Mttenfanösclje 3krigten. $emengöe lengten. <QanÖef en Onöustrie. tagcrKjjftcri Stanö, dat stuk? Heeft hij inzage gehad;,van de archieven der minis- tèrien 'of at hem de inhoud daarvan-door eenen of anderen be ambte .bek^nd^ffipiaakt? In ieder geval heeft hier iets plaats ge- had'h*jfeii;;®jj3^êstemd was om door eene courant uitgebazuind te woièfefi? Ér had eene indiscretie plaats of er wordt misbruik gemaakt van vertrouwen. Zeker -is tot deze openbare mededee- ling de toevlugt genomen, bij gebrek aan argumenten om eene gevreesde kandidatuur te bestrijden, maar het is de vraag of het geoorloofd is om op zulke wijze te gewagen van hetgeen men toevalligom geen ander woord te bezigenweet van den inhoud der stukken, die bij de ministerien berusten. Het is jammer, dat er niet tegelijk benen gewezen wordt naar de voor allen verkrijg bare bijbladen van de Staats-Courantwaarin de redevoeringen van den anderen kandidaat gevonden worden, ten einde het pu bliek daaruit te laten oordeelen over de politieke en parlementaire verdiensten van den door den Hagenaar aanbevolenen. Spreekt de jonge Hagenaar zijne overtuiging uit, als hij zegt, dat de Zeeuwen rondevrije mannen zijndie nog nimmer er voor terugdeinsden om uittekomen voor hunne overtuiging en die slaafsche volgzaamheid en oogendienarij als strijdig met hun volks-karaktersteeds verafschuwden; dan moest hij ook gelooven dat bij de verkiezing te Zierikzee, die karaktertrek zich uitgesproken heeft, en hij moest den kiezers niet hardvallen over hetgeen zij deden. Maar dan dient hij ook te begrijpen, dat de Zeeuwen overeenkomstig dien karaktertrek zich door geen residentieblad zullen laten verleiden om slaafsch te volgen en den man te stem men die door dat blad wordt aanbevolen. Men zou zoo zeggen dat de Hagenaar een loopje nemen wil met de Zeeuwen, en ze in de hoogte steekt om naar zijnen zin te kunnen draaijen; als of wij niet begrependat wij het prestige waarmede men ons vereert, verliezen zouden als wij ons zoo lieten influenceren. Heeft de jonge held eenigen eerbied voor die rondheid en onafhankelijk heid der Zeeuwendat hij die dan ook eerbiedige in de uitgebragte stemmen, al waren zij niet ten voordeele van zijn kandidaat. Ds. Guldenarm. van Oostliem c. a. heeft voor het beroep naar Wolfaartsdijk bedankt. De kerkeraad aldaar zal dus ten zesden male beroep doen. Er was heden ongewone drukte in onze straten ten gevolge van de loting voor de nat. militie, ook uit omliggende gemeenten. Het getal lotelingen bedroeg hier slechts 38 waarvan door 18 reclames werden ingediend. liet contingent is voor eerst nog onbe kend in een volgend nummer deelen wij als gewoonlijk de namen der lotelingen met hunne getrokken nummers en reclame^ mede. Yelen, in onze stad ook, zijn gelukkig dat zij, als eenige zoon vrij zijn; voor anderen werd daardoor de kans minder goed. Jammer dat gelukkigen en ongelukkigen beide zich in hunne vreugde vergeten en even onmatig zijn in het gebruik van geest rijk vocht, als zij onbestuurd toegeven aan zorg of vreugde. Van Hansweerdt schrijft men ons, dat de stoommachine tot het uitpompen hersteld is en thans met goed succes werkt, zoo dat men denkt, als er geene onheilen zich voordoen, in vier weken de sasput ledig te hebben, wanneer met het heijwerk een begin zal worden gemaakt. Het maken der havendammen en buiten haven aan den zuidelijken mond van het kanaal, zal op 2 April e. k. te 'sHage worden aanbesteed. Blijkens onderstaande advertentie zal hier deze week gelegen heid zijn om kennis te maken met dierlijke talenten. De honden en apen, die elders met grooten bijval