1863. N°. 18. 50*" Jaargang. yfaatseliffi Iksiinir. lïiifoifalïscfje lerifftcii MAANDAG 2 MAAKT. De levering van 73,000 stuks STRAAT KLINKER!?, MEMSflK COURANT. De uitgave dezer {'ourant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,95fr. p. p. ƒ1,90. Gewone advertentiën worden a 30 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels »/l,30, behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags op dein dag der uitgave. Pul3lieli.e ^©sst©ca.±ixs- Op Zaturdag den 14 Maart eerstkomende, des namiddags ten een ure, zullen Burgemeester en Wethouders van Goes, ten raad- huize van die gemeente, in het openbaar bij enkele inschrijving trachten aantebesteden overeenkomende met het monster hetwelk met de voorwaarden van besteding van heden af zal ter visie liggen op de gemeente secretarie. Gedaan te Goes, den 28 Februarij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De beraadslagingen over het wets ontwerp tot regeling van het middelbaar onderwijs zijn tegen ding-sdag a. s. bij de tweede Kamer aan de orde gesteld. De jonge Hagenaar heeft in zijn ni. van 26 Februarij onder het opschrift de Vertegenwoordiging, een tafereel opgehangen van de grieven tegen het Ministerie en deszelfs binnenlandsch bestuur, dat wel geschikt is om den ongevoeligsten te treffen. Hij schrijft niet minder dan „dat op het gebied van ons binnenl. bestuur volslagen wanbestuur heerscht in schier alle takken en in zoo hooge matedat indien niet de feiten tot getuigen konden worden op geroepen de meest getrouwe schets van den waarachtigen toe stand, waarin wij ons bevinden, pngeloofelijk schijnen zou." Wij zullen hem niet volgen in de opsomming van zooveelwat hij feiten noemt, die zijn beweren staven. Wij willen alleen vragen of het in het belang van het land en van deszelfs bestuur is als door zoodanige overdrijving de gemoederen worden opgeruid en elke daad van hQt landsbestuur in een hatelijk licht wordt geplaatst. Er is onderscheid te maken tusschen eene overdrijving die gevaarlijk en eene openbaring der waarheid die heilzaam is. De laatste wordt van allen geëischtdie, daartoe in de gelegen heid hét volk op de hoogte houden van den gang der zaken. De eerste kan slechts bij hen worden gevonden, die het niet om waarheid maar om partijbelangniet om het welzijn des volks maar om eigen grootheid te doen is. Laat men alles wat er ge beurt, met een onpartijdig oog bezien en de openbaarheid bevor deren al brengt zij niet altijd aangename dingen aan het licht. Maar de overdrijving en onjuiste voorstelling van zaken werkt niet anders uit, dan eene tijdelijke agitatie, die echter verstrek kende gevolgen kan hebben, en vroeg of laat is zij zelve de ver oordeeling van wie dat middel heeft aangewend. Gelukkig komt het duidelijk genoeg uit, dat in dat artikel de pessimist spreekt, die er zich op verwachten kandat ieder lezer begint met een weinig af te doen van hetgeen hij hoort. Maar wij worden dan ook geneigd om den zwaarhoofdigen toeteroepen: indien het ge bouw waarin gij u bevindt zoo ellendig is, waarom blijft gij u daarin bewegen. Waarom niet gedaan wat een huurder doet, die zijn pand onbewoonbaar achtschoon de eigenaar een ander ge voelen heeft en daarom ongezind tot reparatie ishij verhuist. Gelijk wij reeds per bulletin Zaturdag hebben medegedeeld is de verkiezing te Zierikzee afgeloopen met de aanwijzing van den heer van Kerkwijk als lid der 2e kamer door eene meerderheid van 97 stemmen. De heer Boeije had 515 stemmen. De kiezers waren niet zoo trouw opgekomen als de vorige keer, maar toch wederom veel trouwer dan veelal elders het geval is, daar van ruim 1300, een aantal van 1127 aan de stemming deel nam. De uitslag kon slechts