xlT ;x u. $iuteiifanöscf)e $erigten. ijemengöe lengten. Zr. Maj=V schroefstoomschip Bali, kommandant de luit. ter zee 1< klasse, A. L. Palm, 30 Nov. van Batavia vertrokken, is 20 Maart te Hellevoetsluis binnengekomen. W. De le luitenant M. van Aken van het 3o regement vesting- artillerie, gedetacheerd bij den geweerwinkel te Delft zal daarbij '"-v.ejvjingen worden door den lsten luitenant L. J. Buseeuw van de 3e comp. van het Htc regement vesting-artillerie uit Gorinchem, zijnde de 1ste luitenant van Aken in rang en ancienieteit over geplaatst van het 3 bij het 1ste reg. vesting-artillerie. I De achterstaande advertentie van den provincialen archivaris geeft ons aanleiding om het publiek nog eens afzonderlijk te wijzen op het daarin uitgedrukt plan, en herinneren, dat de medewerking om hetzelve te verwezenlijken in de daad wen- sehelijk is. Er is in particulier bezit nog zoo veel, dat slechts denkbeeldige waarde heeft voor den bezitter, maar dat voor de kennis van zeden en kunst den oudheidvorscher en geschiedkundigen een schat zoude zijn. Behalve dat het nu nooit of slechts zelden en dan nog maar door enkelen gezien wordt, en door plaatsing in zoodanig museum algemeen gekend zoude kunnen worden, zou het ligtelijk kunnen strekken om een en ander uit de oudheid beter te doen begrijpen. Er is ook veel, waarvan men zelf de waarde of beteekenis niet kent. Daarom hopen wij, dat ieder een belangstellend oor aan het verzoek van den minister zal leenen en dat er langs dien weg veel aan het licht moge komen, dat of lang gezocht of tot hiertoe onbekend, den oudheidkenner licht verschaffen kan. GRIEKENLAND. Er schijnt werkelijk sprake te zijn van de candidatuur van eenen Deenschen prins voor den vacerenden troon. De familie die door het huwelijk van prinses Alexandra eenigzins op den voorgrond gekomen isheeft misschien daar aan eene verdere uitbreiding van have vorstelijke titels te danken. Althans in den engelschen ministerraad, zegt men is ernstig gesproken van prins Prederik, broeder der prinses van Wallis tot candidaat te stellen. Men voegt er bij, dat de te Londen gevestigde Grieken gunstig voor dien prins gestemd zijn. De heer Christides die eerst door de wetgevende vergadering verbannen was en zich sedert in Parijs ophield is thans terug geroepen en op het punt van naar zijn vaderland te vertrekken. ENGELAND. De meetings ten gunste van Polen nemen in aantal en in omvang toe. Het comité, dat te Londen gevestigd is, beoogt niets anders dan het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Rusland. - De Morning-Post beweert dat de moeijelijkheden aangaande de keuze van eenen koning van Griekenland alleen ontstaan uit het gebrek aan geld in dat land en het gebrek van eene aristo cratie en rijken handelstand. POLEN. De opstand is een nieuwe phase ingetreden Langiewicz is naar Gallicie gewekan en de zaak der insurgenten is daardoor een gevoelige slag toegebragt. De kleine legermagt, waarover hij gebood is verslagen en geheel verstoord. Een fransch dagblad zegt, naar aanleiding van de overwinning door de Russen behaald, dat de keizer op die overwinning de kroon zoude drukken, wanneer hij de grootmoedigheid had, om eene volledige amnestie uit te vaardigen. De nederlaag van Langieuiez schijnt voornamelijk daardoor veroorzaakt te zijndat hij zich sterk genoeg waande om een geregelden slag aan de Russen te leverenterwijl het gebleken is, dat zijne strijdkrachten daartoe niet magtig genoeg waren. Met den val van den dictator is de band verbroken, die alles zamenvervatte en schoon de gedachte, die aan den opstand ten grondslag lag verre is van vervuld te zijn, zullen de verdeelde en verspreide voorstanders dier gedachte haar voor het oogenblik niet meer kunnen verwezelijken. Een later telegram meldt, dat het overschot der troepen van Iangiewiez eene ontmoeting heeft gehad met de keizerlijke soldaten. De opstandelingen zijn daarbij uiteen gedreven en een gedeelte van hen is in de rigting van Gallicie gevlugt. BELGIE De koning heeft wederom eene operatie ondergaandie met den beste uitslag is bekroond. Waarschijnlijk zal het de laatste nog niet zijn, maar voor het oogenblik is de pijn van den koninklijke lijder veel verligt en zijne gezondheid verbeterd. Sedert gisteren was in Brussel het gerucht verspreid, dat het gouvernement eene nota van de nederlandsche regering had ont vangen waarbij de laatste weigert het regt tot heffing van den Scheldetol voor eene som van 36 millioen te verkoopen. Het schijnt echter, dat die nota nog niet ingekomen is, maar wel meent men reden te hebben om te