aan vele menschen hunne kunsten toonden, zullen ook hier eene proeve daarvan geven. Minder om het ongewone dan wel om den lof die elders aan deze apen en honden gegeven is, vestigen wij daarop de aan dacht en om den wille van den man die met geduld en volharding de dieren dresseerde hopen wij, dat eene drukke opkomst bewijzen zaldat men de kunst erkent om de dieren alzoo optevoeden. Den 20 Eebruarij vierde zekere Jan Bos, te Heinkenszand, zijn 90ste verjaardag. Als eene bijzonderheid uit zijn leven wordt ons van daar berigt, dat deze man vóór weinige weken weduwenaar geworden, na ruim 68 jaren gehuwd te zijn geweest, bij de be grafenis zijner vrouw hetzelfde buis droegdat hij op zijne brui loft had gedragen. De arme man, die van liefdegaven leeft had zorgvuldig den schat bewaard, die wel zijn eenige zal zijn en is het spreekwoord, dat wie wat spaart, wat waard is, waarheid, dan is hij zeker waardig, dat men aan hem denke. Liefdadig heid is toch niet uit de mode, zoo als het kleed van den armen grijzen. Uit Doesburg, eene gemeente van 6 a 7000 zielen, wordt medegedeeld, dat daar bij de werkende en dienstbare stand eene loffelijke zucht om te sparen wordt waargenomen. In het jaar 1862 werd daar 18,170,33 in de spaarbank gebragt en het totaal der inlagen bedroeg op uit.Dec. des vorigen jaars 62,978,35. POLEN. De opstand breidt zich nog altijd uit en de opstandelingen verdedigen zich met wanhopigen moed. De Russen gaan voort- met ongehoorde wreedheden te plegen, ten einde daardoor schrik aantejagenmaar zij wekken in plaats daarvan verbittering. Aan de Polen die elders gevestigd naar hun vaderland willen terug keeren wordt dat in Pruissen onmogelijk gemaakt. Dezer dagen nog zijn drie jongelingen die uit Frankrijk kwamen en hunnen broeder wilden helpen op de pruissische grenzen gevat en aan de Russen overgeleverd. Voor eenigen tijd meende de jonge Hagenaar, dat wij visioenen hadden, toen door eene onnaauwkeurigheid van den drukker een door ons opge nomen berigt niet juist was teruggegeven. Het residentie blad schijnt thans het mogelijk toekomende als reeds aanwezig te beschouwen daar het mededeelt, dat te Wemeldingen voor de Vijftiende maal een be roep is gedaan, ofschoon wij duidelijk geschreven hadden, dat het de Der tiende beroeping was. Bij een landbouwer onder Waarde is een vette Os, slechts 5 jaren oud en wegende ruim 2800 halve ffi. Te Zierikzee zal eene verloting plaats hebben van Hand- en Voorwerpen. Men is nieuws gierig naar de tentoonstelling der prijzen ten eiüde met de Handwerpen kennis te kunnen maken. Op onderscheidene plaatsen in ons land waar men nog licht noodig heeftmaakt men plan om gas-fabricken te stichten en op anderen waar nog geen licht genoeg isdenkt men er aan eene tweede fabriek te bouwen. Gedurende eenige dagen las men gelukkig niet van danseressen die in den brand gevlogen zijn, maar thans is het eene oude jufvrouw in een hofje te Leijden, die niet door het gaslicht maar door een stoof in brand is geraakt en dien ten gevolge overleden. Te Hoogezand is een arbeider, die oliezaad uit een schip droeg met zijn last gevallen op de kant van het schip en zoodanig bezeerd, dat hij na weinige oogenblikken den geest heeft gegeven. Te Utrecht heeft zich een man, die kijvende met zijne vrouw naar de stad kwamvan eene brug in het water geworpen. Met moeite daaruit gered zijnde, zijn de echtgenooten gearmd en verzoend naar huis terug gekeerd. De prins van Oranje heeft, bij gelegenheid van het diné op 's Konings verjaardag een toast aan zijnen vader gebragt in het fransch. Eenige frausehe letterkundigen