1863. N°. 29. MAANDAG 13 APRIL. 50ste Jfaargftng. JStimcnffliibscQc JSeriflten. liOliSSCIIK COURANT. I)e uitgave dezer Courant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1.55 fr. p. p. ƒ1,90. Oewonc advertentiPn worden a 20 et. de regel gepluatst. Deboorte-, huwelijks- en doodherigten van 1-6 regels 1,36, behalve het zegelregt. !5c inzending van advertentiën ka:i geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave Sedert eenige dagen is het in onze politieke wereld dood stil. 't Is of ieder bang is om de rust te storen van die vermoeide leden der Tweede Kamer, die zoo grooten haast hadden om Paasch- vakantie te nemen. Slechts de strijdkreten van enkele dagbladen brengen eenige afwisseling voort in die stilte, maar 't is alleen over onderwerpen, die aan de geschiedenis der jongst verloopen dagen ontleend zijn. Zoo zijn thans de Middelburgse/ie Courant en het Hand.- en Eff.-Blad in conflict, en onwillekeurig rigt zich het oog naar de strijdende partijen henenminder uit belangstelling in het onderwerp waarover de twist loopt, dan wel om het ongewoon verschijnsel, dat juist deze twee, die men beiden tot de liberale pers pleeg te rekenentegenover elkander staan. Maai de worsteling staat eerstdaags weder te beginnen, als de staten hunne werkzaamheden hervatten. Misschien gaat de kalmte aan den storm vooraf, die uit onderscheidene windstreken dreigt op te steken. Zeker zal onze dagbladpers haast nuttiger kunnen arbeiden, wanneer zij het oog houdt op dien strijd, dan nu zij zich bezig houdt met kibbelarijendie tot niets leiden. Een berigt uit 's Ilage meldt ons, dat eerlang aan de 3e. kamer zullen worden aangeboden eenige der vroeger aangekondigde wets ontwerpen betrekkelijk het belastingstelsel. Niet alle die ont werpen zijn reeds bij den raad van state geweest. Het is dus bepaald onwaarheid, dat dit collegie een afkeurend of ongunstig gevoelen over het geheel dier ontwerpen zou hebben geuit. De regering is ijverig bezig met het vaststellen van reglemen ten en verordeningen, die in de West-Indische koloniën moeten worden afgekondigd bij het in werking treden van de wetten tot afschaffing der slavernij. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongeregt te Hulst mr. C. M. TV. Sc/inell, advoc. te Utrecht. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Yerseke, TV. vati In eene plegtige openbare zitting van de arrondissements- regtbank te Zierikzee, is de heer mr. J. Haakman, als substituut officier bij gemelde regtbank geïnstalleerd. Men verneemtdat aan den heer van Kerkwijk, onlangs be noemd tot. lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal voor het kiesdistrict Zierikzee, op zijn verzoek een onbepaald verlof is ver leend uit zijne tegenwoordige betrekking bij den rijks-telegraaf. De minister van binnenlandsche zaken heeft Vrijdag een bij zonder gehoor verleend aan de commissie door de gemeente Mid delburg afgevaardigd, om met Zijne Excell. te handelen over de afdamming van het Sloe. De commissie tot oprigting van een gedenkteeken voor Joost van Vondel heeft in hare laatste vergadering, bij monde van haren voorzitter mr. J. van Lennep, de mededeeling ontvangen, dat men reeds in het bezit is van eene som groot genoeg, om zonder vrees voor mislukking te kunnen overgaan tot verwezenlijking van het plan. Volgens een schrijven aan den Précurseur hebben de Amster- damsche kapitalisten voor 900,000 ingeschreven in de negotiatie ten behoeve van den waterweg, en zou de Koning nu den 18 dezer maand naar de hoofdstad vertrekken. Ofschoon er nu nog 10 millioen te kort komtzou echter de laatste deelneming des Konings tevredenheid hebben gewekt. Het is te hopen, dat men de zaken zoo verre zal kunnen brengen, dat de Koning zijne voorgenomen reis voortzetten kan, na die eenmaal te hebben uit gesteld omdat de deelneming in de groote onderneming