Iricoenoerooer til 3eefanft. <0i'meiu)Öe 3ScriQten. 3Sur(]cr((jj&cn Staaft, Oïïtööefen aan oeroocr. 3ïïar&tGeriQtea. Per Telegraaf. anders. Zoo verneemt men dat te Cork Dingsdag avond een verschrikkelijk oproer heeft plaats gehad en dat het gepeupel, niettegenstaande de gewapende magt het zocht te verhinderen, al de glazen aan stukken sloeg in de gebouwen die ter eere van den prins en de prinses geïllumineerd waren. Het oproer, dat volgens de berigten, aldaar heerschte, moet verschrikkelijk zijn geweest. De manschappen waren genoodzaakt het gemeen her haalde. malen met de bajonet aantevallen, tot dat eindelijk het geheele garnizoen der stad moest oprukken. De rust werd eerst laat in den nacht hersteld. De Engelsche bladen zijn nog altijd gevuld met bijzonder heden betrekkelijk de gebeurtenis die alle andere zaken voor een oogenblik deed vergeten. Nu echter de prins van TFallis met zijne gemalin op Osborne de witte broodsdagen door brengt, keert lang zamerhand de aandacht tot andere zaken terug. De Times maakt, sprekende van den Poolschen opstand, de volgende opmerking. De opstand in Polen kan leiden tot den ondergang der magt van Rusland. De nationale beweging in Polen is de aandacht van geheel Europa waardig. De on derscheidene regeringen houden zich thans bezig met de vraag of de mogendheden niet gehouden zijn om Rusland te herinneren aan de verpligtingen welke dat rijk in 1815 omtrent Polen op zich genomen heeft. Te Londen loopt het gerucht, dat Engeland er aan denkt om een Deensche prins als kandidaat voor den Griekschen troon voortedragen. De herhaalde straatrooverijendie in den laatsten tijd te Londen hebben plaats gehad, hebben eene wet en straf uitgelokt, die niet zonder tegenstand door de regering zijn aangenomen. De heer Adderleij heeft in het Lagerhuis voorgesteld, om de gees- seling in te voeren als straf voor straatroovers die in handen der justitie vallen. De minister heeft zich ernstig en krachtig daar tegen verzetdoch na vrij hevige discussien werd tot de tweede lezing der wet met 131 tegen 68 stemmen besloten. Het was wenschelijk, dat er krachtige maatregelen genomen werden tegen aanrandingen zoo stoutmoedig als wreedaardig ondernomen, maar de vraag is of er geen ander middel te bedenken zou zijn geweest, en of men weder de toevlugt nemen moest tot eene straf die menschelijkheid en beschaving gelijkelijk veroordeelen. BELGIE Terwijl de kamer en de senaat nog altijd bezig zijn om te handelen over de begrooting wetten over een jaar, waarvan haast een vierde deel zal vervlogen wezen, houdt met zich daar buiten al meer en meer bezig met de vraag of de doodstraf al of niet moet worden afgeschaft. Tot hiertoe zijn de meeste steramen, die gehoord worden in het voordeel der afschaffing en blijkt het dat de menschelijkheid over de barbaarschheid zegeviert. In de vorige week hield de heer Burij van Luik, over dit onderwerp eene voorlezing te Gend en maakte eeneu diepen indruk met zijn betoogdat niets het behoud van die straf kan wettigen. Hij bewees dat men nog nergens waar de afschaffing aangenomen was, daarover berouw had gehad, omdat de misdaad eerder ver minderd dan vermeerderd was, en zeide zelfs, dat het de vraag was of niet de maatschappij eene misdaad begingwanneer zij een burger liet ter dood brengen. De toejuiching die den spreker ten deel viel was een bewijs dat hij zijne hooders voor zijn gevoelen gewonnen had. Een werd dood daaruit gehaald, een ander zwaar gekwetst is spoedig daarna overleden, en een derde is ligt verwond. Te Groningen is een slagter, die kattenvleesch in plaats van scha- penvleesch had verkocht, tot drie maanden gevangenisstraf en 25,boete veroordeeld. Op het station Rozendaal zijn twee treinen tegen elkander gereden en een wagen met ledige vaten geladen, geheel verbrijzeld. Ongelukken zijn er anders niet bij voorgevallen, daar de machinist, door roepen gewaarschuwd, nog zooveel mogelijk had gestopt. Te Maastricht zijn twee personen gearresteerd, die zich sedert eenigen tijd onledig hiel den met het stelen van koper ten nadeele van de Aken-Maas- trichtsche spoorweg maatschappij. Te Almelo is onlangs een öOjarig man veroordeeld, die drie-en-veertig malen reeds voor de regtbank was gedaagd en twaalf malen gevangenisstraf heeft ondergaan. In de vorige week viel eene zwangere vrouw te Antwerpen van eene brug in de Schelde. Schipper de Haeck die juist met zijn schip door de brug was gevaren, sprong ge heel gekleed in het water, greep de reeds zinkende vrouw en