I Cetterfeunöe. TOjoerQetft en CanftOouro. PRIJiVKAAO, IKK BEVORDERING VAN FABRIJK- EN HANDWERKNIJVERHEID in Nederland. 3ïïar&töerigten. brigade marechausseé's opweegt. Een fransch dagblad deelt de volgende, niet onaardige vangst mede van een geroutineerden dief. Men vindt te Parijs een soort van individu's die zeer net gekleed, altijd een bril dragenwaardoor zij het voorkomen hebben van bijziende te zijn. Zij vervoegen zich bij kooplieden in juweelen en paarlen, vragen om die voorwerpen, die gewoonlijk op papier gelegd zijn, te zien en brengen die dan zoo digt onder het oogdat zij de gelegenheid hebben om met de tong eenige daarvan in den mond te brengenterwijl zij niet aarzelen die door te slikken als zij dreigen ontdekt te worden. Een juwelier, die daarvan leergeld betaald had waarschuwde een zijner collega's. Het duurdeniet lang, of ook bij hem kwam een dergelijk persoon. De juwelier wendde voordat hij voor het oogenblik het gevraagde niet voorhanden hadmaar dat hij den volgenden morgen daarvan voorzien zoude zijn. Op den bepaalden tijd kwam de persoon terugmaar men had gezorgd dat de policie aanwezig was en dat het papier waarop de paarlen bevestigd waren met eene zeer bittere stof bestreken was. De gewaande kooper nam een gunstig oogenblik waar, - om met de tong zich toe te eigenen wat hij wenschte maar de vreesselijk bittere smaak die hij daarbij in den mond kreeg drong hem onwillekeurig om hetgeen hij ingenomen had weder uittewerpen. Nu tradt de policie-agent te voorschijn en de bijziende paarlenliefhebber zag zich weldra in de schatkamer der dieven opgesloten. Een jong werkman te Roubaix, in het vondelings gesticht te Brussel opgevoed, schreef derwaarts om eene geboorte-akte, daar hij wilde trouwen. Bij deze gelegenheid kwam aan den dag, dat men lang naar hem had gezocht en dat hij zoon was van eenen russischen prins en eene aanzienlijke belgische dame. Hij zal daardoor waarschijnlijk in het bezit komen van een groot vermogen en is al vast begonnen om zijne verwaarloosde opvoeding ter hulp te komen. Te Putzeried in Bohemen stierf een 8jarige knaap en weinige dagen daarna zijn vader. Ten gevolge van gerezen vermoedens van vergiftiging werden beide lijken opgegraven en in beiden arsenicum gevonden. De moeder en weduwe werd met een bij haar inwonend gezel gevangen genomen en men zegt dat zij reeds bekend hebben, dat de misdaad door hen werd gepleegd. Eene 60jarige vrouw, die op den straatweg van Etten naar Breda, in de vorige week het alom waargenomen luchtverschijnsel zag, werd daardoor zoo verschriktdat zij reeds aan de gevolgen is overleden. Terwijl dat luchtverschijnsel werd waargenomen voeren twee jongens in een schuitje langs het Noord-Hollandsehe kanaalJaap riep de een den ander toe: Jaap! ga op je buik liggen, de maan valt. Zondag avond werd in 's Hage een dertienjarige knaap vermist. Twee dagen lang zocht men naar hem en waande hem eindelijk verdronken. Dingsdag moest in de Groote kerk eene aanwijzing van reparatie geschieden endaar werd de knaap gevonden. Hij was Zondag avond onder de preek op de bank in slaap gevallen en werd in het gebouw opgesloten, tot dat hij toevallig gevonden werd. Zaturdag werd een werkman die den spoorweg naar Leuven passeerde en een aankomenden trein wilde ontwijken door de locomotief