niet grooter was. Amsterdam zou zich anders voor goed van de eer van een koninklijk bezoek berooven. Men schrijft ons heden uit Hansweert: Verleden zaturdag is in den sasput alhier, onder anderen in tegenwoordigheid van den hoofdingenieur van den waterstaat, een proefpaal geheid, die echter, ondanks zijne lengte, (1250 el houtmaat) niet geheel is goedgekeurddaar hij bij de laatste slagen van het heiblok van 1000 pond gewigt te veel zakte. Het schui- jeren wordt sedert eenige dagen geregeld voortgezet. Met de uitvoering van het ontworpen plan tot het bouwen van nog eene sluis, zal het eigenlijke Hansweert door de daarin vallende 21 woningen en een gedeelte grond tot een niet zeer fraaijen hoek inkrimpen. Velen nemen deze gelegenheid waar, om voor hunne bezittingen eens ferm geld te vragen. Wanneer wij op ons eiland eens een kijkje nemen bij de aan gevangen en geprojekteerde werken, en daarbij denken aan de overbrugging van het Sloe en de afdamming der Ooster-Schelde, vraagt men dan, met het oog op het weinig energieke verleden, niet onwillekeurig: wanneer moet dat alles voltooid zijn, en wanneer zal de spoortrein door de Zuidbevelandsche velden snorren? Uit Sluis schrijft men, met blijdschap te kunnen berigten, dat het den Koning behaagd heeft aan het Domeinbestuur vergun ning te verleenen tot bedijking der schorren in het achterste ge deelte van het Zwin, waarbij behoorlijk gelet is op eenige pun ten, die met den aanleg van wegen door het Zwin in verband staan. Er zal dus eene naauwere aansluiting kunnen plaats heb ben tussehen Sluis en het land van Kadzand. Bij gelegenheid der voorgenomene feestviering van 't herstel vijftig jaren geleden van 's lands onafhankelijkheid, zal het denk beeld verwezenlijkt worden tot het houden van eene tentoonstelling van voorwerpen, betrekking hebbende op den staatkundigen en maatschappelijken toestand van 't vaderland op dat tijdstip. De hoofdcommissie tot het houden van eene tentoonstelling van oud heden te Delft heeft dat denkbeeld in hare circulaire van Jan. jl. niet zonder vrucht kenbaar gemaakten de circulaires van ver schillende sub-commissien, o. a., van 's Gravenhage en Gorinchem,, hebben daarop allen nadruk gelegd en reeds moeten belangrijke bijdragen zijn toegezegd. „De hoofdcommissie (zegt de DelftscAe courantheeft naar ons inzien wel gedaan, toen zij besloot voor dit belangrijk gedeelte zich niet enkel tot Zuid-Holland te bepalen. In het begin van Maart plaatste zij eene advertentie in de Haar lemmer courant, waarbij de medewerking van alle gemeente-besturen en particulieren in Nederland werd verzocht. Zijn wij wel onder- rigt, dan zal voor de herinneringen uit de jaren 1795 tot 1813 eene afzonderlijke zaal worden in gereedheid gebragt. Uit Bergen-op-Zoom schrijft men: Met genoegen kunnen wij melden, dat door Gedeputeerde Staten dezer provincie aan den heer F. G. Wittouclc, fabriekant te Leeuw Saint Pierre bij Brussel, vergunning is verleend tot oprigting binnen deze gemeente van eene beetwortel-suiker-fabriek, voorzien van zeven stoomwerktuigen. Als bewijs van den vooruitgang van dit fabrikaat kan strekken, dat er in een tijdsverloop van vier jaren in deze streek drie ver gunningen tot stichting van soortgelijke fabrieken zijn verleend, in welke honderde menschen hun levensonderhoud vinden. Het gezelschap van dubbel-kwartet-zangers en zangeressen uit Toulouse, zal zich, blijkens achterstaande advertentie, morgen ook hier doen hooren. Gedurende de laatste maanden hebben de dag- en weekbladen, uit alle oorden van ons land, over dit gezelschap gesproken, dat eindelijk het verwijderde Zeeland met een bezoek komt vereeren. Wij waren dus meermalen in de gelegenheid om van deszelfs werkzaamheden te lezen en mogen gerust zeggendat wij voorlang verlangend waren om tót feéne

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1