1863. N°. 35. MAANDAG 4 MEI. 50,te Jaargang. Xestuur. Itmieiifonösclje 3SeriQten. GOËSSCHË (IlliUVT. De uitgave? dezer Courant geschiedt Maan dag eu Donderdag avonduitgezonderd cj> feestdagen. Prijs per kwartaal 1,55fr. p. p. 1,06. Gewone advertentiën worden a 26 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels ƒ1,36, behalve het zegclregt. Eïe inzending van advertentiën kan geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave- Sel&endLmalstlng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend dat bij den gemeente-raad zijn ingekomen de volgende verzoe ken tot het bekomen van gronden dezer gemeente op erfpacht van H. Ellefrink, metselaar te Goes, uit sectie D n1333 70 el, uit sectie D m. 1193 100 en van den publieken weg40 zamen 210 el, om te worden gevoegd bij de hem uitgegeven 260 el, tot stich ting eener woning enz. bij het telegraaf-kantoor van den heer J. li. C. Kakebeeke fabriekant te Goesuit sectie D u1229 420 ellen, buiten de voormalige Bleekveldsche poort aan de zijde der Brakke Vest nevens en achter de woon- huisjes staande bij den grond op welken de afgebrande olijmolen gestaan heeft eu van Jan Koens herbergier te Heinkenszand, uit sectie D nI- 182 en 1278 100 ellen van den Wal waar de Ganzepoort heeft gestaan, nevens het' perceel sectie D n 131, wijk C n'. 81 iu de Gciu/Jepuüi'fsu-aat,:",.v,roeg'bi; behoord hebbende aan l5. Bemijn. Dat de beschikking op'die verzoeken tot de volgende vergade ring is aangehoudenten einde een ieder die tegen de inwilli ging bezwaar mogt hebbenin de gelegenheid te stellen daar tegen op te komen. Waartoe deze openbare, bekendmaking is dienende. Gedaan ten raadhuize van Goes den 2 Mei 1863. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. Bcliendmaltins- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend: dat de Directie der Goessehe gas-maat- schappij heeft beslotenvan den eersten dezer maand af aan, de gasprijs met twee cent per cub. el te verminderen en alzoo te brengen, voor particulieren op achttien cent en voor de gemeente-gebouwen en instellingen en de fabrieken op zestien cent, alsmede dat bij die Directie het stellig en bepaald voor nemen bestaat, om, zoodra de toeneming van het gasverbruik zulks zal gedoogen, andermaal tot eene prijsvermindering over te gaan. Gedaan te Goes, den 2 Mei 1863. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. SCHUTTE HJJ. X^VLJOIIoêv'; ie BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES Gezien de wet van den 11 April 1827 (staatsblad no. 17) be trekkelijk de OPRIGTING van SCHUTTERIJEN en speciaal de artikels 1, 2, 7, 8 en 9 luidende als volgt: „Art. 1. Ieder ingezeten van het Rijk, die op den 1 Januarij van elk jaar zijn 25ste jaar zal zijn ingetreden en zijn 34stc niet volein digd zal hebben, zal ingevolge de bepalingen dezer wet, daartoe opgeroepen zijnde verpligt wezen de schutterlijke dienst uit te oefenen. „Art. 2. Als ingezetenen worden met betrekking tot de toepas sing dezer wet, beschouwd: a. Alle nederlanders, binnen het rijk hnn gewoon verblijf houdende; b. Alle vreemdelingenbinnen het rijk woonachtigwelke hun voornemen, om zich aldaar te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegdhetzij door eene uitdrukkelijke verklaringhetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. De tijdelijke uitoefening van hun bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking, gelijk die van leerling, knecht enz., kan op zichzelven niet beschouwd worden als een bewijs van het voornemen om zich in dit rijk te vestigen. „Art. 7. Zij die in meer dan eene gemeente hun gewoon ver blijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, zullen tot de inschrijving verpligt zijnbinnen die gemeente alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterijen bestaan, zullen zij zich doen inschrij ven in die gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij ambts halve verpligt zijn hun verblijf te houden. {Vervolg later.) De BURGEMEESTER van GOES ontvangen hebbende een afdruk van Zijner Majesteits besluit van den 30 Maart 11.u 48houdende aanwijzing der eigen dommen, welke ten behoeve van den aanleg van den SPOORWEG van BERGEN-OP-ZOOM naak GOES, ten algemeenen nutte, in het publiek belang en ten name van den Staat behooren te orden" onteigend. Gezien art. 15 der wet van den 28 Augustus 1851 (staatsblad m>. 125.) Brengt bij deze het vorenaangehaald besluit ter kennis van de belanghebbenden Wij WILLEM enz. {Vervolg later.) De grijze kamer, zoo toch mogen wij, met het oog op den hoogen leeftijd van de meeste leden, de Eerste Kamer wel qualificeren, de grijze kamer heeft de wet op de afkoopbaar- stelling der tienden verworpen. Die uitkomst was niet gewenscht maar wel gewacht. Het liet zich niet denkendat de grijze die eer waardige instelling der oudheid zou willen missen. Denkbeelden die men zoolang heeft aangekleefd, inkomsten die men zoolang op zoo gemakkelijke wijze heeft genoten, geeft men niet gaarne prijs. Van de weinige leden, die hunne stem gemotiveerd heb ben, zeiden wel de meesten, dat zij in het belang van den land-, bouw de opheffing der tienden wenschten, maar zij stemden in het belang van hen, die gaarne tiendheffers willen blijven. Nu dat een fait accompli is, zou het ijdei zijn op de bekende gronden van tegenstand terug te komen. Wij moeten in het votum der grijze berusten, maar niet zonder de verklaring, dat wij daarin, geene nederlaag voor het ministerie zien, veel meer een nieuw bewijs, hoe men aan het stelsel van behoud quand même alles opoffert. Het verdient ook opgemerkt te worden, dat onder de leden der grijze kamer nog een dertiental gevonden werd, in welken iets van de onbezonnenheid der jeugd overbleef en die ondeugend genoeg zouden geweest zijn om de grondwet te schenden; immers zoo moeten hunne uitgebragte stemmen beoordeeld worden, vol gens de redenering van den Jongen Hagenaar (zie no. 98). Maar, genoeg! De regeling eener zaak, zoo gewenscht voor een onzer, gewigtigste volksbelangen, is nu weder verschoven tot een on bekend tijdstip. Laat ons hopen, dat inmiddels de tijd, die trouwe helpereen ander ligchaam zal in het leven roependat de eischen van den tijd begrijpt en met f'rissche kracht medewerkt om die. eischen te vervullen. Dezelfde kamer heeft met eene eclatante meerderheid (26 tegen 7 stemmen) de wet op het middelbaar onderwijs aangenomen... Die uitkomst is in de omgekeerde reden van de bovenvermelde, men had die wel gewenscht maar niet gewacht. Onze jonge Hagenaar is ontsteld en ontstemd over dien mispas van de grijze en hij kapittelt haar bedektelijk, als hij de argumenten der zeven tegenstemmenden nog eens releveert en zegt, dat het

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1