<fóiimenfüiiöscf)e lengten. luttenfaaöscjje lengten. $emeiigöe lengten. verwachten, dat de Staten met onpartijdigheid een en ander zullen overwegen en dat er eenmaal een einde komen zal aan den strijd, die deels door vasthouden aan eigen begrippen deels door het voorstaan van eenzijdige belangenreeds zoo lang heeft voort geduurd. _Het geldt hier schattenniet alleen in grondmaar ook in gfeldhet geldt hier nog veel meer een belang dat met rggL^aderlandsch heeten mag. En het zal bij onze Staten dan ook wel levendig zijn, dat men hier niet alleen de vraag behan delt wie moet de lasten der calamiteuse polders dragen en die polders beheeren, maar wat moet in het belang van den landbouw, van den landbouwer, van den belastingschuldigen, van den grond bezitter, in één woord in het volksbelang worden gedaan. Op de heden gehouden aanbesteding door de commissie der staats spoorwegen, van het maken der havendammen en buitenhaven aan den zuidelijken mond van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert, is dat werk afgemijnd door den heer J. van Raaften te Sliedrecht voor 287,000. Dingsdag 11. heeft de minister van biunenlandsche zaken in de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Stat.-Gen. de eere-medailles en eervolle vermeldingen uitgereikt aan de Nederlandsche indus triëlen, door de jury der Londensebe tentoonstelling toegekend. Eene menigte notabiliteiten daartoe uitgenoodigden eene schare belangstellenden van allerlei rang en stand was daar zamen geko men. Nadat de minister de vergadering geopend had, las de heer van Oordt van Botterdam, voorzitter der Ned.-commissie een rapport voor, waarin alles was opgenomen wat tot de af- deeling Nederland der tentoonstelling betrekking liad. De mi nister voerde daarop nog kortelijk het woord. Vervolgens reikte hij 67 eere-penningen uit, en onder anderen ook eene aan den heer J. H. C. Kakebeeke te Goes. Hierna volgden de eervolle vermeldingen, ten getale van 79, welke ook ten deel vielen aan de firma' s C. A. van Benterghem Comp. en Verhagen Comp. te Goes. De minister rigtte nog een woord van dank aan de commissie en aan den Engelsehen gezant en sloot daarop de vergadering. De kerkeraad van Wemeldinge heeft berigt ontvangen dat het veertiende beroep ditmaal uitgebragt op dr. H. C. G. Schijvliet te Hilversum, door dezen is afgewezen. De kerkeraad van We meldinge zal dus het vijftiende beroep in dezelfde vakature kunnen uitbrengen. Het adres aan de koningin van Spanje, om gratie te vragen voor Matamoros en zijne lotgenooten is door niet minder dan 43000 Nederlandsche vrouwen onderteekend. Men verneemt thans, dat twee kinderen van de in Spanje vervolgde protestanten te Alkmaar zullen worden verpleegd en opgevoed. Brieven uit Spanje zeggen, dat een van deze kinderen een broeder is van den gene raal Matamoros. De dagbladen hebben alle reeds uitvoerig gesproken over den brand, waardoor bet bal te 'sGravenliage is verstoord geworden en de bijzonderheden daarvan medegedeeld. Later is nog daar aan toegevoegd de vermelding, dat prins Hendrik zich bijzonder onderscheiden heeft, door zijne kalmte en beradenheid zoowel bij de pogingen tot blussching en tot voorkoming van verdere on heilen, als door het bevorderen van eenen geregelden aftogt dei- ontstelde gasten. De schade wordt op ruim 30,U00 berekend en de maatschappijen waarhij een en ander verzekerd was, wei geren nu de uitbetaling van schadevergoeding, zoodat men wel zeggen kan, dat het feest een bittere nasmaak zal achterlaten ook bij degenen die misschien nog niets genoten hadden. Wij maken het muziekale publiek opmerkzaam op het schoone programma van het concert op den 8 April, dat wij hier onder opnemen. Slechts zeldzaam zijn wij hier in de gelegenheid om in strumentale muziek te liooren, zooals die hierbij wordt aangeboden, een aanbod dat in waarde wintdoor de belangloosheid der verdienstelijke talenten die zich aan ons willen doen hooren. Zeker zal er een ruim gebruik gemaakt worden van de gele genheid om iets schoons te genieten en zal men dezerzijds het bewijs geven van belangstelling in de kunst, van prijsstelling op de opoffering der kunstbeoefenareii. Doet iedere muziekale uitvoe ring in ons midden ons met weemoed terug denken aan den genialen van den Bosch, telkens ook dringt zich de wensch aan ons op dat niet alles uit de kunst zijner kweekelingen maar ook uit de belangstelling en vatbaarheid van het publiek het bewijs moge voortkomen dat hij niet vruchteloos hier zoo velen de toonkunst leerde waarderen. EKANKBIJK. De keizer heeft den heer Bwsson schoonzoon van den heer Billault, tot lid van den staatsraad willen verheffen, om alzoo ften bewijs te geven van de hooge gunstwaarin de schoon vader bij hem staat. De heer Busson heeft de betrekking echter Biet'aanvaard, omdat hij, zooals hij zeidehet'keizerrijk liever jjjs vrij man wilde dienen. Anderen beweren dat dhr. Busson bedankte, omdat hij als staatsraad slechts op 25000 frs. inkomen zou kunnen rekenen terwijl hij nu als advokaat van de parijsche municipaliteit en van onderscheidene groote bankiers meer dan het dubbele verdient. Er loopt