1863. N°. 17. D0NDEKDA6 26 FEBRUARIJ. 56" Jaargang. fflfliitsefp bestuur. 1ÖÉSSCHË (01 KWr. De uitgave dezer ('ouraut 'geschiedt Maan dag en Donderdag 'avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,95fr. p. p. ƒ1,90. Gewone adverteutiCn worden a SO et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberlgten van L 1-6 regels a ƒ1,30, behalve het zegelregt. De Inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. SoIïLondmalsJLng. BUBGEMEESTEB en WETHOUDEBS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat de gemeente-raad in zijne openbare vergadering van den 25 dezer, overeenkomstig het bepaalde bij art. 265 der gemeente wet heeft vastgesteld het kohier van den HOOFDELIJKEN OMSLAG voor deze gemeente over den jare 1863, 't welk ter secretarie dezer gemeente ter lezing gelegen heeft, van den 7 tot den 23 dezer. Dat genoemd kohier andermaal ter lezing nedergelegd is ter secretarie dezer gemeente, van Vrijdag den 27 dezer tot en met Zaturdag den 7 Maart eerstkomende, van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. En dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijnen aan slag bij heeren gedeputeerde staten in beroep kan komen. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 26 Eebruarij 1863. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAB. De minister van koloniën heeft de cultuur-wet ingetrokken omdat deze eene omwerking vereischt. Het spook op den achter grond is dus voor het oogenblik verdwenen en de oppositie zal voorshands naar een ander middel moeten omzien, om den bewinds man te veroordeelen en te doen verdenken. Dat middel zal wel spoedig gevonden wordengelijk de intrekking der wet zelve zeker ook op eene of andere wijze hatelijk zal worden uitgelegd. Men late zich echter niet verschrikken door de redenering, die nu zeker volgen zal, dat men, door deze daad van den minister, geheel in het onzekere wordt gebragtomtrent zijne inzigten en bedoelingen. Beiden zijn genoeg bekend en het laat zich vooraf denken in welken geest de omwerking der wet geschieden zal. De minister heeft reeds vóór lang openlijk bewijzen gegeven, dat hij met zoovelen de gebreken van het tegenwoordig stelsel erkent, maar tevens dat hij de verbetering daarvan niet wil door plot- selingen overgang of overhaaste slooping. Indie geschikt maken voor eenen toestand, die even natuurlijk als redelijk is, en inmid dels alles voorbereiden om die toestand werkelijkheid te doen worden ter geschikter tijddat gelooven wijligt in het plan van den mandie duidelijk en rond zijne meening heeft uitge sproken. Wij behooren tot degeiien die vertrouwend afwachten wat de nieuwe minister voor Indie zal beramen en voorstellen maar wij achten het niet ontijdig om bij deze waarlijk gewigtige ministeriele handeling te waarschuwen dat men zich niet late verontrusten door het geschreeuw, dat daarover zal worden aan geheven. Voor de herstemming tusschen de heeren van Kerkwijk en Boeije zijn te Zierikzee van de 251 kiezers, 222 briefjes ingeleverd. Uitslag der loting te Goes voor de nationale militie voor 1863: No. 1. J. Oort, eenige zoon. 2- W. Broes van Dort, in dienst. 3. G. Bruel, gebreken. 4. B. Knieriem. 5. A. Mijnsberge, te klein. 6. P. M. Zandboer, te klein. 7. J. Scheele, gebreken. 8 J. Wessels. 9. J. Vaes. 10. A. Anemaet. 11. J. C. Massee. 12. A. Steketee, eenige zoon. 13. C. Blanker, te klein. 14. A. Erenks. 15. J. Bier steker. 16. W. J. Janson, broeder in dienst. 17. P. J. J.Vervenne, eenige zoon en in dienst. 18. A. G. Breker, eenige zoon. 19. J. van Luijk, te klein. 20. J. van Buijssel, te klein. 21. P. J. Sloover, eenige zoon. 22. M. J. de Witt Hamer. 23. G. Cappello. 