luiteiifttnösc^e OSericjten. 3ïïttr&töerigten. Een onzer korrespondenten schrijft ons heden: De uitpomping van den sasput te Wemeldinge gaat nog ge regeld haren gang. Die te Hansweert is opgehoudenomdat de put zoo goed als ledig is. Menigeen heeft er zich, ten koste van een bemodderd pak, in begeven, om, meest met sikkels, de vele waterbewoners uit hunne schuilplaats te halen. Vrijdag 11. is te Utrecht plotseling overleden dr. F. C. Kist, ook hier bekend als hoofd-redacteur van het muzikale tijdschrift Caecilia. Zijne talenten, vooral op het gebied der toonkunst, hadden hem door geheel Nederland en daarbuiten bekend ge maakt, en zijn verlies wordt ook door de voorstanders dezer kunst levendig betreurd. Een Belgisch afgevaardigde heeft onlangs het ministerie geïn terpelleerd over het aanleggen van den spoorweg van Gent naar Terneuzen. De minister heeft toen echter geen bepaald antwoord gegeven. Thans blijkt uit een rapport door den Belgischen minister aan de kamer overgelegd, dat daarvan nog niet veel te wachten is. Het rapport toch zegtvan twee concessien door de wet van 1862 bekrachtigd is de uitvoering geschorst, omdat zij onder worpen zijn aan de goedkeuring van de Nederlandsche regering, namelijk die van GentNeuzen en die van HasseltEindhoven. De aanleg dezer lijnen zou nabij zijn, zoo men van de Nederland sche regering eene beslissing konde erlangenmaar het schijnt dat deze daarbij weinig goeden wil aan den dag legt. De redactie heeft een schrijven ontvangen van den griflier der Staten van Zeelandwaarbij zij verzocht wordt in de courant op- tenemen, de prijsvraag uitgeschreven door de Vereeniging ter be vordering van Eabriek- en Ilandwerks-nijverheid. Daar wij die prijsvraag reeds hebben opgenomen in n23 van onze courant, meenen wij onze lezers daarhenen te kunnen ver wijzen en alzoo toch aan het ons gedaan verzoek te voldoen. De uitgebreidheid van ons hoofd-artikel en de meerdere ruimte voor binnenlandsche berigten vereischt, doet ons heden spaarzaam zijn met buitenlandsche berigten. DUITSCHLAND. Pruissen. De dagbladen melden dat de koning aan de com missie uit de kamer der afgevaardigden, die hem op zijn geboorte dag kwam gelukwenschen, zeer vele vleijende woorden heeft toe gevoegd en gezegd, dat hij verwachtte, dat de bestaande moeijelijk- heden haast uit den weg geruimd zouden worden. De deputatie moet verbaasd geweest zijn over den geest van toenadering die in het vorstelijk antwoord doorstraalde. Volgens sommigen zou deze gewijzigde houding van den vorst voor al toe te schrijven zijn aan den invloed van prins Frederik der Nederlanden die zelf moet gezegd hebben, dat hij vroeger dan zijn plan geweest was, Berlijn verlaten zou, omdat de feodale-hofatmospheerdie thans in Berlijn heerschende is, hem niet beviel. POLEN. Sedert de nederlaag en vlugt van Langtwicz zijn nog on derscheidene gevechten geleverd, waarin beurtelings de opstande lingen en de Russen overwonnen hebben, maar de kracht van den opstand is gebroken. Bij mindere sympathie in het buitenland zou hij zeker nog spoediger geheel onderdrukt zijn, maar daardoor wordt de tegenstand in Polen aangevuurd. Die sympathie zal echter de overmagt der Russische wapenen niet kunnen bedwingen en het is alzoo te wachten dat ook deze Poolsche opstand geen vrij Polen zal maken. BELGIE. In de vorige week heeft hier de aangekondigde meeting plaats gehad, om over de poolsche belangen te spreken. De eerste sprekers, die er op aandrongen om de Polen te ondersteunen in hunne poging tot herkrijgen van vrijheid, werden uitbundig toe gejuicht. Maar toen een redenaar gewaagde van de billijkheid om dezelfde sympathie voor Venetie en Rome te betuigen, ontstond er een groot rumoer in de vergadering, die meest door de ka tholieke partij was bijeengeroepen en bijgewoond werd. De motie daartoe gedaan werd wel later weder ingetrokkenmaar bleef niet zonder invloed op den eindelijken uitslag. Er is een comité benoemd om inschrijvingen te verzamelen; maar bij de wending die de zaken in Polen genomen hebben, is het wel denkelijk dat die inschrijvingen niet van groote beteekenis zullen zijn. He paarden hadden eene waarde van 300 - In het Waalsche Weeshuis te Amsterdam vraagt men een vader en moeder, onver schillig van welke of zonder geloofsbelijdenis; mits zonder kleine kinderen, met administratie bekend en den Heer vreezende. Adres bij den heer Gulcher op de Prinsengracht. Bij de jongste loting voor de nationale militie te Hoorn is een loteling van een der omliggende dorpen achtergebleven, omdat zijne zwaarlijvigheid hem belette te verschijnen. Men meent te weten dat hij ruim 260 <8 weegt. Een officier van gezondheid zal zich tot hem begeven om hem te keuren. Te Sliedrecht