gelooven, dat die eene weigering bevatten zal. De mededeeling van den Belgieschen gezant te 'silage dit maar al te zeer voorzien. De regtbank te 's Hertogenbosch heeft een testament vernietigd, waarbij een der erfgenamen met uitsluiting van alle anderen tot universeel erfgenaam was benoemd, omdat de schoonvader van den begiftigden als instrumenterend getuige in die acte voorkwam. Een magnetiseur te 's Hage is tot eene geldboete van ƒ100, veroordeeldwegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. De keelziekte heeft zich ook te Dalfsen geopenbaard. De heer E. Bamberg heeft zijn vijfentwintigjarige tooneeldienst te Deventer en te Zwolle gevierd. Keizer Napoleon en zijne vrouw hebben in dertijd alle kinderen, op denzelfden dag als hun zoon geboren, als hunne petekinderen erkend. Dat aantal beloopt nog 3165 die aan hunne peten reeds 500,00 fr. hebben gekost. De tracte- menten van de bisschoppen in Belgie zijn op voorstel der regering verhoogd. Onlangs zijn de tractementen der predikanten in eene gemeente van ons vaderland volgens beslissing der kerkelijke bestuurders, verlaagd. Een krankzinnig landverhuizer heeft eenen reisgezel op het schip, dat hen naar Amerike zoude overbrengen op gruwelijke wijze vermoord en daarna zich zeiven opgehangen. Te Stuttgardt is een jong meisje met haren minnaar in een regenbak gevallen en verdronken.De weduwe Onstee te Amster dam zal de gedenkschriften uitgeven van haren overleden echt vriend. De berigten omtrent de verergering van Garibaldi worden thans weder gelogenstraft. De generaal neemt in beter- DUITSCHLAND. Eruissen. De feestviering te Berlijn is bijzonder stil afgeloopen. 11e menigte heeft schier geen deel daaraan genomen en alles toonde, dat er in deze omstandigheden geene feeststemming was. Ook de illuminatie des avonds bepaalde zich tot de woningen van die klasse van inwoners, die altijd illumineren, zooals eigenaars van hotels en hofleveranciers. Aangaande de feestelijkheden te Berlijnschrijft de Ost. Deutsche Post: „Het is niet onmogelijk dat het zwijgen der vol keren eenmaal tot eene leer voor de vorsten kan strekken en dat Wilhelm I, wanneer hij de stemming der bevolking bij deze feest viering vergelijkt met die welke bij gelegenheid zijner inhuldi ging heerschte, tot den twijfel worde gebragt of de reorganisatie van het leger wel inderdaad strekt om zijn troon te bevestigen." Den 18 dezer is de bevrijding van de Eransche overheer- sehing te Hamburg met algemeenen luister gevierd. Het was op <lien dag dat de eerste Kozakken de stad binnen trokken. Er had een optogt plaats zooals nooit in die stad gezien is. Om zich een denkbeeld van de lengte van den optogt te maken, kan dienen, dat deze zich 's morgens ten 11 ure in beweging stelde en eerst 's namiddags ten 4 ure, op de bestemde plaats het zoo genaamde Heilige Geestveld aankwamwaar de festiviteit met gezang en redevoeringen besloten werd. Men schat het aantal toeschouwers bij die gelegenheid op 80,000 menschen. Des avonds had eene algemeene illuminatie plaats. De keelziekte blijft nog wel altijd te Bruinisse heerschen maar schijnt goedaardiger te worden. Van de 12 laatst opgekomen ziektegevallen zijn 8 door herstelling gevolgd. Te Vlissingen deden zich nog maar twee gevallen voor. De acte van oprigting eener naamlooze vennootschapde Amster- damsche meel- en brood-fabriekis te Amsterdam geteekend. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 150,000, verdeeld in 1500 actiën, ieder van 100. Met den bouw der fabriek zal spoe dig worden aangevangen. Eenige ingezetenen van Alkmaar hebben plan gevormd om hunne medeburgers een adres ter onderteekening aantebieden, aan Z. M. den keizer aller Russen, waarin met beroep op Zr. Maj.s edelaardig gemoed, gebleken uit de emancipatie der lijfeigenen, deze vorst wordt verzocht geen gehoor te geven, aan die genen onder zijne omgevingdie het poolsche volk trachten zwart te maken in de oogen des keizers en welligt door hunne geweldadige en willekeurige maatregelen den tegenwoordigen opstand hebben veroorzaaktmaar integendeel jegens de Polen overeenkomstig hunne wenschen de beloften te vervullen door keizer Alexander I gedaan en daardoor den vrede in zijne staten en in Europa te bevorderen. Voor eenigen tijd hadden de dagbladen medegedeeld, dat te Blijham (prov. Groningen) een man leefde van 110 jaren, thans berigt het Handelsbladdat na ingewonnen informatien gebleken isdat in de gansche provincie niet één persoon gevonden wordt die den leeftijd van 100 jaren heeft bereikt. I

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2