x ïfóuttenfanöscöe lengten. ijemengöe lengten. te doen vïoeijen. Hij zou zich verblijd hebben over het herleven van dien koopmansgeest, die zooveel welvaren in ons vaderland bragt en die wij meenden, dat nooit een volk ontzenuwen kan, maar veel meer strekt om de zenuwen des volks te versterken. Indien W-ij/jook ons eens van beeldspraak mogen bedienen wij zouden zeggen Had de Ruijter te Ylissingen met het aangezigt il®ar„de''zee gestaan, en hij had moeten zien, dat eene Hollandsehe vloot verscheen enkel om een compliment te maken aan de vlag van dat Albion, dat den koopmansgeest in Nederland zulke gevoelige slagen toebragt, hij zou zich haastig omgekeerd hebben, £ij, de man niet van complimenten maar van handelen. Hij stond nu rustig te kijken naar de plaats waar de spiegel van de Royal Charles wordt bewaard en dacht aan menige Revenge door hem genomen, terwijl nu de Hollandsehe officieren op de Resistance dansten. Het adres door de Middelburgsche handelaren aan den ge meenteraad ingediendom op bespoediging van de spoorweg- werken aantedringenis gesteld in handen eener commissie be staande uit den burgemeesterde heeren Lantsheer en Galand en den secretaris, van wie een advies zal worden ingewacht, op welke wijze aan het verzoek der ingezetenen zal worden voldaan. Sommige dagbladen deelen mede, dat door de regering als beginsel is aangenomendat de militairendie zich voor de Oost-Indie hebben geëngageerd en daarover voor hun vertrek berouw gevoelen, nog van die verbindtenis kunnen worden ontslagen. Niet zelden hooren wij, dat menigeen, die voor eenige jaren naar N.-Amerika verhuisde thans wel weder terug zou willen keeren en dat over het algemeen de emigratie slechts voor zeer weinigen een goede uitkomst opgeleverd heeft. In tegenstelling van deze berigten lezen wij dezer dagen, dat uit Maastricht 250 landverhuizers naar N.-Amerika vertrokken zijn, die het platte land van Limburg verlaten om in het andere werelddeel hun geluk te zoeken. Het is te vreezendat ook deze de slagt- offers zullen zijn van de pogingen der commissionairen om menschen derwaarts te laten vertrekken en daarbij hetzij door likwidatie van zaken hetzij door bezorging van overtogt, eenig voordeel zich te ver schaffen. Uit Zwolle schrijft men: dat zich daar onder den handwerks- stand eene vereeniging heeft gevormd, waarbij zich bevinden die werklieden, die in 1861 van wege de Zwolsche afdeeling der ver eeniging tot bevordering van fabriek- en handwerk-nijverheid in Nederland, de nationale tentoonstelling te Haarlem bezocht hebben. De werklieden tot bedoelde vereeniging behoorende, zonderen élke,, week eene kleine bijdrage af, ten einde op die wijze eenige gelden bijeen te zamelen om eerlang voor eigene rekening de reis naar 's Gravenhage te ondernementen einde van de tentoonstelling aldaar, dat gebruik te maken, waarvoor dergelijke ondernemingen eigenlijk dienen moeten. In de vorige week maakten wij melding van de ongeregeld heden die in het rijksgesticht te Ommerschans hadden plaats ge had. Thans wordt berigt, dat de orde geheel hersteld is. Veertien kolonisten zijn als vermoedelijke hoofdpersonen bij de ongeregeld heden vervoerd naar de gevangenis te Deventer. Er is in den laatsten tijd veel geschreven over de aangevraagde concessie tot aanleg en exploitatie eener spoorweglijn naar de vorsten landen op Java. Thans verneemt men, dat die concessie aan Poolman c. s. voorloopig door den gouv.-generaal verleend door Z. M. is goedgekeurd. Het is te hopen voor de Javanen, dat zij niet als wij zullen moeten zuchten over de ruimte tusschen concessie en exploitatie. Op de formaliteitenbaan schijnt de stoom kracht nog niet te kunnen toegepast worden. DUITSCHLAND. Berlijn. De gemoederen schijnen eenigzins bedaardalthans voor het oogenblik. 'tls misschien de stilte die den storm vooraf gaatmaar zeker eene kalmte waarvan men gebruik maken kan om zich voor de toekomst te bereiden. De koning is weder geheel welvarend en druk werkzaamwaarschijnlijk denkende aan de eventualiteiten der toekomstde president-minister von Bismarck lijdt door slapelooze nachtenmisschien wel door de gebeurte nissen in het verleden. Aan het sluiten of ontbinden der kamer wordt niet meer gedacht. Ook in Pruissen is het poolsche drama eene afleiding voor het oogenblikwelligt later ook daar een nieuwe twistappel. POLEN. De generaal der insurgenten Langiewitz had onlangs een zekere Petrowburgerlijk ambtenaarkrijgsgevangen gemaakt. Hij hield hem eenige dagen en zond hem toen terug onder de voorwaardedat in zijne plaats het hoofd der opstandelingen Frankowski zou worden uitgeleverd. Daar echter de groot hertog van geene uitwisseling wilde hooren en in geenerlei schikking treden, keerde Petrowaan zijn woord van eer getrouwnaar den vijand terug. De geruchten, als zoude de opstand ras bedwongen worden, blijken meer