OSuüeufasiösclje lengten. «gemengöe Kcrigfen. Cetter&unöe. door de veldwachtersgelukt het volk met hunne wapenen eeni- gen tijd tegen te houden, doch daar de hekken op onderscheidene plaatsen opengebroken warenwas dit niet langer mogelijk door de weinige weerbare politie. De doldriftige menigte noodzaakte nu den adjunct-directeur aan hunnë.gewoonte toe te geven, ten einde een blpedbad Wor te komenwaarna alles heenliep om de oude gewoonte te vdlgen. v""r. jj Later W-aj? alles rustig doch, men l&at hen nu hun gang gaan. Het ontweekt voor heKgogenbliJk-' de directie aan de magt om het besltiit tot de bovengenoemde verandering door te drijven. {Alg. Handelsblad.) Zooals wij uit andere berigten wetenzijn uit Zwolle de noo- dige militairen naar de Ommerschans vertrokken. Maandag is voor Ylissingen het Engelsche eskader ten anker gekomen, dat bestemd is om de prinses Alexandra aftehalen. DUITSCHLAND. Pr nissen. Men be veert, dat de koning het verlangen heeft te kennen gegeven aan den minister-president, om bij de beraadsla gingen in de kamer der afgevaardigden eenen meer verzoenenden toon aanteslaan. FRANKRIJK. Parijs. De petitien ten gunste van Polen nemen met den dag toe. De Steele wijst op eene derzelven, die in zeer welspre kende bewoordingen is gesteld en door de fransche vrouwen zal worden geteekend. Volgens brieven uit Rome is de Paus niet alleen zeer ver zwakt, maar herhaalt hij gedurig, dat het jaar 1863 misschien wel het laatste zijner regering zijn zal en dat hij zich voor zijnen dood moet voorbereiden. Hij bemoeit zich dan ook meer met geestelijke- dan met wereldsehe zaken. Meer en meer wordt het waarschijnlijkdat de keizerin hare voorgenomen reis naar Rome zal volbrengen. Het is echter nog onzeker of de keizerlijke prins H. M. vergezellen zal. gommige dagbladen spreken vau de mogelijkheid, dat de paus Frankrijk bezoeken zoumaar bovenstaande berigtenmaken zulks vrij onwaarschijnlijk. BELGIE. Te Luik is dezer dagen eene belangrijke meeting gehouden, ten einde te petitioneren tot het verkrijgen van afschaffing der dood straf. Onderscheidene regtsgeleerden van liaam hebben die bijge woond en hunne adhaesie te kennen gegeven. Van Victor Hugo was een schrijven ontvangen, waarbij het doel zeer werd toege juicht. De Precurseur deelt een berigt mede, dat de kardinaal l'intonelli zijn ontslag bij den pons zou hebben ingediend, maar dat dit door Z. H. niet zou worden angenomen. Zaturdag heeft de kroonprinses van Pruissen in naam van II. M. de koningin een lever gehoudendat alleraangenaamst en onder houdend moet geweest zijn, aangezien p. m. 2500 dames voorbij li. K. H. hebben gedefileerd. Men zegt daarenboven dat het gedrang zoo groot was, dat vele dames gescheurd en gekwetst te huis gekomen zijn. In het Theatre du Vaudeville te Parijs, heeft een tooneelknechtgedurende de voorstelling, eene poging gedaan oln zich zeiven optehangen, maar is daarin nog in tijds verhin derd. TeLaeken vindt men een huis met het opschrift: Apothecar van het hof. Het huis wordt bewoond door een bakker. Te Dordrecht heeft een kind, van drie jaren, dat door de moeder alleen gelaten was, een konijnenhok omvergehaald en is met hetzelfve gevallen, zoodat het levenloos daaronder uit is gehaald. Een jong mensch van Battignies had zich naar Mons begeven om een partij bijtewonen. Op zijn terugtogt hield het paard uit eigen beweging stil als naar gewoonte, voorde herberg te Braij. Daar men niemand voor den dag zag komen naderde de herber gier het rijtuig, en bevond toen dat het jonge mensch dood daarin uitgestrekt lag. Eene hersenberoerte scheen een plotseling einde aan zijn leven te hebben gemaakt. Op den spoorweg van Di- nant werd onlangs een timmerman overvallen door een naderen den trein. Hij sprong ter zijde en viel op het andere gedeelte van den weg neder. Maar voor hij kon opstaan kwam in tegen gestelde rigting van de vorige een andere trein aan. Hij legde zich midden tusschen de rails en had de tegenwoordigheid van geest om al de haken, die van de wagens afhingen, met de hand te ligteuzoo dat hij met kleine kneuzingen en den schrik vrij kwam. Te 's Gravenhage wordt een huis verkocht, waarin vier keukens gevonden worden. De dine's en danspartijen aan het hof te'sPIage volgen elkander dagelijks op. Op de tentoonstel ling van oudheden te Delft, zullen ook door de stid Schoonhoven ter bezigtiging gegeven worden, de zilveren ringkragen, welke Jacoba van Beijeren gewoon was te dragen als zij de schutters-feesten bijwoonde. Nabij Zwolle is een man, die met zijn inboedel naar Enschede verhuisdein beschonken toestand van den wagen gevallendeerlijk bezeerd en in jammerlijken toestand verder ver voerd. Ook te Zierikzee is eene afdeeling van het afschaffings genootschap gevestigd, die bereids 47 leden telt. Als eene zeldzaamheid wordt berigt, dat onder Muiden drie otters zijn geschoten. Men berekent, dat alleen de ontvangst van de prinses Alexandra en de daarmede verbonden optogt aan de stad Londen 750,000 fr. zal kosten. Een barbier te Ylissingen, tevens schoenmaker, kleedermaker en handelaar