S>iritcrifant)scfje lengten De Staatscourant vail heden bevat het Kon. besluit tot ontei gening ten /glgemeéne nutte ten behoeve van den aan te leggen spoorweg v^ji Rergen-op-Zoom naar Goes, van de eigendommen in de gemeenten .Wóensdrucht, Fort Bath Rilland, Krabbendijke, Kruiningen,Schore en-jfïalfe, Kapelle, Kloetinge en Goes, aange wezen bij de ter inzage, gëlegen hebbende plans en kaarten. Het nieuwe Haagsehe dagblad deelt den inhoud mede van eene aanschrijving, door den minister van binnenlandsche zaken aan de ambtenaren van den rijkstelegraaf gerigt, dus luidende: „De minister van B. Z. overwegende dat het met de pligten van de ambtenaren bij den rijks-telegraaf onbestaanbaar is, dat zij zich belasten met het leveren van nieuwstijdingen aan dagbladen, en dat de wetenschap daarvan bij het publiek en inzonderheid bij de afzenders en geadresseerden van dagbladberigten het zoo noodige vertrouwen op de onschendbaarheid van het geheim der telegrammen zou kunnen verzwakken, bepaalt lo. dat geen der ambtenaren bij den rijks-telegraaf middelijk of onmiddelijk nieuwstijdingen aan dagbladen mag bezorgen of tot de redactie in eenige betrekking staan, 2 dat van de kennisneming dezer beschikking door eene verklaring met eigenhandige onderteekening der ambtenaren, in de agenda's voor kantoren behoort te blijken." Men heeft van deze aanschrijving, zoodra die bekend werd, een grief gemaakt tegen den minister en den maatregel als illiberaal afgekeurd. Indien het openbaren van geheimen tot vrijzinnigheid behoort, dan kunnen wij nu begrijpen waarom zij zich, zoo in den waren zin, vrijzinnig achten, die geen enkel geheim eer biedigen. Het publiek is echter niet gewoon dat gevoelen te deelen, en ofschoon sommigen de telegrafisten beklagen mogen, dat zij aan dezen band worden gelegd, zullen zeker alle wei denkenden den inhoud van zulkeene aanschrijving met welgevallen vernomen hebben. Het komt ons voor liberaal te zijn, dat men het geheim eerbiedige van hem die dit bewaren wil, en dat men de publiciteit niet tot dien prijs verkrijgedat men de regt.en en eischen van anderen voor niets achte. Gaarne erkennen wij, dat wij menigmalen langs dien weg het een of ander vroeger ver namen, dan anders het geval zoude geweest zijn, en voegen er bij, dat wij in den aard dezer berigten geene aanleiding- vonden om de mededeeling daarvan als eene onbescheidenheid of als eene schennis van geheim te beschouwen. Maar toch kunnen wij niet anders dan den ministeriëlen maatregel goedkeuren zoowel met het oog op het publiek als op de telegrafisten zei ven. De minister zegt teregt, dat het noodige vertrouwen verzwakt zou kunnen worden als het publiek geen waarborg heeft, dat de telegrafisten in elk opzigt het geheim hun toevertrouwd zullen bewaren. En de ambtenaren zelve zullen niet meer van ontrouw verdacht en dikwijls verkeerd beoordeeld kunnen worden als men zekerheid heeft, dat zij in geene betrekking tot dagbladen staan, waardoor zij niet meer als aanbrengers beschouwd kunnen worden van die berigten, die men soms met verbazing en ergernis in dagbladen leesten die of in het geheel of voor alsnog niet bestemd waren voor publiciteit. De commissie die uit den Middelburgschen-raad afgevaardigd was, om bij den minister van binnenl. zaken de belangen dei- provinciale hoofd-stad te bepleiten en de zaak der afdamming van het Sloe te behandelen, heeft van den uitslag harer zending rapport gedaan in de raadsvergadering van 15 April. De mi nister heeft welwillend te kennen gegeven, dat de bezwaren tegen die afdamming meestal van technischen aard hem niet onoverkomelijk schijnen en hij vertrouwt, dat, voor zoo verre die het finantiele be treffen daarin door eenige geldelijke tegemoetkoming van de zijde van Middelburg zal worden voorzien. Ten slotte heeft de minister te kennen gege\en, dat zijn voornemen is om eerlang zich zeiven van den toestand der zaken in het eiland Walcheren te komen overtuigen. Het rapport door de commissie uitgebragt eindigde met de verzekering dat het gehouden mondgesprek met den minister uitzigt op eene betere toekomst geeft. De kerkeraad van Wemeldingen heeft 16 April tot herder en leeraar beroepen den heer A. Mac-Phersonthans predikant te Nijkerk. Dit is het vijjtiende beroep dat door dien kerkeraad in dezelfde vakature wordt uitgebragt. In de voorjaars vergadering van de prov. commissie in Zeeland zijn geëxamineerd 4 personen als hoofdonderwijzers, waarvan 2 toegelaten, als hoofdonderwijzeres, 1 als onderwijzer in de fransche taal3 in de engelsche taal toegelaten1 in de hoogduitsche taal, 4 in de wiskunde waarvan 2 toegelaten; 1 in de landbouw kunde, toegelaten; 2 als onderwijzeres in de fransche taal; 1 in de hoogduitsche taal, toegelaten; 4 in de handwerken voor meisjes, dié allen zijn toegelaten. De ontvanger der registratie en 'domeinen te Sluis, heeft Maandag 13 April feitelijk bezit genomen van den bedijkten Aardenburgschen havenpolder en den volgenden dag van den Diomede polder. Zulks geschiedde krachtens het eind-arrest van den hoogen raad in de zoo vele jaren lang gevoerde procedure tegen de erven van den generaal van Damme. Nog altijd heeft de vestiging van commissien voor de oprigting van een gedenkteeken ter herinnering van het jaar 1813 met be zwaren te kampen. De wijze waarop de