OSutteiifaiiÖscQe lengten. $emengöe lengten. De andere kandidaten van welke sprake was, waren de heeren Wolffian, teLeijden, Pincofft en mr. K. F. Hubrechts, beiden te Botterdam. De heer Pincoffs heeft verzocht niet in aanmerking te komen. /f Te Neuzen moet voor het /lidmaatschap van den gemeente raad eene herstemming, plaats hebben tusschen de heeren mr. J. P. Dronken en A. Klatmen Mz. Het prov. geregtshof in Zeeland heeft uitspraak gedaan in de zaak van L. van Peenen, heelmeester te Stekenen in Belgie, be schuldigd van ongeoorloofde uitoefening der geneeskunst. De beklaagde was door de regtbank van Goes vrijgesproken, maar het hof heeft het vonnis dier regtbank vernietigd en hem ver oordeeld in eene geldboete van 25, Men verneemt dat in de volgende maand weder 100 scheeps- en huistimmerlieden van de werf te Ylissingen zullen overgeplaatst worden, en wel 40 naar Willemsoord en 60 naar Amsterdam. Op grond der waarnemingen aan het meteorologisch instituut te Utrecht gedaan, wordt als eene groote zeldzaamheid medegedeeld, •dat gedurende de maand Januarij de temperatuur slechts eens tot het vriespunt, te negen uur, is gedaald. Hetzelfde heeft ook plaats gehad in het jaar 1853. Eigenlijk zoo beweren de ge leerden, behoort het in ons land nooit te vriezen, dat wil zeggen, de gemiddelde temperatuur ook zelfs van den koudsten dag des jaars is nog even boven het vriespunt. De commissie voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken is op het paleis van prins Fr f der ik vergaderd geweest en heeft bereids eene gift van 100,ontvangen, onder dagteekening ,,'s Gravenhage, van Speijks dag." De geestdrift voor den spoorweg is te Nijmegen zoo algemeen, dat reeds voor 2'/2 ton is inschreven. Als bewijs dier geestdrift kan worden gemelddat 80 a 100 ingezetenen zich wilden vereenigen, om gezamenlijk hunne ingevulde billetten aan de spoorweg commissie ter hand te stellen en door deze demonstratie hunne sijmpathie te betoonen. Sedert eenigen tijd worden ook op onze Zeeuwsche eilanden bij de landbouwers de pas geboren kalveren opgekocht en per stoomboot naar Rotterdam vervoerd, om van daar naar Engeland te worden overgebragt. Vroeger verkochten de landbouwers deze beesten aan hunne arbeiders voor 1,9/5 (a, 1.50 enthans be steden de opkoopers daarvoor 4,a 5, Te Dordrecht is men sedert eenigen tijd werkzaam om betere woningen voor den arbeidersstand te verkrijgen. Nadat het plan om daarvoor te bouwen mislukt is, vormt zich nu eene veree- niging, met een kapitaal van f 25,000 om alle bouwvallige en ongezonde huisjes van tijd tot tijd, en bij voorkomende gelegen heid, aantekoopen en aftebreken, ten einde die door geschikte woningen te vervangen. De architect Veth heeft daarvoor een plan vervaardigd. Dat plan met de voorwaarden tot de deel neming aan de vereeniging ligt thans ter inzage. Men meent aan de deelnemers eene rente te kunnen verzekeren van 3 pCt. Volgens achterstaande advertentie zal de thans zich hier be vindende photografist nog korte dagen vertoeven tot het maken van portretten enz. Wij zagen goed werk door hem geleverd en bevelen den liefhebbers aan om daarmede eens kennis te maken. Welligt wil deze of gene aan de uitnoodiging van vrienden of bekenden nog voldoen, en hen in het bezit stellen van zijne beeld- tenis waartoe de gelegenheid nog gedurende korten tijd open staat. DUITSCHLAND. Men is thans bekend met de voorwaarden, welke de hertog van Saxen Coburg gesteld had voor zijne aanvaarding van den Griekschen troon. Die voorwaarden bewijzen, dat hij zeer voor- zigtig is en tegelijk eerlijk genoeg, om zijne grootheid niet op de puinhopen van die van anderen te willen bouwenmaar het is voor iedereen duidelijk, dat die voorwaarden onmogelijk tot ver vulling konden komen, en het kan dus niet verwonderen, dat de onderhandelingen afgesprongen zijn. Als men van die onderhandelingen leest, komt de vraag op wie onderhandelt hier en voor wie? De Grieksche bestuurders hébben het volk laten kiezen en 230,000 stemmen verklaarden zich voor eenen vorst, die vooraf al voor de eer der nominatie had bedankt. Maar terwijl zij in allen ernst die keus doen, en stemmen, en den uitslag laten bekend maken, alsof zij meerderjarige zonen waren, hebben de belangstellende voogden die de meerderjarigheid der geüsur peerde pupil niet erkennen wildenal weder met eenen tweeden kandidaat afgehandeld. Indien nu eens de hertog van Coburg zich verklaard had den troon te willen aanvaarden, dan ware zeker de plegtige stemming eenvoudig geannulleerd-, of in Griekenland het sein gegeven tot een verzet tegen zoodanige inmenging, waar- .van de. gevolgen onberekenbaar zouden wezen. .De staatkunde speelt ook hier haar spel ten koste van een