rMuiimfanöscfje DSrrigten. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Zuidbroek de. heer TV. A. de Laat de Kanter, thans ontvangeT der registr,-,en dom. te Wageningen. •«^Het'^rov. blad n 31 bevat het besluit van Gedeputeerde Staten fanJZeeland; waarbij is vastgesteld het aandeel door de gemeenten dezer provincie te dragen in de ligting voor de nationale militie van dit jaar. Het totaal cijfer bedraagt 419, waarvan Goes 10, Middelburg 41Neuzen 10 Vlissingen 22 Zierikzee 19 en ieder der overige gemeenten minder dan 10. Voor eenige dagen is weder een geacht en nuttig burger aan onzen kring ontvallen, die door zijne betrekking, als het ware, aan onze geheele maatschappij behoorde en daarom ook door ons nog eens wordt herdacht. De heer J. H. van den Breesedert vele jaren hoofd-onderwijzer alhier, overleed na korte ongesteld heid en eindigde een werkzaam leven vóór hem de krachten om werkzaam te zijn geheel begaven. Een groot deel van het thans hier levende geslacht, heeft aan hem wetenschappelijke vorming en opleiding te danken en allen erkennen gaarne de talenten en verdiensten van den mandieschoon dan ook in kleinen kring arbeidende groot nut heeft gesticht. Het is hier de plaats en onze taak niet, om over ecu en ander uit te weidenmaar wij willen het woord van dankbare hulde niet terug houden, dat aan onzen of onzer kinderen leermeester moet worden gebragt. Het kan naar waarheid worden gezegd, dat de zaak van het onderwijs hem ter harte gingdat hij vervuld was van eenen milden geest, warsch van die bijzondere bekrompenheiddie zoo menig goed zaad vroeg doet verstikken. Hij beschouwde de ontwikkeling van het verstand als de hoofdzaak voor een goed mensch en een goed burger en bevorderde haar in die vrije en zelfstandige rigting die alleen goede resultaten voor de maatschappij kan opleveren. Met een helder hoofd en een edel hart was hij de vriend en leids man zijner leerlingen. Velen hunner stonden zeker daarom niet aan zijn grafomdat zij in het werkzame leven wilden toonen dat zij met de vruchten van zijn onderwijs woekeren en weldoen. Daardoor moge zijn geest nog lang voortleven en zijne nagedach tenis in eere blijven. De zeildag van Zr. Majs. schroefstoomschip Stavoren, onder bevel van den luit. ter zee lsU' klasse J. K. van de Kruijsse Pilaar, is bepaald op 1 Aprilmet bestemming naar Suriname. Dezer dagen werd in een der dagbladen door een correspon dent uit Kappelle een verhaal medegedeeld van een dronken man. die op den straatweg naar Yersekendam gelegen had en als door een wonder bewaard was, in het oogenblik dat hij dreigde over reden te worden. Informatien daaromtrent genomen, hebben dat berigt niet bevestigd. Daarenboven is het medegedeelde tamelijk ongelooflijk. Een paard in goeden draf kan onmogelijk, zelfs onder den besten ruiteronmiddelijk stilstaanalleen als het stei gerde zou zoo iets kunnen plaats hebben als uit Kappelle werd berigt, maar het gezond verstand komt er tegen op, dat een paard voor een rijtuig gespannen en in goeden draf de magt hebben zou om de voorpooten behendig over den op den weg iiggenden dronkaard te brengen, zonder hem in het minst aan- teraken en dus plotseling beleefd te blijven staan, ondanks den aandrang van het achtervolgend rijtuig. Omtrent de werkzaamheden van de hoofd-commissie tot oprig- ting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 wordt uit 'sHage geschreven, dat drie van hare leden hunne opwachting hebben gemaakt bij den prins van Oranje en bij prins Hendrik. Beide hebben hunne hooge ingenomenheid met die zaak te kennen gegeven en gezegd, dat zij geene gelegenheid zouden verzuimen om daartoe het hunne bij te dragen. De benoemingen der plaatselijke commissien zullen weldra be kend gemaakt worden althans van die der voornaamste gemeenten. De hoofdcommissie heeft geadverteerd, dat bij haar eene gift ont vangen is van 225 bijeengebragt door eenige ambtenaren der directe belastingen in de provincie Utrecht. Door den minister van Binnenlandsch Zaken is eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Blusse' van Oud-Alblas en Begram, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalde heeren A. H. van Kerkhoven te Gorinchem en P. Visser Az. te Sliedreeht, in wier handen door Z. Excell. zijn gesteld al de stukken betrekkelijk de rivier-overgangen van den spoorweg Rot- terdam-Dordrechtten einde deze te onderzoeken, en na overleg, desverkiezende ook met andere deskundigenhun oordeel aan den minister kenbaar te maken. "VVij hopen, dat dit rapport zoo spoe dig als het belang der zaak zulks toelaat, zal worden uitgebragt en dat de minister de rigting dier lijn bepaaldelijk zal vaststel len, opdat ook hieraan begin van uitvoering kan gegeven worden. Prins Prederik