en er licht was gebragt deed zich een akelig schouwspel voor. Een schoon jong mensch van een hoogst beschaafd en militair voorkomen lag naauwelijks gekleed te wentelen in het bloed dat uit drie wonden in de borst en in de zijde stroomde. Op den grond lag een revolver en eene menigte orders. Eene van deze laatste scheen zeer kostbaar te zijn. Hij scheen zich zelve door drie kogels te hebben getroffen. Onmiddelijk werd er heel kundige hulp geroepen en de lijder naar een hospitaal gebragt. Men vond in zijne kamer vele papieren waarvan de inhoud niet bekend geworden is. Alleen weet men dat hij in fransche dienst is geweest en zich onderscheidene ridder orden heeft verworven. Den volgenden morgen leefde hij nog, maar er was geene hoop om hem te redden. Ifi den staat Illinois treft men eene boer derij aan waartoe niet minder dan 39,000 accres land belmoren. Het voorname product dier landen is de maisdie nagenoeg geheel op de plaats zelve wordt gebruikt. Dingsdag ontmoette een elfjarig meisje in de Venusstraat te Antwerpen, eenen man die haar met zooveel -eweld, de gouden bellen uit de ooren rukte, dat het bloed uit de wonden sprong. Men heeft den dader niet kunnen vatten. In sommige koffijhuizen te Weenen, heeft men thans machines om de kaarten te schudden die zeer goed aan het oogmerk voldoen. Een tamboer van de nationale garde te Parijs zestig jaren oud, was vroeg van zijnen vader gescheiden geworden daar deze vóór vijftig jaren naar Indie vertrok om zijn fortuin •te zoeken. Voor eenige dagen werd hij verzocht bij eenen notaris te komen, die hem berigtte, dat zijn vader, dien hij zich te naauwer- nood herinnerde gestorven was en hem een fortuin van vijfendertig millioen frs. had nagelaten. De tamboer verbleekte een weinig en zijne oogen werden vochtig bij de gedachten aan de verbeterde toekomst voor zijne kinderen maar overigens bleef hij zeer be daard en zeide: Wel nu, dan zal ik nu mijn trommel van kalfsvel verruilen voor eene effecten trommel. In de maand April emigreerden 20,505 personen uit Liverpool waarvan drie vierde gedeelten naar de Vereenigde staten. In Goes waren heden tot groot vermaak van een aantal toeschouwers een ezel en eene ezelin op den loop. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTE-RAAD te GOES. van den 30 april 1863. Absent de heeren Saaijmans Vader, C. Pilaar en Smallegange, allen met kennisgving. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en gearresteerd. Wordt overgegaan tot de benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie, waartoe aanbevolen warende heerenmrs. J. A. vaii Hoek en mr. J. G. de Witt Hamer. De voorzitter benoemt de heeren C. P. Soutendam en v. d. Putte tot stemopnemers en bleek dat van de 8 uitgebragte stemmen de heer mr. J. A. van Hoek 6 en mr. J. G. de Witt Hamer 2 stemmen bekomen hadden zoodat eerstgenoemde tot lid der plaatselijke school commissie is benoemd. Wordt ter tafel gebragt eene missive van de commissarissen der korenbeurs dd. 23 April jl., inhoudende eenige wijzigingen op het ontworpen nieuw reglement, welke op voorstel van den voorzitter bij de leden zal rondgezonden wordenom het in eene volgende vergadering te behandelen. Wordt gelezen een brief van de 7 afdeeling Maatschappij van landbouw dd. 6 Aprilinhoudende dat de vergaderingen van de leden van de maatschappij van landbouw zal plaats hebben op 15 en 16 Junij en de tentoonstelling op 17 Junij e. k. en toezendende eene enkele lijst van inteekening om eene premie te erlangen. De heer v. d. Putte meldt dat in 1857 de leden van den gemeenteraad eene premie hadden gegeven omdat zij toen bezwaar maakten die uit de gemeentekas toetestaan en stelt voor om nu weder hetzelfde te doen. Dhr. de Kanter toont aan dat de gemeente zelf er het meeste belang bij heeft dat zoodanige maatschappij blij ve bestaan en hare vereeniging in deze gemeente plaats heeftweshalve hij voorstelt eene premie te geven van wege de gemeente. De Voorzitter is van hetzelfde gevoelen maar stelt voor om met overleg van de maatschappij de premie te kiezen, hetwelk door al de leden wordt goedgekeurd. Worden ter tafel gebragt de verzoeken om remissie van den hoofdelijken omslag van de heeren Jacobson en Bernhard welke tot nader orde worden ter zijde gelegd. i Worden gelezen twee missives van de plaatselijke school-com- missie daarbij voordragende in hoeverre het tractement van den franschen onderwijzer in verband staat met hetgeen van hem geëischt wordt en in bedenking gevende om onder de vereischten optenemen het onderrigt in het itaiiaansch boekhoudenen eene oproeping te doen van sollicitanten op een tractement van j •minstens 1600,j De Voorzitter verzoekt die zaak aantehouden, hetwelk wordt goedgekeurd. De af- en overschrijving van posten