JSuitenCfliiftscQe lengten. iAMERIKA. v Te oordeelen naar een partikuiieren brief wint de partij der vredesgezinden in het Noorden van Amerika met iederen dag meer veld, en komt men er meer en meer tot de overtuiging, dat het Zuiden niet tot onderworpenheid te brengen is. Het Noorden is zeker rijker aan materiele hulpmiddelen, maar het ontbreekt daar in alles aan organisatie, terwijl juist daarop de kracht van het Zuiden steunt. De Europesche vredesvoorslagen zullen zoo min in het Noorden als in het zuiden opgang maken, dewijl men den bemiddelaar aan de Seine niet vertrouwt. De jongste dagbladen ran Richmond zeggen: Nog een paar duchtige veldslagen ge wonnen en wij hebben vrede. Wij zeggen: dat geve God om der menschheid wille. {Ned. Industry De partij van Mac Clellan wint dagelijks in invloed en magt, terwijl de onbekwaamheid en onhandigheid van den president -Lincoln met eiken dag meer aan den dag komt en gevoeld wordt. POLEN. Het blijkt meer en meer, dat de opstand niet leiden zal tot eene losmaking van den band tusschen de Russen en Polen. Het ontbreekt den laatsten geenszins aan moed en volharding maar aan aanvoerders en wapenen en het einde zal wel zijn, dat na bloed- en geldverlies de oude toestand terugkeert. Het is eene wanhopige poging van een volkdat niet ten onregte voor zijne nationaliteit de wapenen wil opvatten, maar dat in de kunst van revolutie maken niet ver genoeg gevorderd schijnt om het doel te bereiken, waarnaar het streeft. In eene correspondentie worden onderscheiden namen ge noemd van geachte personendie door de Russen op de meest onmenschelijke wijze zijn vermoord. Zekere Lewkowiez een amb tenaar, vader van vijf kinderen werd in zijn huis gedood en zijne 18jarige dochter die hem wilde beschermen, insgelijks met een bajonet doorstoken. GRIEKENLAND. De staat van zaken wordt steeds' ernstiger en de toekomst dreigt nog donkerder te worden, door inwendige verdeeldheid. Bij gelegenheid van de stemming der nationale vergadering over het mandaat der drie leden van het uitvoerend bewind, zijn twee derzelven onmiddelijk herkozen maar de derdede admiraal Canaris werd eerst bij herstemming op nieuw benoemd. Deze heeft daarop zijn ontslag genomen en daarbij volhard ondanks alle poging om hem tot aanneming te bewegen. Het is niet te berekenen waarbenen de loop der omstandigheden de Grieken zal leiden. Een koning is niet te vinden, en de vestiging eener republiek schijnt eene onmogelijkheid bij den verklaarden afkeer ran het volk, om aan iemand uit hun midden het voorzitterschap ran zoodanig staatsbestuur op te dragen. FRANKRIJK. Men zegt, dat een lid der commissie voor het budget de begrooting door den minister van financien ingediend naauw- keurig heeft gecontroleerden daarin een vermomd deficit van 30 millioen francs heeft ontdekt. Men is in Parijs zeer ongerust over de conventie tusschen Rusland en Pruissen ten aanzien van Polen. De zaak is volgens sommigen door den pruissischen minister tot stand gebragt zonder den ministerraad. Daardoor is het gerucht van zijne aftreding ontstaan en het laat zich begrijpen, dat men in Frankrijk gaarne ziet, wat tot verwikkeling der zaken kan leiden. $emciu]ï)e lengten. In den zoölogischen tuin te Keulen heeft zich het nooit gezien verschijnsel voorgedaandat namelijk een gier eijeren in haar nest heeft gelegd. De keizerin van Frankrijk heeft eene kabinetsraad bijgewoonden zich ten gunste der Polen ver klaard. De