<0ememjbe 3Scrigtcn. schoon uiterlijk aller aandacht trok. Het was eene vrouw van 23 jaren, moeder van twee kinderen. De opstandelingen waren door boeren verraden en werden dientengevolge overvallen. Over wonnen zijnde wilden de russische officieren hen alleen gevangen nemen, maar de kozakken lieten zich niet bedwingen en begonnen zonder genade te moorden. Ook de jonge vrouw, niettegenstaande men haar herkend had, werd gedood. Op het berigt van haren dood werd haar vader door een beroerte getroffen en vader en dochter werden gelijktijdig begraven. Rusland heeft de scheepvaart op den Weichsel tusschen Polen en Gallicie verboden. BELGIE. In de kamer der vertegenwoordigers heeft de heer Jornet, bij de behandeling van het budget voor justitie den wensch geuit, dat de doodstraf mogt afgeschaft worden. Tegen dat gevoelen verklaarde zich de heer van Overloopeen lid der behoudende partij, die de guillotine behouden wilde, zoo al niet in wer kelijkheid, dan toch in de wetboeken als eene bedreiging. In den senaat is voorgesteld om het tractement der ministers van 21,000 op 30,000 fr. te brengen. Men maakt teregt de op merking dat het bevreemden moet, als elke poging om de tracte menten der mindere ambtenaren te verhoogen, schipbreuk lijdt terwijl de ministers eene zoo belangrijke verhooging ontvangen. Toen onlangs de heer Guillerij 50 tot 100,000 fr. vroeg om het lager onderwijs te verbeteren, vroeg de minister Frère: waar moet ik ze van daan halen Hebt gij eene nieuwe belasting voor te stellen? Zeker zal de minister nu wel het middel weten te vindenwaaruit de ministers hun voordeel kunnen trekken. Volgens een later berigt hebben de ministers zelve zich verzet tegen de poging om al de ministeriele tractementen te verhoogen en is het zeer waarschijnlijk, dat het door den senaat geamen deerde budget geene goedkeuring vinden zal bij de kamer. De tegenstand der Antwerpenaren tegen het ministerie is nog verre van geëindigd. In de vorige week is weder eene meeting ge houden om te beraadslagen over kandidaten voor den gemeente raad. Daarbij zijn vrij hevige redevoeringen gehouden, en heeft voor al de heer van Rijseicijck den minister Frère-Orban duchtig gegispt onder de herhaalde toejuichingen der vergadering. Geene der partijen geeft den strijd op en de belgische spreuk V Union fait la force moge in Antwerpen bewaarheid worden, door een en ander dreigt de toekomst het tegendeel in Belgie te zullen bewijzen. -Al meer en meer verklaart men zich hier tegen de doodstraf. Ook bij de brusselsche balie is de zaak, voor de eerstvolgende vergadering aan de orde gesteld. Te Brussel heeft zich eene voorloopige commissie gevormd voor eene openlijke demonstratie ten gunste van Polen, deze commissie heeft besloten om zoodra mogelijk eene groote meeting zamen te roepen, waarin allerlei plannen ten voordeele der Polen in behandeling zullen worden gebragt. De commissie heeft staande de vergadering een brief gerigt aan den burgemeester van Brussel waarbij zij voor deze meeting het gebruik vraagt van de groote gothische zaal op het stadhuis. Op 26 Februarij had te St. Pollin het volgende zonderlinge voorval plaats; Peter Semrad, een zeer behendige dief die reeds vele malen teregt heeft gestaan en tot verschillende straffen is veroordeeld, werd op bovengemelden dag wegens een nieuwen diefstal tot negen maanden gevangenisstraf verwezen. Naauwelijks had hij zijn vonnis gehoord of hij verklaarde dat hij daarmede geen genoegen nam. Wat, zou ik mij negen maanden laten //Opsluiten om in den winter op straat te worden gezetDan „schiet er immers niets anders over dan op nieuw te gaan stelen, „met de