hoofd-commissie in de wereld gekomen en gevestigd isblijft de steen des aanstoots en is voor velen een hinderpaal om het lidmaatschap eener sub commissie aantenemen. Mannen van allerlei rigting onttrekken zich engelijk wij reeds vroeger schreven, de voorbereidselen gaan zoo langzaam voort, dat men bijna wanhoopt of er ooit iets van de zaak zal komen. Reeds is door sommigen de wensch geuit, dat de tegenwoordige hoofd-commissie haar ontslag mogt nemen om vervangen te worden door eene die den nationalen volksgeest beter vertegenwoordigde. Daaraan echter zoude een bezwaar verbonden zijn, dat men zeker tot eiken prijs zal willen ontgaan. En het is te minder noodig, nu de prins voorzitter eene aanvulling der commissie heeft toegezegd waardoor men ook van zijne vorstelijke medewerking- verzekerd blijft. In eene vergadering van aandeelhouders in de brandwaarborg en verzekering-maatschappij Ultrojectum, te Zeijst, is, met bijna algemeene stemmen, tot de voortzetting der maatschappij besloten. De heer P. J. van der Wantpijpen-fabrikant te Gouda, heeft in zijne fabriek een nieuw soort van pijpen in modernen vorm doen vervaardigen, die genaamd zijn pijpen der waterwegen. De kop van deze pijpjes is versierd met de wapens van Amsterdam en Rotterdam en daar tusschen een fregat met volle zeilen, alles onder het opschrift waterwegen. Deze pijpjes komen heden in den handel. Onlangs werd te 's Hertogenbosch eene bijeenkomst gehouden door de voornaamste gasverbruikers om, met het oog op de voor- deelen welke de petroleum boven gas-verbruik aanbiedt maat regelen te beramen om eene vermindering van den prijs van het gas, (18 ct. per kub. el) te verkrijgen, of welde handen ineen te slaan, om zoo algemeen mogelijk tot de verlichting door pe troleum overtegaan. Na velerhande voorstellen is er eindelijk eene commissie benoemd om onder meer andere concessien van de gas fabriek eene vermindering der gas tot op 10 ets. per kub. el te verkrijgen. Binnen den tijd van drie weken moet ten dezen een besluit zijn gevallen, na verloop van welken termijn eene tweede vergadering zal gehouden worden. Ook te Delfshaven is door gebruikers van gas besloten om een parig pogingen aantewenden met het oog op de al meer en meer in gebruik komende petroleum ten einde van de conces sionarissen eene vermindering in den prijs van het gas te verkrij gen en wel om de thans bestaande prijs van 21 ct. per kub. el tot op 15 et. te verminderen. Door de concessionarissen is aan vraag gedaan om grondenten einde hunne fabriek te kunnen vergrooten. POLEN. Inde laatste dagen hebben wij geene berigten uit Polen medege deeld, omdat zij zoo uiteenloopend zijn en zoo weinig licht geven over den waren stand der zaken, dat wij meenden gerust te kunnen wachten. Het eene oogenblik schrijft mende opstand zal spoedig geëindigd zijn en in het andere hoort men, dat de guerilla-oorlog op een ander punt met nieuwe 1-evigheid wordt gevoerd. Zeker worden de Polen in hun verzet tegen Rusland gesterktdooi de ervaring dat schier in alle rijken, het volk en het gouver nement ten hunnen gunste spreekt. De amnestie door den keizer van Rusland uitgevaardigd bevredigt niemand maar het wordt ook meer en meer zekerheid dat het niet alleen te doen geweest is om zich aan de overheersching van Rusland te onttrekken, dat men veeleer tot de vestiging van een zelfstandig, onafhankelijk koningrijk Polen komen wil. Thans zijn door groote mogendheden vertoogen bij den Czaar ingediend, waarvan de invloed en uitwerking nog niet bekend kunnen zijn. Men zegt dat ook Zweden een oorlog met Rusland wil en dat daartoe groote toebereidselen worden gemaakt. Of echter een oorlog over Polen voor Polen voordeelig zoude zijn betwijfelen wij en misschien had het Dagblad Le Nord het wel regt als het beweerde, dat voor Polen het meeste heil is in eene progressive verbetering van zijne instellingen onder het russische oppergezag in dier voegedat beide volken, Russen en Polen, zich gelijkelijk bewegen op de baan van vooruitgang om ten slotte in eene wederkeerige onafhankelijkheid te eindigen. ENGELAND. Hier te lande openbaart zich sedert een paar dagen meer en meer vrees voor een oorlog met N.-Amerika. In de nieuwe wereld worden reusachtige toebereidselen gemaakt en is men zeer ontevreden over de handelingen van den britschen minister Russell. Maar de daar krijgvoerende partijen vorderen niet veel. Sedert eenen geruimen tijd wordt de stad Charleston door het bonds-eskader bedreigd, maar tot eenen aanval is het nog niet gekomen. De inwoners van die stad leven zelfs zoo gerust, dat de dames rustig op de batterijen wandelen om van daar een kijkje op de werken van den vijand te nemen. Niemand denkt er aan de stad te verlaten, overtuigd dat zij wel verbrand en vernield maar niet overgegeven kan worden. De laatste berigten uit Amerika blijven ook nog melding maken van de desertie bij het leger der Unie, die eer toe dan afneemt. Naar raming bedroeg hun aantal wel honderd-duizend man. On langs heeft de president eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij straffeloosheid werd aangeboden aan allen die vóór 1 April bij hunne corpsen terugkeerdenterwijl de andere met de volle streng heid der straf werden bedreigd. Die proclamatie had intusschen

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2