Uemeiujöe 3Serigten. GEMEENTE-RAAD TE GOES, GRIEKENLAND. De Hellenen zijn nog niets gevorderd en altijd in het onzekere •wat er v^n^Eun bestuur worden zal. Er is een nieuw ministerie fcenoem4. VtUme" wil, sbmrhigen althans, de republiek onder be- ichermrrrg" van Engeland. Van .kandidaten voor den troon hoort jnen niet meer. 't Is of er geen vakante troon in Griekenland stond en de mogendheden hebben thans ook voor Polen de handen vol genoeg om zich niet tot" het zoeken van eenen Griekschen Koning te kunnen nederzetten. ENGELAND. Uit Londen schrijft men, dat niemand zich daar verwondert dat de Amerikaansche regering het bemiddelingsvoorstel van Frankrijk heeft verworpen. Men is echter nieuwsgierig hoe die Verwerping door Frankrijk zal worden opgenomen. Sommigen vermoeden dat de keizer nu zal overgaan tot de erkenning van de zuidelijke confederatie. De keizer toch is overtuigd dat hef zuiden ten laatste zijne onafhankelijkheid zal verwerven en welligt zal hijnu zijne pogingen tot bemiddeling niet zijn geslaagd nu de confederatie terstond erkennen in de hoop dat daardoor de afloop van den oorlog zal bespoedigd worden. Het is te wenschen dat die tijd niet meer verre is, waarin aan den rampzaligen burgerkrijg een einde zal worden gemaakt, daar niet alleen Amerika zelf daardoor lijdt, maar alle rijken van Europa, den verderfelijken invloed daarvan ondervinden. BELGIE. De Antwerpsche Précurseur deelt mede, dat de onderhan delingen tusschen Belgie en Nederland, nopens den afkoop van den Scheldetol, de Maaskwestie en een nieuw handelsverdrag- gelijktijdig en met ijver worden voortgezet. De eisch der Nederlandsche regering tot verhooging der vroeger vastgestelde schadeloosstelling voor de Maasaftappingen met 1 millioen francs schijnt door Belgie aangenomen te zullen worden, terwijl bij de negotiatien over het handelsverdrag Belgie heeft afgezien van den eisch tot afschaffing der differentiele regten in de koloniën die aan genoemde mogendheid bij het verworpen tractaat van 27 Oct. 1857 was toegezegd, hetgeen de voornaamste aanleiding is geweest der verwerping van dat verdrag door de Tweede kamer der Staten generaal. De Engelsche minister Palmerston heeft verklaard, dat de vereischte hoe danigheden voor een bruid van den Prins van }FMisen dus voor cene toekomstige koningin van Engeland zijn: zij moet joug, schoon, aangenaam; beminnelijkwel opgevoed en protestant zijn. Te Overijssel worden kou- derde mudden aardappelen tegen f 1,50 per mud opgekocht eu naar Hol land verzonden. In Munchen werd zoo ijverig deelgenomen aau de. kar- navals-vermakelijkhedendat er gebrek aan vaatwerk, glazen en kruiken tvas. Dit gaf aanleiding, dat sommigen in de hof-brouwerij zich behielpen met waterpotten en dat een der gasten, bij volslagen gebrek aan een ander drinkvat, zijn laars had uitgetrokken en die met bier doen vullen. In de afgeloopen week heeft te 's Hage een vrij belangrijke brand plaats gehad in een pakhuis van verfwaren. Thans verneemt men, dat een der bedien den van den eigenaar in hechtenis genomen is, nadat de justitie ijverige nasporingen had gedaan omtrent de oorzaak van het ongeval. Bij de loting voor de nat. militie te Hoorn bleken de meeste lotelingen beneden de maat te zijn. En toch zij waren hun twintigste levensjaar ingetreden. In de ijzergieterij te Hanllij is een ketel gesprongen waardoor. 