1863. N°. 15. DONDERDAG 19 FEBRUARIJ, 50* Jaargang. If .".mrr n -gj ni'T .aI'm ,a«tcrp9o> tc] c 1 ud Dc uitgave dezer Courant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd cp feestdagen. Prijs per kwartaal 1,35 fr. p. p. 1,90. Gewone advertcntiën worden a 30 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van -6 regels ƒ1,30, beliaive het zegeiregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags op den dag der uitgave. De verjaardag des Konings wordt ook hier heden op de ge bruikelijke wijze gevierd. Alom wappert de driekleur en het carillon doet, zich lustig' hooren. Op den middag werd door de schutterij parade gehouden en door een en ander eene vrolijke stemming bij de burgerij opgewekt. Het schijnt wel dat zich aan alle plaatsen iets mededeelt van den feestlust, die in onze groote koopsteden bestaat, en waarvoor deze zeker bijzondere reden hebben. De Staats-Courant van 17 dezer deelt een regerings-telegram uit Batavia mede, welke luide als: „Niets niéuws." De Staats-Courant van heden meldt dat Z. M. de koning benoemd heeft tot generaal der infanterie en tevens tot luitenant admiraal hoogstdeszelfs beminden zoon Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje. De kolonel der artillerie J. W. Blankenminister van oorlog, is benoemd tot generaal-majoor. Bij besluit van 14 Februari] is de gedane benoeming van den heer J. A. C. W. van Lanschot Hubrecht als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Spijkenisse ingetrokken en genoemde ontvanger bevestigd in zijn tegenwoordig beheer te Rauwerd en is voorts in zijne plaats benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Spijkenisse c. a., de heer mr. A. J. van Beinse, thans ontvanger derzelfde middelen te Ruinen. Omtrent het concert Dingsdag avond door den heer Ahrens- mann, ten behoeve der (Economische Spijsuitdeeling gegeven, kunnen wij berigten, dat het aan de opgekomenen zeer goed heeft voldaan. Naar wij vernemen had de concertgever reden van tevredenheid over het aantal inteekenarendat zijne poging- wilde schragen, maar het minderdeel van die waren in de con certzaal tegenwoordig. Deed ons dit leed om den wil der mede werkers, die hunne krachten en talenten voor zulk een goed doel ten beste gaven, het kan ons echter niet verwonderen. De be langstelling in de kunst is onder ons even weinig verflaauwd, als de lust tot weldoen, maar het kunstgenot kan ook te ruim worden aangeboden, en dit was zeker in den laatsten tijd hier het geval. Meer dan een concert werd hier binnen korte tijd ruimte gegevennog anderen werden ons in het verschiet be loofd en inmiddels krijgen wij heden nog een muziekaal inter mezzo ter gelegenheid van 'sKonings verjaardag'. Met het oog op dit een en ander zal de concertgever zich dus ook wel over tuigd houden, dat het kleinere aantal toehoorders geen bewijs was, dat of de kunst of hare beoefenaren op dien avond minder werden gewaardeerd. Enkele nommers werden zeer verdienste lijk uitgevoerd, zooals bijv. 3 en 4 der tweede afdeeling, om geene anderen te noemen. De jeugdige pianisten beloven veel als zij voortgaan zich zóó gelukkig te ontwikkelen, en ook de andere dilettanten hebben getoond, dat zij met lust vervuld zijn en met ijver zich toeleggen. Het laatste nommer, de Japannezen in Amster dam, maakte niet de meeste indruk en liet evenmin als het be zoek dier vreemdelingen aangename herinneringen achter. Het stuk stond ver beneden de klassieke muziek, die vooraf ten ge- hoóre gebragt was. Slechts tot ééne gelukkige vergelijking gaf de slotuitvoering aanleiding: gelijk het bezoek van het gezant schap in sommige plaatsen nog al wat geld in omwandeling heeft gebragt, zoo heeft de Japannezen-walzer ook geene onaardige bijdrage voor de armenkas helpen leveren. In aanmerking genomen de groote belangstelling in der tijd in deze zaak hier en elders geblekendeelen wij medede uit spraak van het Hof van