~~l>miieiifanöicf)e leriïjtënL ■y^v A._y - diegenen die op de plaats zelvfe over deze belangen hebben na gedacht. Wij veroorloven ons "dan ook sléchts enkele opmerkin gen over die algemeene beginselen. In de eerste plaats trok onze aandacht, de' stelling in het rap port Stieltjes, dat geene dure spoorwegen- moeten worden aan gelegd, waar waterwegen tot veel minder prijs kunnen verkregen worden. Bedriegen wij ons niet, dan moeten de kosten van aan leg niet in de eerste plaats in aanmerking komen. De hoofd vraag is, welk middel van vervoer in den kortsten tijd het meest overbrengen kan, en naar mate de uitkomsten daarvan beter zijnworden de meerdere onkosten ook te eerder door besparing van tijd, enz. gecompenseerd. Voorts kunnen wij ons maar be zwaarlijk vereenigen met het denkbeelddat tegen de concessie Poolman met zooveel kracht wordt vooropgezet, dat de spoorwe gen in de eerste plaats moeten worden aangelegd in de meest bevolkte streken. Indien zij toch alleen als vervoermiddel voor reizigers moesten dienen, zou dit opgaan, maar op Java zullen de spoorwegen wel in de eerste plaats gevorderd worden voor het transport der landproducten. Deze, het ligt in den aard der zaak, worden het moeijelijkst overgebragt door de minder bevolkte landen, en om de bronnen van Indie des te gemakke lijker te doen vloeijen, is het wel noodig, dat men het spoedige en gemakkelijke transport bevordere. Niemand zal beweren dat spoorwegen den rijkdom scheppen, maar juist als werktui gen van beweging moeten zij dienstbaar gemaakt worden om de voorwerpen die den rijkdom daarstellen te kunnen verplaatsen en vereenigen, om ze aan hun doel te laten beantwoorden. In dit op- zigt staan de gevoelens van den Gouv.-gen. en van den heer S. blijkens den brief, lijnregt tegenover elkander. Maar wat daar over geschreven wordt loopt in een individuele meening uit. Beweert de heer S. teregtdat spoorwegen de bestaande ont wikkeling krachtig moeten voorthelpenmet geen minder regt houdt de Gouv.-gener. naar het ons voorkomt de betwiste stel ling vol, dat spoorwegen tot de ontwikkeling van onbebouwde en onbewoonde landstreken kunnen leiden. De aanwezigheid van zoodanige wegen moeten wel aanleiding geven, dat men zich nederzet en dat ondernemingen zich vestigendaarwaar men vroeger niet daehtjte komen, omdat men er niet komen kon. De geschiede nis der spoorwegen in het moederland heeft bewezen, dat nijverheids ondernemingen daar gevestigd zijn, waar men voorheen bij gebrek aan wegen tot vervoer, de plaatsing ongeschikt achtte. En moge dat op Java meest leiden tot bevordering der particuliere industrie, het zal toch ook wel waarheid zijn, dat de uitbreiding van deze het welvaren en het stoffelijk vermogen des lands vermeerdert en daardoor dus op het algemeen belang terugwerkt. En ten slotte komt dan ook, om het zoo uit drukken de aap uit den mouw als de briefschrijver de vrees uitdrukt, dat de concessie Poolman zal medewerkenom de particuliere industrie tegenover de gouvernementscultuur te bevoordeelen. Coo brengt men de zaak van den spoorweg in verband met de question bruiante en windt men de voorstanders van het cultuurstelsel tegen de aange vraagde concessie op. Eindelijk komen wij op tegen de bewering dat de gansche zaak in Indie behandeld zoude zijn met eene ligtvaardigheid, die alle begrip te boven gaat. Dit is weder eene dier magtspreuken die geducht klinken, maar onbewijsbaar moeten worden geacht. Is de Gouv. gen. een spoorwegraan, dan geeft dit reeds een waar borg tegen zoodanige ligtvaardigheid, maar de rapporten die