ijemeügöe lengten. üoiiÖGouiö en fttjoerQetft. $rieoenoerooer. JIIarfclGerigten. Per Telegraaf. Er is voor heden weinig politiek nieuws uit het buitenland medetedeelenen wij vatten daarom alles te zamen in een kort overzigt. In Polen worden van tijd tot tijd gevechten geleverd, die nog al eens ongunstig voor de Eussen afloopen, maar waardoor de Polen niet winnen, omdat de vijand zooveel magtiger is dan zij. De mogendheden gaan nog voort om den Czaar tot concessien te bewegen, maar de concessie die de Polen verlangen, zal noch gevraagd, noch verkregen worden. Het zelfstandig en onafhankelijk Polenwaarvan de opstandelingen droomenis nog eene utopie. In Amerika hebben de Noordelijken vergeefsche aanvallen op Charleston gedaan en de vijandelijkheden zijn voor het oogenblik gestaakt. In het Zuiden heerscht gebrek aan levensbehoeften en schijnt ook de kracht tot groote ondernemingen te ontbreken. De vrees voor oorlog met Engeland is op den achtergrond ge raakt, maar de hoop op bevrediging der strijdende partijen heeft geene versterking ontvangen. De oorlog rooft in alle staten schat ten, onderdrukt het produktief vermogen en of het einde schei ding of unie zijhet zal altijd schade wezen. In Pruissen rust men zich tot nieuwen parlementairen strijd toe, maar de stilte die er nog heerscht, laat geen uitkomst berekenen. Frankrijk hoopt, dat haast de senaat naar huis zal kunnen gaan. Immers de keizer heeft geen reden om naar verlen ging harer zittingen te verlangen. Hij zal echter eerder uit dit bezwaar worden verlost, dan uit die welke de oorlog met Mexico aanbrengt. Er is daar van alles noodig om de aandacht van eene tot hiertoe ongelukkige expeditie afteleiden. Engeland zucht onder den nood der katoen-districten en be halve de klagten daarover, ontvangen wij uit dit rijk niet veel ander nieuws dan, wat men zooal van Polen, Griekenland en an dere staten praat. In Belgie blijft de aandacht gevestigd op de discussie in de kamer der afgevaardigden over de studiebeursen. Heeds is men vele dagen met dit onderwerp bezig geweest en het is nog niet te berekenen wanneer die discussien zullen ten eiude loopen. De ondervinding heeft geleerd, dat als daar te lande de strijd op clericaal gebied wordt gebragt, die strijd langdurig en met volharding wordt gevoerd. Uit het Zuiden verneemt men weinig omdat de oogen elders henen zijn gerigt. En wij willen niet wenschendat er spoedig van daar of van elders veel worde gehoord, want overvloed van politiek nieuws kon wel eens vermeerdering van last en jammer wezen. Te Grootegast is dezer dagen een concert gegeven waarop som mige zangstukken wezenlijk goed zijn voo gelezenDe jurij te Hagen in Westphalen heeft dezer dagen een werkman tot 12 jaren dwangarbeid veroordeeld voor eene misdaad, die zeker niet streng genoeg kon worden gestraft. In de maand October 11. van zijn werk komende, mishandelde hij zijne vrouw, onder voor geven, dat zij te veel geld verteerde en eindigde hij met een pistool te ladenzeggende dat hij haar daarmede dooden zou. De arme vrouw wierp zich voor hem op de knieën en bad, dat hij haar het leven zou laten ter liefde van hare kinderen. Eindelijk stemde hij daarin toe, maar onder deze wreede voorwaarden. Zij moest zelve een bijl gaan halen, voor een blok neder knielen en daarop de pink van de linkerhand leggen. Daarna nam hij de bijl met beide handen en hakte de twee voorste leden van de pink af. Bij de onmogelijkheid om het bloed