachting uitspreken, dat ditmaal een zeldzaam genot den vrienden en voorstanders der kunst wacht." Het programma bevat slechts een drietal nummers, maar ieder van dezen roept een roemrijken naam voor den geest en kondigt eene compositie aan even rijk aan gedachte als schitterend van bewerking. De twee eersten zijn ons niet onbekend van vroeger. Schumann's diep gevoelde en toch zoo gracieus geschreven balladen Vorn Pagen undder Königs- tochter werden hier reeds ten gehoore gebragt, maar slechts om naar eene herhaalde uitvoering te doen verlangen. Mendelssohn's Hymne voerde meer dan eens onze gedachten in hooger sfeeren, maar ook wie haar verstond bleef den wensch koesterendat de groote maestro, met zijne diep indringende taal, niet zou ophouden tot het gemoed te spreken. Het oogenblik nadert waarin verlangen en wensch zullen worden bevredigd. Neen wij gelooven het niet dat zij zullen bevredigd worden. Veel meer stellen wij ons voor, dat herhaald genot nieuwe wenschen op wekken zal. Want groote werken zullen door bijzondere talenten vertolkt worden. Nevens de zoo verdienstelijke dilettanten in ons midden zullen wij nog eene andere mogen hooren, de ons van vroe ger reeds bekende Mej. M. uit 'sHage, wie de natuur zulke rijke gaven gaf, die de zorg der kunst tot eenen schat ontwikkelde. De Hymne die geschreven werd voor sopraan met orgel begeleiding zal ditmaal, wat vroeger hier nooit plaats had, door dat instru ment worden begeleid en alzoo in hare oorspronkelijke kracht gehoord worden. Wij twijfelen er niet aan, of ons publiek zal het bewijs geven, dat zij de welwillendheid der Haagsche dilet tante en de loffelijke pogingen van onze zangvereeniging met hare begaafde bestuurdersop prijs stelten zich beijveren om een genot te zoeken dat even voorkomend wordt aangeboden als het zeldzaam kan worden gesmaakt. Voegen wij daarbij dat een voor ons publiek nieuw werk van Gade zal uitgevoerd wor den. De Cornalaeen onderwerp zoo geschikt om door een genie als dat van den Deenschen componist te worden ver tolkt, zal op nieuw het bewijs leveren, hoe de muziek als uit drukking van gevoel en hartstogtde fijnste zenuwen in het inenschelijk gemoed doet trillenhoe zij de taal des harten spreekt en beurtelings de teederste en heftigste aandoeningen schetst. De harmonie der toonen, die ons vaak haren weldadigen invloed deed gevoelen zal te welluidender in de ooren klinken, waar zij zamen smelt met eene stem, die haar slechts dieper kan doen ingaan. In één woord, ons Mei-concert belooft zoo veel, dat deszelfs aankondiging slechts daar onopgemerkt blijven zal, waar het aan gevoel voor het schoone ontbreekt, 't Is daar en boven of de natuur zelve ons henen wijst naar den tempel der kunst. De koude en schrale lucht daar buiten belemmert het onbeperkt genot van wat het oog daar boeijen kangelukkig dat het schoonheidsgevoel ook op andere wijzen kan worden gestreeld. Van de dingen des gewonen levens geldt het misschien, dat zij heden minder dan anders welkom zijn, maar de kunst kent geen saisoen. Wie beweerde, dat het nu geen tijd is om naar een concert te gaan, zou ons doen denken, dat hij in den winter alleen kwam om in eene warme zaal de koude te ontvlieden. Wie de kunst waardeert en hare genietingen op prijs stelt, of laat ons liever zeggenwie voor haar eenige vatbaarheid heeft die is van hare gaven nimmer verzadigd en ze zijn hem welkom in elk getijde des jaars. En hoe meer het oor geopend is yoor de muziek die de gansche schepping hare eerbiedige be wonderaars doet hooren, des te sterker spreekt ook het