in Parijs een gerucht, dat Busland zich beroepende op eene oude conventievan Oostenrijk de uitlevering van Langiewicz heeft geeiseht. De Moniteur berigt dat de koning van Denemarken zijne goedkeuring hecht aan de candidatuur van prins Willem voor den griekschen troon en dat hij aan den engelschen gezant te Kopenhagen heeft verklaard dat hij niets liever zou ziendan dat de Grieken dien prins tot koning uitriepen. BELGIE. De burgemeester van Antwerpen heeft met de schepenen, voor hunne aftreding, op het stadhuis eene afscheids-audientie gegeven en bij proclamatie aan de ingezetenen zijnen dank betuigd. In de kamer der afgevaardigden heeft de heer Dumortier zich over de posterij beklaagd en gezegd, dat er waarde ontvreemd werd, en een cabinet noir scheen te bestaan, waarin de brieven geopend werden. Ten bewijze daarvoor toonde hij een brief aan zijn adres uit Keulen, dien men geopend had, omdat op het. adres geschreven was: onbekend, 'tls de vraag wat den afge vaardigde meer had beleedigdof dat men zijn brief had geopend, of dat men liem onbekend had verklaard. Een dagblad vermeldt de volgende tragische aardigheid die te Connecticut zal zijn voorgevallen. Een zeer schoone koe, die met haar kalf bij ongeluk op een spoorweg was verdwaald, werd door een aankomende trein overreden. Van dat oogenblik af wei gerde bet kalf alle voedsel. lederen dag kwam het op de plek waar de moeder den dood gevonden had, tot dat het na eenige dagen, op het oogenblikdat weder een trein aankwam, op de zelfde piek zich nederlegde en even eens overreden werd. Als voorbeeld van kalverliefde en van dieren-zelfmoord is het voorval zeker, zoo het waar is, merkwaardig. Te Londen is een vrouw gearresLeerd, die zich voor eene afstammeling van Karei Stuart nit gaf, maar, zeer weinig koninklijk, de glazen had ingeslagen bij lord Palmersion. Men vermoedt, dat zij niet wel bij het hoofd is. Te Thornoutnabij Brugge meende men dezer dagen brand in den toren te bespeuren. Men zond om brandspuiten uit Brugge. Van alle kanten kwam hulp, alles was in rep en roer, maar de brand was niet te ontdekken nadat eenige lieden die met eenen lantaarn den toren beklommen hadden hun licht hadden ge- bluscht. Te Beesterzwaag zon in de vorige week een paar in het hu.velijk treden. Voor de deur van het raadhuis, zeide de bruidik wil nieten keerde alleen naar huis. Te Meulebeke heeft een landbouwer zijn koewachter in den nog heeten oven gestoken, omdat hij hem op eijerdiefstal had betrapt. De arme koewachter is deerlijk verbrand. Te Bierlare in Belgie is een man van 7 8 jaren overleden, die actueel getrouwd was met zijne zesde vrouw. Te Onstwedde heeft de onderwijzer der jeugd, die aan den tegenwoordigen vooraf ging zich een gedenk- teeken gesticht, in de weinige ontwikkeling van het tegenwoordige geslacht, (zie Winsch. Cour.) De onderneming tot oprigting van een nationaal gedenkteeken van de gebeurtenissen in 1813 gaat niet voorspoedig. Als die oprigting zelve slechts half zooveel moeite kost als de zamenstelling der commissie, die overleggen moeten, wat er eigenlijk te doen is, dan is het te duchten dat het plan zelf voor het museum zal kunnen bestemd worden. Het hof van Friesland heeft een arrest gewezen bevattende drie honderd acht en zeventig overwegingen en honderd en tien bladen schrift. In de ladetafel van een dienstmaagd te Delft is een dood kind gevonden. Een fransch prefect die eenmaal de eer had den keizer en de keizerin gedurende éénen nacht te logeren, heeft de bed- delakens door de K.K. Maj. gebruikt ongewasschenbewaard en nu als eene kostbaarheid aan zijne dochter, bij haar huwelijk ten geschenke gegeven. Een meisje te Oudshoorn heeft, door 500 bogten touwtje te springen zich eene hersenschudding op den hals gehaald en is dien ten gevolge overleden. Te Stuttgardt heeft een hevige brand gewoed in een huis onmiddelijk grenzende aan den zoölogischen tuin. De daar aanwezige dieren, vooral de leeuwen en beeren moeten woedend geweest zijn, bij het gezigt van het vuur en door de hitte, waaraan zij blootgesteld waren. Men zocht ze te bedaren door hen gedurig met koud water te overgieten. Keeds was er een peloton jagers aanwezig om de woedende dieren neder te schieten wanneer men ze niet kon behouden maar gelukkig is dit niet noodig geweest.-Te Waesmunster zijn drie kinderen vergiftigd. Door eene onvergeeflijke onvoor- zigtigheid had men hen een vergiftigd poeder in de plaats van een poeder tegen wormen ingegeven. Na een kwartier uur waren zij overleden. De vette os die te Kruiningen is geslacht en voor eene waarde van 700 was aangekocht, is met groote feestelijkheid gesLacht en heeft in allen deele aan de verwachting beantwoord. De doode Jan is met bloemen getooid, in den glans eener illuminatie geplaatst, in verzen bezongen en heeft niet het minst de begeerte gewekt van hendie zich waarschijnlijk met het zien alleen zullen moeten vergenoegen.In Frankrijk wil men het frankeren van brieven nog gemakkelijker maken, door enveloppes te doen zegelenwaardoor het gebruik van postzegels vervallen zijn.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2