1863. UK 11. DONDERDAG 5 FEBRUARI J $timeiifiinö8cfje lengten, We uitgave dezer ronrant geschiedt Maan dag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,95 fr. p. p. f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 et. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels a ƒ1,SO, behalve het zegelregt. We Inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags op den dag der nitgavc. Bij het ter perse leggen van ons' blad was de kollandsche post nog niet aangekomen. Die van Ellewoutsdijk kwam drie uren later dan gewoonlijk aan. Waarschijnlijk zijn de stormen, die dezen nacht gewoed hebben, daarvan oorzaak en moeten wij tevreden zijn dat het slechts bij vertraging blijft. Intusschen versterkt het bij ons den wensch, dat de gelegenheid tot brieven vervoer in onze provincie moge vermenigvuldigen. Is de natuur ons tegen, de kunst kome daaraan te gemoet. De benoeming van eenen nieuwen minister van koloniën is in de gegeven omstandigheden eene zaak van dubbele beteekenis. Zeker is dat departement van bijzonder gewigt en kan het niet onverschillig zijn, aan wien de leiding daarvan toevertrouwd wordt. Maar de benoeming ontleent hooger beteekenis nog aan de omstandigheden waaronder zij geschiedde, en zekerdie nieuw benoemde minister moet er zelf van doordrongen wezen, dat aller oogen op hem gevestigd zijn. Wie zal het ontkennen dat om dit alles zijne taak veel moeijelijker is dan onder gewone omstandighedenmaar indien wij daarvan overtuigd zijndan is het ook meer dan ooit pligtom op daden te wachten en niet op onderstellingen een voorbarig oordeel te gronden. Wij zouden het even dwaas achten om van hooggestemde verwachtingen te spreken, als wij het illoyaal achten om eene biographie van den nieuw benoemden te gevendie ten doel heeft wantrouwen uit te lokken en latere verguizing voortebereiden. Dat doet de jonge Hagenaar in zijn n van gisteren, waarin hetgeen de verdiensten van den heer van de Putte worden genoemdaangevoerd wordt, i om zijne ongeschiktheid voor de opgenomen taak te bewijzen. De redenering van het anti-ministerieel blad is zooals wij die gewoon zijn. Schijnbaar wordt er niets kwaads gezegd; integendeel gunstige getuigenissen worden afgelegdmaar alles zóó voorge steld en zóó gerangschikt, dat de argelooze lezer tot de slotsom moet komendat er eene zeer ongelukkige keus is gedaan. Wij laten dat voor rekening der partijdie door de wijze harer op positie het achtbare in verdenking brengtde algemeene opinie ten haren voordeele tracht te beheerschen en de regeerders wil doen veroordeelen nog voor hun regeringstelsel bekend is. Al kan men ook vermoeden, dat wij ons niet scharen aan de zijde dergenen, die de benoeming van den minister van koloniën met afkeuring begroetenwij wachten onseenig oordeel uit te spreken, maar zeggen alleen, dat wij mèt vertrouwen de toe komst afwachten, overtuigd, dat 'skonings keuze wel kan in- dru'schen tegen de wenschen van sommigen, maar dat die zeker ha rijp overleg en in het welbegrepen belang des vaderlands is gedaan. Wij achten het pligt die keus te eerbiedigen en vinden althans in de breede uitweidingen van den jongen Hagenaar geen reden om ons te ontrusten. Indien men om op het staatstooneel optetreden reeds als staatsman moest geschitterd hebbendan zou de kring nog al zeer beperkt zijn, waaruit kon geko zen worden, en de staat trok dan maar zelden partij van de kracht en de frischheid van talenten die zich ontwikkelen. Is het waarheid, dat wie in kleinen kring een goed huishouder is ook als staathuishoudkundige goede waarborgen aanbiedt; dan heeft het dagblad, dat den nieuwe minister niet wil, hem eene vleijende lofspraak gegeven, die met goede verwachtingen ver vult. Ons volk kent de oppositie en hare taktiek reeds te goed, om zich door artikelen, als die, waarop wij thans wijzen schrik te laten aanjagen. Onedel noemen wij hetom met een enkel woordals in het voorbijgaan gesprokenonrust te wekken en te spreken van de gevaren, die Indie