hen verbazen, die eene andere wenschende ook eene andere dachten. Het oordeel over die keuze zij over gelaten aan den tijd. Hoe minder men vooraf redeneert over hetgeen een nieuw lid der kamer zal dóen of moet doen, des te meer gelegenheid geeft men hem om zich te ontwikkelen met die vrijheid waardoor hij alleen nuttig kan zijn en waardoor hij in zijne ware rigting kan worden gekend en beoordeeld. Bij hetzelfde bulletin deelden wij mede dat bij gelegenheid van den verjaardag van prins Frederik verl. Zaturdag de verloving had plaats gehad van den prins van Oranje, met prinses Maria, tweede dochter van prins en prinses Frederik. Dit berigt, hoe algemeen verspreid en nagenoeg door alle binnenl. bladen opge nomen, wordt ons heden uit 's Hage gemeld dat ongegrond is. Op den staat der nalatenschappen, die in den loop van 1861, ten gevolge van overlijden van manschappen, behoord hebbende tot de Kon. Neder. Marine, zijn opengevallenen bij v dat depart, in bewaring gebleven, komt vöor onder n''. 12 Leendert Cor nells van de Ven geboren te Fort Bath uit Cornells Wilbert en Senriette Catharina Digna van Nouhuys, machinist 3e klasse op Z. M. stoomschip Suriname, overleden den 24 Nov. 1861 in het veld-hospitaal te Bandjermasin, met een bedrag van 259,965'. '"Wij maken daarop attent, bij de mogelijkheid dat in onze nabuurschap zich nog belanghebbenden bij die nalatenschap bevinden. Wij zijn verzocht medetedeelen, dat de heer Piccardt voornemens is om Donderdag 5 Maart zijne vijfde voorlezing te houden. In dien daartegen geene bezwaren rijzen zullen de invitatie-billetten tijdig bij de inteekenaren worden rondgezonden. De Kamer van Koophandel te Dordrecht, heeft zich bij adres tot den Minister gewend en aangedrongen op de opheffing der onzekerheid aangaande de spoorwegverbinding van Dordrecht, in de rigting van de lijn van Rotterdam over Dordrecht naai den Moerdijk. Niet alleen in Frankrijk en in Engeland maar ook bij ons is in sommige streken de nood der fabriekarbeiders groot. Vooral in Twenthe waar de katoenspinnerijen stil moeten staan, wordt veel geleden. Elders vloeit van alle kanten hulp toe voor de noodlijdenden, maar terwijl bij ons weinig aan hen gedacht wordt verdient het vermeldingdat de heeren Salomonson te Almelo, de arbeiders van hunne stoom-weverij te Nijverdal ten getale van ruim vijfhonderd, dagelijks van gezond voedsel en brandstoffen voorzien. Genoemde heeren toonen daardoor niet alleen, dat zij eene liefderijke hand aan den naasten willen reiken, maar zij geven met verstandwant door den aard hunner gaven zoeken zij de buitensporigheid te voorkomendie zoo dikwijls de vrucht der ledigheid is en zij houden het werkvolk gezond en krachtig tegen den tijd, waarin de nijvere hand het werk weder hervatten kan. DUITSCHLAND. Berlijn. Al is ook voor het oogenblik nog geene groote verandering in Pruissens politiek te wachtenzoo is toch het uitzigt daarop geopend. De president-minister von Bismarck zal aftreden en blijft nog slechts minister omdat men er nog niet in geslaagd is om eenen opvolger te vinden. De koning zelf schijnt te verlangen dat hij vervangen worde, i Men verneemt dat de kosten van het krooningsfeest door den koning zijn voldaanzoodat daaromtrent geene wets-voordragt door het ministerie zal geschieden. Daardoor wordt eene discussie afgesneden, die slechts tot moeijelijkheid en nieuwe verbittering der gemoederen leiden zou. De koning schijnt dus wel gezind om den verbroken vrede in zijn koningrijk zooveel hem mogelijk is te herstellen. Of dit echter gelukken zal, zoo lang geene andere beginselen de regerings politiek besturen, laat zich betwijfelen.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1