die de gemeente-begrooting voor 1863 overschrijden, wordt goedgekeurdzoo als door i burgemeester en wethouders is voorgesteld. Zijn ingekomen van gedeputeerde staten magtiging verkoop nat. schuld. idem goedkeuring kohier hoofdelijken omslag, idein vergunning om met andere besturen te raadplegen over de verbetering der straten en wegen in Zuid-Beveland. De Voorzitter vraagt of de afgevaardigde uit den raad nu of later benoemd zal worden. Dhr. de Kanter zegt dat alle andere gemeente-besturen hun afgevaardigde reeds benoemd hebben. Op grond van dit gegeven stelt de Voorzitter voor om dadelijk de benoeming te doen waartoe wordt overgegaan. Nadat de heeren Soutendam en Putte tot stemopnemers benoemd waren, bleek het dat van de 8 uitgebragte stemmen de heeren van Kerkwijk 5, de Kanter 2 en Soutendam 1 stem verkregen hadden zoodat eerstgenoemde tot afgevaardigde benoemd is. Nog is ingekomen het jaarverslag van den archivaris dezer gemeente, hetwelk met het verslag der plaatselijke schoolcommissie aan de leden ter inzage zal gezonden worden. Wordt ter tafel gebragt het jaarverslag der gemeente. Dhr. de Kanter stelt voor om het verslag in handen eener com missie van den raad, bestaande uit drie leden, testellen, zooveel mogelijk ieder jaar nieuwe leden, die dan in eene volgende ver gadering een rapport moeten uitbrengen over dat verslag. De Voorzitter meent dat niet te kunnen opmaken uit de ge meente wet, waarin staat, dat burgemeester en wethouders liet verslag opmaken en overleggen aan den raad, waarvan een af schrift, wordt gezonden aan Gedeputeerde Staten; dat, ging het denkbeeld van mr. de Kanter door, het jaarverslag dan uiterlijk half Maart gereed moest zijn en dit onmogelijk was. Dhr. de Kanter betuigt zijn leedwezen, dat zijn denkbeeld door den Voorzitter verkeerd is begrepenmaar meendedat het nut tig zou zijn indien na de indiening van het jaarverslag, hetzelve niet werd ter zijde gelegd, maar gesteld in handen eener com missie, die daaromtrent rapport en voorstel doet. De Voorzitter benevens de andere leden vereenigen zich vol komen met dit laatste denkbeeldwaarop de Voorzitter ingevolge art. 3 van het reglement van orde voor de vergadering van den raad tot benoeming overgaat, en wel, de heeren mr. Saaijmans Vader, mr. de Kanter en van de Putte, aan welke commissie een bui tengewoon exemplaar van het verslag zal ter hand gesteld worden. Mededeeling wordt gedaan van de ontvangst van een geschenk van den heer J. W. Verschoor, en wel van een werk getiteld: „Jus Hodiernum, of hedendaags regt, door Martinus Casser, „advocaat te Goes, A°. 1656. Waarvoor dien heer dank betuigd wordt. Nog wordt gelezen een brief van directeuren der Goessche gaè- maatsehappijkennisgevende van de vermindering van den prijs van het gas voor de gemeente-gebouwen, van ,18 op —,16 cent, van af 1 Mei. Welke wordt aangehouden. Wordt overgelegd de nieuwe polis der brand-assurantie van gemeente-gebouwen. Zijn ingekomen verzoeken om afstand van grond in erfpacht van II. Ellefrink. J. II. C. Kakebeeke en J. Koens, die door het dagelijksch bestuur zullen worden gepubliceerd. Wordt medegedeeld liet proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat er in kas is 1792,30. Eenige staatsbladen ziju overgelegd en daarna de vergadering gesloten. INGEZONDEN. Mijn Heer de Redacteur! Met veel genoegen las ik in uwe laatst uitgekomene Courant het berigtdat de prijs van het te leveren gas op 18 cent is gekomen en alzoo voor particulieren met twee cent per el ig verminderd, en tevens, dat de prijs voor de gemeente-gebouwen en gestichten slechts 16 cent zal zijn. Waarom moeten nu de winkeliers en anderen meer dan 16 cent betalen, wijl de directie der gasfabriek alsnu bewijst het tot dien prijs te kunnen leveren? Zal zij misschien daarmede wachten tot het hier gaat als elders, en de directie op eene mindere aangename wijze gedwongen wordt de prijs te verlagen Begrijpt zij haar eigenbelang goeddan geloof ik zal het haar geraden zijn, uit zich zelve te verminderen en alzoo de gasverlichting meer en meer algemeen te doen zjjn tot bloei harer fabriek. 3ïïar6töerigteri. GOES, 5 Mei 1863. De aanvoer was lieden vrij voldoende, de prijzen bleven gelijk aan vo rige week met uitzondering van de PAARDENBOONEN die tot 10 et. minder werden verkocht. Men noteerde TARWE f 9,f 95n/«n ROGGE Winter GERST 4,90 a/5,25. Zomer DITO ƒ4,75 a 5,15. HA VER 3,a f 3,40. Blaauwe ERWTEN ƒ6,75 a 7,— PAARDENBOO NEN 5,90 a f 6,15. MEEKRAP. In een doen. GRASBOTER f 0,90 afl,— IIOOIBOTER ƒ0,80 5 0,90 het ned, EIJEREN (Kippen) 2,a f 2,10 de 100 stuks. (eenden) 2,08 a 2,20 AMSTERDAM, 6 Mei 1863. GRANEN onveranderd. KOOLZAAD 74V,. LONDEN, 6 Mei 1863. GRANEN vast.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3