kans in het barre jaargetijde, dat het niet uitkomt. Ik „moet er volstrekt nog eenige maanden bij hebben." Terstond begon hij mededeelingen te doen omtrent verscheidene diefstallen, waar omtrent eene instructie zal worden ingesteld, en blijkt het dat hij de waarheid heeft gesproken, dan zal zijn wensch ongetwijfeld vervuld worden. Omtrent het droevig ongeluk op den Brusselschen spoor weg voorgevallen, waarvan in een vorig no. gesproken werd, deelt een Gendsch dagblad nog het volgende mede Een geacht handelaar van Mechelen mr. d' Hoor/hen- Coppens geleidde den heer de Backere griffier bij het vredegeregt met zijne beide dochters huiswaarts. Daar het hek van den spoorweg op den weg naar Lede openstond reed de heer F llooglien de ijzerbaan op, juist op het oogenblik dat de sneltrein van Gend aan kwam. De lo comotief reed met zooveel kracht tegen het rijtuig, dat dit geheel verbrijzeld werd. De heer d' llooglien en de oudste der dames werden wel op eenigen afstand nedergeslingerd maar kwamen er met eenige ligte kneuzingen af. De jongste dochter van den heer Backere kreeg echter belangrijke wonden aan het hoofd de schouder en het dijbeen waren verbrijzeld en bijna op hetzelfde oogenblik was zij een lijk. Een oogenblik voor het onheil was de heer de B. uit het rijtuig gegaan omdat hij liever wilde wan delen, en men kan zich begrijpen hoe vreesselijk voor hem de ontmoeting was, als hij na eenige oogenblikken het lijk zijner dochter uitgestrekt op den spoorweg vond. De stations directeur kwam weinige oogenblikken na het ongeval met twee geneesheeren in een afzonderlijken trein aan, om de gewonden te verplegen. De regering van Baden-Baden heeft officieel aan den pachter der speelbank kennis gegeven, dat het contract met hem, na 1867 niet meer zal worden hernieuwd. Te Workum zijn de genees heeren ziek, en moeten doctoren uit de buurt de practijk waar nemen. De advocaat van Baerle is door het geiegtshof van N.-Brabant vrijgesproken. Weinige oogenblikken, nadat het te legram waarbij dit berigt kwamontvangen wasvond men hetzelve voor één der vensters zijner woning, met het bijschrift -. H en dieven zijn te Bosch te ligt bevonden om den eerlijken advokaat uit Breda te kunnen verdrijven. Een portret van Rembrand, door hem zelve geschilderd is onlangs te Parijs verkocht voor eene som van 3410 frs. Wat zult gij doen als gij groot zijt? vroeg eene onderwijzeres aan een kind van drie jaren. Werken, was het antwoord en genever drinken en moeder slaan. Dat doet vader ook. Een Duitsch paardenkooper die des morgens vroeg met den trein van Luik naar Huy vertrekken wilde, had hard loopende zijn valies verloren. De trein vertrok op het oogenblik dat hij in den waggon stapte. Te Huy aange komen telegrafeerde hij terstond om nasporingen te laten doen. Zelf keerde hij met den eersten trein terug en vond zijn valies weder, maar geopend en verlost van eene som van 10,000 frs. Een Engelsch theekooper in de City heeft zijn huisge legen op den weg waar zaturdag de vorstelijke stoet moest voorbij trekken, voor dien eenen dag voor 500 verhuurd. Te Muu- chen zijn gedurende het karneval, niet minder dan 475 bedden met toebehooren beleend geworden. De karnevals gasten trokken op die wijze partij van de bedden, die gedurende de feesten toch weinig gebruikt werden. De afgescheidenen te Middel burg adverteren ter voorkoming van moeijelijkheden, dat zij aan staanden woensdag biddag zullen houden. Woensdag viel aan den Helder een man in het water en verdronk in de nabijheid van een Vollendammer vischschuit. Een knecht op de schuit hoorde den val, ging zien en zag den man zich vast klemmende aan een