thans op nieuw beloopt. Het gezond verstand zal begrijpen, dat daarvan nog geen sprake kan wezenmaar de onnadenkende zoekt in zulke woorden een diepen zin en wordt er onwillekeurig toe gebragt om met argwaan op alles te letten en met wantrouwen alles te ontvangen. Kunnen de tegenstanders van den nieuw benoemden minister niet voorbij om te zeggen, dat zijn eerlijk gemoed en zijne loijale handelin gen hem vrienden hebben verworven, dat dan zijne vijanden van hem leeren eerlijk en loijaal te zijn. Dan alleen zullen zij onder de bevoegde beoordeelaars kunnen geteld worden, eu ook bij den strijd der meeningen zal men hen gaarne hooren, en eerbied toonen voor het gevoelen, dat door hen beleden wordt. Wij gelooven dat het residentie-blad gerust kan zijn, dat hét door zijn artikel, hetwelk wij niet een vergulde pil zouden kunnen vergelijken, bij niemand anders illusien zal doen verdwijnendan bij hendie azende op den dood van het stuiptrekkend ministerie, al weder te doen krijgen met een eerlijk en loijaal man. In het kiesdistrict Zierikzee neemt het aantal kandidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer toe. In een daar uitkomend dagblad worden niet minder dan vier kandidaten aanbevolen. Eenige kieners bevelen den heer Schuurbeque Boeije te 's Hage aan, anderen den heer A. de Vlieger terwijl de heer TV. F. del Cam,po gen. Camp te Philipsland met drie en de heer J: J. van Kerkwijk te 'sHage met vierderlei aanbevelingen worden voorge dragen. Een ander blad beveelt den heer C. Goedkoop te 's Hage ?n. Nog is eene oproeping gedaan door eene algemeene kiezers vergadering zoodat het aantal der adspiranten misschien nog zal toenemen. Ds. TVest'erouen van Meteren heeft ook bedankt voor het beroep haar Wémeldingen. Er zal dus ten dertiende male een beroep moetéii gèdalan worden. Men Véïneemt dat onze policie gister avond omstreeks 6 ure door de rijks veldwacbt van Heinkenszand werd berigt: dat er in den namiddag op eene hofstede van zekeren HTjsse in den Kraaijert was ontvreemd geworden eene vrouwenmuts met gou den hoofdijzer en dito spellen; onmiddelijk heeft zij, geholpen dooi den brigadier Ekkelboom te Heinkenszand gestationeerd, den dader opgespoord en in hechtenis gesteld en de voorwerpen in beslag genomen. Wederom dus een bewijs dat men kan en mag zeggen dat de policie alhier zich goed op de hoogte weet te houden, wie als verdachte personen binnen deze gemeente moeten beschouwd worden, en het hun niet aan ijver ontbreekt om da delijk te handelen. Naar men verneemt heeft de veroordeelde li. van den Boogaard, appel doen aanteekenen van het op jl. maandag ten zijnen laste gewezen vonnis. De Schotsche Klokken-Kapel heeft ons publiek eenen genoege- lijken avond verschaft. De behendigheid der klokkenspelers wekte aller verbazingde welluidende toonen klonken aangenaam in de ooren en het geheel ongewone dezer muziek werkte zeker mede tot de gespannen aandacht en de luide bijvalsbetuigingen. Het laat zich hooren dat de Klokken-Kapel zich minder leent voor ernstige muziek, maar bijzonder geschikt is om de levens lustige gedachten van eenen Strauss te vertolken. Toch voldeed niet het minst de Glockenspéler-polkavan Mien, die zooal niet voor de kapel gezet, dan zeker bij haar het best te huis behoort. Er is in die soort van muziek iets melodieusdat het oor voor oogenblikken boeitmaar dat spoedig eentoonig wordenzou en de gewenschte uitwerking missen. Het was daarom goed dat de klokkenspelers geen uitvoeriger programma gaven enliever ons vroeg naar huis zonden, nadat zij aan het verzoek voldaan hadden om nog eens hunne klokken te laten klinkendan dat zij het verlangen naar iets anders hadden opgewekt. Het concert be hoort tot die uitspanningen die heel lief en aardig zijnals ze niet lang duren en niet dikwijls terugkeeren. Dit neemt echter niet weg, dat den kunstenaars allen lof toekomt en dat wij gaarne kennis maakten met hunne zeker geheel bijzondere talenten.

Goessche Courant | 1863 | | pagina 1