daar liggen, de tijd die aan het onderzoek is besteed, de ontwikkeling der redenen die tot een bepaald besluit hebben geleid, Mat alles spreekt luide tegen zulk eene beweringdie men meer moest terug houden, omdat de bewijzen voor aller oogen zijn, dat men overdrijft. Is het waarheiddat de heer S. zoo bepaald de antagonist is van den heer Sloet, dan moet men zulks ook in het oog houden bij het beoordeelen van zijne rapporten. En moge het ook al moeijelijk zijn om onpartijdig te beslissen, waar men slechts door de oogen van anderen zien kan er is dubbele behoed zaamheid noodig om niet onregtvaardig te worden en zich te laten mede slepen door een eenzijdige partijgeest. Wij zouden te uitvoerig worden, wanneer wij alles wilden releveren wat in den brief uit Indie wordt bijgeSragt en voor tegenspraak vatbaar is. Wij schreven eenige gedachten die bij de lezing van dat stuk oprezen en bedoelden slechts het nadenken op te wekken omtrent den oorsprong van dat schrijven en tevens om nog eens te herinnerendat al het geschrijf van het Haagsche dagblad dienen moetomvóór de concessie Poolman in behandeling komt, daartegen intenemen, en een steen te leggen op den weg van den minister, die zijne taak begint. Deze zal zich daardoor niet laten afschrikkennoch in zijne overtuiging, op lokale kennis gegrond, aan het wankelen gebragt worden maar, waar men alles voorbereid om hem te bemoeije- lijken en ware het mogelijk te doen vallen, is de herinnering niet overbodig, dat de ongelukkige partijgeest zooveel belemmert en misschien verijdelen kan, dat men daarna wel eens berouw kon gevoelen en dat zoo men door brieven uit Indie wil voorgelicht zijn, men nog andere adressen dient te zoeken, dan die van den jongen Hagenaar. Wij twijfelen er niet aan of er zullen wel andere brieven uit Indie ook gezonden worden, en wij hopen dat de ijverige publicist deze dan even spoedig ter lezing geven zal. In ieder geval verblijden wij ons, dat het dagblad zoo voor de publiciteit ijvertwat anders niet in de rigting der behouds- mannen ligt, zonder dat wij ons daarom vereenigen met zijn wensch, dat het publiek eene meening zal uitspreken, nog vóór de kamer de wets-ontwerpen in de sectien onderzoeken gaat. Naar ons begrip moet, in dit geval ten minsten, de kamer niet door de publieke opinie, maar het publiek door den grondigen arbeid der kamer voorgelicht worden. De kwartet-zangers uit Toulouse hebben Dingsdag 11. hun aangekondigd concert gegeven en ruimschoots de verwachting overtroffen, die omtrent hunne talenten bestond. Slechts een klein publiek was opgekomen, waarschijnlijk wel, omdat men eenigzins vermoeid is van zooveel muziekaal genot als de afge- loopen winter heeft opgeleverd, en ook omdat het minder eigen aardig schijnt zich in eene zaal op te sluiten, nu de Lente daar buiten tot natuurgenot roept. Zeker zullen velen zich beklagen, dat zij niet met ons geweest zijn, als zij hooren, dat wij met groot genoegen de fransche zangers hoorden. Tot ons leedwezen kon het programma niet worden uitgevoerd, zooals het gegeven was, omdat het accompagnement voor de solostukken ontbrak, en ofschoon wij gaarne de solisten hadden gehoord in de nu weggelaten nummers, hadden wij toch gelegenheid om de kracht hunner stemmen te hooren in de ensemble stukkendie zoo fiks werden uitgevoerd. De geheele voordragt gaf blijken van aanleg en studie. De zangers zijn vooral sterk en zuiver in het crescendo en decrescendo; het wegsterven der toch duidelijk gehoorde toonen wordt meesterlijk door hen uitgevoerd en de nabootsing van onderscheidene