Cüntröoum en 3nöustrie. lunjcrftjficii StanÖ, Olttööcfen mm nerooer. JRurfilücnQlen. schap toe.De duitsche jonkvrouw die in 1813 haar hoofdhaar afsneed, om de opbrengst daarvan tot verdediging des vaderlands aan te wenden, heeft in 1863 een jaargeld bekomen. Conform het spreekwoord: die schielijk geeftgeeft dubbel. Ook te Utrecht zullen volksconcerten gegeven worden, en is daarvan op Zondag 11. eene proeve genomen.De heer A. Vos van Hagestein te Dordrecht, heeft eene som van 6000 gegeven om gasver lichting aan te brengen in de groote kerk aldaar. De redenaar der fransche regering, de heer Billault wordt uitbundig geroemd om zijn talent, hierin bestaande, dat hij een paar uren achter elkander spreken en aller toejuiching afdwingen kan, zonder dat iemand bepaald zeggen kan welke de politieke rigting der regering is. De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten om voor dit jaar het maar te doen met 400, presentiegeld voor 13 leden, omdat er voorshands niet meer te krijgen is. Te Zwolle is eene nog jonge weduwe dood in haar bed gevonden, waarschijnlijk ten gevolge van een zenuwtoeval. Een officier die door den krijgsraad te 's Hertogenbosch veroordeeld was, is door het hoog militair geregtshof volkomen vrijgesproken op grond van eene reeds jaren lang bestaan hebbende krankzinnig heid. In Waalwijk heeft de huurder van een huis in de laatste jaren zich geamuseerd met dit huis langzamerhand aftebreken en de opbrengst daarvan zich toeteeigenen. De justitie heeft dat minder gepast geacht en ten gevolge van haar verzet zal de zaak eerlang voor de regtbank behandeld worden. De eerste werkzaamheden van de commissien tot oprigting van een nationaal gedenkteeken tot vereeuwiging der gebeurtenissen van het jaar 1813, zullen bestaan in het zoeken van plaatsen of lokalen waar zij vergaderen kunnen, vermits de uitgebreidheid derzelven. In het nieuwe invalidenhuis op Bronheek zijn eenige volide invaliden naar het schijnt. Althans de naburige bewoners van villa's beklagen zich over de luidruchtigheid van enkele Bron beekenaren. Een fransch afgevaardigde is met zijn rijtuig omgeslagen, maar gelukkig met eenige ligte kneuzingen er afge komen. Takt om te buitelen zonder den hals te breken is ook eene parlementaire gave.maar die niet iedereen bezit. Een lid der fransche akademie zal een gedicht uitgevenwaaraan hij slechts 52 jaren gearbeid heeft. Indien deze niet alles gezegd heeft juist zoo als hij het meende, zal het ten minste niet door overijling zijn. lamartine heeft zijn oordeel uitgesproken over de Miserables van Victor Hugo. Dat oordeel is niet gunstig. Bevat het ook waarheid, het is niet vrij van overdrijving. De regter was misschien niet onpartijdig genoeg om billijk te oordeelen. Hij zou eenen anderen titel willen en noemen het boekHet heldendicht van het graauio. Uit Bern schrijft men, dat eene vrouw in het kanton Unterwalden, omdat zij hare zwan gerschap had bedekt gehouden, veroordeeld is tot een kwartieruur te pronk staan, 10 jaren gedwongen arbeid en in de kosten. Gedurende de eerste maand van haren straftijd zal zij gods dienstig onderwijs ontvangen en aan het einde van twee maanden zullen haar veertig geeselslagen worden toegediend! GEDACHTEN YAN B. FRANKLIN. Het is wonderbaar, hoe verkeerd de zaken dezer wereld bestierd worden. Men zoude natuurlijk denken, dat het belang van wei nige menschen behoorde te wijken voor het algemeen belang maar bijzondere menschen bestieren hunne zaken met zoo veel meer ijver, naarstigheid en bekwaamheid, dan het publiek zijne zaken bestuurt, dat het algemeen belang gewoonlijk achter moet staan voor het bijzonder belang. Wij roepen parlementen en raads vergaderingen bijeenom het voordeel van hunne vereenigde wijsheid te genieten; maar wij hebben te gelijker tijd het nadeel van hunne vereenigde driften, vooroordeelenen bijzondere belangen. Met behulp van deze, overmagtigen zij hunne wijsheid, en be driegen hen, die ze bezitten en zoo wij van de acten, arresten en edicten, welke de geheele wereld over tot regeling van den koop handel gemaakt zijn, mogen oordeelendan is een vergadering van veel menschen de grootste dwaas op aarde. Een zeker staatkundig rekenmeester heeft berekenddatals ieder man en vrouw eiken dag aan iets nuttigs vier uur lang werkten, die arbeid genoeg zou opbrengen, om in alle de be- noodigdheden en aangenaamheden des levens te voorzien; gebrek en ellende zouden uit de wereld verbannen worden, en het over schot van de