aartsbisschop van Bordeaux heeft beweerddat de Parijssche hofdames tegenwoordig zooveel stof noodig hebben voor de crinolines en de daardoor zich uitbreidende rokken n ji—r Eene niet te vergeten bladzijde uit de scliri/len van BEiSJA MIN FE A NKL1N. {Vervolg van No. 11.) „Mij dunkt, ik hoor eenigen van u zeggen, zoo zal men dan nooit één vrolijken dag mogen maken. Ik antwoord met den goeden richard: wend uwen tijd wel aan, als gij ruste verdienen wilt, en verlies geen enkel uur, dewijl gij nimmer zeker zijt." -Tijd van uitspanning is zulk een tijd, waarin men iets nuttigs verrig'ten km. De vlijtige zal dezen tijd vinden; maar de trage nooit. Want een leven vol goede uitspanning, en een ledig leven zijn zeer onderscheidene dingen. „Maar met vlijt alleen is zelfs alles niet gewonnen; wij moeten ook gestadig, niet onachtzaam, noch besluiteloos zijn; wij moeten zelve een oog over onze zaken laten gaan en ons niet te veel op anderen verlaten. De goede Richard zegt; een boom, die dikwijls verzet wordten een huisgezinhetwelk dikwijls van woonplaats verandert, gedijen minder, dan die gene welke op hunne plaats blijven. Driemaal verhuizen is even zoo slim, als eenmaal afbranden. Verlaat uwe werkplaats niet zoo zal uwe Werkplaats u ook niet verlaten. Wilt gij een zaak goed hebben dat er niets meer overblijft om het bovenlijf te bedekken hij verklaart daaruit de mode der gedecoleteerde toiletten. Nabij Stolberg werd onlangs een jeugdig meisje, dat in den avond alleen naar huis keerde, afschuwelijk beleedigd en vermoord. Den volgenden morgen vond men haar lijk. Eene actrice te Parijs had aan eenen losbol van aanzienlijken huize eene som gelds gegeven, onder voorwaarde, dat hij haren zoon als den zijnen zoude aannemen en wettigen. De jongman stemde toe, maar zijne familie verzet er zich tegen, en wil de acte doen vernietigen door een proces. Een fransch dagblad deelt de volgende merk waardige statistieke berekening mede men vindt in Frankrijk 1,700,843 geneeskundigen, en slechts 1,400,641 zieken. Er zijn voorts 1,900,403 advokaten en de rol brengt slechts 990,000 pro cessen. Indien derhalve de 1,000,000 advokaten, die geene zaken hebbenniet van verdriet ziek worden, zullen 300,191 genees kundigen genoodzaakt zijn werkeloos te blijven. Een daglooner te Oss die aan zijnen haard aardappelen zat te schillenbleef plotseling dood, door eene beroerte getroffen. Op het zelfde dorp staat een pruimenboom in vollen bloei. In Luxemburg werd dezer dagen een schaap geboren, dat aller zonderlingst ge vormd is. Het heeft acht pooten, twee ligchamen, twee halzen, twee keeleneen kop, drie ooren waarvan aan weerszijden aan den kop één en het derde op den nek en twee staarten met witte punten. De ledematen zijn van een gewoon lam, de snuit die van een vos, de wol is zwart. Te Meppel zal eerstdaags een huwelijk voltrokken worden tusschen een man, die van zijne jeugd af bijna geheel verlamd isen eene sterk gebogchelde jongedoch'ter van 40 jarendie naauwelijks de lengte van een 10 jarig meisje heeft. Beiden zijn in het diaconale armhuis ver pleegd, en waren van hun trouwplan niet aftebrengen. In Haarlemmermeer hebben de kraaijen een schaap aangevallen en opgegeten. Het hondje van mevrouw van der fVijck te Breda is overreden. Door de behendigheid van den voerman is de dienst bode, die het troetelkind moest aanvatten den dood ontkomen. Te Rozendaal is een kind, dat voor eenen os wilde vlugten, door