gememjbe lengten. CnnöGoum. 35un]crftj&en Stanö, Jïïarütöerigten. Per Telegraaf. weinig uitwerking gehad en de president Lincoln werd nu door sommigen aangemaand om zijne bedreiging ten uitvoer te leggen en in eiken staat een dozijn deserteurs tot een afschrik ter dood te laten brengen. De heer Lincoln scheen echter weinig gezind om dien raad te volgendeels uit menschelijkheid maar ook uit vreesdat de bevolking de deserteurs in bescherming zoude ne men en alzoo in verzet komen tegen het gouvernement. FRANKRIJK. De officiële berigten hier uit Rome ontvangen luiden on gunstig ten opzigte van den toestand van den paus. In de appartementen waarin hij dagelijks vertoeft is een bed geplaatst, dat achter draperien wordt verborgen. Deze voorzorgsmaatregel geschiedt omdat de paus dagelijks aan toevallen onderhevig is. De vertrouwelijke berigten moeten nog veel ongunstiger luiden. Uit Kopenhagen wordt van 15 dezer gemeld dat prins Christiaan zich in eene geheime zitting van den staatsraaddrie uren achtereen tegenover het gezamenlijke ministerie heeft verzet tegen de aanneming van de Grieksche kroon door zijn zoon, naar dien koning Otto niet had geabdiceerd en de erfgeregtigde prinsen van het Beijerschc huis geen afstand van hunne regten hadden gedaan. Ten slotte moet hem de koning echter bevolen hebben toe te geven. De nieuwe burgemeester van Gorinchem heeft verkondigd, dat hij reeds van 1848 af tot de liberalen heeft behoord. De groote sociëteit te Zutphen heeft haar lOOjarig bestaan door het uitsteken van vlaggen enz. gevierd. Te Gastel is weder eene vennootschap ter verzekering tegen brandschade opgerigt, on der de zinspreuk: zekerheid geeft rust. De nieuw gekozen koning van Griekenland onderhandelt nog met zijnen voorganger om diens troon rustig te kunnen bezitten. Engeland is de eenige mogendheid, zegt een dagblad-correspondent voor welke Napoleon III vrees koestert. Een gruwelijk strooper, onder Renkum, is na eene worsteling met den rijks-veldwachter ge vankelijk te Arnhem gebragt. Een Engelsch tuinier wil ons koffij laten drinken van de geroosterde en gemalen rijpe zaden van aspergies. - Op onderscheidene plaatsen wordeneven als te Utrecht, politie maatregelen ingevoerd tegen hen die zich in beschonken toestand op de openbare straat vertoonen. Een Ier in de staat Utah, N.-Amerika, tot de sekte der Mormonen be- hoorende, heeft 9 vrouwen en 47 kinderen. In een O.-Indi sche courant leest men de volgende advertentie: Heden beviel voorspoedig en wel, De echtgenoot van J. II. Relel En juist zoo als hij had verwacht, Is het dreumisje van 'tmanlijk geslacht. In het begin dezer maand werd te Stockholm de eerste steen ge legd van eene nieuwe kerkvoor de daar ter stede wonende En- gelschen. Na den afloop der plegtigheid volgde, zooals bij alle plegtighedeneen diner. Ditmaal had dit echter iets bijzonders, daar aan het diner werd deelgenomen door alle te Stockholm ver toevende Engelschen, van den Engelsche gezant tot de Engelsche arbeiders in dienst der gas-maatschappij met hunne gezinnen. Voorwaar, voor zulk eene gelegenheid altans een model-diner. De gemeenteraad van Delft heeft beslotenom bij gelegenheid der tentoonstelling van oudheden een concert te doen gevenbe staande uit historische muziek en een oratorium. De oude kerk is daartoe door kerkvoogden welwillend afgestaan. In Polen circuleert de voorspelling, dat het land in 1866 vrij zal worden. De berekening waarop deze voorspelling rust, is: In 1794 had de