hebben voorlezingen willen houden, ten behoeve van de behoeftige fabriek arbeiders, maar de prefect van policie heeft zulks geweigerd. Een barbier en haar snijder te Rotterdam heeft op konings verjaardag een chassinet geplaatst met het opschift, Hulde aan Willem III onzen geliefden koning, Aan de bestuurders van de Stad onzer woning, Aan al de voor den waterweg gestemd hebbende heeren, En aan allen die zich bij mij laten kappen en scheeren. Te Oene heeft een arbeider, bij het spitten een kannetje met munt stukken uit de 16e eeuw gevonden. Te Brighton is een koorddanser van het ijzerdraad waarop zij zijne kunsten deed, naar beneden gestort en ernstig gewond. Even als te Zwolle beginnen ook in Londen de kerk gangers mede te pratenmaar in de laatste plaats was de spreker beleefd genoeg om te wachten tot de dienst geëindigd was. Een fransch liefhebber heeft uitgerekend, dat daar te lande op elke 30 menschen 1 kat en op elke 16 menschen 1 hond word gehouden. Aan de Oostersche officieren is een bepaald voorschrift gegeven hoe zij den baard moeten dragen. De eigenaar van een bosch te Nederweert, verbood aan een persoon qui hout en strooisel daar uit te halen. De anderdaar over verstoord nam een zware ijzeren hark op en sloeg daarmede den grondeigenaar zoo danig op het hoofd dat hem de hersenpan geheel verbrijzeld werd. Een olifantbij wien zich teekenen van dolheid vertoonden werd met 86 kogels afgemaakt, in plaats van aan de inwoners van Frankrijk levend te worden vertoond. In Amerika is een jonge jufvrouw, nog een weinig kleiner dan generaal Tom Thumb op het punt van met dezen in het huwelijk te treden. Te Wadenoijen hadden drie menschen zich in een digt gesloten schuit ten ruste gelegd. Gedurende hunnen slaap werden zij door den damp der kolen waarmede zij zich hadden willen verwarmen bedwelmd. Een van hen was des morgens gestikt, de beide anderen zijn hersteld. Sedert men in Engeland met goed gevolg de machinale brood- bereiding heeft ingevoerd, wordt dit voorbeeld in Frankrijk cn in Duitschland gevolgd en met het beste succes, in plaats van met gist wordt dit brood met koolzuur bereid en daardoor niet alleen de gisting bespoedigd, maar ook een veel smakelijker brood geleverd. De bewerking heeft minder brandstof noodig en een groot baksel kan in een half uur gereed zijn. De besparing- van tijd geeft den bakker meerdere nachtrust en zij vonden hun voordeel bij de bereiding die den gebruikers gezonder voedsel verschaft. van den 14 tot en met den 21 February 1863. Gehuwd-. Geen. Geboren: Ben 1 (lden Engelzoon ran Jacob van Here en Katharina Barbier. Franciscus Albertnszoon van Johannes Benedictus Martein en Geertruid Kegel. Suzanna Pieternella dochter van Pieter Botbijl en Keeltje Leenpoel. Bina Maria dochter van Maatje Berto. Pieter, zoon van Adriaan de Breu en Maatje Goud. Johanna Allegonda, dochter van Jan de Groot en Anna Paulina Sloover. den VI denEngel Norbertus, zoon van Heter Burgs en Johanna Steenbakker, den 19den, Jacomina, dochter van Gijsbert Jacobus van der Made en Johanna Cornelia Klem kerk. den 20sten, Andries Steven, zoon van Johannes Adol/phus Abraham Transen van de Putte en Francina Abellina Burger, den 21 sten Maatjedochter van Jan van Zweden en Maria Bagevos. Jo hannes, zoon van Jan van Zweden en Maria Bagevos. Overleden: Ben \5denPieter Zwartepoorteoud 60 jaren, weduwen, van Cornelia Kakebeke. Jacobus Maartenseoud 47 jaren, man van Martina Catharina Padden, den 16den, Jannetje, oud 2 dagen, dochter van Cornelis Adriaan Maartense en Jannetje Verheeke,

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2