van eenen anderen trein gegrepen, een eind wegs medegesleept en zoodanig verminkt dat uit de verstrooide ledematen geen menschelijk ligchaamsdeel te herkennen was. De Morning Star, een der groote engelsche bladenheeft 31 kolommen gevuld met het verhaal van den intogt der prinses Alexandra met inbegrip van het ceremonieel bij de voltrekking van het huwelijk in acht te nemen. De jonggehuwden zullen daags na de voltrekking van het huwelijk naar Osborne vertrekken.Te Breda had deze week een treurig ongeluk plaats. Men was bezig om het dak eener woning omhoog te winden toen, op het oogenblik, dat dit op de vereischte hoogte was gebragt, een metselaar de onvoorzigtigheid had, om het te los bevestigde werktuig omver te loopen, met het ongelukkig gevolg, dat het dak met een gedeelte muur nederstortte en de ongelukkige werkman onder het puin verpletterd werd. Het kopijregt voor de gravure der schilderij van de huwelijks vol trekking van den prins van Wallis, die vervaardigd wordt door een der voornaamste Engelsche schilders is voor 5000 verkocht. Indien echter de geestdrift om deze afbeelding te bezitten zoo groot is, als die om de bruid van den prins te begroeten, dan zal de ondernemer zeker nog goede zaken doen. -Een landman uit de omstreken van Delft heeft Vrijdag jl. de eerste grasboter van dit jaar aan Z. M. den koning ten geschenke aangeboden. De huisvrouw van den heer K. te 's Gravenhage is van twee zoons en eene dochter bevallen. Een schoenmaker op een der Goessche dorpen, zegt liet Algem. Nieuws- en Advert.blad voor Zeeuwsch Vlaanderendie zes vrouwen gehad en zich nu met eene zevende verbonden had, liet dit zijn huwelijk kerkelijk inzegenen, bij welke gelegenheid de leeraar tot grondslag zijner toespraak legde de woorden te vinden bij Job, hoofdstuk 5, vers 19: „in zes benaauwdheden zal hij u verlossenen in de zevende zal u het kwaad niet aanroeren." Iemand, die onlangs te W. afbraak gekocht had tot brandhout, doch eerst te laat bemerkte dat zijn koop veel te duur was, werd door zijnen buurman deswege aldus getroost: „aan dat hout zult gij u driemaal kunnen verwarmen, eerst als gij het hakt, dan als gij het stookt, eindelijk als de dag van betalen komt." In een buitenlandsch dagblad kwam dezer dagen de volgende advertentie, letterlijk vertaaldvoor: „Mijn echtgenoot is niet meer. Hij wilde niet langer leven. Maar, al hadde hij het ook gewild, het podagra trad hem in de maag, in den nacht van den 9 Februarij. Den 10 Februarij kwam de dood daarbij. Ik zethle affaire voort. Tevens maak ik bekend, dat het onwaar isdat ik mijn' meesterknecht ga huwen. Ik verbind mij met den geneesheer van mijn' echtgenoot, die den afgestorvene zooveel trouw en liefde betoonde, dat ik getroost op hem vertrouwen kan. Van deelnemingsbrieven verzoekt ver schoond te blijven de troostelooze weduwe Catharina Gaber, gele kaarsen fabrikants zalige weduwe te Marsburg." In het Mengelwerk van het jongst verschenen Februarij-nommer van de Nieuwe Bijdragen voor opvoeding en onderwijs, vindt men eendoor den heer J. Kousemaker Pz.onderwijzer te Nisse namens de Zuid-Bevelandsche onderwijzers-vereeniging, fiks gesteld verslag van de plegtige onthulling van het gedenkteeken ter eere van Dr. J. ab Utrecht Dresselhuiste Wolfaartsdijk den 1 No vember 1862, waarin ook is