opstand in Polen plaats onder Kosciusko. Voegt men bij dat jaartal 18 dan verkrijgt men 1812, nogmaals 18 daarbij tellende heeft men het jaartal 1830 en dit andermaal herhalende komt men tot 1848, drie gewigtige jaren in de Poolsche geschiedenis. Voegt men nu voor de vierdemaal 18 bij dit getal dan telt men 1866 en daar nu reeds de opstand begonnen is, meent men te kunnen voorspellen, dat Polen in 1866 wel vrij zal zijn. Zekere Gagne, zich noemende advocaat, heeft aan de fransohe dagbladen zijne geloofsbelijdenis gezonden, onder mededeeling van zijn voor nemen om zich in alle kiesdistricten des lands kandidaat te stellen. Hij stelt zich voornamelijk ten doel 1". het doode geloof tot de levende zekerheid te voeren, 2'. te bewijzen dat het eenige middel om Frankrijk en de wereld te redden bestaat in het pro clameren van een aarts-kerkvoogd en een aarts-monarch; 3 het redden van het journalisme door het scheppen van een eenig groot dagblad, waaraan alle de schrijvers der wereld zouden medewerken; 4het redden der goddelijke vrijheid door het vernietigen van die des duivelswier hoofden honderdmaal gevaarlijker zijn dan al de dieren van de openbaring te zamen, enz. Als proeve van onzin is de mededeeling zeker eenig in hare soort. Vrijdag werd te Antwerpen eeu man begraven van buitengewone ligchaams- zwaarte. De kist was 2 m. 28 centim. lang, bij eene breedte van 1 m. en hoogte van 80 centim. Men moest die door het venster in- en uitbrengen en 6 sterke mannen waren noodig om dien uit de lijkkoets in de kerk te brengen. De burgemees ter van Anstadt heeft toevallig een probaat middel ontdekt tegen rheumatisme. Toen hij in den vorigen zomer hevig daardoor aan den arm leed, moest hij iets aan zijne bijenkorven verrigten. Eene bijdie ongemerkt in de mouw gedrongen wasstak hem juist op de pijnlijke plaats. De arm zwol op, maar in minder dan een kwartier was de rheumatische pijn verdwenen om niet meer terug te keeren. Onderscheidene personen hebben daarna de proef er van genomen cn zich met opzet op de pijnlijke plaat sen door bijen laten steken, waardoor zij geheel genezen ziju. In Engeland zal de inkomsten belasting verminderd worden tengevolge van den gunstigen toestand waarin de schatkist zich bevindt. Ook de inkomende regten op de thee worden vermin derd. Op eene tentoonstelling van pluimgedierte te Parijs zijn 2000 exemplaren van 500 soorten. En inwoner van Ant werpen had voor zijne vrouw medicijnen gehaald, die voor uit wendig gebruik bestemd waren. Hij had de onvoorzigtigheid om de flesch op de tafel te laten staan, terwijl hij zich verwij derde. Vier kleine kinderen maakten van die afwezigheid gebruik om uit de flesch te snoepen en werden door hevige pijnen aan getast. Door doeltreffende middelen is men er in geslaagd om hen in het leven te behouden. De boterhandel te Meppel is zoo belangrijk, dat gedurende het verloopen jaar op de markt eener gemeente is aangevoerd eene hoeveelheid van 1,134,350 Ned. E boterwelkenaar den middenprijs berekendeen kapi taal vertegenwoordigt van bijna 1,350,000. Te Groningen is tegen een verkooper van boter op de markt, proces-verbaal opgemaakt, omdat de aangebragte boter het vereischte gewigt niet had. Te Luxemburg is weder een Pruissisch kapitein in duel met een ander officier vermoord. Zij hadden twist gekregen over de Poolsche quaestie en het einde was, dat een huisvader plotseling door eenen geweldigen dood aan zijn huisgezin werd ontnomen. Dit noemt men eene zaak van