te stelpen, moest men een heelmeester halen. Deze gaf de zaak aan bij het geregt, niette genstaande de vrouw verzekerde dat zij, hout hakkende zelve zich de pink had afgehakt. Bij gelegenheid dat drie misdadigers te Palermo zouden ter dood gebragt worden, wilde de guillotine niet naar behooren werken en had de strafoefening voor geen der drie een doodelijk gevolg. De executie moest dus eenige oogenblikken gestaakt worden om het werktuig in orde te brengen. Gedurende dien tijd verzekerden de ongelukkigen, badende in hun bloed, dat zij onschuldig waren. Voorwaar eene bijdrage te meer voor de wenschelijkheid der afschaffing van de straf, die onzen tijd van beschaving en menschelijkheid onteert. Het feest bij den prins van Oranje is bijzonder schitterend geweest. Men heeft zich van vijf uren des namiddags tot den volgenden morgen omstreeks drie uren geamuseerd. De dagbladen bevatten uitvoerige beschrij vingen van de versiering der zalen, van de pracht der toiletten, van de kostbaarheid der spijzen en alles bewijst, dat het feest groote sommen heeft gekost. De hoogst aangeslagene in de provincie Friesland is de heer F. van Fijsinga te Leeuwarden voor/10,099,52s, Te Gouda zijn acht zware vaten met siroop en zes werklieden te zamen in het water gevallen maar allen ge lukkig gered. Te Keulen heeft een 50jarige vrouw bij het stationsgebouw aangekomenzich zelve eene diepe wonde aan den hals toegebragt waardoor haar toestand hopeloos is. Don derdag bij de aankomst van HH. Maj. te Amsterdam heeft een dinér plaats gehad in de Mozes-zaal. Het Handelsblad bevat eene advertentie voor belanghebbenden te belangrijk, om die niet hier overtenemen en meerder bekend temaken: een protestansch, middelbaar jarig niet onbemiddeld heer met een fatsoenlijk uit oefenend en zeer veel winst (meer dan 100 pet.) aanbrengend vak verlangt eene jufvrouw of weduwe, mits geene kinderen bezittende tot huishoudster. Liefst eene protestaudsehe jufvrouw, die ge negen is met haar meer of minder geldelijk vermogen haar ed. met hem te associëren, verzoeke met eigenhandig geschreven franco brieven onder letter W. G. M. bij den boekhand, van Paddenburg Amsterdam. Op den hollandschen spoorweg heeft Zaturdag een vreesselijk ongeluk plaats gehad. Een man die toen de trein aan het station Piet-Gijzenbrug zich in beweging zette in een waggon wilde stappen, miste den optred, viel, en de trein die over hem henen liep, scheidde letterlijk de beide beenen van het ligchaam. Ten einde het nationaal element meer te doen praedomineren in de monster commissien voor het monument van 1813, zijn in Leiden zeven Kaapsche studenten (Engelsche onderdanen) gekozen. De heeren echter hebben voor de eer van onze nationaliteit te handhaven bedankt. In Pruissen zijn gedurende het laatste jaar vier staats lieden krankzinnig geworden. Een Buitenlandsch dagblad sprekende van de terugkeer van de koningin weduwe van Pruissén te Berlijn, zegt, dat zij den koning niet te lang alleen wilde laten, uit vrees dat hij misschien een of andere heilzame maatregel nemen mogt. Uit het Westland worden dagelijks ladingen aspergies naar Amsterdam vervoerd. In Friesland is de prijs der aardappelen weder aanmerkelijk gedaald. Te Amsterdam is een öjarige knaap bij het ophalen eener brug het hoofd zoo danig verwond tusschen de wip en een pilaar, dat men zijn herstel voor onmogelijk houdt. Een fransch tooneelspeler, heeft eene gratificatie van 1000 frs. ontvangen omdat