schoon hij eenigen tijd met zijnen zwaren last tegen den stroom worstelen moest, gelukte het hem haar boven te houden tot er hulp kwam. Deze schipper heeft reeds dertien malen menschen levens gered en ontving tweemalen eene medaille voor zijne edel moedige daden. Voor eenige dagen haalde men te St. Denis uit het water, de onderste ledematen van een mensch, zonder de overige deelen te kunnen vinden. Kort daarna zagen eenige werklieden, die met een schuitje zich vermaakten, het hoofd en de romp van een mensch op het water drijven. Een en ander bleek bij elkander te behooren, en de justitie doet onderzoek zonder nog eenig spoor der zeker gepleegde misdaad te hebben ontdekt. Een Amerikaansch daghlad bevat de volgende adver tentie van een steenkolen kooper: Onze troepen zijn de Rappa- hannork overgetrokken en zullen binnen kort meester van Rich mond zijn. Wij verwachten ons dus eerlang op den terugkeer des vredes en op eene algemeene rust. Onze soldaten hebben gestreden met eenen gloed bijna gelijkstaande met de hitte der steenkolen verkrijgbaar bij IVAltenwiens groote berg plaats gelegen is rue du Norcl, no. 935. Twee vrouwen te Storckensohn, die in hetzelfde jaar op hetzelfde uur geboren warenzijn den 24 Eebruarij op hetzelfde uur gestorven. Zij waren 67 jaren oud, gedurende hun geheele leven vriendinnen en bleven elkaar getrouw in den dood. Wij ontvangen heden berigt, dat een brief, den 13 dezer uit Bath werzondeneerst heden (den 16) aan den geadresseerden alhier is uitgereikt, die droit de boite betaalt, om spoedig in het bezit zijner brieven te zijn. Blijkens het postmerk was de brief reeds den 14 aan het postkantoor te Goes aangekomen. Op den dag der intogt van de prinses Alexandra voer eene stoomboot met 300 passagiers, meest vrouwen, bij de London- bridge op een paal met dit gevolg, dat de boot begon te zinken. Door toegesnelde schuiten is het gelukt alle de opvarenden te redden, die alzoo eene mislukte reis hadden gedaan om de prinses te zien. Te Plymouth heeft bij een vuurwerkmaker eene ontplof fing plaats gehad, terwijl men bezig was om bestellingen ge reed te maken voor de vorstelijke feesten. Deuren en vensters vlogen in de lucht en het huis stond weldra in volle vlam, zes der bewoners zijn in de vlammen omgekomen en anderen ernstig gewond. Bij gelegenheid der illuminatie te Londen, zijn alleen in de buurt van het stadhuis zes vrouwen vertrapt en vele anderen doodelijk gewond. Te New-York wordt een schip gebouwd om dienst te doen tusschen die stad en Albany. Het zal het grootste zijn, dat men ooit op de wateren zag, want het zal 550 gemeu bileerde vertrekken bevatten. Het nieuwe opera gebouw dat te Parijs wordt gebouwd, heeft reeds zeven millioen francs ge kost en men berekent, dat er nog twintig millioenen noodig zullen zijn om het te voltooijen. De architect verzekert, dat er vier jaren zullen gevorderd worden voor het werk, alvorens het gebouw zal kunnen ingewijd worden. In het cirque Napoleon te Parijs is een paard, dat niet alleen polka's danst en schuil hoekje speelt, maar dat met den bek een orgel draait, terwijl een ander paard met den regterpoot een koord vat en twee mario netten doet dansen.Te 'silage is een praam waarin men mar meren platen geladen hadgekanteld, met dat ongelukkig gevolg, dat ook de werklieden die daarop waren in het water geraakten van den 7 tot en met den 14 Maart. Gehuwd Geen. Geboren Ben '.)denJacob, zoon van Adrianus Jacobus luijks en Katolina Moerland, den VHdenJohannes, zoon van Johannes Franciscus de Koning en Rosalia Cornu. Overleden: Ben \Qden, Jacobus Hermanns van den Bree, oud 64 jarenweduwnaar van Adriana La Froe. den 11 den, Henri Charles Jean van den Busscheoud [7 2 jarenweduwnaar van STOOMSCHIP van GOES. ure. Woensdag 18 'smorg. 10, MAART 1863. „DS STAD GOES," Vrijdag 20 Maandag 23 STOOMJAGT: van ROTTERDAM. Woensdag 18 'smorg. Vrijdag 20 Maandag 23 11,-- 5-- van ROTTERDAM. ure. Donderdag 19 's morg. 6, Zaturdag 21 7, Dingsdag 24 8,30. ure. van GOES. ure. 5,Dingsdag 17 'smorg. 9,30. 6,Donderdag 19 10,30. 7,30. Zondag 22 'smidd. 12,30. Dingsdag 24 'smorg. 3,30. ROTTERDAM, 16 Maart 1863. TARAVE, PAARDENBOONEN en ERWTEN 20 ct. ROGGE 10 ct. Witte BOONEN 25 ct. Bruine BOONEN 50 ct. lager. MEEKRAP flaauw. AMSTERDAM, 16 Maart 1863. GRANEN stil. KOOLZAAD 92'/-2- RAAPOLIE vlieg, f 53 U. 0p 6-w. f 52%. LIJNOLIE vlieg, f 43 op 6/w. 60%. METALLIEKEN 5 en dito 2% 60% 31'/,e. Zilveren en nationalen 8165

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3