volk, dat eenmaal dé wereld het voorbeeld gaf van vrijheid. Zij heeft haar doel. Het spreekwoord van het troebele water hoort op haar gebied te huis. Intusschen laat men de Grieken stemmen als hadden zij eene keus en kiest voor hen alsof zij niet stemmen konden. Arme Hellenen Bij al den ernst die de zaak der Griéken vordertkan men toch niét nalaten te glimlagchen bij de aardigheid door sommige bladen rondgeventdat er voor de Grieken niets beters te doen zonde zijndan koning Otto terug te roepen en hem onder den naam van Otto II den troon te laten beklimmen. Zoodoende zou de verjaagde vorst schadeloos gesteld worden; de Grieken hadden de illusie van eenen nieuwen koning te hebben, en de mogend heden waren uit de moeijelijkheid gered, waarin zij bij de be staande omstandigheden door de vroegere tractaten gebragt zijn. Men maakt zich in Weenen ongerust over de uitbreiding van den Poolschen opstand, die al meer en meer de grenzen van Oostenrijk nadert. Ook in Berlijn Is men bezorgd, dat de beweging zich aan Pruissen zal mededeelen. Het is geen wonder dat in beide staten, vooral in Pruissen de regering met zorg vervuld is voor mogelijke gebeurtenissen. Waar een vuur smeult moet men den wind vreezen die het kan aanblazen. ENGELAND. In eene meeting van de kamer van koophandel te Edinburgh is besloten het parlement te herinneren aan de bepaling, dat de belasting op de thee zou worden verminderd. Men wenschte, dat nu de staat der linantien dit gedoogde tot die vermindering onmiddelijk zou worden overgegaan, en dat om de eonsumtie van thee in elk dorp en gehucht gemakkelijk te maken, de verkoop daarvan geheel zou worden vrijgelaten, of dat de vergunningen tot dien verkoop, tot minderen prjjs verkrijgbaar zouden worden gesteld. FRANKRIJK. De zittingen van het wetgevend ligchaam zijn juist geschikt om te doen zienhoedanig thans in het keizerrijk de staat van zaken is. Tegenover eene menigte meer of min vleijcnde vereerders van den keizer en dienaren van zijne politiek, staan enkelen die den hals niet buigen onder het juk en die den moed hebben Om te spreken. De heer Jules Fuvre, een der hevigste tegenstanders van de tegenwoordige regeringheeft met al de kracht zijner bekende welsprekendheidde Mexicaansche expeditie besproken en gedurende al den tijd, die hij sprak, de kamer aan zijne lippen geboeid. De kracht der waarheid was misschien meer nog dan zijn talent oorzaak van dit succes. De spreker der regering, de heer Billault, heeft weinig afdoende redenen daar tegenover gesteld en zich meest bepaald om de politiek der regering hoog te ver heffen. Ten slotte hebben alle de regeringsinannen het amende ment van den heer Favre verworpen. Zijn zij daarin slechts ma chines geweest, die den wil des keizers volgden, zij hebben door het rustig aanhooren van de taal der oppositie, den keizer doen zien, dat zij nog hooren kunnen. Later blijkt welligtdat deze en gene niet vergeefs heeft gehoord. De dagbladen mogen dan ook geen ander verslag geven van de zittingendan dat door de regering zelve wordt gegeven. Reeds zijn eenigen op de vin gers getikt, omdat zij wat verder gegaan waren dan hun geoor loofd was. Zij mogen slechts relateren niét beoordeelen. De keizer heeft zich inmiddels vermaakt op een bal bij den heer Drouijn. Het is nog de tijd dat hij laat dansen. Bij de laatste receptie op de Tuilerien zijn twee verjaagde Grieksche ministers aan den keizer voorgesteld. Z. M.zeggen de dagbladenheeft met hen een kort onderhoud gehad. BELGIE. De kamer der afgevaardigden toont zich thans bereid om de tractementen der ambtenaren te verhoogen; in tegenstelling van hetgeen zij vroeger heeft gewild. Over de rubriek, schoone kunsten, zal waarschijnlijk eene hevige discussie gevoerd worden. De afgevaardigden schenen daarvoor minder vrijgevig te willen zijn. De koning bevind zich veel betermaar zal zich van tijd tot tijd aan nieuwe operatien moeten onderwerpen. De geneeskundige behandeling van den koninklijken lijder heeft reeds vele duizenden aan de heeren van de kunst aangebragt, maar de kunstbeoefenareu hebben den koning nog geene volkomen genezing in de plaats kunnen geven. De brief van Garibaldi aan het Groninger-comité gerigtdroeg een zegel waarop een dolk was afgebeeld met het omschrift in het Griekschvreesselijke noodzakelijkheid.De Russische prins Dolgorulcowgeeft in Belgie een maandschrift uit, op welks titel blad men leest: Dit werk geniet de eer in Frankrijk verboden te zijn. ln het N.-Hollandsch kanaal voor Punnerend is een schuitje, dat menschen had afgehaald van de van Amsterdam komende stoombootomgeslagen, en van de negen personendie zich daarin bevonden is één verdronken. Te Delft is eene

Goessche Courant | 1863 | | pagina 2