eer!Uit Leeuwarden schrijft men: de staats-loterij die in den regel weinigen gelukkig maakt, heeft niettemin gisteren enkelen alhier gunstig bedeeld. Van den hier gevallen prijs van 50,000 hebben vier oppassende meisjes uit den geringen burgerstand en drie arbeiders onder scheidenlijk te zamen een tiende daarvan getrokkendie allen niet weinig met het hun ten deel gevallen fortuintje in hun schik zijn. In het Purmerendsche Weekblad leest men, iets over het NUT DER CHLOORKALK, dat in dit jaargetijde misschien niet ten onpas herinnerd wordt. De lente is daar, de aangenaamste tijd des jaars zijn wij in getreden. Aan den grond wordt weder eene menigte zaadkorrels toevertrouwd, op hoop van goeden oogst, maar ook weder zullen wij, ten gevolge vooral ook van den zachten winter, teleurstel ling ondervinden door insekten van allerlei aard, die de teedere planten vernielen, en toch bezit de mensch middelen om die insekten met gunstig gevolg te bestrijden: voor 25 cent hebt gij een oud pond chloorkalk, die gij overal in de apotheek kunt be komen als gij wat chloorkalk, een soort van zout, in water op lost en de groenten- en plantenbedden daarmede besprenkelt, zult gij de planten vrijwaren voor rupsen, vliegen, slakken, wormen, voor insekten van allerlei aard, zonder dat het aan de planten hinder doet. Die uitwerking zou het ook op de vruchtboomen hebben, als men ze daarmede besprenkelde; jammermaar, dat de uitvoering zoo moeijelijk is. Men kan den boom nogtans vrij waren voor den aanval van rupsen en insekten, die van den grond af bij den boom opkruipen, door een deeg van eene vette zelf standigheid te maken, die met chloorkalk te vermengen en daar van een' kring rondom den stam van den boom te leggen. Rotten en muizen verlaten de plaatsen waar chloorkalk gestrooid is. Men kan de chloorkalk ook droogen, tot poeder stampen en daarmede den grond bestrooijen. van den 11 tot en met den 18 April 1863. Gehuwd Cornells Bastiaan Olivier oud 24 j.jong ui. en Catharina Kina Rekkeroud 22 j.jonged. GeborenBen \2den, Cornells Petrus, zoon van Gilles Mar- tinus Smolders en Anna Pieternella van der Boes. Jacoba Cor nelia, dochter van Leendert Eeijerse en Prancina Pieternella du Roo. den 13 den, Prang else Susanne Cyprienne Hermine, dochter van Abraham Johannes Overtvéld en Johanna Cornelia Mareelis. Stephania Henrietta Johanna, dochter van mr. Jan Arend van Hoek en Stephania Henrietta Johanna van Andél. den 14den, Laurina Mariadochter van Cornells Aarnout Verduijn en Cornelia Op perman. Maria, dochter van Paulus Hoogesteger en Pieternella Baan. den 16den, Anthonijzoon van Gilles Bodbijl en Tannetje Pieternella van Loo. den XIdenMarinus Pieter Johannes, zoon van Judokus van Hese en Petronella Johanna van den Blerk. Jannetjedochter van Arij Boer en Geertruid van den Bos. Overleden: Ben 1 3 denIsaac, oud 2 jarenzoon van Jan Krielcaard en Leijntje Johanna van den Berge. Eleazor Huis manoud 59 jaren, man van Engeltje van der Hart. den 16den, Adriana Boschaartoud 82 jarenwed. van Pieter van Waarde. Josiasoud 19 dagen zoori van Neeltje Liefbroer. ROTTERDAM, 20 April 1863. TARWE cu ROGGE 10 ct.PAARDENBOONEN 20 ct.ERWTEN 25 ct.BRUINE BOONEN 45 ct., WITTE 50 ct. hooger. MEEKRAP onve anierl. Stil. AVIGNON, 15 April 1803. MEEKRAP. Rosé wortel fr. 31 a 33,50. Talud fr. 36 a 38. Aliairi Napelsche 18<m. fr. 37 a 37,50, dito 30'm. fr. 38,50 a 39. Gemalen rosé fr. 42 a 41dito Talud fr. 46 a 48.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3