der Nederlanden heeft eene som van twee honderd vijftig gulden gezonden aan den opperbrandmeester te s' Hage om onder het personeel der brandspuiten te worden verdeeld, als blijk van hoogstdeszelfs tevredenheid over de hulp door hen verleend, bij gelegenheid van den brand, die onlangs in de casuarie straat heeft plaats gehad. Te Schoonhoven is dezer dagen de eerste steen gelegd voor een nieuw te bouwen weeshuis. De daartoe benoodigde som is gedeeltelijk door de ingezetenen bijeengebragt. Het Algemeen Handelsblad schrijft heden het volgendedat de gevierde oud hollandsche trouw in onze dagen het lot van vele andere goede zaken deelt en aan verval van krachten begint te lijden bewees de correctionele teregtzitting van gisteren waar een dozijn kruideniers teregt stonden wegens het verkoopeu van waren, vervalscht met voor de gezondheid gevaarlijke stollen. Het betrof hier het artikel gebrande siroop welke men, zoo als bleek uit de getuigenissen der keurmeesters vroeger met krijt, later met kalk of met cement vervalschte doch toen dit door hen was ontdekt en tegengegaan, thans had vermengd met steenkool. Allen zochten hunne verdediging in beweerde onbekendheid met de vervalsching en beriepen zich op de leveranciers die door de meesten werden opgegeven te zijn de firma van Poltum en Co. te Leiden. Een dertiende scheen het erger te hebben gemaakt, door dien hij eigenhandig de vervalsching had gepleegd, en dit was de goede zijde der zaakmet onschadelijke bestanddeelen. De adv. van S. Mulder verdedigde dezen en betoogde, dat vermenging van peper met meel niet was een bedrog in den aard der koopmanschap, omdat het wel wat minder krachtig maar altijd peper bleef. Het openbaar ministerie verschilde van deze meening en eischte veroordeeiing tot 6 weken eenzame opsluiting en 25 boete. De uitspraak zal 9 April plaats hebben. Dezer dagen is bij bevelschrift der arrondissements-regtbank te Middelburg, naar den procureur-generaal bij het prov. geregtshof van Zeeland verwezende persoon van Pieter Faasvan beroep slagterter zake van moordaanslag, ondernomen in December 11. op eene vrouw te Biervlietwelke hij na haar des avonds te hebben opgewacht, met het doel om haar het leven te ontnemen, aangegrepen en met een mes eene verwonding aan de linkerzijde van den hals toegebragt heeft, zijnde hij door tijdig opgedaagde hulp in zijnen toeleg om haar te dooden verhinderd, en verder ter zake van feitelijk en geweldadig verzet tegen de dien'ren der justitie en politie die hem na het plegen der misdaad in hech tenis namen. AMERIKA. Er is in den laatsten tijd weinig bijzonders op het oorlogs- tooneel voorgevallen. De belegering van Vicksburg wordt wel voortgezet, maar bepaalde wapenfeiten verneemt men niet. Over het algemeen openbaart zich bij de Noordelijken eene werkeloos heid die moeijelijk te verklaren zoude zijn, indien niet de dag. bladen daarvan eene weinig bemoedigende reden gaven. Reeds lang wist men, zoo schrijven zij, dat er bij het leger der Noor delijken talrijke desertien voorvielen, maar niet dat deze op zoo groote schaal plaats hadden, als de generaal Halleek openlijk verzekert. Hij zegt tochdat door Üie desertien het leger aan den Potomac met 22000 man gedund is. Daarbij komt de tegen zin om, volgens de nieuwe wet, de negers in het leger optenemen. De generaal Stevenson zou zelfs gearresteerd zijn, omdat hij ver klaarde liever eene nederlaag te willen lijdendan het bevel te voeren over negers. Berigten uit New-York melden, dat de geconfedereerden Sava- nah en Charleston hebben versterkt. De meeste inwoners hebben Charleston verlaten met medeneming van hunne goederen. Zij zullen de stad verbranden, indien zij niet meer kan worden verdedigd. GRIEKENLAND. Brieven uit Athene melden, dat de nationale vergadering eene commissie heeft benoemd om in overleg met den minister van binnenlandsche zaken de zaak der troonsopvolging te over wegen en daaromtrent een besluit te nemen. De Grieken schijnen dus het initiatief te willen nemen om hunne eigene zaken te regelen. Sedert eenigen tijd hoort men van hunne aangelegenheden minder, omdat alle aandacht op Polen gevestigd is. De opgewondenheid in den Epyrus en in Thessalie is geheel geweken door de meerdere kalmte die thans in Grieken land heerscht. Het is te hopen, dat zij dien tijd van kalmte te baat zullen nemen, om tot een wijs besluit te komen en dat uit alle de verwikkelingen van den laatsten tijd eene betere toekomst voor dit land moge geboren worden. ENGELAND. Terwijl de burgers in alle plaatsen des rijks de meest onmis kenbare bewijzen van hunne gehechtheid aan het vorstelijk huis hebben gegeven, was dit op sommige plaatsen in Ierland geheel

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2