1863. N". 33. DONDERDAG 23 APRIL. 50" Jaargang. ffinnenffltiöscfje lengten. o. Do uitgave dezer Courant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaalJ' 1.35 fr. p. p. J' 1,9», Gewone adrertentipn worden a SO ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- 'en doodberlgten van 1-6 regels l.SO, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiSn kan geschieden tot' vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft heden hare werk zaamheden hervat. De heer van dm Bries heeft zijn onslag ge nomen als lid der kamer. Verschillende stukken zijn ingekomen, waaronder de laatste door de kamer aangenomen wets-ontswerpen. Voorts is ingekomen een brief van het hoofdbestuur tot op- rigting van een gedenkteeken voor 1S13, waarbij het o. a. kennis geeft dat het zich heeft geconstitueerd. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen dingsdag 5 Mei aanstaande. De minister van finantien heeft bekend gemaakt, dat bij hem ontvangen is een coupon groot 19,80 door een onbekende onder het postmerk Goesvan den 30 dezertot voldoening van te min betaalde belasting ingezonden. Ter voorziening in de vacatures van gezworen van de West of Breede-watering, werden gisteren in eene algemeene vergadering de navolgende kandidaten gestemd In de plaats van dhr. TV. A. de Laai de Kanter(thans dijk graaf) l1' kandidaat J. TrimpeSe A. Zandee3e J. Ver met. lo de plaats van I. TVillemse (overleden) le kandidaat Jac'. Vereelte 3e TV. van Oeveren, 3e Ad. Bominicus. Het provinciaal blad no. 48 bevat de lijst der bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der geneeskunst in de provincie Zeeland over het jaar 1863. Daaruit blijkt dat zich in deze provincie bevinden41 medicinae doctores waaronder 1 rustend; 17 chirurgiae doctores; 80 heelmeesters, waaronder 3 nog niet gevestigd; 133 heelmeesters ten platten lande, waaronder 1 rustend en 5 nog niet gevestigd1 gepensioneerde officier van gezondheid 3<= klasse, geadmitteerd volgens koninklijk besluit van 33 November 1833 no. 06; 35 artis obstetriciae doctores, waar onder 1 rustend; 130 vroedmeesters, waaronder 3 rustend en 4 nog niet gevestigd80 apothekerswaaronder 4 rustend en 15 nog niet gevestigd 31 vroedvrouwen; 4 drogistenwaaronder 3 nog niet gevestigd en 3 tandmeesters. In den voormiddag van jl. zondag is een belangrijke val ont staan aan den zeedijk van den Zuid-Kraaijertpolder, in de on- middelijke nabijheid der haven. Het nog bewoonde vroegere veerhuis verkeert in groot gevaar en is met den meesten spoed ontruimd terwijl een schip met steen voor hetzelve is gezonken. Het perceel 'is den volgenden dag onteigend en het is te vreezen, dat dit Vvelligt spoedig de aanmerkelijke uitgestrektheid grond in zijne nabijheid volgen zal en in de diepte verdwijnen. Men schrijft ons uit Kruiningen van 33 dezer: Eerstdaags ziet men met grond reeds den aanvang der buiten werken aan het kanaal te Hansweert te gemoet. Het bouwen der sluiswachterswoning bij de suatiesluisten dienste der breede watering, is begonnen. De reparatien aan de machine die geruimen tijd duurden zijn afgeloopenzoodat de uitpomping thans met dat werktuig en de lokomobile plaats heeft. Hare rookende schoorsteenen, en de meerdere vaartuigen die Hans- weert bezoeken, verkondigen het begin der bedrijvigheid. Cortgene, 33 April 1863. Heden werd in deze gemeente te gelijk met de alhier bestaande voorjaars-veemarkt, door de Ósto afdee- j ling der Maatschappij van Landbouw in deze provincie eéne ten toonstelling van vee gehouden. Ondanks het zeer ongunstige weder was er een naar omstandigheden behoorlijk getal vee aangebragt, en wel: 18 werkpaarden, 13 jonge paarden, waaronder 3 veulens, 3 hengsten, 17 melkkoeijen, 16 vaarzen, 3 jonge stieren, 3 scha pen en 1 varken. Door het afdeelingsbestuur waren prijzen en premien uitgeloofd, welke