verlangen om haren weergalm op te vangen in de welluidende toonen, die de kunst aan de natuur ontlokt. Wij spreken thans niet meer over de prachtige werken, die het concert zal doen hooren. Gaarne wijden wij daaraan nog eenige regelen na den afloop. Maar wij mogten niet nalaten reeds nu uit te spreken, dat de Zangvereeniging en niet minder zij die voor hare leiding zoo Veel opofferen, aller belangstellende ondersteuning in hooge inate verdienen, als tot zulke uitvoeringen alle krachten worden aan gewend. ^3uïtmIn31r»scQe lengten. De week, die sedert de uitgave van ons jongste nummer ver kopen is, heeft bijzonder weinig opgeleverd op politiek gebied. Er zijn meer berigten dan belangrijke tijdingen. Op menig punt van Europa is het oog met evenveel belangstelling gevestigd als op den burgerkrijg in de nieuwe wereld, maar de vurig gehoopte ont knooping van het eene en andere vraagstuk blijft nog immer uit. De opstand in Polen breidt zich nog altijd uit middelerwijl dat allen zamenwerken om daar den vrede te doen herleven. Het is nu duidelijk door de opstandelingen uitgesprokendat zij een vrij Polen verlangen en den laatsten Moscovitischen soldaat daaruit willen verdrijven. Dit nu ligt noch in het plan van den Russischen ezaar noch in dat der groote magten van Europa, die allen om strijd hunne sympathie betuigen voor een door Rusland begenadigd Polen, maar' niets gevoelen voor de opnening van een nieuw zelfstandig koningrijk onder de staten van Europa. Het laat zich niet moeijelijk raden wat ten slotte Polen wacht. Mogelijk eenige concessiendie men nu veracht, maar zeker spijt over mislukte pogingen en leed over zoo veel nutteloos vergoten bloed. Het is jammer dat de heldhaftige Polen niet begrijpen, dat het vergeefs is te zeggenwij wijken niet vóór het hart van den laatst overgebleven Pool zal hebben opgehouden te kloppen, want er zullen altijd nog wel eenige Polen overblijven om te constateren, dat hoe dapper men ook vocht en hoe luide men werd toe gejuicht, dat de magt van Rusland grooter wasdan dat die door een aan zich zei ven overgelaten volk konde overwonnen worden. De diplomatieke weg met zijne protokollen en traktaten leidt niet altijd tot dien vrede en die vrijheid, die de behoeften der volken bedreigt, maar wij mogen voor Polen wel wenschen, dat weldra op dien weg het einde van eenen hopeloozen strijd en de be sparing van zooveel nuttige krachten zal gevonden worden. In Pruissen blijft het slagveldde kamer der afgevaardig den, de partijen grimmen elkander aan, slaan nu en dan even een wondende hand uit maar komen nog tot geen beslissenden slag. 'tis of men van weerszijde vreest om tot eene beslissing te komen, maar het uitstel, dat de spanning vermeerdert, ver heldert het uitzigt in de toekomst niet. In Belgie zeggen de vertegenwoordigers elkander harde woor den, naar aanleiding van een wetsontwerp, dat de clericalen ge weldig mishaagt. Naar de stemming over de artikelen te oor- deelen, zal echter het geheel der wet wel doorgaan, ondanks dien tegenstand. De vereeniging van de fractien der liberale partij heeft daarenboven aan het ministerie meerder kracht gegeven. Het valt ook niet te ontkennen dat het tegenwoordig bewind, vooral in den laatsten tijd veel gewigtigs heeft tot stand gebragt. Ook in Amerika is men niet veel nader aan den vrede gekomen. In den laatsten tijd hebben de Noordelijken eenige voordeelen behaald, maar niet van overwegend belang. De beide steden die door hen bedreigd en belegerd worden Charleston en Yicksburg bieden voortdurend het hoofd aan hare aanvallers