hebben eenige kwaadwilligen pogingen gedaan om den dijk door te steken naar men zegt om werk te bekomen. De regterlijke magt uit Gorinchem heeft zich derwaarts begeven om in loco onderzoek te doen. Voortaan zullen de gezanten die bij Z. M. ontvangen zijn, ook bij H. M. worden toegelaten. De leening ad 18 millioen voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, wordt 30 en 31 dezer te Amsterdam opengesteld. Op de weekmarkt te Zwolle is eene boerin gecalangeerdomdat de door haar aangeboden boter het vereischte gewigt niet hield. Een boterkooper in dezelfde provincie is tot vier maanden ge vangenisstraf en 25,boete veroordeeld, omdat bij boring gebleken was, dat twee vaten boter door hem verkocht 1 Vs Ned. zuiver water bevatten. Te Zalt-Bommel hebben eenige jongelieden op eene huwelijks-advertentie geschreven en daardoor den steller naar die stad gelokt; waar hij door hen onder het gejuich der menigte is rondgeleid, zonder eene vrouw te vinden. Mevrouw de wed. Storm uit Delft, die zes jaren in Amerika heeft vertoefd en daar een schat van kennis heeft opgedaan is thans op hare reis naar het vaderland in Belgie aangekomen. Men zegt, dat zij weder te Delft zijnde, een werk zal uitgeven over den tegen- woordigen toestand van Amerika en over de eigenlijke oorzaken van den Amerikaanschen oorlog.Sommige leden van de Tweede kamer hebben zich tot lagchens toe vermaakt met de verzekering, dat er op Java reeds feesten gevierd waren in het vooruitzigt op het bezit der spoorwegen.-Nadat Garibaldi bevrijd was van den kogeldie ontsteking veroorzaakte in zijne wondwordt hij nu op nieuw bedreigd met die kwaal door een fragment wollen kous dat in zijn been schijnt ingedrongen. - Te Nunspeet is eene boerderij afgebrand en is de geheele inboedel met een deel van het vee verloren gegaan. Het geregtshof te Parijs heeft onlangs een vonnis bevestigd, dat even merkwaardig is, als de aanleiding treurig mag heeten. Eene vrouw die op een korenmolen kwam om meel te koopen was met hare kleederen in aanraking gekomen met een ronddraaijend radterwijl zij bukte om het geld te ontvangen, dat de molenaar haar moest teruggeven. Herhaaldelijk met het rad rondgeslingerd, was zij deerlijk verminkt en voor haar geheele leven buiten staat tot eenigen arbeid. Zij eischte schadevergoeding van den molenaar en de regtbank van Versailles veroordeelde den molenaar tot eene schade-vergoeding van 500 fr. en tot eene jaarlijksche uit- keering aan de ongelukkige vrouw van 300 fr. gedurende haar leven. Zaturdag speelde een jongen van 8 jaren te Antwerpen met boog en pijl. Hij mikte op zijn zusje van 10 jaren en had het ongeluk haar zoodanig in het oog te treffen dat het ongelukkige kind twee dagen later overleden is. Te Blounfield in New-Jessey viel een jongen door het ijs en bleef een kwartier uur onder water, waaruit hij schijnbaar levenloos werd opgehaald. De geneesheer bragt het ligchaam dadelijk in aanraking met eene electrische batterij, terwijl ook andere middelen werden aange wend. Na een verloop van zes uren bespeurde men weder leven in het ligchaam en de jongen werd aan de zijnen teruggegeven. 250ste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 1000,en daarboven. 4e klasse. 4= lijst. N'. 16417, 5000. Te Brigthon stond voor eenige dagen een rijtuig voor de deur van den eigenaar, wachtende op het gezelschap, dat daarin zoude plaats nemen. Op het oogenblik dat de koetsier zich op de bok zoude plaatsen, schrikten de paarden en gingen voort. Zij holden door eenige straten en eindelijk buiten de stad gekomen liepen zij eene leuning omver en stortten in eenen diepen afgrond neder, waardoor zij verpletterd en het rijtuig vergruisd werd. GOES, 24 Maart 1863. - 1 Bij redelijken aanvoer bleven beden de prijzen aan vorige week gelijk. TARWE 8,75 a/ 9%5. ROGGE 6.25a/ WINTER en ZOMER GERST tot mindere stemming. WINTER GERST/ 4,75 a f 5,ZOMER DITO 4''.5„. IIAVER ƒ2.90 a f 3,10. BLAAUWE ERWTEN 62%u. PAAIIDENBOONEN 5,75 a ƒ6,—. MEEKRAP. Onberoofde f 191 2 a/193/,. Bacine nominaal15a ƒ16,— BOTER f 1,12 a 1,15 bet ned. ffi. EIJEREN (Kippen) 2,32 a 2,40 de 100 stuks. AMSTERDAM, 25 Maart 1863. TARWE onveranderd. ROGGE alleen bij gerijven verkocht, op levering hoogcr. KOOLZAAD JL 91 LONDEN, 25 Maart 1863. GRANEN kalm. Prijshoudend. AVIGNON, 18 Maart 1863. MEEKRAP. Bosé-wortel fr. 30 a 32, palud fr. 36 a 38, Napelsche Alkari 18'm fr. 37, dito 30/m fr. 38,50. Gemalen-rosé fr. 41 a 43, dito Palnd fr. 46 a 48. Er was iets meer vraag, vooral voor wortel en de prijzen zijn vaster. Tarwen brood 15 et. Tarwen Krop brood 13 BROODPRIJZEN. naar de vroegere zetting. Masteluin brood Rogge brood 12 ct. 11

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3