1803. IV0. 98. DONDERDAG 9 APRIL. .>0" Jaarsaug. tJKNM'Ht: COURAIMT. De nitgave dezer Courant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,S5 fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiën worden a ZO ct. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van 1-6 regels 1,20behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën ka.» geschieden tot vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave Voor eenige jaren werd het den minister Thorbeclce zeer euvel afgenomen dat hij had durven bewerenindien Amsterdam de hartader van Nederland is, dan klopt die slechts fiaauw. Er zijn oogenblikken geweestin de opvolgende tijdenwaarin dat ge zegde scheen gelogenstraft te worden. Wie voor eenigen tijd de hoofdstad zag, in vlaggen en lichtglans gehuld, en de liederen hoorde, waarmede de Amsterdamsche menigte de goedkeuring van het plan der doorgraving van Holland op zijn smalst toejuichte, die zou waarlijk gezegd hebben, dat de goede oude, die toch weer een jaartje ouder geworden is, verjongde en tot een nieuw leven ontwaakte. Maar wederom is de treurige waarheid bevestigd, dal een vrolijk gelaat niet altijd bewijs is van een vrolijk hart, en dat onder het feestgewaad wel eens een trage bloedsomloop van verborgen lijden getuigt. Amsterdam was geillumineerd toen het berigt der doorgraving kwam, maar een stikduister volgde op het licht, toen men tot de schatkist der feestvierenden kwam doorgraven. Achttien millioenen werden geëischt, slechts zeven Werden er ingeschreven. Die uitkomst is menigeen tot verbazing en heeft ook Z. M. den Koning pijnlijk aangedaan. Althans het vorstelijk bezoek, dat verwacht werd is uitgesteld, tengevolge van den loop der zaken en vorst en volk luisteren nu in plegtige stilte, naar de kloppingen van den hart-ader, die door «tiraillerende middelen slechts in schijn waren opgewektmaar nu door absti nentie zullen moeten hersteld worden. Het is te hopen, dat het middel zal blijken radikaal zijn. Maar hoe krachtig het ook moge werkentoch hebben de gebeurtenissen der laatste dagen het mi nisterieel woord in herinnering gebragt, en het valt niet te ont kennen dat hoe snel en luid de hart-ader kloppen zalhet be langrijk ligchaamsdeel aan intermitterende flaauwtens lijdt, die niet van gewenschte levenskracht getuigen. De Middelburg sclie Courant schrijft, dat elk liberaal orgaan, dat geen protest aanteekent tegen de taal van het Handels- en Effectenblad, in zake de geringe deelneming in de leening ten behoeve van den geprojecteerden waterweg, schandelijk gekom- promitteerd wordt. Wij zien niet in dat de geheele liberale dagbladpers aansprakelijk kan worden gesteld voor de uitspat tingen van een barer organen. Wij gelooven dan ook, dat de meeste liberale bladen nu ten aanzien van het Hand- en Effecten blad zullen handelenzooals zij voor eenigen tijd deden toen zij de Middelburgsclie Courant onopgemerkt alleen lieten, bij haar oordeel over het gebeurde in de Eerste Kamer en over de roe ping van ons ministerie. Maar wij willen daarom niet geacht worden, ons in alles te vereenigen met de beschouwingen van het Hand.- en Effectenblad. Is het ook al waar, dat de aris- tokratie vooral zich onttrokken heeft aan de deelnemingdie men verwachtte, dan mag daarover geen oordeel geveld worden, tenzij men wete, waarom de deelneming van die zijde zoo gering is geweest. Was dit het gevolg eener op goede gronden geves tigde overtuiging, dan strijdt het met de beginselen van libera liteit om dat te veroordeelen. Was het daarentegen eene vrucht van den geest der tegenwerking, die men hier vermoedt, dan zeker is het te bejammeren, dat partijgeest zich tot de belem mering van zaken in het algemeen belang uitstrekt. Men heeft gezegddat de doorgraving van Holland op zijn smalst eene gewenschte zaak was voor het geheele vaderland. Is dit zoo, dan drukt de beschuldiging