hij eene maand lang zich zoo voortreffelijk gekweten heeft in de rol van Tartujfe. Toen het nieuwe Louvre te Parijs werd gebouwd heeft men alle facades van dit groote gebouw met eene oplossing van kieselaarde doortrokken. Nu is dit middel gebleken zoo voortreffelijk te zijn, dat de buiten zijde van het geheele gebouw kiezelhard zijn. Dientengevolge wordt deze methode tegenwoordig in Frankrijk bij het bouwen algemeen toegepast. Een jaglliefhebber te Spa had voor eenige dagen een jagthond uit Arlon ontvangen. Juist toen hij tien dagen bij zijnen nieuwen meester was geweest verdween hij. Men berekende dat hij ten 4 uren in den morgen was weggeloopen en vernam later, dat hij den volgenden dag des avonds ten 10 uur bij zijnen ouden meester was teruggekomen, uitgeput van vermoeijenis. Hij had in dien tijd vijf en twintig mijlen afgelegd. Een geneesheer te Londen waar tegenwoordig de kinderziekte sterk heerscht, heeft een middel gevonden om de over blijfselen van die ziekte te voorkomen. Hij bedekt namelijk het gelaat en den hals met eene oplossing van gutta-percha en chloroforme. GENEALOGISCHE TAEWE. Op de algemeene tentoonstelling te Londen, in den loop van het vorige jaar gehouden, bevond zich ook, onder den naam van Pedrigree Narsery Wheat, eene soort van tarwe door Ilallett ge kweekt, volgens hetzelfde beginsel van keuze, dat in Engeland zoo uitstekende resultaten heeft opgeleverd, ter verbetering van het vee. De oorspronkelijke variëteit was die, welke den naam van „roode Mersery tarwe" draagt. De twee eerste aren, waar van de kovrels gezaaid werden, hadden eene lengte van 4'14 E. duim en bevatten te zamen 87 korrels. Een dezer korrels bragt in 1858 10 aren voort, waarvan de langste 6''j duim lang was. Deze 10 aren bevatten van 55 tot 79 en te zamen 688 korrels. Een korrel van de aar met 79 korrels leverde in het volgende jaar 17 aren, waaronder er van 7:!' d. lang waren, van 55 tot 91 en gezamenlijk 1190 korrels bevattende. Een korrel van de aar van 91 korrels bragt in 1860 39 aren voort met 2145 korrels, hoewel de grootste aar, ten gevolge der ongunstige weers gesteldheid, er slechts 74 telde. Een korrel dezer laatste aar leverde 52 aren, waarvan de langste in 1861 eene lengte van 8 4 duim had. Een korrel van eene in het vorige jaar geteelde aar, die 123 korrels telde, en den 18 Sept. 1861 geplant werd, had in Junij 1862 80 aren voortgeplant. Eene plant daarvan was 5 voet en 8 duim hoog. WetenschapÈijbl. Album der Natuur 1863, hl. 28.) Er is, blijkens advertentie in onze laatste nummers eene ver andering gebragt in de aankomsturen van brieven uit sommige gedeelten van ons eiland. Het gevolg daarvan isdat de cor respondentie met die plaatsen alles behalve gemakkelijk woTdt. Er blijft nu maar drie kwart uur tusschen aankomst en vertrek, met inbegrip van den tijd van bezorging, en het zal dus moeijelijk gaan, om, zooals dit vroeger geschieden konde brieven van daar per omgaande post te beantwoorden. ROTTERDAM, 4 Mei 1863. TARWE en PAARDENBOONEN 10 c. laser. ROGGE tn HAVER 10 c. GERST 30 e. ERWTEN en WITTE BOONEN 25 c. BRUINE DITO 75 e. Iiooger. AVIGNON 29 April 1863. MEEKRAP. Rosé wortel fr. 31 a 33, Palud fr. 30 38. Napelscée alïzóri 18/in. fr. 37 a 37,50, dito 30/m. fr. 38,50 39. Gemalen rosé fr. 41 a 44, dito Palud fr. 46 a 48. Er ging nog al wat om de prijzen worden vastgehouden maar ondergingen w inig verandering.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3