vierentwintig uren zoude rust en vermaak zijn. Wat veroorzaakt dan zoo veel gebrek en ellende Het is doordien men mannen en vrouwen gebruikt tot werk hetwelk geenzins de noodwendigheden of aangenaamheden des levens voort brengt, die met hun, die niets doen, de levensmiddelen verteren, welke door de arbeidzame vergaderd zijn. Zie de wereld ronden beschouw de millioenendie niets doenof die iets doen dat niets waardig is wanneer het op benoodigdheden en aangenaamheden des levens aankomt. Wat is de uitgebreidheid van den handel, om welken wij eikanderen bevechten en vernielen anders, dan het zwoegen van millioenen om overtolligheden, met groot gevaar en verlies van menig leven door de gedurige gevaren der zee? Hoe veel moeite wordt er besteedom groote schepen te bouwen en uitterusten om van China en Arabie thee en koffij uit 'de West-Indien suiker, en uit Amerika tabak te gaan halen? Deze dingen kan men geene levensbehoeften noemen, want onze voorouders leefden zeer ge lukkig buiten dezelve. Het is evenwel eenigzins troostrijk optemerken, dat, over het geheel, de mate van naarstigheid die van luiheid en dwaasheid te boven gaat. Hiervandaan de vermeerdering van goede ge bouwen, wel bebouwde landhoeven en volkrijke steden vol rijkdom over geheel Europa, welke men, eenige weinige eeuwen geleden, nog maar alleen kon vinden op de kusten der Middellaudsche zee; en dit in weerwil der dwaze oorlogen, die gedurig woeden, door welke dikwijls de werken van vele jaren vrede in een jaar vernield worden. Bijna alle gedeelten van ons ligchaam vereischen eenige uit gaven. De voeten hebben schoenen noodig; de beenen kousen het overige gedeelte des ligchaams kleeding en de buik een groote menigte levensmiddelen. Onze oogenofschoon buiten gemeen nuttig, vorderen, wanneer zij verstandig zien, de goed- koope hulp van brillen welke onze geldmiddelen niet veel be zwaren. Maar de oogen van andere menschen zijn de oogen, die ons in het ongeluk brengen. Zoo alle buiten mij blind waren, zoo zoude ik noch mooije kleederennoch fraaije huizennoch uitnemend huisraad noodig hebben. In de JVinschoter Courant lezen wij het volgende berigt uit Grootegast Hoewel het in dezen tijd geen nieuws meer is, dat de land bouwer zijn graan dorscht zonder vlegel of blokzoo meenen wij het toch der moeite waardig te vermelden, dat in de gemeente Grootegast de eerste dorscli-machine heden werd beproefd. De landbouwer S. Pool alhier had zulk een werktuig laten vervaardigen, waarmede hij 80 schoven in 8 minuten dorschte en wel zoodanig, dat het de verwachting, die men er van koesterde, verre overtrof. Het stroo bleef even goed als onder den vlegel en geen graan was er meer aan te vinden. Iiij had dit werktuig aan den karnmolen verbonden, zoodat beide te gelijk kan geschiedenen indien hij daags 4 uren dit werktuig in beweging heeft, zal hij in dezen tijd even veel ver- rigten als 3 mannen met den vlegel in 3 '/j dag, daags 10 uren werkende. van den 14 tot en met den 21 Maart. Gehuwd: Benjamin de Jonqe, oud 27 jarenjongm. en Eli sabeth Meijler oud 20 jaren jonged. Geboren: Ben 11 denLena dochter van Cornells Groenhof en Adriana Pieternella Wondergem. Overleden: Ben 16 den, Adriana Zuurveldoud 46 jaren huisvr. van Franciscus van Stappen, den 18den, Marinus, oud 20 maandenzoon van Cornells Pieper en Maria Bras. MAART 1863. STOOMSCHIP: 9,XïS STAD GOES. van GOES. ure. van ROTTERDAM. ure. Woensdag' 25 'smorg. 5,.Donderdag 26 's morg. 10,30. Vrijdag 27 5,Zaturdag 28 11,30. Maandag 30 8,Dingsdag 31 5,—. STOOMJAGT: SUID-BE V ELAKTD. van ROTTERDAM. ure. van GOES. ure. Woensdag 25 'smorg. 9,Donderdag 26 'smorg. 4, Vrijdag 27 10,30. Zondag 29 -7, Maandag 30 's midd. 12,30. Dingsdag 31 8,30. Por Telegraaf. ROTTERDAM 23 Maart 1863. GRANEN redelijk aangevoerd, onveranderd. Inlandsch HENNIPZAAD 255,MEEKRAP redelijk geveild; tot iets verlaagde prijzen had eeni- gen handel plaats. AMSTERDAM, 23 Maart 1863. GRANEN stil. KOOLZAAD 92,—. RAAPOLIE vliegend 53'/2 op 6/w. 523/4. LIJNOLIE - 43 V - - - 43. METALLIEKEN 5 en dito 2'/.2 61'3/I6 313/,. Zilveren en nationalen 82 '/4 663'4. Grieken willig 203'.;. LONDEN, 23 Maart 1863. TARWE lusteloos. HAMBURG, 21 Maart 1863. TARWE met goeden omzet. ROGGE flaavw. AVIGNON, 18 Maart 1863. MEEKRAP. Posé-wortel fr. 30 a 32 Palud fr. 36 a 38Napelsche-Ali- zari 18/m fr. 37dito 30/m fr. 38,50; Gemalen-rosé fr. 41 a 43; dito Palud r. 46 a 48. De markt onderging geene verandering.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3