van geringe belangstelling niet op de hoofdstad alleen, maar wordt de geld-aristocratie door geheel Nederland daardoor getroifen. In ieder geval de een moge dat wat sterker uitdrukken dan de ander is het zeker, dat de uitkomst treurig is, als men denkt aan de vele demonstra- tien aan de invloedrijke personen die zich in de zaak mengden, bovenal aan het gewigt der onderneming. Het is ook hier weder bevestigd, dat de uitersten vaak elkander raken. Er was ultra opgewondenheid en er is een ultra slecht resultaat. De Eerste Kamer der staten generaal is tot hervatting van hare werkzaamheden bijeengeroepen tegen Woensdag den 22e dezer. De oud-minister van Marine, de heer Lotsy is te 's Gravenli&ge overleden. Naar men zegt zal de koning van Belgie, indien zijne gezond heid zulks toelaat, in den loop van den aanstaanden zomer een bezoek aan het hof van 's Hage brengen. En zoo al de grijze vorst zelf mogt verhinderd worden zullen toch de hertog en hertogin van Brabant herwaarts komen. Door Z. M. is onder meerderen tot adspirant-ingenieur be vorderd de heer surnumerair H. E. de Bruijn te Hbnsweérd. Uit de laatst ontvangen Indische berigten nemen wij ovèr dat bij het 2e bat. der Indische landmagt is geplaatst, de 2e lui tenant A. A, van der Bilt la Mof the. De commissie door den gemeente-raad van Middelburg benoemd om persoonlijk met den minister van binnenlandsche zaken te handelen over de afdamming van het Sloe, heeft zich Dingsdag naar de residentie begeven. De Middelburgsclie Courant zegt: naar wij vernemen is onze regering thans zeer gunstig gestemd voor eene afdamming in plaats van de vroeger voorgestelde overbrugging en mag men spoedig de bekendmaking van eene beslissing in dien geëSt te gemoet zien. Volgens magtiging van Z. M. den Koning, zullen de Provin ciale Staten van Zeeland eene buitengewone vergadering hduden op 5 Mei a. s., tot behandeling van het ontwerp van wijzigingen van het reglement op de administratie der polders in Zeeland, dat bereids door Gedeputeerde Staten dezer provincie aan de polder-besturen is toegezonden en waarop in ons hoofdartikel van 2 April gewezen is. Het N. en Adv. blad voor Zeenmch Vlaanderen schrijft, dat te Nisse, tengevolge der weinige schoolgaande kinderen, het school gebouw tijdelijk gesloten isdoor het aldaar heerschende roodvonk aangetast, blijven de meeste terug. Ook in andere gemeenten kan ons eiland schijnen ziekten der kinderen het schoolgaan in den weg te staan. Men noemt ons onder anderen Wolfaartsdijk en Kloetinge. Als eene bijzonderheid wordt uit het naburig Borsselen ge meld, dat aldaar op eene bevolking van 897 zielen, van 7 Dec. 1862 tot 2 April 1863, nagenoeg 1/3 van een jaar, niet één sterfgeval heeft plaats gehad. Zaturdag 11. heeft op de begraafplaats te Crooswijk, bij Rot terdam de onthulling plaats gehad van een monument, door onderwijzers en vrienden opgerigt op het graf van den over leden hoofd-onderwijzer P. K. Görlitz, een man ook door zijne geschriften in het geheele vaderland met eere bekend. De heer de Jager, die bij deze gelegenheid het eerst het woord voerde, heeft vooral doen uitkomen datschoon sommige het oprigten van dergelijke monumenten afkeurden en ze een vrucht van eenen ongelukkigen tijdgeest noemden, men niet voorbij moet zien, dat ze minder dienen om de afgestorvenen te verheerlijken, dan wel om de levenden optewekken en dat dus alleen de bekrompenheid, die het goede in den natuurgenoot miskent en het belang van den tijdgenoot voorbijziet, zich verklaren kan tegen eene hulde die tegelijk de verdienste van het schepsel erkent en de gaven van den Schepper vereert. Op den spoorweg van Bergen-op-Zoom naar Roozendaal heeft Zaturdag een ongeluk plaats gehad. Terwijl een lokomatief met 12 ledige zand wagens, waarop zich een vijgtigtal arbeiders be-

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1