Zeeland in de zaak van Jacob Blitz, eischer tegen de erven van Jacob Zandee, gedaagde. Heeft onze berigtgever wel verstaan, dan heeft het hof bij arrest van 17 dezer, na de schriftelijke schuldbekentenis voor echt te heb ben verklaard (waarover, naar wij meenen, hij de behandeling voor de arrondissements-regtbank alhier, geen twijfel bestond) eenvoudig beslist, dat alle redeneringen van de gedaagden, in het vonnis der regtbauk opgenomenniets aan de regtsgevolgeu, der schuldbekentenis kunnen ontnemen; dat de verbindtenis moest wor den gehandhaafd, en is mitsdien de eisch toegewezen, met ver- oorcleeling der gedaagden in alle de kosten. Wij vernemen dat de gebroken as aan de saspnt te Hansweert hersteld is en dat te Wemeldingen de uitmaling nog steeds met het beste gevolg wordt voortgezet. Het is ons gebleken, dat de vorige berigten, die omtrent deze aangelegenheid zijn mede gedeeld, niet altijd eene juiste voorstelling gaven en dat het publiek dientengevolge welligt een min gunstig oordeel heeft geveld. Terugkomende dus op hetgeen in onze vorige nummers is berigt, geven wij thans de verzekering, dat de werkzaamheden, die tot het kanaalgraven behoorcn, geregeld worden voortgezet. Maandag 11. had in het naburig Wilhelminadorp een treurig ongeluk plaats. Eene moeder had. haar yierjarig kind alleen bij het vuur gelaten, terwijl zij zelve uitging om eene boodschap te doen. Te huis komende vond zij het kind verbrand. Dingsdag werd hier menigen rustigen voetganger schrik aange jaagd, door eenige onbeschofte boeren-paardberijders. Op vliegenden draf door de stad hollende moesten velen van hen de vlugt nemen in eene openstaande woning. Op de brug over de haven reed een tweetal dier woeste boeren een man met eenen kruiwagen waarop vele goederen geladen warenomver. Het was een arme boodschaplooper, die zelf gelukkig met den schrik vrij kwam, maar die eene belangrijke en voor hem niet te dragen schade had, aan de goederen die verbrijzeld of bedorven werden. De rijders vervolgden onbeschaamd hunnen weg en lieten den armen, dien zij op die wijze mishandeld hadden, aan zijn lot over. Het is te hopen dat onze waakzame policie dergelijke baldadigheden in het vervolg zal kunnen voorkomen, en de brooddronken rijders zal doen begrijpen, dat zij hier niet in de weide van jonge paarden zijn. Naauwelijks is de uitslag' van de stemming voor een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Zierikzeebekend geworden of wederom verschijnen de aanbevelingen voor de twee personen waarover de herstemming moet plaats hebben. Het spreekt van zeiven, dat de voorstanders der beide candidaten niet stil zitten, dat de staatkundige partijen, ieder in zijn geest, op de been zijn, maar waartoe weder die ellen lange uitweidingen en vooral waar toe weder die personaliteiten. Is het niet voldoende dat de staat kundige rigting der candidaten worde aangewezen of in herin nering gebragt? Dan kan ieder kiezer naar zijne opinie zijne stem uitbrengen. Ook hier geldt het spreekwoord: Goede wijn behoeft geen krans en die overtollige lofspraken wekken het vermoedendat zij noodig zijn om er door te halen, wat in zich zelve niet aannemelijk is. En van welke zijde ook het middel van verdachtmaking wordt gebruikt, altijd zullen wij het onedel noemen en het betreuren, (lat- de vrijheid in het beginsel onzer verkiezingen, op zoodanige wijze wordt misbruikt. Het is hier op nieuw geblekendat. al die aanbevelingen maar weinig uit maken en gelukkigdat wij dit mogen constateren. Het zal misschien het beste middel zijn om de oogen te openen voor eene gewoonte, die meer dan eene dwaasheid, die een werkelijk kwaad is in het, politieke leven Als men op zulke wijze de verkiezingen zoekt te beheerschen, dan wordt de vrijheid des volks belemmerd en het is weinig eervol om door zulke middelen de overwinning te behalen.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1