Voortdurend komen er ongunstige berigten uit Griekenland. De partijzucht neemt toe en er is geene overeenstemming tusschen de voorloopige regering en de wetgevende vergadering. De partijen zoeken steun bij de heffe des volks en het leger wordt hoe langer hoe meer gedemoraliseerd. Men sprak nu weder veel over de kandidatuur van den prins van Saxen Coburg voor het koningschap en er was eene scheepslading portretten van dien vorst in de hoofdstad aangekomen. Het is te vreezen dat de grieksche natie eindelijk in de war zal raken met die portretten van de onderscheidene kandidaten en dat als het eindelijk tot eene keus komt de gelijkenis niet welgelijkend zal bevonden worden. $emeugÖe lengten. De bakkers te Parijs hebben zich verbonden om wekelijks een brood van 1 kilogram voor de behoeftige arbeiders te schenken. Het getal bakkers dier stad beloopt 4100; daar nu ieder brood 40 centimes kost schenken de bakkers iedere week gezamenlijk eene som van 1640 frs. Het Deensche volk zal aan prinses Alexandra bij haar huwelijk met den prins van Wallis een bruids geschenk aanbieden van 233,000. Bij den graaf de Mornij te Parijs zal 5 Eebr. een bal gegeven worden, waartoe 5000 gasten genoodigd zijn. Op sommige plaatsen in Belgie staan de kastanje boomen reeds in bladde viooltjes bloeijende rozenboomen dragen bloemen en ook het koolzaad is den bloei nabij. Op een dorp in Vriesland bevindt zich een grijsaard, die nog zonder bril op 117 kinderen klein- en achter klein kinderen kan neêr zien. In de nabijheid van Breda huwt eene 78 jarige jongedochter uit den boerenstand met haren knecht, die nog geen 30 jaren telt. De berigten voegen er bijde bruid is rijk. Zondag wandelde een minnend paar op den Loos- duinschen weg. De galant beschonken zijnde weigerde het meisje door hem te huis gebragt te worden. Deze werd daardoor zoo wanhopenddat hij zich wilde verdrinken en werkelijk in het water sprong. Hij werd spoedig geredmaar het verhaal zegt niet of de gelieven te zamen hunnen weg vervolgden. De ■stoomboot Harlingen heeft in den jare 1862 zoo voordeelig ge varen dat aan de aandeelhouders een dividend van 200 op elk aandeel van 1000 kan worden uitgekeerd, terwijl daar enboven nog een reserve-fonds bestaat van 40,000. Bij de Israëlitische gemeente in Gouda doet zich het verschijnsel voor, dat eenige voorname leden zich willen afscheiden. Zij hebben bereids den koning vergunning verzochtom zich tot een afzonderlijk genootschap te constituéren. In de nabijheid van Coevorden is ten gevolge van eene doorbraak eene geheele streek onder water gezet. Te Oldenzaal zijn de armbussen in de synagoge opengebroken, maar er kon niet veel ontvreemd worden omdat ze pas geledigd waren. Zekere Pihauumeesterknecht op de zetterij voor de Oostersche talen bij de keizerlijke drukkerij is door den keizer benoemd tot ridder van het legioen van eer. Hij is als loopjongen bij de drukkerij begonnen. Door lang durigen arbeid, zonder lessen en zonder hulp is hij een der ge leerdste oriëntalisten van Europa geworden. Te Bailleue zal eerstdaags een geheel huisgezin, de vader, twee zoons en eene dochter op denzelfden dag in het huwelijk treden. De engelsche markies van Hertford heeft aan den gemeente-raad van Gend aangeboden om de schilderij van Gallait die 30,000 frs. gekost heeft voor vijfmaal honderd duizend frs. te koopen. Door eene toevallige vereeniging van twee telegrammen las men op de beurs te ParijsDe heer Perure is in zijne linantiële onder nemingen volkomen geslaagd. De rooverijen duren voort. Bij het Pruissische leger zijn vele bevorderingen bekend geworden. Niet een lid uit den burgerstand komt onder de benoemden voor. De ex koning van Griekenland wandelt nog altijd te Muncheft in Grieksch costuum. De hertog van Coburg heeft zegt men de kandidatuur voor het koningschap aangenomen. Te Rijssen ia een dertien jarig dienstmeisje door de duisternis misleid, ver dronken. De heer A. Morel directeur van het bureau Integrita» deelt mede dat in Januarij 1862 door de stormen die alom ge woed hebben, niet minder dan 327 schepen zijn vergaan, waar onder vijf Nederlandsche. In het Cirque Napoleon is een kunsten maker die op eenen centrifugaal spoorweg rijden moest, door het derailleren van zijn voertuig naar beneden gestort en kort daarna overleden. Een officeel blad te Home verzekert, dat er sedert negen maanden in Tons-kin 10,000 christenen vermoord en 20,000 tot slavernij veroordeeld zijn. Een Pruissisch artillerie kapitein heeft een nieuw soort van buskruid uitgevonden. Hef is minder gevaarlijk en de prijs is zoo gering dat Frankrijk alleen vele millioenen zal kunnen besparen zonder een enkel schot minder te doen. Bij Contich is een geneesheer voor alle kwalen zijn middel bestaat in het blazen van een wit poeder in de