trap. Hij dacht er echter niet aan te helpen, maar ging bedaard weder naar beneden om aardappels te koken, terwijl hij later zeide: wat kon ik er aan doen? Het was maar een sm sDe menigte was met reden over deze handelwijze zoo verontwaardigd, dat de policie den ombarmhartigen schipper aan hare woede onttrekken moest. De prinses Alexandra ontvangt van de stad Londen ook een halssieraaden tweeoorbellen, ten gezamenlijke waarde van 250,000 frs. Het Garibaldi-comité te Groningen belast zich met de inza meling van gelden voor de Poolsche natie. Prins Frederik heeft op zijnen verjaardag een gouden tabaksdoos gekregen. De koning van Denemarken heeft aan de prinses Alexandra bij gelegenheid van haar huwelijk eene collier present gedaanbe staande uit 2000 brillanten en 118 paarlenwaarvan de twee grootste op de tentoonstelling hebben geschitterd naast koh-i-noor. Eene afbeelding van het kruis van Dagmar is aan de collier ge hecht en bevat een stuk van het ware kruis, zoo men zegt, en een stukje zijde uit het graf van koning Knud, den patroon van Denemarken. Zondag is te Pesth op de openbare straat op het middaguur een moord gepleegd. Een marechaussee zat in een herberg te drinken. Toen hij zijnen stiefbroeder zag na deren stond hij op, ging dezen buiten het huis tot op drie passen te gemoet, legde zijn karabijn aan en doorschoot hem. Hij keerde toen in de herberg terug, zette zich weder neder om te drinken en wachtte bedaard, tot dat men hem in hechtenis kwam nemen. In zeker Pruissisch blad leest men dat de adressen den koning dezer dagen aangeboden zijn onderteekend door groote schoften en on beschaamde rekels." Het blad is terstond in beslag genomen. Een Deensch dagbladsprekende van het boven vermeld halssieraad voor prinses Alexandra, zegt dat het stuk van het ware kruis, alleen daarom in de halsketting geborgen is, omdat het beschouwd wordt te behooren tot de aloude nationale gedenkteekenen des lauds. Een geneesheer te Halifax heeft een onfeilbaar geneesmiddel tegen de pokken bekend gemaakt waardoor de ziekte, hoe hevig ook, in 12 uren verdwijnt. Een tamboer van het garnizoen te Gouda die beschonken in de kazerne terugkeerde en daarom arrest kreegis in de gracht gesprongen om zich daaraan te onttrekken. Hij zonk onmiddelijk en werd als levenloos opgehaald. Door eene zorgvuldige behan deling in het leven teruggeroepen bevond hij zich vrij wel. Twee boeren die op de Antwerpsche markt boter bragten, die met vreemde bestanddeelen vermengd waszijn door de policie gearresteerd. Een tachtigjarig grijsaard te Rocsyste in Polen, had geweigerd de belasting te betalendoor het comité der opstandelingen opgelegd. Spoedig daarna kwamen drie personen met revolverr gewapend bij hem binnenlazen hem een dood vonnis voor en verbrijzelden hem het hoofd. Te Greenwich legde eenige dagen geleden eene moeder haar kind in de wieg en vond het na eenige oogenblikken gestikt. Men zocht vruchteloos de oorzaak op te sporen. Eindelijk ontdekte men: dat ten ge volge van een scheurtje in het kussen een paar veertjes naar buiten waren gekomen, waarvan het kind er een had opgezogen en dat dit in de keel was blijven steken. Onder de arbeiders op den spoorwegbaan tusschen Zutphen en Brummen hebben ongeregeldheden en vechtpartijen plaats gehad, waarbij een boerenjongen zijn neus heeft verloren. De opbouw van de suikerfabriek van den heer Wittouck te Bergen op Zoom zal eerstdaags worden aanbesteed. Uit Zwitserland is 17,15 overgemaakt voor de slagtoffers door de overstrooming in 1861 die nu geen slagtoffers meer zijn. In de afgeloopen week hadden

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3