S» "V waargenomen. Allerlei opgaven worden daarvan gedaan, maar hierin komen Villen overeendat het eene prachtige verschijning was, méést'Inwijk aan eenen opstijgenden vuurpijl, die uit het ■noorden gekomen zich naar het zuiden bewoog en daar uiteen spatte, ^itornjnigen zeggen, dat zij bij de ontwikkeling van den vutfrbol eenAnal gehoord hebben als van een zwaar kanonschot. Jfier eglttdr is dit niet opgemerkt, schoon men wel het uiteen spatten zag. Volgens mededeelingen van het metereologisch in stituut verwacht mendat er meteoor-steenen zullen gevallen zijn, maar tot nog toe zijn daaromtrent geene opgaven ingekomen. Waarschijnlijk zullen later wel meer duidelijke berigten daar omtrent door deskundigen worden gegeven. Ruim 80 handelaars te Middelburg hebben zich bij gemotiveerd adres tot den gemeenteraad aldaar gewend, met verzoek, om bij de hooge regering aantedringen op het aanvangen der spoorweg werken in deze provincie, en hebben tot aandrang daarbij gevoegd, dat wanneer niet spoedig daaraan gevolg wordt gegeven, de redding, die men van den spoorweg verwacht, mogelijk te laat zal komen, omdat onze geïsoleerde ligging alle mededinging op het gebied van handel en nijverheid onmogelijk maakt. Wij ge- looven, dat de stap door de Middelburgsche handemars gedaan allezins goed te keuren is, en dat het hoog tijd wordt om het bewijs te geven, dat hier werkelijk behoefte bestaat aan het middel van gemeenschap, dat tegelijk ons met het vaste land ver bindt. Wat baten spoorweg-commissien en wetten, als alles zoo langzaam voortgaat? Het is waar, dat er nog vele voorberei dende werkzaamheden noodig zijn, maar er kan veel gelijktijdig gedaan worden, waardoor het eindelijk genot zou worden bespoe digd. Is er noodzakelijkheid om de verstverwijderde provinciën nader te brengen, door uitbreiding van het spoorwegnet, de ge steldheid van Zeeland geeft evenzeer aanleiding om ons niet langer afgezonderd te laten. Een Haagsch correspondent schrijft aan den Trécurseur, dat de hoogleeraar Renan voornemens schijnt te zijn, om ons land weder te bezoeken en dat hij te 's Hage en te Amsterdam eenige voorlezingen zoude honden. Tot opwekking van den lust en de belangstelling in eene ijverige pligtbetrachting bij het landbouwende werkvolk, hebben de voornaamste landgebruikers en eenige belangstellenden van Eexta, aangemoedigd door de goede resultaten van een ploeg- wedstrijdin 't vorige jaar gehoudenop nieuw een der- gelijken kamp doen plaats hebben. Negen degelijke ploegers uit Eexta namen aan den wedstrijd deel. De eerste prijs, eene fraaije klok, werd behaald door S. Levengain dienst bij den heer T. Kloosterboerde tweede prijs, eene Berlijnsch zilveren tabaks doos, viel ten deel aan J. S. Kassingin 't werk bij den heer mr. ter Haseborgterwijl de premie, bestaande in eene schoone Duitsche pijp, werd toegekend aan A. van der Schuur, werkende bij den heer Bethmers. Eergisteren heeft de Arr. regtbank te Middelburg uitspraak ge daan in de zaak van dr. Geersens te St. Laurijnsbeklaagd van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunstals niet voor komende op de lijst der bevoegd erkende geneeskunst beoefenaren in deze provincie. De regtbank heeft bij het vonnis overwogen, dat personen die na de vaststelling der bedoelde lijsten de be voegdheid tot uitoefening der geneeskunst hebben verkregen en bij denregter als zoodanig bekend zijn niet als onbevoegd kunnen worden aangemerktomdat zij op die lijsten niet voorkomen alsmede dat de bevoegdheid tot uitoefening der geneeskunst door de wet niet tot eene provincie wordt beperkt. Op deze gronden regt doende verklaart de regtbank dat het den beklaagde ten laste gelegde feit noch misdaad noch wanbedrijf noch overtreding te weeg brengten heeft zij mitsdien den beklaagde van alle regtsvervolging ontslagen. Sedert geruimen tijd wordt ook in ons land veel gesproken van den zoogenaamden Doctor Tirat, die onlangs door de regt bank te Zwolle veroordeeld werd en al menigeen door zijne hoog dravende advertentien heeft misleid. Er zijn omtrent dien wonder doctor nasporingen in het werk gesteld, ten einde met zekerheid te weten, waarvoor hij moet gehouden worden. Die nasporingen hebben tot uitslag gehad, dat men met zekerheid weet, dat sedert 1842 in Erankrijk dertien vonnissen tegen hem zijn gewezen. Hij werd in onderscheidene boeten en soms tot gevangenis veroordeeld nu eens, wegens het ongeoorloofd verkoopen van geneesmiddelen, dan weder van wege het onwettig uitoefenen der geneeskunst. Maar ook wegens het toebrengen van slagen en wegens opligting werd hij gevonnisd, en, daar deze berigten uit goede bronnen zijn ontleend, lijdt het geen twijfel meer, in welke klasse van doctoren de heer Tirat moet gerangschikt worden. Het is noodig dat dit verspreid wordeopdat niet langer de menigtedie zich door brommende advertentien laat inpakken, haar goed geld voor bedrog zoude geven. Waar zoo menige regtbank in Frankrijk, na ernstig onderzoek, gronden