keel zijner patiënten. Hij zegt de keelziekte in een oogenblik te kunnen doen verdwijnen. Vroeger was daar een Drieske de Nijper, later een Sjejke de Strijker nu is er een Sieske den Blazer. Statistieke opgaoen. Axel. Gedurende 1862 zijn geboren 112 kinderen (54 m. en 58 vr. gesl.) In de gemeente vestigden zich 102 personen, over leden 75 (38 m. en 37 vr. gesl.), vertrokken 156, zoodat de bevolking met 17 personen verminderde. Boschkapelle. Geboren 45 (26 m. en 19 vr.), overleden 27 (17 m. en 10 vr.), vermeerdering 18. Hengstdijk. Geboren 35 (18 m. en 17 vr.)overleden 23 (13 m. en 10 vr.)vermeerdering 12. Ossenisse. Geboren 37 (18 m. en 19 vr.)overleden 15 (8 m en 7 vr.)vermeerdering 22. Stoppeldijk. Geboren 63 overleden 46vermeerdering 17. Westdorpe. In 1862 geboren 44(26 m. en 18 vr.) Over leden 35 (18 m. en 17 vr.) De bevolking vermeerderd met 9 zielenbedroeg 1420. 250ste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 1000,en daarboven. le klasse. 1= lijst. No. 3918 5000,—. 2e lijst. N'. 2992,/ 20,000,—, n\ 16962000,—4716 en 4881 ieder 1000, JïïardtGerigten. GOES, 3 February 1863. De aanvoeren ter markt blijven nog beperkt en ook de kooplust is ge ring; in 't voornitzigt of nog soms latere vorst of scherpe wind van na- deeligcn invloed op de te velde staande wintervruchten mogt zijn en daar door de markt mogt montceren, blijven houders ongenegen tot de lagere prijzen aftegeven. Voor winter GERST was heden meer vraag. Voor de verschillende artikelen noteerde men de volgende prijzen. TARWE, 8,85, ƒ9,— a 9,15. ROGGE 6"00. Winter GERST 4r>V85. Zomer DITO 450,HAVER f 2,90 a 3,10. GROENE ERWTEN f 6"/50. PAAR- DENBOONEN 5,90 a f 6.—. MEEKRAP. Racine ƒ17,de puike tot 173/4." Onheroofde 21'2 tot f 22,de 50 kilo. BOTER 1,05 a 1,10 het ned. ffi.. EIJEREN (kippen) 2,40 a 2,60 de 100 stuks. Tarwen brood 15 Tarwen Krop brood 13 BROODPRIJZEN. naar de vroegere zetting. ct. Masteluin brood Rogge brood 12 ct. 11 Richard zegt, verloren tijd laat zich niet weder vindenen dat wij tijd genoeg noemen, is op het einde zelden toereikend genoeg. Welaan dan laat ons de handen uitstekenzoo lang wij nog krachten hebben. Traagheid maakt alles moeilijkde vlijt alles ligt. Die laat opstaat, wordt nooit klaar; eer hij recht aan den arbeid komtis het reeds weder nacht. De traagheid gaat zoo langzaamdat de armoede haar schielijk inhaalt. Drijft uwe handtering, opdat uw handtering u niet drijve. Bij tijds te bed, en bij tijds uit het bed, maakt den meusch gezond, rijk en ver standig zegt de goede Richard." „Wat baat het betere tijden te wenschen en te hopen? Verander n zelveïi maarzoo zullen de tijden zich ook wel veranderen. Vlijt heeft niet noodig >te wenschen zegt de goede richard. Wie zich met hope voedt, loopt gevaar om van honger te sterven. Zonder moeite heeft men niets. Ik help mij met mijn eigen handen voort, als ik geen land heb; en als ik het heb, zoo grijp ik zelf mij aan om dat er groote lasten op liggen. De goede richard maakt teregt deze aanmerking al wie een handwerk heeft, en verstand heeft, die heeft een voordeelig eerambt. Docb men moet zijn handwerk drijven, en zijn verstand gebruiken; anders zijn vermogen en ambt niet toereikende, om onze uitgaven te betalen. Die arbeiden wilvindt altijd broodde honger kijkt wel eens in het huis des vlijtigen, maar binnentreden durft j hij niet. De Gerechtsdienaren komen ook niet over zijnen drempel want naarstigheid betaald de schulden, maar moedeloosheid vermeerdert dezelve. Al hebt gij geenen Achat gevonden, al heeft j geen rijke neef u tot z:jnen erfgenaam gemaakt, zoo veel te beter! Vlijt is de moeder des geluks, en den vlijtigen schenkt God alles. Bearbeid uw veld, als de trage slaapt, zoo zult gij koren hebben, om te verkoopen, en om op uwen zolder te leggen; want gij kunt niet weten wat u morgen verhindert." „Eén heden is meer waard, dan twee morgens, zegt de goede richard, en verschuif nooit tot morgenwat gij heden doen kunt. Als gij bij een goeden heer diendet, zoudt gij u dan niet schamen, als hij u ledig aantrof? Nu zijt gij echter uw eigen heer; zoo schaam u dim voor u zeiven, om ledig te gaan, daar er zoo veel voor u zeiven, voor uw huisgezin, voor uw vaderland en uwen vorst te doen is. Vat den arbeid vrolijk aan, en bedenk wat de goede richard zegt, dat de kat met handschoenen aan geene muizen vangt. Zekerlijk is er in de wereld veel te doen, en .veelligt hebt gij van natuur tedere handen; maar als gij voor de eerste maal maar moedig aan het werk gaat, dan zal het met eiken dag beter gaan. Dringt niet de regen eindelijk in marmer in? Knaagt een muis door vlijt en geduld niet een scheepszeil in stukken? Valt niet onder herhaalde slagen de hardste eik {Het' vervolg in een later nommef).

Goessche Courant | 1863 | | pagina 3