en men houdt zich ver zekerd, dat zoo zij bezwijken moeten, de overwinnaars niets anders dan puinhopen zullen bcmagtigen. Onlangs is een plegtige biddag gehoudenwaarop vele politieke predikatiën uitgesproken zijn en die met de meest mogelijke uitwendige devotie werd gevierd. Iedere partij meent zich op de regtvaardigheid van hare zaak te mogen verlaten, misschien met meer grond, dan men zich op de be kwaamheid der generaals, vooral bij de Noordelijken verlaten kan. In Mexico schijnen de Pranschen eenige voordeelen behaald te hebben, die hun echter zeer duur zijn te staan gekomen. Het is gelukkig voor de naar wat nieuws verlangenden in Frankrijk, die reeds zoo lang ongeduldig waren dat de Mexicaansche zaken niet vorderden, dat eindelijk het berigt van eenige overwinning gekomen is. Men zegt zelfs dat de keizerin een bijzonder belang daarin stelt en dat zij vooral haakte nam' eenige gunstige berigten, omdat zij eenmaal de Mexicaansche expeditie bevorderde en nu vreesde, dat men haar van verkeerde raadgeving beschul digen zou. <§emciU]ftp ^engtciiT™ Aan de vrienden van vechten en moorden onder den naam van duelleren, wordt het volgende ter behartiging aanbevolenEen hoofdofficier en een bankier te Philadelphia hadden twist en de eerste daagde den laatsten uit tot een duel. De bankier antwoordde daarop: Ik kan uwe uitdaging niet aannemen, want het zij gij mij of ik u dooden mogt altijd zou het ongeluk onherstelbaar zijn. Daarom stel ik u voor: ga in het naaste bosch, zoek daar een boom die zoo wat mijn omvang heeft en plaatst u op den overeengekomen afstand. Indien gij den boom treft zal ik be kennen, dat ik ongelijk gehad heb en ik zal u verschooning vragen, maar zoo gij daarentegen mist zult gij die van mij vragen. Diakenen der hervormde gemeente te Doesburg hebben ter uit breiding van de ware leer besloten, eenige kinderen van bedeelden van de openbare school voor minvermogenden aftenemen waar zij kosteloos onderwezen werden, en ze te plaatsen op de bijzondere schoolwaar natuurlijk schoolgeld moet worden betaald. De daartoe benoodigde gelden zullen gevonden worden uit de fondsen der diakonie. Reeds hebben dientengevolge velen geweigerd bij- tedragen in de drie maandelijksche kollekteomdat zij hunne gelden niet voor onnoodig schoolgeld bestemmen. De arron- dissements regtbank te Middelburg heeft een dienstmeisje, dat zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van ééne vrouwenrok en eenige kleinigheden en dat bij den aankoop van huishoudelijke benoodigdheden misbruik van vertrouwen heeft gemaakt, veroor deeld tot eene gevangenisstraf van vier jaren, twee geldboeten ieder van 12,50 en in de kosten; dezelfde regtbank veroordeelde eenen koopmansbode, die ten nadeele van onderscheidene personen eene som van 1162,26 gestolen heeft, tot gevangenisstraf van twee jaren, vijf geld boeten ieder van 12,50 alsmede inde kosten. Uit eene statistieke opgave nopens de verschillende sterfgevallen in Engeland in het jaar 1861 blijkt onder anderen dat 657 personen gestorven zijn door misbruik van sterken drank, terwijl 1347 personen door zelfmoord omkwamen. Eene afschaffings maatschappij tegen dit kwaad zou blijkens die cijfers wel ge- wenscht zijn. Te Verviers is de Franciskaner kerk afgebrand; het vuur was ontstaan in een aangrenzend winkeltje, waarin amu letten verkocht werden. Een engelsch matroos te Antwerpen werd door eenen kleedermaker aangesproken om betaling van de hem geleverde kleederen. Hij nam zijnen sehuldeisscher een-

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2