en meer ongegrond te zijn geweest. Voortdurend worden bloedige gevechten geleverd, neemt de verbittering tegen Rusland toe, geeft de opgewondenheid der gemoederen kracht en ver meerdert in het buitenland de sympathie voor de weder om hare vrijheid worstelende natie. Men zegt dat de fransche minister Drouyn de Lhuys onlangs verklaard heeftde opstand moet spoe dig geheel onderdrukt worden of binnen twee maanden loopt de rust van geheel Europa gevaar. Rusland moet dus krachtige maatregelen nemen en daarna, als de strijd geëindigd is, zal de diplomatie hare taak kunnen opnemen. Wij geven slechts de hoofdinhoud van het ministerieel ge zegde dat naar het schijnt in Petersburg niet zonder indruk gebleven is. ENGELAND. De Lord-Maijor van Londen heeft het voorzitterschap aan genomen van de meeting die in de City zal gehouden worden ten gunste van Polen. Deze meeting, waarvoor de dag nog niet is bepaald zal in de Egyptische zaal van Mansion-house worden gehouden. FRANKRIJK. Te Parijs was het gerucht in omloop dat de koning van Pruissen voornemens was afstand van de regering te doen. Bij het pruissische gezantschap wist men echter van de zaak niets. De Moniteur sprekende over de amerikaansche zakendoet daarbij zeer uitkomen, hoe moeijelijk en onhoudbaar de toestand van het Noorden wordt. Er is gebrek aan strijdbare mannen. Het is moeijelijk om de slaven te wapenen, want als men ze van de troepen afzondert kan men ze niet in bedwang houden en deze zouden er tegen opkomen indien men ze in het leger inlijfde. Het officiële blad komt daarom tot de slotsom, dat de vrede noodzakelijk wordt voor beide partijen. Men verzekert hier, dat Garibaldi nog niet genezen is en dat de wond zich moeijelijk schijnt te kunnen sluiten. Ofschoon de doctoren zich over zijnen toestand niet ongerust maken hadden zij toch spoediger genezing gewacht. Er zijn hier zeer verontrustende berigten ontvangen nopens de gezondheidstoestand van den paus. De senaat stelt nog gedurig de behandeling der Poolsche aan gelegenheden uit. Het is zeker omdat de regering tijd wil winnen alvorens haren gedragslijn te bepalen en zij wil daarom zich niet wagen aan een overhaast debat. De heer Gwizot heeft onlangs in eene zamenkomst van aan zienlijke Orleanisten de zonderlinge leer verkondigd, dat een politieke eed niet verbindt om, als de gelegenheid zich voordoet, van de medewerking aan het omverwerpen der bestaande orde van zaken, zich te onthouden. De russische gezant te Parijs heeft gezegd, dat zijn gouver nement geenerlei concessie aan de Polen zal doen, voor dat de opstand geheel gedempt is. BELGIE De koning is wederom lijdende en men verwacht den genees heer Langenbeck om eene nieuwe operatie te beproeven. De ge wone geneesheeren des konings zijn zeer ongerust over zijnen toestand en al wordt die ook niet door bijzondere omstandighe den verergerd, dan blijft die zorgwekkend èn om de kwaal èn om de hooge jaren van den vorstelijken patient. In de Loge van het Groot-Oosten heeft de rouwloge plaats gehad ter eere van den heer Verhaegen. Er waren 800 vrijmet selaars tegenwoordigwaaronder ook velen uit Nederland. De speciale afgevaardigde van Nederlandsch Groot-Oostende heer van den Boschheeft eene redevoering uitgesproken, die buiten gewonen bijval gevonden heeft. Te New-Castle heeft eene ontploffing plaats gehad in een steenkolenmijn, waarbij 19 menschen het leven verloren hebben. Te Gravelly-Ford (Californie) is een versteend mensch gevonden. De gedaante van het ligchaam is volkomen bewaard. Het ligt uitgestrekt op een rots in eene slapende houding; een der beenen is een weinig gebogen, het andere is een houten been, dat insgelijks de hardheid van steen verkregen heeft. Toen men den onbezielden klomp wilde bewegen, bemerkte men dat die aan de rots gehecht was en wel zoo dat die daarvan niet kon gescheiden worden. De koningin van Engeland heeft al haar werkvolk van Balmoral uitgenoodigd om op 10 dezer het huwelijk van haren oudsten zoon op Windsor te komen bijwonen en tot dit einde de kosten voor de heen en terugreis voor hare rekening genomen. De geheele oplage van het werk van den heer Thiers: le Consulat et VEmpire is uitgeput; er zijn daarvan dus 60,000 exemplaren verkocht.Depolicie teAntwerpen heeft een Duitscher gearresteerddie op het punt was naar Amerika te vertrekken en zijn overtogt reeds betaald had, om dat hij een kistje met 800 frs. en andere voorwerpen in zijn logement had ontvreemd.Eene krankzinnige vrouw in Pensyl- vanie heeft drie van hare kinderen gedood, zij sneed ze daarna het hoofd af, en deelde de ligchamen in kleine stukken, die zij verbrandde, zoo dat men slechts verkoolde beenderen gevon den heeft. Een Belgisch afgevaardigde heeft dezer dagen gezegd, dat een goed geestelijke ten platte lande tegen eene geheele

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2