instrumenten maakte een bedrieglijk effect. Moge ook hier en daar aanmerking te maken geweest zijn, het geheel werd, blijkens de luide en herhaalde bijvals betuigingen, met onverdeeld genoegen gehoord, waartoe wij geloovendat het eigenaardige nationale van sommige liederen veel heeft bijgedragen. In andere plaatsen hebben deze zangers meest in kerkgebouwen hunne concerten gegeven en werden dan door orgelmuziek begeleid. Te 's IIage, Botterdam en elders, werden daartoe kerkgebouwen welwillend afgestaan en wij moeten erkennen, dat in zulke lokalen, dat zware stemgeluid zeker beter effect kan maken, dan in onze betrekkelijk kleine muziekzaal. Zijn wij wel onderrigt, dan hadden deze zangers gaarne ook hier hunne talenten in het kerkgebouw doen hooren, maar is hun verzoek daartoe afgewezen. Onze gasverbruikers zullen zeker met genoegen vernomen hebben, dat bij de directie der gas-fabriek plan bestaat om de prijs van het gas, met het volgende boekjaar, op 18 ct. te brengen en dus, met 2 centen per kub. el, de tegenwoordige prijs te verminderen. Zeker is dit een gevolg van het vermeerderd gebruik der lichtstof, die meer en meer wordt begeerd. Wij meenen dan ook op goeden grond te kunnen verzekeren, dat wanneer het gebruik van gas vermeerdert, ook de prijs nog verminderen zal. Het is dus in het algemeen belang als men zich van gas voorziet, waardoor men te gelijk voor zich zelve beter en goed- kooper licht zal verkrijgen. Vrijdag 11. ontstond er brand te Dordrecht in de patent-olie- fabriek der heeren Fagot en Masion op de Nieuwe haven aldaar, welke schijnt veroorzaakt te zijn door het springen en ontploften van een vat petroleum. Door spoedige hulp van twee spuiten was men den brand gelukkig weldra meester, die zich thans alleen tot het inwendige der fabriek heeft bepaald. Een en an der was verzekerd bij de Maatschappij La Belgique te Brussel. Wanneer men van dergelijke ongelukken hoort die reeds meer malen door de petroleum veroorzaakt werden, dan wordt daarin een aandrang te meer gevonden om de gasverlichting te praefereren. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te Kattendijke is, na vergelijkend examen, benoemd, de heer P. Kruisse Jacz. thans hulponderwijzer te Sommelsdijk. Een berigt van Hansweert meldtde koopdag van materi alen, die gisteren begonnen is en heden wordt voortgezet, heeft eene talrijke menigte, ook vreemdelingen, herwaarts gelokt. Alles gaat tot vrij goede prijzen vlug van de hand. Kapelle17 April. De dag van gisteren was voor onze ge meente een ware feestdag. De burgemeester en zijne gade vierden hun 50jarig huwelijksfeest. Een iegelijk werd die gebeurtenis herinnerd door het wapperen van Neerlands driekleur en door het gelui van het viertal klokken uit den toren. Allen, groot en klein, gegoed of minder bedeeldverheugden zich als een eenig man over het heil den braven burgervader beschoren. Ieder gedacht aan het 34jarig bestuur over de gemeente Kapelle en Biezelinge, waarin hij altoos toonde het welzijn der bewoners te willen be vorderen. Geen wonder dan ook dat allen wenschen hem met zijn geliefde vrouw nog lang in hun midden te zien en velen dit door de bewijzen hunner hoogachting en deelneming betoonden. Het Journaal de Gand schrijft dat de Nederlandsehe regering consessie zou hebben verleend voor de spoorweglijn Terneuzen Hulst, in de rigting van st. Nikolaes en dat er eerlang ook een besluit zal worden genomen ten aanzien van den spoorweg van Terneuzen naar de Belgische grenzen, in de rigting van Gent.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2