dezen zoodanig tegen eene muur gedrongen, dat men voor deszelfs leven vreest. De stalbediende van den heer S te Hage was in arrest genomenverdacht van het verduisteren van een brief met geldswaarde. Zijn onschuld gebleken zijnde is hij in vrijheid gesteld, en kan tot voorbeeld strekkenhoe gelukkig men in ons land zich gevoelen moet onder eene wet- gevingdie de gelegenheid opent om den besten en braafsten burger, op verdenking van een of anderen medeburger, vrijheid, eer en wat niet al te ontnemen. De directeur van de oesterput te Scheveningen heeft weder de eer genoten van een onderhoud met H. M. de koningin en prins Alexander. Eene dienstmaagd in de residentie die heimelijk bevallen was, is gevngen genomen. Men heeft in hare ladetafel gevonden het lijk van eed pasge boren kind. Cetter&itnöc. Middelburg. Heden (20 I'ebruarii) hield dr. Ticcardi de vierde of laatste der door hem aangekondigde voorlezingen. Hij sprak over Bellamy. In deNicolai-kerk te Utrecht ziet men tegen een pilaar een marmeren steenwaarop met gulden letteren de naam van Bellamy te lezen is. Sints meer dan drie vierde eener eeuw rust in dat bedehuis het stof van den dichter, die in de kracht zijner jaren weggenomen, de roem van zijn tijd is geweest; wiens krijgszangen als die van een Tyrteus door de wereld weergalmden en wiens erotische poesie, meest aan zijne Billis gewijd, hem een onverwelkbren lauwer hebben gevlochten. De kritiek heeft zich echter niet weinig met Bellamy bemoeid. Verschillend is hij beoordeeld geworden en menigmalen ook sterk veroordeeld. Bel lamy zelf heeft gezegd dat men om een dichter te beoordeelen zijn karakter moet kennenalsmede den tijd waarin hij geleefd heeft. Spreker stelt zich voor een blik te slaan naar het leven van Bellamyeen blik in zijn gezangeneen blik op zijn tijd. Het is niet tegen te spreken, dat de dichter door de natuur gevormd wordt en in de fabel van Arion, die reeds in zijne wieg zou hebben gezongenligt waarheid opgesloten. De poësie is eene gave der natuur en waar zij dat niet is, brengt hij die zich dichter noemtslechts holle klanken voort. Bellamy zelf heeft uitgevoerd, zoo ga zelf; zoo gij dit niet doet, ga het ten minsten na. Die door den ploeg wil rijk worden, moet denzelven zelf aanvatten of drijven. Het oog van den heer wint meer dan zijne beide handen. Mangel aan zorgvuldigheid schaadt meerdan gebrek aan inzigt. Alwie niet op zijne daglooners het oog houdt, die zet zijn beurs voor hun open. Te veel vertrouwen op anderen heeft menig een ongelukkig gemaakt; in deze booze wereld bedriegt mistrouwen minder, dan vertrouwen. Voor zich zeiven te zorgen heeft nog niemand berouwd; wantwilt gij een getrouwen en aangenameu dienaar hebben, dan dien u zeiven. Een kleine ver waarlozing ,kan groot onheil aanrigten. Dewijl er een nagel ont brak, ging de hoef verloren uit gebrek aan den hoef het paard, uit gebrek van het paard de ruiter: de vijand haalde hem in, en bragt hem om het levenhetwelk niet geschied zoude zijn, wanneer hij naar de nagels aan den hoef gezien had." „Nu heb ikwaarde vrienden genoeg gezegd van vlijt en achtgeving op onze bezigheden. Bij deze beide dingen moet nog iets bijkomen, namelijk matigheid. Die niet even zoo goed weet te sparen, als te verdienen, die kan zich dood arbeiden, zonder eenen penning natelaten. Een vette keuken maakt een mager testament, zegt de goede Richard.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2