24. D. Dekker. 25. W. F. Croonenburg, eenige zoon. 26. S. de Graag. 27. C. L. de Meulemeester. 28. H. Dodmond, gebreken. 29. P. Sandijck. 30. A. van de Velde, gebreken. 31. M. de Jonge- 32. J. Danielse. 33. J. de Jonge. 34. J. Visser. 35. P. Verburg. 36. J. C. van Prooijen, gebreken. 37. A. Kunst. 38. C. Bemijn. De stoomboot Zuid-Bevéland is Maandag op hare reis van hier naar Botterdam bij Stavenisse omhoog gevaren. Den'daar- opvolgenden nacht weder vlot gekomen, heeft zij eerst hare reis naar Botterdam voortgezet en is daarna herwaarts teruggekeerd tegen den bepaalden tijd. Z. M. heeft benoemd tot prov. directeur der dir. belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen in Zeeland, den heer W. J. Verkuilthans controleur van 's rijks belastingen te Amsterdam. In de openbare teregtzitting voor burgerlijke zaken van het prov. geregtshof van Zeeland heeft de heer mr. J. TV. de Querten- mont, benoemd subsituut officier van justitie bij de arrond. regt- i bank te Goes, als zoodanig den eed afgelegd. In eene openbare zitting der arrond.-regtbank te Zierikzee, 23 dezer gehouden, is jhr. mr. L. F. van Panhm/s, als lid dier regt- I bank geïnstalleerd. De ambtenaar van het O. M. en de president dier regtbank hielden daarbij toespraken, welke door den geïnstal- leerden werden beantwoord. De toespraak van den heer van J PanTiwys am de balie is daarna beantwoord door den advocaat mr. J. P. N. Ermerins. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Neuzen, is de heer mr. J. P. Bronken, met 79 stemmen gekozen. u)ons,d Men schrijft ons uit Kruiningen van heden Gisteren was men te Ilansweert bezig met het lossen van een der twee vaartuigen, die verleden Maandag met werktuigen voor den sluisbouw aan het kanaal zijn aangekomen waarvoor, nu men den vroegeren voor de lossing gebezigden steiger niet meer vertrouwt, slechte gelegenheid is. Onder de aangevoerde werktui gen bevindt zich eene lokomobile om te heijen. Om in hetwer- volg de ontlading van schepen te vergemakkelijken en tevens te bespoedigenbestaat het voornemen om eene nieuwe geschikte losplaats te maken. Uit Hulst schrijft mende hoop op het verkrijgen van een spoorweg van Mechelen, over DendermondeSt. NicolaasHulst Axel tot Neuzen is weder verlevendigddoordien men daartoe in de nabijheid dezer gemeente het terrein voorloopig heeft opge nomen en afgebakend. Naar wij vernemen heeft de heer Góbius du Sart, predikant te Baamsdonk, voor het beroep naar Wemeldingèn bedankt. De kerkeraad dier gemeente zal daarom Tiet veertiende leroep moeten uitbrengen. Het aantal lijders aan keelziekte neemt te Bruinisse nog toe. Een der beiden, daar gevestigde geneesheeren is ook aan de kwaal bezweken. Naar wij vernemen hebben zich te St. Maartensdijk geene verdere gevallen voorgedaan. Sedert September 1862 is te 's Hage opgerigt eene smids-gezellen- vereeniging, genaamd Vulkaan, ter onderlinge ondersteuning bij ziekfe. Zij heeft ten doel om, door middel eener geringe wekelijksche bijdrage, eene geldelijke uitkeering te erlangen in geval van ziekte, en bevordering van eendragt onder de werkgezellen. Tot leden worden aangenomen alle ongepatenteerde beoefenaars in het vak der ijzersmederij, zooalsvuur- en bankwerkers, ketel makers, draaijers, schavers enz. Zoowel gehuwde als ongehuwde personen van 18 tot 55jarigen ouderdomvan een gezond lig- chaamsgestel, woonachtig en werkzaam binnen de stad'sGravenhage. De wekelijksche bijdrage is bepaald op tien cents per lid, waarvoor hij bij ziekte eene uitkeering van drie gulden ontvangt, op vertoon van een bewijs door doctor of chirurgijn aftegeven.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1