in oliekoeken, begaf zich 25 Februarij aan boord van Z. M. stoomschip Cycloop ten einde de reis met een dertigtal huisgezinnen naar Amsterdam medetemaken. Hij bragt daartoe vrouw en kinderenalsmede 600 oliekoeken aan boord van dat schip. Maar op het oogen- blik der afreis werd hem verzocht zich te verwijderen, als zijnde hij niet in de rol ingeschreven. Radeloos zag hij het vaartuig na en eindelijk zijn hart lucht gevende in bange weeklagten riep hij uit: ndat men vrouw er van deur is met de hinders, da's niks, maar men oliekoeken! -Het Garibaldi-comité te Groningen heeft eenen brief geschreven aan de kamer van afgevaardigden in Berlijn, waarbij sympatie betuigd wordt met de partij van den vooruit gang in die kamer. De brief is te Berlijn niet aangenomen en voor een der glasruiten van het postkantoor gesteld, omdat die niet gefrankeerd was. Aldus schrijft het Nieuwe Dagblad van 'sGra venhage. Op den onderaardsehen spoorweg te Londen is een ongeluk gebeurd, dat gelukkiger is afgeloopeh dan men zou ver wachten. Twee treinen zijn tegen elkander gereden. Een twin tigtal passagiers is meer of min ernstig gewondmaar geen is gedood. -Te Apeldoorn is de nachtegaal reeds gehoord en op de markt te Barcelona zijn reeds rijpe aardbeziën tot hoogen prijs verkocht. In Schotland is een leeuw uit eene menagerie ont- vlugt hij nam de wijk in een huis en legde zich in eene bed stede neder, maar men heeft hem, schoon mét veel moeite, naar zijn eigen hotel teruggebragt. Een kleermakers-knecht vroeg aan zijn baas, die anderhalf el afval zoogenaamd overhield; maar baas, maakt ge daar geen zonde van? Neen, was het ant woord, slechts een ondervestje. Zijne Majesteit onze koning- kreeg op hoogstdeszelfs verjaardag onderscheiden geschenken, als van den keizer der Franschen en van een boer te Ritthem, die Z. M. verblijdde met zijn photografisch portret. -Te Bordeaux heeft zich eene vereeniging gevormd welke zich: „Yereeniging van dertien" noemt en de uitroeijing van volksvooroordeelen ten doel heeft. De zittingen bestaan uit maaltijdenwelke eiken Vrijdag- met dertien personen gehouden worden. De leden verbinden zich om uitsluitend op Vrijdag hunne reizen en ondernemingen te be ginnen. Vóór men zich aan tafel zet worden de stoelen op éénen poot omgedraaid en de zoutvaten omver geworpen. De vereeni ging bestaat reeds meer dan een jaar en nog is er niemand veron gelukt. Te New-Orleans is een boek verschenen met den titel: Middel om eene rijke vrouw te krijgen! Men vindt daarin de namen van al de rijke jufvrouwen en gentlemens die ongetrouwd zijnmet aanduiding van hunne fortuin. Verslag de? voorlezing van dr. S. Picc.ardt te Middelburg. In de derde voorlezing op 24 Jan. ging de heer P. voort met zijne beschouwingen over Cats. Hij begon met de opmerking- dat C gewoonlijk meer geprezen dan gelezen wordt. Ieder her innert zich echter de werken van Cats uit zijne kinderjaren en vóór dat zelfs de verzen onze aandacht konden trekken, hebben de prenten waarop het eigenaardige volksleven van het voorge slacht afgemaald is, onze verbeelding geboeid. Men heeft Cats wel eens den grootvorst onzer dichters genoemd gepaster zou men hem misschien den naam van den grootvader kunnen geven. Terstond bij zijn optreden viel hem eene ongewone populariteit te beurtvan zijne werken werden vijftig duizend exemplaren verkocht en spoedig waren zij in het Latijn, Engelsch, Fransch en Duitsch vertaald. De Brune zegt „dat de jongelieden in zijnen tijd meer de boeken van Cats „doorneuselden" dan de Heilige Bladen; later kwam er echter verandering en in de dagen van den Spectator, dorst bijna geen beschaafd man er voor uitkomen, dat hij C gelezen had. Die werken zijn dan ook minder geschikt om achter elkander door te lezenbeter voldoen zij om nu en dan eens op te slaan en in te zien De populariteit die den dichter terstond te beurt viel heeft hij niet gezocht. Beets heeft teregt opgemerkt, dat niet de schrijver maar het volk stempelt tot populariteit. C. was dan ook volksdichter bij uitnemendheid en zijne onderwerpen uit het dagelijks leven gekozen, zijn altijd eenvoudig behandeld, men heeft van hem getuigd, dat hij meer van Ostade dan van Bubbens had. Spreker gaat vervolgens over om de gebreken die C. als dichter heeft aan te wijzen, daarna zal hij zijne verdiensten beschouwen en hem, om zoo te zeggen, van de schaduw in het licht te stellen. Cats was geen dichter geboren. Als knaap te Zierikzee oefende hij zich, als ieder ander in die dagen, in het zaménstellen van latijnsche versen en daarna ging hij tot grieksehe over. Pas in lateren tijd toen hij rustig des winters te Middelburg en des zomers te Grijpskerke woonde en zijn drukke praktijk als advocaat achter den rug had, begon hij zich tot schrijven te zetten. Het klinkt misschien oppervlakkig vreemdmaar bij nader inzien valt het in het oog dat Cats niet veel heeft geschrevenals men de ruimte voor de prenten in zijne werken aftrekt en denkt i aan de eindelooze herhalingen, schiet er minder over dan men

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2