op uitspraak eener commissie van keuring werden toege wezen, als volgta. aan Jan Ovijn, voor een blaauw Schimmel hengstpremie van 5,b. voor tweejarige paarden, aan J. M. de Koster, prijs 6,en J. van Bammepreiüie 3,- c. voor spannen akkerpaarden, aaii dhr. J. TV. Vader, prijs ƒ10, en G. J. van der Linde, premie 5,-m d. voor 11 jarige stieren, aan Jacob van der JVeele, prijs 8,aan C. Boot, premie 4, i e. voor 3 a 3 jarige vaarzen, aan Jacob van Leeuwen, prijs/5, i voor 1 a 3 jarige vaarzen, aan M. C. de Koster, premie 3,50 (j. voor melkkoeijenaan Abr. Marlcusse Mz. prijs 10,aan dhr. J. TV. Vader, premie 5,h. voor schapen, aan dhr. J. j TT'Vader, voor een eenjarige ram 3, Een en ander gaf eene vrolijke levendigheid in de gemeente 1 en algemeen werd de wensch geuitdat deze tentoonstelling meerdere levenskrachten moge geven aan de in deze gemeente bestaande voor- en najaars veemarkt. Van alle kanten uit ons eiland ontvangen wij berigten omtrent den gunstigen staat der veldgewassen. Het koolzaad staat in vollen bloei, tarwe, rogge en andere vruchten staan zeer voordee- lig en de mild bloeijende ooftboomen beloven eenen goeden oogst. Men verzoekt ons medetedeelen: „dat niettegenstaande den feilen storm de stoomboot Zuid-Bevelandgisteren namiddag ten 5 ure hier arriveerde en het alzoo niet te veel gezegd is, dat deze boot onder de goede zeeschepen kun gerekend worden." In ons vorig nummer deelden wij mede, dat het domein bezit genomen had van den Diomede-polder. Thans vernemen wij, dat reeds den volgenden dag op last van de concessionarissen, erve van Bamme, het bezaaide weder uit of omgewerkt is. Het blijkt dus dat de concessionarissen de gronden nog niet willen afstaan aan het domein en dat er nog geen einde is aan de procedure, die reeds zoo vele jaren heeft geduurd. De Am&terdamsche Courant bevat eene publicatie van den bur gemeester waarbij kennis gegeven wordtdat Z. M. de Koning, na gehoord te hebben de inlichtingendoor hem omtrent de deel neming in de kanaal-maatschappij gegeven, hem gemagtigd -heeft bekend te maken, dat Z. M. het gewoon bezoek aan de hoofd stad op Donderdag 30 April e. k. heeft bepaald. In den Industrieel vinden wij voortdurend mededeelingen van de benoeming der leden voor plaatselijke commissien ter oprig- ting van een gedenkteeken voor 1813. In het laatst uitgekomen nummer van dat blad, wordt de zamenstelling aangekondigd van nagenoeg 70 zoodanige commissien in onderscheidene provinciën des rijks. Die commissien zijn overal in verhouding tot de be volking vrij talrijk en als het spreekwoord: veel hoofden, veel zinnenwaarheid isdan zal de eenheid van zin onder zoovelen een afzonderlijk monument verdienen. Bij het toenemend gebruik van de petroleum onder alle stan den der maatschappij, komt het niet ondienstig voor, het onder staande ook hier overtenemen, ten einde het zoo algemeen mo gelijk bekend te doen zijn. De gezondheids-commissie te Brussel, geeft in een door haar uitgebragt rapport over de aardolie (petroleum) de volgende wen ken aan de gebruikers. 1. De olie moet kleurloos en zorgvuldig van het koolwaterstof, naphta genaamd, gezuiverd zijn. Men herkent de naphta gehalte van de aardolie aan den meer doordringenden, scherpen reuk, gelijk die bij de gewone mineraal-oliën wordt waargenomen. Ten einde de ontvlambaarheid te beproeven giete men eenige olie on geveer een duim hoog in een schoteltje, houdt dan digt bij de oppervlakte een brandenden fidibus en laat die vervolgens bran dend in de olie vallen. Goed van naphta gezuiverde mineraal olie mag geen vuur vatten. De fidibus moet, nadat hij eenigen tijd brandende op de olie gedreven heeft, uitdooven. Alle olie, die bij dusdanige proef ontbrandt, moet als gevaarlijk beschouwd en niet gebruikt worden.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1