8 werk lieden gedood en 30 vreesselijk gekwetst zijn De fabriek zelve is in «en puin hoop veranderd. Uit het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Delft zijn in de afgeloopen week twee patiënten ontsnapt, maar spoedig door de policie weder aangehouden. De vrouw van een papiermaker te Sosendaal (Gelderland) is te Arnhem gevankelijk binnengebragtals ver dacht van brand te hebben gesticht in het huis van den secretaris dier gemeente, met wien zij in onmin was. Te Mastenbroek zijn twee kin deren in de nabijheid hunner woning zonder opzigt spelende, verdronken. Terwijl in de vorige week te Brussel eene schitterende partij gegeven werd, kwam eensklaps de kamerbehanger, die het geheele ameublement terugvorderde, dat door hem was geleverd, maar waarvan de betaling niet was gevolgd. Onlangs was eene vrouw te Parijs van drielingen bevallen. Onbemiddeld zijnde had zij hulp noodig en werd deze haar rijkelijk toegevoegd. De voornaamste dames bezochten haar en reikten haar gaven uit. Plotseling werden de drielingen door stuipen overvallen en stierven een paar uren na alkander. Daags te voren had eene aanzienlijke dame nog eene groote <om gelds voor de kinderen gegeven, Te Montreuil Sur meris een bureau van het spoorweg-station ingestort en in de diepte verzonken. Ge lukkig had de beambte die daar werkzaam was, zich een oogenblik te voren verwijderd. Te Charleroi viel bij de loting een meisje van 15 jaren levenloos neder op het berigt dat haar broeder een goed nummer getrokken had. Men waande haar dood van schrikmaar zij herleefde om te genieten. De Amerikaansche bladen maken gewag van een huwelijk, dat per te legraaf gesloten is. Eene dame te Syracuse heeft haar lot verbonden aan dat van een krijgsman, die in een fortin de nabijheid van Washington in garnizoen lag. Zij waren ongeveer 400 mijlen van elkander verwijderd. Slechts twee uren waren er noodig om de gansche plegtigheid ten einde te brengen. Woensdag 11. heeft een matroos te Harlingen, in opgewonden loestand zich willen verdrinken en sprong daartoe van de leunning der havenbrug. Het kille bad ontnam -hem echter zijne opgewondenheid; hij schreeuwde om hulp en werd gered. De stoomboot Nora heeft in Har lingen 53 vaten boter terug gebragtdie in Engeland afgekeurd waren. In het berigt van dit feit wordt van knoeijers gesprokenmaar het is onzeker of men daarbij aan dc' fabriekanten of aan de keurmeesters denken moet. De stad Utrecht schijnt ook in het spirituele in een uiterste te vallen. Gedurende 1862 bragt de belasting op binnen- en buitenlandsch gedisteleerd f 117,000 in de stedelijke kas en dat nog wel na aftrek der restitutie voor het naar elders vervoerde. Als eene bijzonderheid schrijft men uit Noord-Braband, dat reeds sedert 14 dagen aldaar aard- jfappelen worden gepoot; maar meer bijzonder is dat daar reeds nieuwe aardappelen worden verkocht tegen 25 ct. de halve vijfkop. De. nu- siache kolonel Korjf heeft zich zeiven dood geschoten, omdat hij dS be velen van zijn chef, onbestaanbaar achtte met den pligt der menschelijkheid. In Zweden is voorgesteld om den Koning te gemoet te komen in zijne flnantiele moeijelijkheden en wel met eene toelage van 250,000 rijksdaalder» gedurende vier jaren. Te Batavia zijn zes Javanen als verloskundigen en acht dito als chirurgijn geexamineerd. De vereischte vijf tonnen gouds voor den spoorweg Nijmegen-Kleef, zijn volgeteekend. Er loopt een geruchtdat te Berlijn Orsini-bommen op straat zijn gesprongen. Volgens een berekenaar is het biljardspel de beste ligchaamsbeweging een speler, die twee uren speelt, legt vijf mijlen af. Generaal Nouay, in den veldslag bij Solferina door een kogel gewond en hinkendezal het voorbeeld van generaal Garibaldi volgen en zich aan gelijke operatie onder werpen nu te smartelijker dewijl de woud op nieuw moet opengemaskt worden. Na drie jaar, hoopt hij beide beenen als vroeger te kunnen ge bruiken. Een boer te Staphorst, voor eenigen tijd moetende logeren in het huis van verzekering te Zwolle, had op zeer vernuftige wijze eenig geld binnengesmokkeld. De hielen zijner klompen waren uitgehold, be hoorlijk weer met geldspecie gevuld en met kurk en vuil gesloten; al t» zeer op zijne behendigheid pogchende heeft hij zich zelf verraden. OPENBARE FERGADERING VAN DEN DEN 25 FEBRUAKIJ 1863. Afwezig de lieeven Pilaar met, Soutendam zonder kennisgeving. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gearresteerd. De Foorzitti-r zegt: dat ingevolge het besluit ter vorige beslo- tene zitting genomen, burgemeester en wethouders met den heer van den Bosch hebben onderhandeld over den aankoop van het door ZEd. te koop geboden Ravelijn en woonhuis en met hem zijn overeengekomen voor 2000, Waarom zij voorstellen tot betaling van die koopsom en de kosten, te gelde te maken van de inschrijvingen op het 2%,% grootboek ten name der gemeente 3400,en de begrooting in ontvang en uitgaaf te verhoogen met de vermoedelijke opbrengst ad 2176,—. Waartoe onder goedkeuring van heeren ged. statenwordt besloten. De Voorzitter deelt mede: dat niemand eenig bezwaar heeft ingebragt tegen de ter vorige vergadering voorgestelde en daarna openbaar gemaakte verandering in de uren waarop het telegraaf kantoor zal geopend wezen, waarom hij voorstelt zich alsnu te wenden tot het ministerie van binnenlandsche zaken, met verzoek te bepalen dat het kantoor voortaan geopend zal wezen van 9 tot 3 en van 5 tot 7 ure. Waartoe wordt besloten. Van den heer L. de Fouw, boekhandelaar alhier, is ontvangen een present exemplaar van een bij hem uitgegeven boekwerk t. w. de tweede druk van het formulier-boek ten dienste der kantonge- regten, door K. J. van den Bussche, griffier te Cortgene, welk werk in de boekerij geplaatst en aan den gever dank betuigd worden zal. Het ingekomen jaarverslag van de geneeskundige commissie zal worden rondgezonden bij de leden. Wordt gelezen een brief van heeren directeuren van het middel van straat en Zandwegen in Zuid-bevelandhoudende uitnoodi- ging tot het benoemen eener commissie, ten einde eene algemeene vergadering bij te wonen op 4 Maart e. k. Daartoe worden door den voorzitter benoemd de heeren van Kerkwijk, mr. Saaijmans Yader en de Secretaris. Wordt gelezen de rekening over 1862 van den heer H. C. Pilaar als administrateur van de voormalige gilden-fondsen, waar omtrent de financiële commissie adviseert tot vaststelling en mag- tiging op den rendant om weder ten name van dat fonds 100, 3op het grootboek aantekoopen. Dien conform is besloten en de rekening vastgesteld in ontvang op 849,64. uitgaaf ...- 754,95. goed slot f 94,69, Zullende dezelve ter nadere kennisneming bij de leden worden rondgezonden. (Dhr v. d. Putte vertrekt dhr. Pilaar komt ter vergadering.) De staat van verandering in de gemeente eigendommen, wordt gelezen en in het archief gedeponeerd. Wordt gelezen een brief van den minister van Binnenlandsche zaken, daarbij mededeelendedat over 1862 geene bijdrage van de gemeente behoeft gevorderd te worden tot aanvulling van de opbrengst van het telegraaf-kantoor. Hetgeen met blijkbaar welgevallen wordt vernomen. De Voorzitter deelt mede het proces-verbaal van de opneming- der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, sluitende met een saldo van 3631,32 Nog legt hij over een' bij hem ontvangen brief van den heet H. Nijgh, met, eene lijst van inteekening op een portret in kleu rendruk van Z. M. den Koning. Welke lijst ter inteekening wordt gedeponeerd ter secretarie. De Voorzitter deelt mededat gisteren van de directeuren der Goessche Gaz-maatschappij is ontvangen, een memorie tot beant woording der nota van bedenkingen van den heer mr. de Laat de Kanter, op de door burgemeester en wethouders voorgestelde verlenging van concessie; welk stukna kennisneming door burge meester en wethouderszal worden rondgezonden bij de raadsleden. Wordt gelezen het verzoekschrift van jhr. mr. L. F. v. Pan- huijs, om eervol ontslag als lid der plaatselijke schoolcommissie, uit hoofde van verandering van woonplaats, i Met algemeene stemmen daartoe besloten.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2