opgenomen de allezins doelmatige rede, bij die plegtigheid door den heer J. K. A. Cromjongh, hoofd onderwijzer te Goes, namens gezegde vereeniging uitgesproken. UITGESCHREVEN DOOR DE VEREENIGING De Vereeniging vraagt: Welke middelen zijn er aan te wenden, om den ambachtsman, gedurende den winterdat hij vruchteloos zonder verdienste rond loopt werk en daardoor brood te verschaffen De Vereeniging looft haar groote gouden Vereenigings-Medaille uit voor het beste en voldoend gekeurde antwoord op deze vraag. De antwoorden zullen worden beoordeeld door eene Commissie, waarvan elke afdeeling een lid zal benoemen. Zij moeten door eene andere hand, dan die van den opsteller, zijn geschreven. Geen antwoord zal ter beoordeeling worden aan genomen hetwelk blijkt door den opsteller te zijn geschreven. Zelfs zal de toegewezen medaille niet worden afgegeven wanneer, na de toewijzing, de hand des schrijvers in het bekroonde stuk duidelijk wordt berkend. De antwoorden mogen niet onderteekend, en alléén met eene spreuk worden onderscheiden. Zij moeten vergezeld zijn van een Verzegeld briefje, dezelfde spreuk ten opschrift hebbende, en van binnen den naam en de woonplaats van den opsteller bevattende. De naambilj etten der onbekroonde antwoorden zullen ongeopend worden vernietigd. Alle ingezonden stukken zijn het eigendom der Vereeniging. De antwoorden moeten in de Nederlandsche taal, duidelijk geschreven, en franco vóór den 31 December 1863, ingezonden zijn aan Den Secretaris van het Hoofdbestuur voornoemd te 's Gravenhage, J. J. VAN KERKWIJK. EEN WONDERKAAS. Onlangs is in N.-Holland, eene lading kaas uit N.-Amerika ontvangen, waaronder ook eene wonderkaas voorkomt. Deze kaas heeft gewogen, toen dezelve gemaakt is 1100 halve ned. 18 en weegt nog op dit oogenblik 1000 Engelsche of 904 halve ned. 18. Tot het maken van deze kaas zijn benoodigd geweest 5000 kan nen melk, zij is gemaakt door een Hollandschen boer, in N. Amerika gevestigd die aldaar 999 koeijen melkt. Om deze massa zuivel bij elkander te houden is eene stoompers gebezigd. Bo vengenoemde kaas is van N.-Amerika verzonden met 924 stuks kazen wegende ieder 250 halve ned. 18 zijnde eene waarde van 6000 of 72,000. Deze kaas is bekend onder den naam van Jack. Het is eene meikaas, die in gewigt gelijk staat aan 265 Edammer Meikazen welke in dezelfde maand gemaakt zijn. Wat de kwaliteit betreft, deze is, blijkens de boring onverbeterlijk. De kaas zal te zien zijn te Purmerend en te Alkmaar van 10 tot 17 dezer maand. Algweekbl. van Purmerend GOES, 10 Maart 1863. Er heerscht weinig leven aan de beurs, de handel is stil, de aanvoer beperkt, de prijzen blijven stationnair, die voor ROGGE minder willig. Men noteerde TARWE ƒ8,75 a 915/,0 ROGGE f 6a5/s0. Winter GERST 4,85 a 5,15 Zoiner DITO ƒ4,75 a 5— HAVER 2,90 a 3,25. Groene ERWTEN G5Vv PAARDENBOONEN 5,90 a 6,15. MEEKRAP. ONBEROÖFDE 20,— zonder handel. RACINE. Nomi naal 16,16'. 4. BOTER 1,05 kf 1,10 het ned. ffi. EIJEREN (Kippen) 2,30 a f 2,40 de 100 stuks. AMSTERDAM, 11 Maart 1863. TARWE onveranderd. ROGGE flaauw. GERST lager afgegeven. KOOL ZAAD X 91 >-2 RAAPOLIE williger, vlieg, 53,— op 6,w 54', 4 LIJN OLIE vaster, vlieg, 43 op 6/w 44 V4. LONDEN, 11 Maart 1863. TARWE ruimde slechts langzaam op.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3