gevonden heeft tot herhaalde veroordeeling zal het wel geen kwaadspreken heetenals wij dr. Tirat onder de onbevoegden stellen, om geen ander woord te gebruiken. Door ons geheele land zijn reeds zijne hoog geprezen toestellen verspreid j en door 'de meesten vruchteloos gebruikt. Dat resultaat, gepaard aan de kennis van bovenstaande feiten, geeft regt om te zeggen een ieder wachte zich voor schade. Ook uit Drenthe schrijft men, dat aldaar dezelfde keelziekte (angina diphteritica) heerscht, die nog altijd in het naburig Brui- nisse vele slagtoifers maakt. Men maakt van daar de opmerking dat de ziekte meer op de dorpen, dan in de steden wordt waar genomen, hetgeen men daaraan toeschrijftdat de boeren gewoon zijn een dikken wollen das om den hals te dragen, boven den gewonen doek; dat daardoor te veel warmte wordt aangebragt, die bij de minste ontblooting voor het vatten van koude vatbaar maakt, en dat daardoor dus de bedoelde ziekte ligtelijk kan ont staan. Op een gedeelte van den spoorweg Utrecht-Zwolle en wel van de Vechtbrug tot aan Amersfoort, is gisteren een proeftogt ge daan met dat goed gevolg, dat er alle hoop bestaat, dat de weg naar Amersfoort met Mei zal kunnen bereden worden. luitenfanösclje 35erig(êiï AMERIKA. In den laatsten tijd hebben geene belangrijke gevechten plaats gehad, waardoor de toestand zoude veranderd zijn. Alle pogingen om bemiddelend tusschen heiden te komen lijden schipbreuk. Het is bekend dat de secretaris Seward voor het Noorden het aanbod rond en goed heeft afgewezen en een dagblad van Richmond zegt, dat men daar van geene bemiddeling hooren wil, zoo lang de vijandelijkheden niet zijn gestaakt. Men stelt dus daar als voorwaarde wat de bemiddelaars zich als gevolg van hun pogen hebben voorgesteld. De Amerikanen vergeten bij al hun leed het levensgenot niet. De Courier der Etats-Unis geeft eene beschrijving van de vereeniging Victoria, bestemd tot beoefening der schaatsenrijders kunst. Deze heeft een gebouw ingerigt van 200 voeten lang en 80 breed. Rondom de bevroren ijsvlakte is eene verwarmde gallerij voor de wandelaars en eene plaats voor het orchest. Het licht wordt door breede vensters binnen gelaten. Des avonds ge schiedt de verlichting met gaz Het gebouw, dat voor deszelfs bestemming uitmuntend is ingerigt, heeft ook toilet- en rust kamers die door verwarmings- en ventilatie-toestellen uitmun tend zijn ingerigt. DUITSCHLAND. Pruissen. Terwijl nog altijd de kamer en het ministerie tegen over elkander staan, zijn inde laatste dagen de kansen voor het laatste verbeterd. De kamer vertoont niet meer die gesloten kracht tegenover de reactionnaire partij die haar vroeger kenmerkte, en het voorstel van den heer von Sijbel tot wettelijke regeling van de leger organisatie is een politieke misslag, waarvan de gevolgen zich al spoedig zullen doen gevoelen. De president minister heeft nu kansdat hetoogenblik nadertwaarop hij de kamer ontbinden en de goedkeuring des lands op dien maatregel zal kunnen verwachten. GRIEKENLAND. De tijdingen uit Athene blijven zeer ongunstig luiden. In het geheele land heerscht regeringloosheid, de bandieten hebben ruim spel en de vrees voor een burgeroorlog neemt toe. Hoe meer de staat der zaken zich verwikkelt, des te minder kans is er, dat eenig vorst de teugels van het bewind daar zal willen op vatten. Reeds is meer dan eene zamenzwering ontdekt en ver ijdeld ten gunste van de Beijersche dynastie maar het schijnt dat de sympathie voor den verdreven vorst geheel is opgehou den. De fransche gezant heeft bij den keizer aangehouden om versterking der scheepmagt in den Piraeus en langzamerhand bereiden de omstandigheden eene noodzakelijke interventie voor, die een einde maakt aan den toestand, waarin men zich moed willig heeft gebragt, waaruit men zich door eigen kracht niet kon redden. ENGELAND. Londen, 7 Maart. Heden namiddag ten twee ure heeft de prinses Alexandra haren intogt in onze hoofdstad gedaan. Overal was de weg prachtig versierd en eene tallooze volksmenigte op de been, die het vorstelijke paar met uitbundige geestdrift begroette. Nooit heeft Londen zulk een schitterend schouwspel gezien. Jammer slechts dat het weder somber was. Als een bewijs van den ijver waarmede de engelsche pers het publiek dient, kan strekken dat sommige bladen beloofd hebben, heden maandag zesennegentig kolommen te leveren waarin de ontvangst der prinses en alles wat daarmede gepaard ging, zullen behandeld worden. Er zijn bladen, die voor deze gelegenheid alleen dertig speciale verslaggevers hebben aangesteld. POLEN. De opstand is nog verre van onderdrukt. De Polen voeren een guerilla oorlog, terwijl de Russen de krachtigste middelen moeten aanwenden om zich te handhaven. Gedurig worden uit Petersburg nieuwe detachementen gezonden, zoodat reeds 150,000 Russen in Polen vereenigd zijn. Bij een gevecht dat 27 Febr. I nabij Lodz plaats had zag men ook een jong soldaat, wiens

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2